Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Je zvláštní, že ač je všechno tak jak má být - I>režie Davida Finchera je nekompromisní, I>herci předvádějí téměř bezchybné výkony v čele s další skvěle zvládnutou rolí Pitta, I>výprava a kamera je možná to nejlepší, co jsem za poslední rok viděl a lze je označit jedině slovem "dokonalost", I>hudba je skvěle zasněná a podtrhuje fantazijní vyprávění o člověku, co svůj život žije pozpátku, tak... - tak se mě to vůbec nedotklo. Sterilnost bez emocí mě opravdu překvapila a především zklamala. Možná, že všechna ta dokonalost si vynutila naprostou odměřenost a chlad. I tak je ale Fincher natolik vyjímečný režisér, že více než dvě hodiny dokáže nenudit a pozvolné vyprávění má tempo akorát na to, aby si udrželo pozornost. Poslední čtvrthodinka pak sice napraví svou procítěností reputaci a dojme, ale pokud po filmu počkáte nutný čas na vzpamatování se z ní, dojde vám (minimálně mně ano), že tu zbytečně prázdnou drtivou většinu filmu, tím spíše v kontrastu se závěrem, nemůžete jen tak přehlédnout. A ani pro ten ohromující vizuál si film nezaslouží odpuštění.

Odpor (2008)

Podobně jako u nedávno viděného westernu "Appaloosa" tu nejde ani tak o atraktivní období, jako o konflikt (víceméně) trojky postav. Doba a "společenský řád" tomu jen dávají směr. Ony samotné vztahy pak jsou poměrně zajímavé, občasné nudě se ale nevyhnou. To, co by mělo celý příběh rámovat - utrpení a živoření v lese - je podáváno zbytečně neosobně díky mase lidí a o nějakém přímém zásahu do srdce se nedá mluvit. Občasné náznaky něčeho schnilého uvnitř to nevytrhnou. Samotné události jistě byly hrozné, ale když je hodnotím z filmového pohledu, nenápadité natočení jim ubírá na působivosti. Co filmu jistě velmi pomáhá je netradiční prostředí, z kterého se celé dvě hodiny nepohne. To, a vynikající Daniel "Nikdy nezahraju špatně" Craig nesoucí se na ramenou Schreibera, Bella, Isyanova a dalších. Tohle vše platí pro první 3/4 filmu. Zbytek se snaží dostát přízvisku "válečný", takže podobně jako v patetickém Posledním samurajovi dojde na zbytečné hrdinství a akci. Dobré, téměř až neuveřitelné, je, že se tentokrát Zwick držel u země a patos se témeř nekoná, nebo je servírován snesitelně. Sám tomu neveřím... Celkově je DEFIANCE slušný film s přehnanou stopáží a občasnou skvělou scénou, odhalující další osudy z nevyčerpatelné WWII, ale jak jsem řekl, nebýt neokoukaného prostředí lesních partyzánů, všechno už tu bylo.

Babiččin dům (1988)

I dnes poměrně slušný horor s jednoduchým příběhem. Nevyrovnaná kvalita "částí" filmu se dobře ztrácí pod napjatou atmosférou. ________ Titulky najdete Z D E

Batman Unmasked (2008) (TV film)

Povrchní dokument, snažící se vám hromadou zobecněných psychologických pouček vysvětlit, že chlap v kostýmu netopýra bojující se zločinem je logické vyústění několika životních traumat...

Appaloosa (2008)

Westernů není nikdy dost. Tenhle pravděpodobně za 20 let nebude uctívaná klasika, ale jako dvouhodinová chlapácká soutež stylu "kdo ho má většího" mezi herci Mortensenem, Harrisem a Ironsem je více než dostačující. Poměrně banální příběh není žádná výhra, v určitém smyslu je nejdramatičtější po celou dobu vztah k Renée Zellweger (opět byla na pěst), ale v každé scéně přítomné napětí, značící, že žádná pravidla tehdy neexistovala a umřít mohl člověk každou vteřinu, pozornost udrží dobře. Oni tři pánové navíc hrají na velmi vysoké úrovni (Viggo je stále lepší), takže ta dvouhodinovka nenudí až do konce, který ale tak trochu propluje kolem bez účinku, jaké mělo například Eastwoodovo Gran Torino.

Gran Torino (2008)

Eastwoodovo naprosté znechucení světem je okouzlující. Jestli mě jednou postihne stejný věk, doufám, že budu podobně nerudný dědek jako on. Příhěm filmu není uměle "filmově" hrocen, většina zásadních udalostí se uděje nenápadně, nenasilně... sympaticky. A ty dvě hodinky utečou jak nic. Vše stojí na postavách a ty jsou skvělé, až na Eastwooda, který je fantastický! Jeho vrstevníci rozdělují svůj čas na etapy, kdy je potřeba vyměnit plíny, on si zapalí cigáro s výrazem, že o jeho chuti (a schopnosti) vymlátit celý gang nezapochybujete. Walt Kowalski je pak jakous esencí většiny jeho rolí, buď ho milujete, nebo si ho zamilujete teď. Děj složený z viděného sice neohromí originalitou, ale vybroušenými dialogy a celkovou nebezpečnou nádherou ano. Nenápadný masterpiece letošního roku. A asi nejen jeho. Miluju ho, GT!

Černý kotel (1985)

Vykrádačka Pána prstenů od studia Disney? To bych nečekal. Ale dopadlo to skvěle. Je velká škoda, že podobně jako vynikající Great Mouse Detective se jeden z nejlepších filmů studia nedostal nikdy k nám. V porovnání s přeslazenými a infantilními "díly", které jsou u nás notoricky známé, jedna z nejkvalitnější animovaných pohádek WD. _____ Titulky najdete Z D E

Slavný Myší Detektiv (1986)

Disneyovské zpracování Sherlocka Holmese dopadlo až překvapivě dobře. Atmosféra věčně zamlženého Londýna je nečekaně temná a předevších charakter myšího dvojníka velkého detektiva věrnější předloze více, než kdejaká suchopárná "dědkovská" adaptace. Příběh je lineární, ale velmi sympatický a občas se i ukáže malý odkaz na předlohu. V porovnání s jinými disneyovkami pak film i zakončuje dostatečně dramatické (a kvalitní) finále, které tím jen korunuje jeden z vůbec nejlepších filmů studia. _____ Mé titulky najdete Z D E

Hellboy Animated: Blood and Iron (2007) (TV film)

Nenechte se odradit dětsky primitivní animací, tenhle téměř seriozní horor rozhodně pro děti není. Škoda, že hrané filmy se ubírají cestou fantasy, krev a temná atmosféra mají větší potenciál.

Jáma a kyvadlo (1961)

Po vsech strankach naprosto stylova zalezitost. Mira zabavnosti je pak umerna tomu, jak dokazete ocenit starou "B" filmarinu. Pokud ji podlehnete - atmosfera, napeti a pribeh vam pripravi vyjimecny zazitek.