Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Fantasy
  • Komedie
  • Dobrodružný

plakát

Muži v černém: Globální hrozba (2019)

Přiznám se, že fiasko jsem větřil už od oznámení. Tessa Thompson je asi takový "Muž v černém" jako já Malá žena. Role v Ragnaroku jí sedla na míru, ale tady je těžce nudná, nezajímavá a zbytečná. Hemsworth má naopak až přehnané sebevědomí a bohužel nepochopil, že humor je potřeba dávkovat. Tlačí ho moc na sílu. Výsledkem je guláš špatných nápadů, co místy působí spíš jako parodie originálu nežli pokračování - 20% PS: Liam Neeson už taky neví, v čem by hrál.

plakát

Hra na oliheň - Jeden šťastný den (2021) (epizoda)

Spoiler! "Dobrý déšť ví, kdy má padat." Řeknu předem, že tyto finalisty jsem nečekal. Vzhledem k charakterovému vývoji, kterým si postavy prošly, to však dávalo perfektní smysl, jelikož motivace obou byla rozličná a přec stejně intenzivní. Boj byl surový, traumatický, skvěle natočený a vygradovaný, vyústěný téměř poetickým činem, jenž důstojně završil hry, který bylo obětováno tolik a vráceno tak málo. "Když jsme byli děti, takto jsme si hrávali... a mámy nás volaly k večeři. Nikdo nás už nevolá." To měl být konec, dobrý konec, který však nepřišel. Místo toho přišel balast. Velký zvrat ohledně tvůrce her byl nesmyslný, laciný a kompletně mi zničil příjemné vzpomínky na šestý díl, který teď zpětně vyznívá o dost jinak, a to vážně ne k lepšímu. Ki-hunovo křiklavé odbarvení, jehož pointa mi stále uniká, si taky mohli odpustit a namísto toho, aby se osobně postaral o bratra dívky, která mu zachránila život, ho nechá R O K hnít v dětském domově, zatímco se upíjí do letargie, a nakonec ho odhodí k sousedce. Nedozvíme se, zda policistovo snažení mělo vůbec nějaký výsledek, namísto toho seriál skončí jakousi premisou pomsty, která mě vážně ale vůbec netankuje. Sice se chystá druhá řada, avšak té po likvidaci hlavních a troufnu si říct, pro seriál nepostradatelných postav, nedávám velké naděje. Promarněná šance.

plakát

Hra na oliheň - Bílý kůň (2021) (epizoda)

Spoiler! "Don't do it. That isn't you. You're a good person at heart." Nevinná smrt vždy bolí, avšak tady šlo ještě o mnohem víc, o rozloučení a život, který mohl být. O to horší to je. Už když běžel k těm dveřím, tak jsem to v duchu tušil, přesto jsem doufal, že mi to tvůrci neudělají. Ač po v předchozích dílech zavedené, nevyhnutelné mortalitě to bylo jistě naivní, přesto jsem v to doufal. Policista mi byl ukradený, ale její smrt bolí. Měla to vyhrát.

plakát

Hra na oliheň - VIP (2021) (epizoda)

Spoiler! Sice to nebyla hotová emoční lavina jako minule, ale pořád jsem se bál dýchat a byl napjatý až do konce. Pevně doufám, že to přežijí všichni tři, ale pokud bych si musel vybrat. tak by to měla vyhrát Sae-byeok.

plakát

Hra na oliheň - Kganbu (2021) (epizoda)

Taková koncentrace emocí se jen tak nevidí.  Mistrnou kombinací rozboru lidské povahy, těžkých morálních voleb a na duši brnkající hudby vznik zatím nejsilnější díl. Nemohu jinak než maximálně.

Black Widow (2021)

Hodně divnej, fakt divnej film, s částmi kvalitativně odlišnými jako den a noc. Největší problém vidím ve scénáři, jelikož dialogy mě řezaly. Snad i ty herečky musely vnímat, co za nesmyslné repliky to musejí odříkávat. Úvod obecně působil neskutečně amatérsky, jakoby ho psal začínající ňoumes, co v půlce náhle odjel na Kanáry a přebral to zkušený veterán. Střídala se jedna praštěná scéna za druhou, film se nezdržoval nějakým vysvětlováním (sestry se porvou na smrt, načež střih a už jsme besties) a já jen v duchu litoval, že bravurní výkon Florence Pugh v roli Yeleny, jejíž casting se ukázal trefou do černého a již bych v budoucnu vídal velmi rád, byl téměř utopen vinou těžké nekompetence písařů oněch prokletých dialogů. Natašina proměna na emoční citlivku mi též na náladě nepřidala (vzpomínáte na dobu, kdy byla ještě cool?), jelikož tento charakterový nešvar v nedávné době předvedl už seriálový Loki a na velkoleposti mu to zrovna nepřidalo. Tak jako tak jsem aspoň rád, že úplný finiš, aneb destrukce Rudé komnaty a zvraty s ní spojené, se relativně podařilo prodat a potitulkový závěr, ač bohužel vyzrazen v rámci mého půlročního čekání na dabing, navnadil na Hawkeyeovo řádění. Mohlo, mělo to být lepší, ale na to, že jsem podle první reakcí očekával hrůznou hrůzu, se to dalo vstřebat i bez žaludečních potíží - 50%

Duna (2021)

Nezfilmovatelná Duna zfilmována potřetí. Knížky jsem nečetl, o Duně jsem věděl prakticky jen že je to obrovská sága, svou kompaktností a členitostí srovnatelná s Martinovou Písní ledu a ohně, a že tam někde plavou píseční červi. Proto jsem byl zvědavý, jak si tak obtížnou látkou režisér skvělého Zmizení poradí. Prvních pár minut dalo okatě najevo jednu věc, a to že se hodně pojede na efekt. Režisér Villeneuve se snaží diváka ohromit technickou stránkou. zabírá široké písečné scenérie a ponouká vizuální orgie. Duna je hned od začátku působí neskutečně monumentálně, epicky, kvalitou záběrů se hravě vyrovná třeba Hvězdným válkám. Pak se však dostává ke slovu příběh a ten jasně dokazuje, proč si tolik slovutných filmařů na Herbertově předloze vylámalo zuby. Je toho zkrátka moc. Záplava jmen, planet, rodů, jejich zvyků, ale i mystických sil a proroctví naflákaná do jednoho filmu nutí nezkušeného diváka domýšlet se častěji, než je zdrávo, nebo se například podrbat na hlavě, když komorná u předávání dýky začne dramaticky kvílet. Herci se snaží, ale krom pokynu "vypadejte cool" toho nemají moc na práci a takový Timothée Chalamet prakticky nedělá nic jiného, než se tváří zamyšleně a má vidiny. Nejvíc mě nakonec oslovila Rebecca Ferguson, která dokázala emoce své postavy uvěřitelně prodat. Přes to všechno ale nakonec největší problém ukázalo tempo, kdy se film snaží působit tajemně a mysticky, ale v realitě působí vláčně a utahaně. Časté slow-mo a táhlé záběry na tváře tomu jen přidávají. V závěru jsem doufal v epické završení, která nepřišlo. Přese všechny výtky však Denisi Villeneuvemu přeju, ať si Duna vydělá na pokračování a on může tenhle mírně rozpačitý prolog dovést do zdárného konce - 80%

plakát

What If...? - What If... the Watcher Broke His Oath? (2021) (epizoda)

Mrzí mě těžké snížení Ultronova potenciálu, který byl z všemocného multivesmírného dobyvatele degradován na pompézní figurku, kterou si podá partička lehce vylepšených humanoidů, ale jinak je finále slušně zvládnuté. Internet šílí nad carterovskou lesbomancí, memy o moci temného Strange nejsou ani trochu přehnané a mě je až líto, že tento díl je poslední. Watcher je omega-cool postava a skvělý "průvodce" alternativními dimenzemi, takže doufám, že se tvůrci kousnou a s druhou sérií přispěchají co nevidět. Strážcům multivesmíru zdar!

plakát

What If...? - What If... Killmonger Rescued Tony Stark? (2021) (epizoda)

Tahle epizoda mě v trailerech lákala asi nejvíc, avšak její celkové provedení příliš neučarovalo. Po zajímavém začátku se díl plně vybarvil jako jen nepatrně obměněná kopie Black Panthera. Postavy, jejichž přítomnost díl odlišovala, byly rychle odpraveny a příběh klesl opět k banálnímu konfliktu ohledně distribuce wakandských zbraní a Killmongerově nutkání hrát si na hrdinu. Je to, jako by se tvůrci báli vymyslet něco nového. Což zase nedává smysl, uvážím-li, jaký husarský kousek se povedl dílu o Doctoru Strangeovi. Ten nabídl hodně zvláštní odbočku s takřka hororovým námětem, a uspěl především proto, že to bylo něco originálního a odvážného. Tohle je jen vyprchaná sázka na jistotu, který se minimálně u mě s úspěchem nesetkala.

plakát

What If...? - What If... Zombies?! (2021) (epizoda)

Horší než jsem čekal. Motiv zombie apokalypsy skýtá obrovské množství zajímavých námětů, o to víc mě mrzí, že výsledek je takový nemastný neslaný. Přehnanou rychlostí vyprávění a přeplácaností jednotlivých scén se vracíme k premise prvního dílu, kde lidé (a androidi) mění své motivace v rámci vteřin, protože na vysvětlování nezbyl čas. Také si mi nelíbilo zacházení s postavami ve stylu "ty teď zůstaneš vzadu a bezdůvodně umřeš, protože si to žádá dramatičnost". Obecně tu postavy jeví nulové emoce, i když jim před očima umírá láska jejich života. Předchozí dva díly měly nápad, tohle je jen vaření z vody. Potěšilo v podstatě jen zapojení postav jako Sharon a Hope, jelikož ty si v hlavním marvelovském vesmíru moc pozornosti neužily. Asi nejzbytečnější díl.

Ovládací panel
4 body