V jeho očích (2014)

Líbí se mi, že film jako takový se k tématu staví vcelku neutrálně, nesnaží se moralizovat, ale ani šokovat či řešit neřešitelné, ale prostě přirozeně a nevtíravě vychází ze situace. Oproti stejnojmennému kraťasu ale přeci jen nepůsobí tak mile, ale to se dalo čekat, protože na 96 minut už je potřeba nějaká zápletka a tak je celý film komplexnější a větví se do několika vedlejších linek. Představitelé hlavních rolí jsou už o něco starší a tak se nebojí odvážnějších scén, ale to je přesně ten moment, kde bych na fyzičnosti radši ubral. Co jsem ale hodně ocenil je větší prostor pro friendzoned kámošku - jednak proto, že mi byla hodně sympatická a jednak proto, že v kraťasu je kvůli omezené stopáži její postava v podstatě nedořešená.

Eu Não Quero Voltar Sozinho (2010)

Líbí se mi, že film jako takový se k tématu staví vcelku neutrálně, nesnaží se moralizovat a řešit neřešitelné, ale prostě přirozeně a nevtíravě vychází ze situace. Hodně milý kraťas.

Pan Dokonalý (2009)

Plus především za Alexis a za parádní výběr hudby. Ale jinak je to spíše podprůměrná romantická komedie, kde humoru je poskrovnu a romantika působí trochu toporně. Příběh je nevýrazný, nevypointovaný a od začátku divák ví, jak film dopadne. Do role Daniela bych vybral menšího hezounka, tu jeho nervozitu a stydlivost jsem mu při jeho vzhledu prostě nežral. Ale nenudil jsem se, na relax ideální.

Zmizení (2005)

Nezábavná, za vlasy přitažená tak trochu noirovka. Herci přehrávaj, zápletka mě děsně nudila, stejně tak provedení, které se bere smrtelně vážně, ale přitom je to děsná blbost. Hlavní postava vypadá jak typický středoškolský looser a když ze sebe zrovna nenechá dělat boxovací pytel (jakože po většinu filmu nechá), tak se chová jak nesmrtelnej hrdina. Hvězda za Josepha Gordon-Levitta a to jen proto, že ho mám rád.

Molly Maxwellová (2013)

Upřímná lovestory, která se ani moc nesnaží o typické americké moralizování (aha, Kanada), ale spíš se snaží zobrazit pocity obou hlavních postav - Molly zejména. Film se veze na odlehčené vlně, má MOC příjemné herecké obsazení a hodně pěkný výběr indie hudby. Lolu Tash budu rozhodně sledovat, roli Molly Maxvell si užívala a bylo ti poznat zejména na její přirozené mimice a gestech. Prostředí experimentální školy zobrazené ve filmu na mě působilo úžasně, stejně tak notně zidealizovaný rodinný život.

The Lifeguard (2013)

Romantická komedie? Ale kdeže. The Lifeguard je typický zástupce indie dramatu - vcelku jednoduchý příběh avšak s důrazem na postavy a jejich psychologii. S tím se pojí i herecké výkony, které bývají u indie filmů trochu rozporuplné, ale v tomto případě jsem naprosto spokojen. Oceňuji snahu zachovat autenticitu - po celý film Kristen Bell chodí prakticky nenamalovaná a vůbec ničemu to nevadí. Samotná zápletka je pomalu až banální a tak trochu se udivuji, co na tom sakra bylo špatného. Amíci jsou fakt občas děsně puritánští. Každopádně natočené je to hodně televizně, ocenil bych více hrátek s kamerou, protože takhle je to dost lehko zapomenutelný film.

Nevyřízený účet (2013)

Scénář podle klasické šablony, ale na Stathamovku to má poměrně málo akce a ještě jenom na konci. Naopak Statham konečně trochu hraje a ne že se jenom drsně tváří a střílí po všech okolo. James Franco v roli netypický pošahanýho zmetka válí a nesmím opomenout tu hromadu louisianských vidláků a smažek určených k odstřelení.

Skandál v katolické škole (2002)

Blbej českej název ve mě evokoval další z řady blbin pro děcka, ale nenechte se mýlit. The Dangerous Lives of Altar Boys je svým způsobem dospělejší film, jak velká část hollywoodské produkce a už rozhodně to není film pro děti. Film zobrazuje dospívání několika kamarádů - první lásku, mladickou nerozvážnost (pravda, tento prvek je v závěru dost přitažený za vlasy), ale i náhled do pocitů. Ty umocňují komiksové sekvence, které mi zpočátku moc neseděly, ale až později jsem si uvědomil jejich důležitost a snahu zobrazit emoční stránku ještě trochu jinak a nakonec je považuji za naprosto zásadní. Teenagery hrají opravdoví (tehdejší) teenageři, kteří v současnosti patří mezi známé osobnosti filmového plátna. Kdyby se tvůrci vykašlali na tu těžko uvěřitelnou dějovou linku s pumou a zaměřili se na tu s Jenou Malone, bylo by to za pět.

Černá ovce (2004)

Film, který mě naprosto ale vůbec nelákal námětem, ale naopak naprosto úplně lákal obsazením. Jena Malone a Mandy Moore v jednom filmu... no sakra. Do toho hláškující na-kriplkáře-sedící Macaulay Culkin (škoda toho kluka zatraceně), Mary Louise Parker jako matka křesťanka a DEA chlápek, s nimž postava Mary Louise Parker v seriálu Weeds spala, v roli pastora? Nářez! A i ten děj mě nakonec překvapil, v první půlce si dělá film ze střelených amerických křesťanů docela prdel, v té druhé trochu sklouzne do šablony klasické americké teen komedie, ale nakonec z toho vybruslí dobře. Mám tyhle milé komedie s ne úplně kýčovitým happy endem rád.

Nezastavitelný (2010)

Z Unstoppable je cítit Tony Scott na všechny strany. Opět ten samý zoomovací styl kamery, opět klišé nad klišé, ale oproti jeho předchozímu vlakovému počinu funguje Unstoppable perfektně jak po stránce akce, tak po stránce napětí. Pocit beznaděje z řítícího se nezastavitelného kolosu tu funguje parádně.