Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (2009)

Kdo jiný by měl po Kozím příběhu oživovat náš animovaný film, než Jiří Barta? Aardmanovsky hravé, dětskou fantazií napěchované dílko s výbornou hudbou, od režisérského velikána a se stopáží tak akorát na jednoduchoučký příběh. Rád bych to viděl jako malý.

Lovci dinosaurů (2005)

Ja zarážející, nakolik se film podobá videohře. Postupy, kamerou, načasováním jsou Lovci dinosaurů dokonalou adaptací současných survival adventur. Jen je to celé nehorázně blbé a musí se na to koukat.

Normal (2009)

Velmi nečeské. Nejen nepřehlédnutelnou stylizací, ale i nečeskou výstavbou nečeského příběhu. Se Ševčíkem režisérem problém rozhodně nemám, se Ševčíkem scénáristou ano. Gradace, ač velmi volná, spolehlivě v trojici s tématem a smyslem story tvoří grandiozní závěr. Soustředěnost ošlehala veškeré tradičně-české zbytečné scény na minimum až nulu a vrhla diváky do střetu postav velmi papírových... Oba hlavní charaktery opravdu působí jak z policejních archivů vytažená jména před dvojtečkou v záznamu, a i když se je režisér skrz zabírání potu, nádechů a detailů kůže snaží zhmatatelnit, skutečné lidi z toho nevytříská. Výbornému Kňažkovi k tomu nepomůže ani maximální "dostnažalobu" stylizace do Hannibala Lectera. I tak ale... vizualní orgie s tahem po myšlence. Pozoruhodné orgie!

Superbad (2007)

Začátek a konec filmu, který se věnuje jen Cerovi a Hillovi je standardně kvalitní Apatowka s velkým potenciálem díky dvojici Cera & Hill. Jenže (obrovské jenže) - téměř kompletní prostředek, snad polovinu filmu, se čas věnuje dvojici dementních, otravných a hlavně trapných policistů (Rogen poprvé zklamal! Hadera chce člověk dlouze mučit a pak zabít). Tohle dohromady film nejen kouskuje a odsouvá příběh dvojice sympatických loserů do zapomění, ale zároveň snižuje úroveň až někam k Eddie Murphymu nebo x-tým Scary Movie. Je to škoda, protože Cera a živý Cartman Jonah Hill na to měli. ___ A mimochodem, nejvíc cool titulky.

Jennifer's Body - Bacha, kouše! (2009)

Megan Fox je andělsky dokonalá, nepochopitelně sexy za všech okolností, ve všech pozicích, pozvracená, od krve i špíny, atd... To každý ví, jenže točit jen o tom jiný nez porno film opravdu nemělo smysl. ___ (Dva dotazy: Proč sympatičtí emo existují jen ve filmech a - - kapela se záměrně podobala Killers?)

Bill (2007)

Jak se to stane, že lehkokomediální variace Americké krásy, v ktére "matthew-perryovskou" roli podváděné podpantoflácké trubky hraje polobůh Aaron Eckhart, uspokojivě funguje? Pravděpodobně, protože to komedie je lehká a hraje v ní polobůh Eckhart... On a skvěle hrající mladík (15 let!) Logan Lerman dodávají každou společnou scénou filmu energii a kvality, bez kterých by se jednalo o velmi průměrný kousek. Krom nich ovšem jsou zapamatovatelné jen křivky sympatické neherečky Alby. Což je škoda, protože tyhle postavy si zasloužili víc. I tak ale...

Temný úsvit (2006)

Ač mohlo být kolikrát jinak a měl jsem po dokoukání drobné výhrady, nemůžu si pomoct s plným hodnocením. Dvě hodiny jsem se bavil nádhernou krajinou a přímočarou story, na kterou by kdejaký "umělec" režisér nasmolil spousty zbytečností a naprosto tak pohřbil její dokonalou a silnou jednoduchost. Herzog věděl co dělá, jeho režie je velmi nenápadná, ale ve výsledku s mistrovským přehledem zvládnutá, a mé výtky vlastně úplně zbytečné. Nemluvě o tom, že výraznější divákovo vedení nebylo třeba, protože jak Bale tak Zahn hrají perfektně a zvlášť Bale tu je naprosto mimo škatulku svých chraptících hero - tedy dost k tomu, aby byla divákova soustředěnost stále masírována. A závěr? Málokdy jsem já i film patos tak potřeboval jako při Temném úsvitu.

Hranice ovládání (2009)

Jarmuschovo Ztraceno v překladu nelze příliš užít jako bežný film, spíš se jedná o dvě hodiny ve společnosti jeho autora. Pro mě velmi příjemné dvě hodiny, kdy je Jarmusch téměř fyzicky přítomen.