Arctic: Ledové peklo (2018)

Že je film minimalistický, to se asi dalo čekat. Všehovšudy v něm skutečně uvidíte jen dva herce. Co jsem ovšem čekala, to by bylo nějaké ozvláštnění, nějaký twist. Nemusel to být zrovna útok medvěda, který by jedna z postav nepřežila, ale Arctic se drží velice při zemi. Rozhodnutí hlavního hrdiny ne tak docela rozumíme, protože o něm zkrátka nic nevíme a musíme přijmout, že je to prostě správný chlap. Atmosféra je na druhou stranu velmi sugestivní a za Madse mi byla zima.

Čas čarodějnic (2018) (seriál)

Seriál, který mohl být temnější, kdyby tak očividně necílil na standardní chutě ženského publika. Diana je hodně standardní hrdinka seriálů pro ženy, která - ačkoliv akademička - je poháněná hlavně emocemi. Upírský (francouzský :D) aristokrat Matthew je do velké míry splněný romantický sen a jeho problematické stránky se neřeší, včetně toho, že (stejně jako všichni další upíři v seriáluú na někoho starého patnáct set let nemá aboslutně žádný problém s tím žít v současnosti. Několik amorálních věcí, které udělá, je briskně zameteno pod koberec. V rámci žánru se ovšem pořád jedná o zajímavý kousek.

Skleněný (2019)

Přiznejme si to - Vyvolený nebyl film, u kterého bylo plánované pokračovaní a Rozpolcený z roku 2016 jím vůbec nemusel být. No, máme tu nakonec trilogii, která do filmových dějin nevejde. Co jiného taky mohlo vzniknout spojováním náhodných témat z thrillerů a komiksových filmů, ke kterých se Shyamalan snaží vyjadřovat. Nesnažte se logiku filmu vůbec analyzovat, neustojí to. Tři hvězdy dávám hlavně proto, že film není nijak urážlivý nebo iritující.

Raubíř Ralf a internet (2018)

Ano, je to otevřené self-promo studia Disney a film je plný product placementu, za který se vůbec nestydí. Netvrdila bych, že film není pro děti - poselství o přátelství je rozhodně pro děti a děti jsou zároveň dnes často zběhlejší na internetu než jejich rodiče (i tohle ve filmu uvidíte). Pro dospělé jsou hlavně povedené meta vtípky (Disney princezny!) Je tu samozřejmě posun oproti prvnímu dílu, ale to je v rámci pokračování animáků vlastně dobře.

Upgrade (2018)

Příběh si hraje s očekáváním toho, kdo je jeho záporák, a nakonec ze sebe přece jenom vychrlí... jiné sci-fi klišátko. Pravda je, že ten konec na druhou stranu dost zamrazí, pokud přijmete to, že Upgrade si na nic nehraje a prověřené postupy příliš uprgradovat nebude. Ony prověřené postupy ovšem film provádí na jedničku. Nejblíž bych film přirovnala k některých epizodám seriálu Black Mirror, který je na druhou stranu přece jenom odvážnější. Upgrade se vyniká v tom, že je přímočarostí připomene akční filmy osmdesátých let, na druhou stranu při tom, jak dneska akční filmy občas spíš připomínají počítačovou animaci, díky bohu za to.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Po řadě poněkud únavných a podobných si marvelovek je tu animovaný Spider-Man a... je všechno, co člověk od dobrého komiksového filmu čeká. Je především vizuálně krásný, moderní a celkově technicky prvotřídní film. To by samo o sobě nestačilo, ale zároveň má uvolněnou atmosféru, aniž by se sám snižoval na frašku. Miles Morales je teenager, ale zároveň sympatický teenager, který na nové schopnosti reaguje přesně tak, jak čekáte, a zvládá je zprvu opravdu mizerně. Přesto se mým oblíbencem stal spíš Peter Parker, tentokrát v roli, v jaké jsme ho ještě neviděli, a naštěstí bez origin story. Kvalitní film a kvalitní komedie, na které je vidět, že byla dělaná s láskou.

Sestra (2018)

Atmosféra středověkého rumunského kláštera je sice působivá, jinak ale film o mnoho víc nepředvedl. Asi je zbytečné tohle u hororu po tisící kritizovat, ale nějaká ta pravidla vlastního světa - co démon může udělat a co nemůže a proč v mnoha chvílích postavy jenom straší - by se dodržovat mohla. Postavy nejsou úplně hloupé nebo neschopné, ale přece jen si u nich můžete odškrtávat hororové tématické tropy. Sestra je jednohubka na odreagování, nic víc. Protože bát se příliš nebudete.

Castlevania (2017) (seriál)

Ačkoliv je seriál inspirovaný sérií počítačových her, je úplně fuk, jestli je znáte, seriál s hrami má společného opravdu jen málo. Kdybych měla styl seriálu jednoduše popsat, tak si představte vizuální styl komiksového R-ratingového manga. S Drákulou. A nekromancií. A lovcem upírů a středověkým Bladem. A masakrem vesničanů skoro v každém dílu. Takhle násilný animovaný seriál jsem možná neviděla ještě nikdy. A kupodivu s tak dobře napsanými postavami - hlavně poslední zástupce slavné válečnické dynastie, Drákulův syn a dva lidští Drakulovi pomocníci. Abych jenom nechválila, tak hudba mohla být lepší a občas jako by se děj zastavil, aby nám postavy něco řekly o sobě a svých motivacích. Třetí série už je mimochodem schválená, takže uvidíme, kam se seriál posune.

Constantine City of Demons: The Movie (2018)

Inu, občas je vidět trochu horší animátorské řemeslo a děj neubíhá úplně plynule. Film obsahuje ingredience, které od Constantina chceme - cynismus, démony a krev. Všechno v neředěné podobě. Fanouškům komiksového Constantina bych ale přece jen doporučila krotší Ligu spravedlivých: Temno, zkrátka protože se jedná o celkově lepší film.

Venom (2018)

Na režiséra firmu Zombieland je toto poněkud krotké a nijak zvlášť vtipné (ano, vím, že je to vina studia, ale to na výsledném produktu nic nemění). Hlavní postavě dodává na zajímavosti jedině charisma Toma Hardyho. Zato Venom si vede líp. Je to brutální hajzlík, kterého byste chtěli vidět víc. Zápletku radši řešit nebudu, je tak v rámci komiksů tuctová a předvídatelná, až si říkám, že to není chyba, že je to tak schválně