X-Men: První třída (2011)

Vynikajúce a IMHO najvyváženejší kus celej x-men série. Obsahovo, kreatívne, formálne aj herecky všetko na mimoriadne vysokej úrovni (McAvoy ma celkom prekvapil). Škoda, že Vaughn nerobí aj pokračovanie.

Cizinec (2010) odpad!

Ukážkovo zle zrežírovaný film. Neviem kto je tento Florian Henckel von Donnersmarck, ale na Turistu bol asi podobne ideálnou voľbou, ako keby mal Uwe Boll točiť Schindlerov zoznam. Toto chcelo nejakého šikovného remeselníka a nie niekoho, kto sa snaží vykresať aristokraciu aj z reklamy na pepsi colu. Scenár je totiž úplne klasická, šablonovitá akčná komédia. Spracovanie je ale neskutočne MIMO. Za prvé tu nie je žiadny cit pre komiku, a to akože vážne nula bodov. To isté platí aj pre napätie a akčné scény. Tzn. to o čo malo ísť pri takomto filme predovšetkým, úplne absentuje, resp. vôbec nefunguje. Celý Cudzinec je navyše strašne naparádený a napudrovaný. Donnersmarck napríklad aj pri akčných scénach dbá na to, aby boli zábery, ktoré ich tvoria malebne a plagátovo skomponované. Na dynamiku a strih serie, sústredí sa len na estetický dojem. Celý film je tak ako jedna veľká pohľadnica a Donnersmarckovým cieľom zrejme bolo malebne zachytiť svoje obľúbené turistické miesto. Depp a Angelina Jolie sú tu doslova len za manekýnov, lebo hrať nemajú čo a chémia medzi ich postavami nebola ani na papieri. Medz postavami prebehne pár pohľadov a už tu máme osudovú lásku, pričom logika v ich správaní teda fest pokrivkáva (a šialene idiotská pointa tomu nasadí len korunu). Do toho aj pri banálnych a zdĺhavých scénach o ničom hrá dramatická hudba, ako keby sme sledovali niečo zásadné. A ako čerešnička na torte je film ešte nenormálne nudný. Rozpísal som sa možno až príliš, ale toto bola fakt strašná sračka. Ukážkový príklad filmu, ktorý totálne zabil nevhodne zvolený režisér. P.S.: a rozpočet 100 mega?? za čo?? no tak to im nedám ani jednu, nech si s tým fakt vytrú riť.

Můj otec je šílenec (2012)

Suverénne najsprostejší Sandler za pekne dlhú dobu. Zo začiatku je tej vulgárnosti a hrubozrnnosti priveľa, a je príliš trápna - hovoril som si, že majster to tentokrát fakt strelil vedľa, vrátane totálne dementnej zápletky. Ale nakoniec sa film ukľudnil a vypálila z toho celkom znesiteľná komédia. Samberg je dosť nevýrazný, ale Sandler ma aj prekvapil. Jeho postava je totiž úplný buran, hulvát a idiot. A napriek tomu som tomu smradovi na konci držal palce a tešil sa, že to všetkým tým uhladeným a dokonalým fotrom natrel. Toto vie fakt len Sandler.

Pí a jeho život (2012)

Príjemný a ukľudňujúci film. Celé to plynie veľmi vláčne, elegantne - ale nie nudne. Vizuálne je film pastva pre oči a v kine to muselo stáť za to. Hlbší dojem vo mne nezostal, ale zase zamyslieť sa je nad čím. Ako film na príjemne strávený večer v pohodlí a klídku je Life of Pi ideálny. Ang Lee je výborný profík, lebo vybalansovať takúto látku tak, aby nevyznela až príliš gýčovo a nechcene smiešne nie je jednoduché.

Dostaň ho tam (2010)

Toto mi veľmi nesadlo - také nemastné, neslané. Russella Branda nijak zvlášť neobľubujem. Celý ten vulgárny, rockový, párty štýl filmu išiel trochu mimo mňa. A som rád, že Hill za posledné roky zhodil pár kilečiek, lebo tu bol obrastený sadlom až hrôza.

Argo (2012)

Začnem pozitívne. Je to natočené profesionálne a zručne. Dobovosť tiež veľmi fajn, rovnako ako pasáže s Alanom Arkinom (škoda, že tam bol tak málo!). Je jasné, že Affleck ako režisér má potenciál. Ale zatiaľ čo The Town a Gone Baby Gone boli vyladené, precízne kúsky, Argo už veru také 100%-né nie je. Osobne som vôbec nemal pocit gradácie a napätia - a to ani v závere. No a keď sa pri jednej z posledných scén rozoznela dramatická sentimentálna hudba, ten pátos som z toho veľmi necítil (možno preto, že rukojemníci boli pomerne plochí). Čo však Affleck nepochybne vie, je vyberať si typovo vhodných a schopných hercov. Ďalej bez problémov drží tempo spolu s mojou pozornosťou po celé dve hodinky. Je pritom dobre, že skúsil aj iný žáner a všehovšudy ho určite skúsil minimálne veľmi slušne. Ale som prekvapený koľko cien Argo zbiera - lebo ako kandidáta na film roka by som to ja osobne teda vôbec nevidel.

Spratci na zabití (2011)

Hill je opäť perfektný - jemu títo loseri krásne sedia a bez problémov utiahne celý film. Na tom celom ma bavil čisto len on sám a bavil ma veľmi dobre.

Bitevní loď (2012)

IMHO úplná sračka. Evidentne parazitovanie na úspechu Transformerov, čo je OK, ale fádne a zbytočne. Efekty sú síce bombastické, ale to nie je nič platné ak dizajn lodí a emzákov stojí maximálne za zívnutie. Ďalej úplne absentovala určitá infantilná hravosť a srdce, ktoré mali prví Transformeri. Len blockbusterová rutina skrz naskrz. Herci to tiež nedržia, lebo Taylor Kitsch je necharizmatický, tuctový ksicht. Ak vám leading mana v pohode prehrá Rihanna, nie je fakt o čom diskutovať. Do toho úplne idiotský scenár (aj na pomery podobných filmov), kedy sa púšťajú do pléna neskutočné hlášky (keď potom ako emzáci zničia dve lode Kitsch s vážnou tvárou utrúsi "z tohoto nemám dobrý pocit", skoro ma jeblo). Úplne záverečné vyrazenie zubov z emzákovej huby v spomalenom zábere ma však tak nejako prikláňa k názoru, že ani Berg to celé vážne veľmi nebral. A v tom je problém - podobné filmy sú totiž filmový ekvivalent parného valca. Skrátka ťažkotonážne záležitosti, kde na nejaké požmurkávanie a nadhľad nie je veľmi priestor. Preto je príkladne Michael Bay svojím "in your face" štýlom na podobné veci ideálnou voľbou. Berg ako keby nemal tie gule ísť do tej debility na plné pecky, a nezabúda preto film dopĺňať o sebairóniu, a snahu o aspoň občasný šmrnc. A to je niečo úplne zbytočné - lebo ten spomenutý parný valec sofistikovanosť nepotrebuje ani v náznakoch. Obzvlášť keď mu nefungujú ani hlavné súčiastky.

Jump street 21 (2012)

Veľká pohodička. Hill s Tatumom sú dobre šlapajúca dvojka, pričom Hill obzvlášť ma v poslednej dobe vie dosť pobaviť. Kopec podarených fórkov, a dobre rozložená dynamika oboch postáv. Pri scéne kde hlavné duo frčí na drogách som sa rehotal na plné kolo. :-D Palec hore.

Slepota (2008)

Koncepčne zaujímavé. Akým spôsobom by človečenstvo reagovalo na náhlu a hromadne sa šíriacu slepotu? Meirelles to vykreslil celkom triezvo, lebo s týmto námetom film mohol posunúť do omnoho drastickejších rovín (viz. príkladne ideovo príbuzné The Divide). Podstatná časť filmu sa odohráva v karanténe a je to práve tam kde sa civilizovanosť láme najvýraznejšie. Spôsob akým sa Bernalova frakcia oddelila od zvyšku mi prišiel síce dosť náhly, ale vylúčiť takéto správanie určite nemožno. Pekným šrámom v zovretosti a logike je však postava Julianne Moore. Za prvé to je najväčší samaritán akého som kedy videl, za druhé sa správala miestami naozaj nelogicky. Možno to chcelo aj inú herečku, ale to už je fakt môj silno subjektívny pocit. Páčila sa mi kamera a celkovo presný vizuál aj s výpravou. Plus chytrá časť, kedy jednu scénu na pár okamihov Merielles ponorí do úplnej tmy. Trochu kratšie to však mohlo byť, hoci problém so stopážou nemám ani preto, že by obsahovo bol niečoho nadbytok, ale film je na to aby si držal moju zovretú pozornosť príliš ležérny a odmeraný (a to predovšetkým pri približovaní postáv). Celkovo ale solídne spracovaný nápad.