Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

O něco lepší než neuvěřitelně průměrná jednička, pořád ale jen šeď animovaných vod. Hyperaktivní zvířátka neznají hranici a občas jsou opravdu přes čáru a prudí. Jinak je to klasické "víc-pokračování", které do maxima těží oblíbené z jedničky a vystačí si s minimem originálních vtipů (pár se jich ale povedlo, asi tak pět). Snad jen ti tučňáci jsou dobře nadávkovaní, protože mě vyloženě bavili. Jejich přehnaná koncentrace mě málem zabila v Madagascar Penguins in a Christmas Caper, takže jejich scénky tu byly tentokrát tak akorát. ___ Jinak všeobecné neustálé omílání toho samého je až na dřeň.

Valčík s Bašírem (2008)

Všechno z filmu už tu bylo, i výrazne lépe. Tedy až na tu nádhernou pastelovou "flash" animaci (která je ale u lidí dost toporná). Za ní si film zaslouží zaokrouhlit tu půlhvězdičku nahoru. 3 1/2*

Dům hrůzy (1959)

Má to své momenty. Na rok vzniku několik nečekaně povedených a atmosférických, tak těch, u kterých ti slušnější jen nadzvednou obočí a nestačí se divit. Vincent Price byl opět charismatický až na půdu (ten hlas!) a pár herců kolem něj mu nic nekazilo. Kdyby se film snažil dostát hororovému očekávání, které nabízel a nepodstrkával nakonec něco jiného, mohlo to být lepší. A také to vyvrcholení snímku si mohl režisér fakt odpustit...

The Hobbit (1977) (TV film)

Podivná animace sice nebyla zrovna podle mého gusta, ale dalo se na ni zvyknout a nakonec v sobě i nese určitou milou patinu. Hůř jsou na tom songy, které nejen že se mi nehodily do fantasy pohádky, ale byly dost mizerné. Nejhůř ale dopadl příběh... Knihu jsem nečetl, trošku jsem se bál, jestli se nedozvím pár spoilerů, které by mi snah jednou mohly pokazit jak plánovanou četbu, tak očekávaný Del Torův film, ale obavy byly nakonec úplně zbytečné. Film je tak neuvěřitelně zmatečný a očividně osekaný (77 minut?!), že o nějakém souvislém ději se nedá ani mluvit. Už těsně po dokoukání jsem nevěděl, co se dělo. Kolosální nedostatek invence projevil jak režisér, tak výtvarníci. Krom pár okopírovaných profláklých kreseb všechno působí jak narychlo spíchnuté a nedomyšlené. A postavy také nevyvázly... Glum vypadá jak vyhublá ropucha, elfové připomínají pokroucené skřety a pohled na ně je krapet... no "znepokojivý". Jsem asi moc rozmazlený Jacksonovou trilogií jako produkčně geniálního díla, kde i ta nejmenší drobnost měla téměř rodokmen. Tohle dílko je jen pro nejmenší, kterým absenci příběhu vynahradí "divné věci" na obrazovce.

Čelisti: Pomsta (1987)

Takže žralok pronásleduje Brodyovi, jo? No tak jo, to už je trošku moc... A zdálo se mi to, nebo IV. ignoruje III.? Nejen jinými herci, kteří ani vzdáleně nepřipomínají ty z minulého dílu, ale snad ani věkem, a dějem vůbec. Celkově špatný film si ale tu jednu hvězdičku zaslouží. Plně za Michaela Caina, jehož charizma a britský přízvuk dělají koukatelných alespoň pár scén. Kdybych měl zmínit další nezapomenutelné součástí "Pomsty", napadá mě: opravdu amaterská atrapa žraloka, hysterická a otravná Lorraine Gary, uspávací Lance Guest, jedny z nejhůř sestříhaných dramatických momentů a útoků, stále husí kůži nahánějící motiv Johna Williamse a radost, když film skončil.

Čelisti 3 (1983)

Na několika místech dobře natočené B-éčko, které doplatilo na svou atrakci 3D. Těch několik scén je tak okatých a blbých, že utopí i sympatického Quaida a pár napínavých útoků (plných nesmyslů, samozřejmě). Ale dokázal jsem se nad ně povznést a dělal, že je nevidím, stejně jako jedno z nejdebilnějších vyvrcholení filmu vůbec, a pak ten biják na své nízké úrovni funguje. Klasický hudební motiv Williamse a v temné vodě vykukující model obřího žraloka budí respekt i napotřetí. A vůbec - ten model... Dokud ho režisér schovává do tmy, bublin, vteřinových střihů atd, rozhodně si na něj nelze stěžovat. Pro 3D scény byl ale asi použit jiný, kompletní model, nahánějící hrůzu stejně jako plastová kachnička do vany. Kdyby se nějaká chytrá hlava nerozhodla pro 3D a nechala Joe Alvese natočit film normálně, nemusel vzniknout tak strašně nevyrovnaný film. Za pár scén se totiž určitě nemusí stydět (a za pár opravdu ano).

Vlčice (1982)

Polská hororová legenda, která i dnes dokáže na několika místech obstojně strašit, ale většinu času jen nudí. Atmosféra 19.století, odlehlého zámku a zasněžené krajiny je slušná, ale využita mohla být jistě daleko lépe. Film mého mládí to nebyl, nemám k němu nostalgický vztah, dnešním pohledem tedy vlkodlačí raritka, až po okraj rozvleklého děje naplněna vatou.

Che Guevara (2008)

Namixovat do míst bez dialogů hlas vypravěče, mohl z toho být jeden z těch velkolepých dokumentů pro Discovery nebo BBC. Takhle je to ta pověstná nuda k posrání. Krom toho Del Toro nehraje (není co), jen "vypadá". Soderbergh asi zapomněl co dělá film filmem a poslepoval dvě hodiny krásných obrazků vedoucích odnikud nikam. Snobská nadutost.