Highlander (1986)

Nedějové akční fantasy céčko, které se snaží tvářit jako dobrý film. Jenže vše je špatně - počínaje příšernými šermířskými souboji, konče topornými hereckými výkony a divnými vizuálními efekty. Utrpení. Jak se k tomu připletl Sean Connery, nad tím zůstává rozum stát.

Dítě číslo 44 (2015)

Zpočátku trochu zmatenej film, který stojí a padá na parádních hereckých výkonech Toma Hardyho a Noomi Rapace. Chvilku mi trvalo, než jsem do děje pronikl, ale poté mě naprosto pohltila ta bezútěšná atmosféra socialistického Ruska. Detektivní zápletka je spíše takovou vnitřní motivací postav pro postup dále, je jednoduchá, ale docela uvěřitelná. V pozdější fázi k divákovi přilnou i obě hlavní postavy, které začnou být o něco osobitější. Finále nepřehnané, ale nějak jsem nepobral upozadění Garyho Oldmana, který nejdřív dělal dusno a pak najednou z děje naprosto vyšuměl. Scénář má své problémy, ale jako celek mi to docela sedlo. Škoda, že zbylých dílů trilogie se nejspíš jen tak nedočkáme.

The Boy (2015)

Určitě ne zlý film, ale hodně autorský a svojský a už předem odsouzený k tomu, že sedne jen malé menšině. Divnej film o divným klukovi žijícím na depresivním místě s neambiciózním otcem. Strašlivě zpomalený snímek stavící především na znepokojivé atmosféře (tvořené hlavně obrazem a hudbou), depresi a minimalistickém, mírně artovém, zpracování. Určitě je dobré od toho nečekat oddechový béčkový horor, ale naopak poměrně těžký psychologický film.

Za každou cenu (2016)

Vskutku moderní western. Texaští rangeři, dvojice rednecků vykrádajících banky, jižanské prostředí, přímočarý příběh, solidní dialogy a skvělý audiovizuál. Ne úplně můj šálek čaje, ale špatné nebo nedejbože nudné to určitě není. Jeff Bridges šišlá a pomlaskává už jak Sean Connery. Divák jen čeká, kdy mu ty zuby z huby konečně vypadnou! Ovšem jako stárnoucí ranger je parádně charismatický.

Biřmování (2016)

Komedie rozhodně ne, spíše rodinné drama o sbližování otce se synem. Jeden víkend, jedno ukradené nářadí. Zápletka je vskutku jednoduchá, ale film je dobře napsaný. Otec v podání Clive Owena je zprvu trochu nesympatický, ale postupně se to změní. Oceňuji příjemně civilní herecké výkony a absenci hollywoodského pozlátka.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Už vím! Možná bys k nám někdy mohl přijít na večeři! // Nemůžu, víš? Kvůli tomuhle. (ukáže na ostnatý drát) // Ale to je, aby neutekla zvířata, ne? // Zvířata? Ne, to je, aby nemohli ven lidi. // Ty nesmíš ven? Proč? Co jsi udělal? // Jsem Žid. Možná trochu samoúčelně vykonstruovaný, ale drsný příběh, ze kterého vám bude skoro až fyzicky nevolno. Zvěrstva holocaustu, tentokrát z pohledu malého kluka. Parádní herecké výkony, kvalitní writing i režie, hnusná až absurdní atmosféra, skvělá Hornerova hudba a drtivé finále. Menší, než třeba Schindlerův seznam, ale rozhodně neméně důležitý film.

Zlodějka knih (2013)

Krásný lidský příběh a pohled na druhou světovou válku zase maličko jinak. Pohled na válku dětskýma očima, zprvu trochu naivně a s odstupem - blížící konflikt je pozorován jakoby z povzdálí. Skoro až idylická atmosféra malého německého města mě naprosto dostala, skoro až pohádkové vykreslení postav jakbysmet. Jenže je to příběh z války... and war, war never changes. Je to pravda trochu hollywood-like, vyumělkované a trochu i přeromantizované, ale čert to vem. Má to duši a závěr musí zákonitě dostat i toho největšího cynika.

Proč právě on? (2016)

Skvělá a v první polovině hodně vtipná komedie, která v půlce druhé sklouzává do klasické šablony hádek a odpouštění, ale po celou dobu se nese v tak příjemném duchu, že ji to nemám vůbec za zlé. Franco je tu naprosto božskej a jeho grimasy a střelenost táhne celý film. Nutno ale dodat, že Bryan Cranston mu skvěle sekunduje a na Zoey Deutch se zase příjemně dívá. Po dlouhé době jsem se zase opravdu upřímně zasmál a to nejen jednou. A kdo mi sežene wallpaper z Lairdovy plochy, dostane zlatého bludišťáka!

Resident Evil: Poslední kapitola (2016)

V porovnání s kvalitativně i stylem podobným Underworldem vychází Resident Evil zpravidla jako vítěz. A je tomu tak i teď, byť ani tentokrát to není žádný zázrak. Od začátku do konce je to příšerně sestříhaná akčně-bojová řezanice, která (ne)potěší oko nejednoho epileptika. Snaží se to být co nejvíc zábavné, ale popravdě je to už docela nuda.

Underworld: Krvavé války (2016)

Tahle série je fakt marná. Po obstojném Awakening je tu zase masivní sešup dolů do připitoměle překombinovaného scénáře a za uši tahajících dialogů. Kate Back-In-Sale v latexovém oblečku potěší - ostatně jako vždy, stejně tak pražské exteriéry a viditelně docela drahé, i když ne vždy podařené, efekty, ale jako film to moc nefunguje.