Za každou cenu (2016)

Nie dokonalé, ale nechýba veľa. Možno pár scén či dialógov ešte viac prehlbujúcich postavy, prípadne troška dramatickej výstavby a pôsobivejšieho uchopenia určitých momentov v poslednej tretine by film pretlačila až k piatim. Ale inak výborná záležitosť s veľmi dobre napísanými postavami, krásnou kamerou, hudbou a perfektným castingom (aj výkonmi - bez výnimky). Pine ukázal, že v ňom drieme niečo viac ako len hviezda blockbusterov. Toto si určite pozriem znova a zúčastneným sa prekvapivo podarilo vyseknúť malú klasiku.

Legenda o Tarzanovi (2016)

Svižná zábava, ktorá pobaví vďaka nehoráznemu budgetu kričiacemu z každej scény, hviezdami napráskanému obsadeniu a faktu, že Yates je prinajhoršom slušný remeselník. Ale to neznamená, že film zaslúži výraznú pochvalu. Herci to ustoja poväčšinou len silou svojich mien a svojou prirodzenou charizmou, casting je inak pomerne bizáro - Margot Robbie sa sem veľmi nehodí a nič nepredvedie, Jackson je slušný ale tiež sa sem nehodí, Hounsou je na hranici nechcenej smiešnosti a vidieť Waltza ako úlisného záporáka už začína byť pomaly vtip (hoci to ustál najlepšie). Skarsgard si vysekal neskutočnú muskulatúru, všetka česť, ale chýba mu kúšťok charizmy, aby naozaj diváka zaujal. Ďalšia vec je, že v dnešnej dobe by možno viac fungoval Tarzan, ktorý nevyzerá ako model, ale ako niekto kto naozaj vyrastal v džungli. Dej je opatrne a neambiciózne jednoduchý, so zopár nedopečenými (a teda zbytočnými) pokusmi o presah a historický komentár. A táto jednoduchosť v kombinácii s neistým castingom vo výsledku znamená, že postavy vám budú po celý čas ukradnuté. Film tak vo výsledku nefunguje ako mohol ak by konceptuálne bol nápaditejší, prípadne ak by bol dôslednejší v tom čo chce povedať. Pobaví, ale skutočne len faktom, že takáto zostava tvorcov a takýto budget niečo nepozerateľné von nevypustia. Ale potenciál bol na viac. Takto matný výsledok je škoda, lebo výprava je ozaj veľkolepá a producenti môžu v zásade ďakovať bohu, že im ich pokus v kinách úplne nezhorel.

Mělčiny (2016)

Akceptovateľná oddychovka, ktorá funguje hlavne do prvých okamihov po útoku žraloka. Potom sa začne silno špekulovať ako natiahnuť dej na celovečernú stopáž a skĺzavame do stále brakovejších absurdností. Blake Lively je tu neskutočne krásna - človek normálne krúti hlavou ako sa toľko podarených estetických prvkov môže naakumulovať na jednom človeku. Bez nej by táto jednohubka prešumela kinami bez povšimnutia. Tipujem, že jej už tak slušná kariéra po tomto pôjde hore.

Děti moje (2011)

Pohodová, solídna dráma so solídnym Clooneym, krásnou, mladučkou Shailene Woodley a neopozeraným prostredím. Nič viac, nič menej. Ten vtedajší oscarový hype pomerne nezaslúžený.

Příchozí (2016)

Toľko päťkových hodnotení. Toľko chvály. Ale keď si odmyslíme Villeneuveov útok na prvú signálnu, film vo výsledku vôbec nie je tak "cerebral" ako sa tvári. Obsahovú jednoduchosť až báchorkovitosť maskuje miestami takmer geniálne spraveným remeslom a krásnou formálnou stránkou, ktorá je nápaditá a zároveň dosť gýčová, aby pri nej uznanlivo prikývla aj úplná lopata. Človek je tak ohučaný tým mystičnom a estetičnom, že veľkoryso prehliadne určité dejové lapsy. Niektoré veci boli IMO na hrane paródie - Johanssonove varhany mi v úvode prišli svojou únavnou monotónnosťou a prehnanou hlučnosťou nechcene smiešne (ideálny balans kakofónie a melódie zo Sicaria sa nezopakoval), a príkladne sledovať ako Amy Adams so zatajeným dychom v potemnelej miestnosti počúva v slúchadlách niečo čo znelo ako prdy po fazuľovom prívarku - OK. Nadhadzujú sa zaujímavé myšlienky a veľa prvkov je podarených. Ale potom príde moment, pri ktorom sa dovtedy rozumne jednajúci svet začne správať ako totálny idiot, celý ten pôsobivo civilný koncept sa naštrbí a nejako sa poloezotericky doklopýtame do konca. Villeneuve síce udrží všetko celkom pevne v rukách a diváka nestratí, bo formálne je naozaj veľký pán, ale scenár mu naozaj nepomáha. Čiže tak. Výborná atmosféra a na viacerých miestach pôsobivé, ale vo výsledku nie tak inteligentné ako sa film tvári a vo svojej jednoduchosti možno príliš nabubřelé a vyhypované. P. S.: Dúfam, že Blade Runner bude mať konečne vybrúsený scenár, ktorý adekvátne sadne na Villeneuvovu vypulírovanú formálnu stránku a vlastne sa nečudujem, že film robí - má totiž z mladšej generácie dosť blízko k neskorším veciam Ridley Scotta. P. P. S.: Nebolo by jednoduchšie keby Amy na papier nakreslila obrázok mimozemšťana, znamienko plus, obrázok zemegule, rovná sa a otáznik? Možno by sa pár mesiacov ušetrilo.

These Final Hours (2013)

Na mizerný budget veľmi slušné, atmosférické, dobre zahrané, nie hlúpe a Austrálčanky sú dosť sexi. Palec hore.

Očista: Volební rok (2016)

Po celkom svižnej a šikovnej dvojke je toto len varenie z vody, ktoré nemá kam ísť. Slabé dve za to, že sa DeMonaco pokúsil celú story nejako uzavrieť.

LokalFilmis (2015)

Skoro vôbec sa mi to nepáčilo, uchechtol som sa tak dva krát. Inšpirácia South Park: Bigger, Longer & Uncut je viac ako zjavná, samozrejme výsledok sa nedá porovnávať. Kronerov film je v podstate len zlepenec scénok, ktoré na seba ledva ledva nadväzujú. Na druhú stranu tvorcovia mali na celú produkciu len rok, žiadne peniaze a museli to potiahnuť v podstate len vlastným entuziazmom. Čiže fakt, že sa im na Slovensku podarilo do kín pretlačiť animovaný film za takýchto priškrtených podmienok a fakt že na Slovensku sa niekto snaží robiť nové a moderné veci, je hodný rešpektu. Kroner nemá ani 30 rokov a už má za sebou tri celovečerné filmy. Ich kvalita síce pokrivkáva, ale chalan získava neoceniteľnú prax, ktorú zúročí neskôr a možno nám tu rastie zaujímavá osobnosť. Palec hore za snahu.

Slepé lásky (2008)

Nie každý segment je rovnako zaujímavý, ale čím dlhšie film trvá, tým som mal pocit, že je režijne pevnejší a zovretejší. Vrcholom je pre mňa jednoznačne slepý pár, ktorým sa narodí vidiaci synček. Scéna v kine bola naozaj dojímavá. Určité časti pôsobili inscenovane (diskotéka) - dokument sa ale nesnaží pôsobiť neštylizovane, čiže výsledný dojem to nekazí. Dobrý nápad a dobre zrealizovaný.

Krotitelé duchů (2016)

Chcel som, aby sa mi to páčilo. Veľmi som Feigovi a zúčastneným dámam držal palce. Aby prehlušili ten absurdný hate, ktorým sa zaplnil po prvom traileri celý internet a ukázali, že umějú. Ale bohužiaľ, v tomto konkrétnom prípade bol hate oprávnený. Film nestojí za nič. Nudný, prežutý, korporátny prefabrikát, ktorému chýba srdce, entuziazmus a rozum. Pôvodný film rozhodne nie je dokonalý, ale vo svojej dobe priniesol niečo nové, premakané a aj dodnes má stará garda určitý pôvab. Nová zostava im nemôže konkurovať, lebo im to medzi sebou nešlape (nulová chémia) a a pôsobia znudene natoľko, že by som dal ruku do ohňa za to, že ani jednu zo zúčastnených natáčanie veľmi nebavilo. Na internete sa riešilo do omdletia či hate nie je spôsobený len tým, že hlavné postavy sú ženy a hateri sú tak vlastne spiatočnícki šovinisti a sexisti. Nuž, nazvime to ako chceme, ale dámy to naozaj nezvládli. Je evidentné, že sa hojne improvizovalo, ale teda sakra nevtipným spôsobom. Bol priestor na to, aby herci materiál povýšili a niečo z neho vykresali - vždy to tak je, videli sme to už v XY komédiách, kde napr. Ferrell a spol. z neistého námetu vyžmýkali veľa (napr. Step Brothers). Nefunkčnosť humoru je mimoriadne a nemilo prekvapivý výsledok, keďže Kate McKinnon žiari v SNL, Melissa McCarthy má svoje silné stránky a pozitívne chvíľky, a Kristen Wiig je inteligentná, sympatická a tiež viac-krát v minulosti ukázala, že komediálne bunky má. Žiadne béčka. Ale tu sa im nepodarí zo seba dostať ani jeden normálny vtip a aby takáto hviezdna a nákladná podívaná kŕčovito skúšala žmýkať smiech prdmi a primitívnym hrubozrnným humorom...to srátka nemá úroveň. Vtipný nie je ani Hemsworth, lebo jeho genderové switchnutie rolí (muž je tentokrát len na okrasu a ako povrchne a čisto sexuálne vnímaný objekt inteligentnejších a akčnejších hrdiniek) je silené, prepálené a miestami možno aj trošilinku zlomyseľné. Ak bol cieľ urobiť o. i. aj zábavnú a inteligentnú variáciu na tradičné rozdelenie úloh medzi mužmi a ženami, nefunguje to. Trošku života do filmu vnesú len cameá pôvodného ansámblu a to je tristný výsledok. Neviem čo sa pokazilo a prečo, ale toto je skrátka totálne fiasko a Feig buď nevedel čo robí (a nezvládol veľký štúdiový projekt), alebo sa znudene spoliehal na to, že značka sa predá sama a jeho baby mu niečo vtipné zaimprovizujú a uvaria na pľaci. Nevyšlo a vzhľadom na investované peniaze, silu značky, potenciál na franchise je zarážajúce ako nezvládnuto a vyslovene zbytočne celý film pôsobí. P. S.: Nech mi nikto nehovorí, že ak by bol tím zostavený z Franca, Hilla, Rogena a napr. Robinsona, že by to nebolo aspoň trochu zábavnejšie.