Petržel (2022)

Dominikánská Volyň. Kratší, zcela minimalistické survival putování skrze právě probíhající masakr, syrové takovým tím způsobem, že je divákovi po zhlédnutí fest těžko.

Převýchova Cameron Postové (2018)

Má to fajn indie look, skvělou Chloë Grace Moretz, cca dvě decentní žhavé scény, ale popravdě jsem od tématu homosexualita vs. náboženský fanatismus čekal přeci jen něco víc. To, že tyto formy náboženství zasahující do osobní svobody člověka představují zlo, dávno víme a film toho pak, až na převážně mlčky potlačované pocity, už o moc víc neřekne. Tématika nicméně potrhlá a rád bych si myslel, že ta nebohá děcka v podobných převýchovných táborech jsou spíše než z toho, co tvoří jejich vnitřní vrozenou podstatu, vyléčena z pánbíčkaření.

65 (2023)

Dvouáčkové přímočaré sci-fi, kterému chybí silnější scény a kloudná dramaturgie. I navzdory své krátkosti to má jak nevyvážené tempo tak i celkovou náladu a působí to celé nedotaženě. Což je škoda, protože po vizuální stránce to špatné není a ten potenciál už v samotném námětu byl opravdu nemalý, leč zůstal nenaplněný. Adam Driver i Ariana Greenblatt jsou super, jejich interakce zaujmou, tedy až na občas podivný writing, který jim čas od času naservíruje mírně komické scény, které se ale do toho zbytku příliš nehodí. Nicméně, nenudilo mě to. Výprava je celkem fajn a pro pochodovací filmy mám osobní slabost. Jako celek to ale působí spíše jako epizoda z nějaké sci-fi antologie na Netflixu než jako plnohodnotný celovečerák. Stačila by alespoň nějaká byť jen drobná úderná pointa na závěr.

Mimic 3: Sentinel (2003)

I navzdory slabému hodnocení jsem z experimentálně pojaté trojky celkem příjemně překvapen. Je to výrazně jiné, ale opět tomu nechybí správně špinavá atmosféra a mizí i ten televizní dojem, který jsem měl u dvojky. Voyerismus ve stylu Disturbie mě baví a stopáž zhruba 75 minut je tak akorát, aby to nezačalo svým pomalejším tempem nudit. Ke konci to dech přeci jen trochu ztrácelo, tvůrci zjevně neměli moc peněz na samotná monstra a tak zkoušeli různé triky, jak je ukázat co nejméně, a dost to odnáší akční scény, které jsou udělány dost chaoticky a s poměrně nehezkými triky. Je to divnej film, v rámci této série trčící celkem mimo, ale pořád výrazně zajímavější a hravější než mdlá dvojka.

Mimic 2 (2001)

Jednička byla zajímavá v tom, že i přes béčkový námět to byl dobrý hororový film s pěkným vizuálem a kvalitní režií. Dvojka už je ale regulérní televizní béčko, které je sice místy příjemně temné, ale často spíš podivně bizarní a ne moc dobře zahrané.

Naše planeta - Série 2 (2023) (série)

Kratší, ale neméně poutavé pokračování, které se tentokrát zabývá problematikou migrace různých druhů zvířat - ať už přirozenou, tedy za potravou či rozmnožováním, či vynucenou klimatickými změnami/zásahy člověka do přírody a rázu krajiny popř. kombinací obojího, kdy lidské překážky brání zvířatům v jejich běžné migraci. Špičkový střih, parádní obraz a skvělý doprovodný soundtrack (roj sarančat nebyl nikdy tak epický). Jediné, co mi chybělo, byly tradiční On Location dovětky, které dokumenty ze Silverback Films produkce odvysílané na BBC obvykle mají, ale ty distribuované skrze Netflix bohužel ne.

Mimic (1997)

Těžce béčková zápletka, ale hodně kvalitní zpracování. Temná devadesátková atmosféra, kde je New York vyobrazen jako pořádná špinavá žumpa, skvělá kamera a triky a i když se to na některých místech trochu táhne, napínat to umí slušně - nejen strachem z neznáma, ale i skutečně nechutně slizkými odpornými monstry.

Forever My Girl (2018)

Zlomené srdce? Check. Kostel? Check. Jižanský akcent? Check. Zidealizované maloměsto plné milujících lidí? Check. Country songy? Check. Přechytralě děcko? Check. Je to občas fakt hroznej kýč, opravdu jak kdyby se Hallmark spojil s Nicolasem Sparksem a ani přehnaně melodramatické herecké výkony to moc nezlepšují, ale v době všech těch moderních Tik Tok romanťáren z Netflixu je tahle ryze konzervativní romantika odpojená od veškerých současných vlivů celkem příjemně svěží. Ústřední pár je na oko fakt hezký a má nakonec celkem i chemii, ale jak Alex Roe, tak Jessica Rothe mi přišli herecky spíše slabší. Alexovi chybí komplexnější charisma a Jessica má v tomto filmu vyloženě jen dvě herecké polohy - ubrečenou a naivně zamilovaně zasněnou. Hudba fajne a klidně jí mohlo být více.

Příliš dokonalá podoba (1988)

Divnofilm o tak trochu pošahané dvojici bratrů. Zlehka provokativní, ale přesto vcelku decentní film pracující spíše s náznaky než explicitními scénami. Ke konci, jak to přešlo z podivností do drogového klišé, mě to už docela nudilo. Jeremy Irons v dvojroli ale jako vždy výborný.

Západní křídlo - Série 6 (2004) (série)

S tím, jak se čas Bartletovy administrativy pomalu chýlí ke svému konci, začíná se pomalu měnit i zaměření celého seriálu. Na obzoru se jak z řad demokratů, tak republikánů objevují noví kandidáti a rozjíždí své kampaně. Původní tým se pomalu tříští a naplňují se nové politické ambice. Blíží se primárky a práce v Bílém domě ustupuje zlehka do pozadí. Dokážu si představit, že tyhle změny řadě diváků zvyklých na zaběhlou rutinu nemusely svého času úplně vonět, ale za mě se jedná o příjemné a svěží novinky. Seriál tím, jak více střídá prostředí (včetně exteriérů) a využívá dynamičtější kamery, působí ještě o něco překotnějším dojmem, byť co do složitosti slovních přestřelek jsem měl pocit, že tvůrci tentokrát trochu ubrali. Aktuální finále sice oproti předchozím sériím považuji za o něco slabší, protože nepřineslo nic ani zdaleka tak emočně nabitého, jako závěry řad předchozích, ale Santosův projev mnohé zachránil. A vlastně celkově - jeho postava a pevný charakter mě po prvotních pochybách, skoro až nezájmu, postupně taky zaujal. Teď už asi chápu, co na něm Josh od začátku viděl.