Obhájce (2011)

McConaughey sa po X rokoch vracia herecky do hry, zase ako právnik a zase sa pritom potí a leskne v jednom zo zaparenejších štátov USA. Po všetkých stránkach pevná a solídna záležitosť. Phillippe ma prekvapil - mohli by sme ho vídať v main streame častejšie. Palec hore.

Splice (2009)

Nápad celkom zaujímavý a jeden dejový vývoj ma svojou odvážnosťou celkom príjemne prekvapil. Spracovanie tiež fajn, hoci Brody sa mi sem veľmi nehodil. Čakal som, že film bude omnoho viac tlačiť na pílu v nechutnostiach čo sa vôbec nestalo. To nie je výtka, skôr naopak. Zato výtka je, že psychológia postáv bola príliš vrtkavá - na to, že sme mali sledovať dvoch brilantných vedcov, boli totiž hlavné postavy miestami dosť veľkí mongoli. Film sa zaoberá aj celkom zaujímavými otázkami, ale príliš povrchne. Nesadlo mi to.

Komici (2009)

Apatow sa evidentne snažil o niečo viac ako len o svoju klasickú vulgárnu komédiu so srdcom na správnom mieste. Zrejme to mala byť nejaká ultimátna kombinácia komédie, drámy s košatou a detailnou charakterovou drobnokresbou. Najlepšie fungovala celá zápletka medzi Sandlerom, Banom a Leslie Mann (ktorá je tu BTW mimoriadne pohľadná) - v tej som našiel ľudskejšie a krajšie dramatické okamihy ako v X iných drámach. Ale všetky zaujímavé momenty sú roztrúsené príliš ďaleko od seba - filmu chýba zovretosť a ťah na bránku. Tá, na komédiu nevídaná, dvojapolhodinová stopáž by mala význam ak by dej nebol až príliš často poskladaný z vaty, ktorá nič nikam neposúvala. A predovšetkým mi nie je úplne jasné čo nám Apatow chcel celou touto rozmáchlou story povedať, pričom mám pocit, že ani on sám to úplne nevedel. Celok je teda strašne dlhý, málo komediálne odviazaný, málo dramaticky hutný a s myšlienkou príliš banálnou na to, aby si vyžadovala takto veľkorysú dĺžku. Skrátka mačkopes. Ale určite zaujímavý pokus, ktorý stojí za pozretie.

Iron Sky (2012)

Totálny úlet, ktorý zdôrazňuje kde sa dá, že si je toho vedomý. Na pár miestach pobavilo a vybielený nigga bol OK, ale všehovšudy strašná, strašná nuda. Druhú hviezdu dávam tvorcom za to, že si takýto nápad presadili a zrealizovali. Ale inak úplná zlátanina.

Doom (2005)

Celé zle. Atmosféra iba na pár miestach, zle napísané postavy, nudná réžia a debilný príbeh (záverečný fight bol teda fakt něco). Toto mohla byť veľmi fajn žánrovka, ale to by musel byť úplne iný režisér a scenár.

Profesor v ringu (2012)

Zvláštne. Film sa pozeral celkom príjemne, tých 100 minút sa nijako nevlieklo. Ale zasmial som sa len veľmi málo krát a celkovo som nemal pocit, že sledujem komédiu. Skôr len nejaký obyčajný nemastný, neslaný filmík. Preto sa mi nejako ťažko na konci Jamesovi držalo palce - absolútne sa nedalo akceptovať, že by niekto jeho rozmerov mohol poraziť niekoho ako Kryzsztof Soszynski (vo filme Ken Dietrich). Ak by to bola väčšia fraška a film by viac pritlačil práve na tej komediálnosti, možno by to išlo. Čiže celkovo v zásade pohodové sledovanie, ale ako dobrá komédia pre mňa určite nie.

Rozsudek smrti (2007)

Totálne dementný vývoj deja, vrátane absurdného správania postáv a miestami až neskutočne hlúpych dialógov. Neschopnejších gangsterov som hádam ešte vo filme nevidel. Toto nemôže zachrániť žiadny herec, ani vizuálna ekvilibristika (ktorá BTW pri podobnom deji len ruší, určite nepomáha). Civilný úvod fungoval, odtiaľ to išlo do sračiek.

Ve jménu otce (1993)

Day-Lewis je neskutočne tvárny herec - toto bola vlastne najcivilnejšia úloha v akej som ho videl a obstál opäť výborne. Film ako celok je veľmi zaujímavý predovšetkým pre skutočnú udalosť, na ktorej je založený.

Sinister (2012)

Fuj a toto si ja pozriem v nedeľu večer. Tak dobrú noc teda. Nepríjemná duchárina. Pobehujúce deti po dome ma síce nechali chladnými, ale inak rozhodne tiesnivá a nepríjemna atmosféra. Párkrát ma pekne trhlo a na konci som, priznám sa, čučal na obrazovku ako puk. A to nebol dej, ani pointa nijak zvlášť objavná či šokujúca - keď sa to však šikovne spraví...Bavila ma aj krimi zápletka. Kvalitne spravený horor, ktorý stavia na atmosfére miesto krvi - tak to mám rád.

Oddělen (2011)

Kaye to evidentne rád farbí na čierno, a to poriadne. Podobne ako Kult hákového kríža, aj Detachment je až na dreň presiaknutý depresiou a bezvýchodnosťou. Koniec, rovnako ako v spomenutom Kulte, divákovi neponechá takmer žiadnu nádej a skrz úplnú čiernotu ponecháva blikať len veľmi slabučké svetielko lepších zajtrajškov. Depresívny a komplikovaný úvod, či priebeh mi neprekáža, ale vyústenie by mohlo byť aspoň v trochu zmierlivejšej a vyrovnanejšej rovine. Aby sme sa, takpovediac, aj niekam dopracovali. Popravde by ma zaujímalo prečo Kaye maľuje svoje konce a svoje filmy do tak úzkostlivo bezvýchodných farieb. V tomto životnom štádiu sa s tou všade-prítomnou rezignáciou, únavou a zmarom jednoducho neviem veľmi stotožniť a pevne verím, že o 10-20 rokov nebudem pri podobných filmoch len súhlasne prikyvovať. Každopádne obsah aj spracovanie je zaujímavé, učiteľské filmy ma vždy bavili. Herci sú všetci tiež výborní, obzvlášť Brody to fakt ťahá. Vlastne jediný problém mám skutočne len s tou až prehnanou a neustupujúcou depresívnosťou celého filmu, inak nie je veľmi čo vytýkať.