Kosmonaut z Čech (2024)

Trochu z Vesmírné Odyssey, trochu ze Solaris, ale daleko komornější a intimnější, byť ne ve finále až tak hluboké, jak se na první pohled tváří. Příjemně meditativní a audiovizualně hezky zpracovaná cesta za sebepoznáním, s lehkým českým otiskem a, ač mě to jako těžkého arachnofobika překvapuje, sympatickým pavoukem.

Obchod se strachem (2024) (TV film)

Obyčejný informativní dokument, který lidem, co s masochistickým zaujetím sledují všechny ty bizarní šaškárny okolo Jindolfa a spol. nic moc nového neřekne, antisystémovou scénu beztak nepřesvědčí, ale mohl by nasměřovat tu neznalou část společnosti, aby si na praktiky těchto šmejdů a politických podnikatelů dala pozor. Pana Bartoníčka si cením, je to férovej chlap a skvělej novinář.

Přetržená pouta (2022) (TV film)

V tomhle dokumentu skutečně stačí jen sledovat jak a čím argumentuje jedna a jak a čím argumentuje druhá strana. Sledovat čistě jen názorovou a argumentační integritu. Nic víc netřeba. Slečna ve filmu to řekla přesně. To už dávno není jen o politickém názoru. Jak mám vyjít s člověkem, se kterým se naprosto zásadně rozcházím i v těch nejzákladnějších morálních a lidských hodnotách? Kdo má přístup ke svobodným informacím a přesto není z ruské "názorové strany", zcela bizarní a iracionální (ne)argumentace, mnohdy neuvěřitelně cynického a pokryteckého přístupu instantně naprosto znechucený, tak mu nejspíše opravdu něco chybí a nemá to v hlavě úplně v pořádku. Bábušky, které nemají nic jiného než obrazovku, ze které každý den, rok co rok, promlouvá Velký bratr, se dají ještě chápat, byť je to bolestivé. Ale toto ne.

Circle (2015)

Jednoduchá premisa, chytlavé zpracování, nic moc herectví, špatný závěr. Údernější pointa by tomu taky prospěla. Ale stejně se projevuje moje slabost pro tyhle minimalistické, lidskou psychikou v bezvýchodné situaci se zabývající, sci-fi záležitosti. Circle, i když asi mohl být i hlubší a z námětu by zcela jistě šlo vytáhnout ještě i podstatně víc, je v tomto ohledu opravdu zvráceně zábavný.

Pátrání (2018)

Forma vyprávění skrze obrazovku počítače není sice už tak originální, ale pořád dostatečně neokoukaná. Byť tedy většinou užívaná pro vyprávění béčkových hororů. Searching je ale nefalšovaná detektivka, která po kratším úvodu nabírá ohromné grády a postupné odhalování celého příběhu a jeho gradace je skutečně jedna velká radost. A mimoto je tam cítit i smysl pro detail, který přidává i další na první pohled ne až tak postřehnutelné drobné vrstvy, díky kterým je celé zpracování ještě o něco uvěřitelnější.

Siréna (2018) (seriál)

Příjemná oddychovka se sympaticky napsanými i obsazenými postavami, které škodí akorát scénaristika jedoucí zhruba od poloviny druhé série na volnoběh. Má to trochu feel seriálů stanice the CW ale s tím, že si z nich bere spíše to lepší. Vizuálně to vypadá dobře a studený kamerový filtr v kombinaci s prostředím rybářského městečka kdesi ve Washingtonu tomu dodává potřebnou atmosféru. Zápletkou je to sice takový ten klasický urban fantasy maglajz, kde je lepší nad logikou příliš nepřemýšlet, ale postavy a vykreslení jejich vazeb mezi nimi to táhne. Eline Powell se pro roli sirény vyloženě narodila.

Psycho (1998)

Nemám problém s remaky ve formě reimaginace starších filmů, ale úplně nechápu, co tvůrce vedlo natočit doslovný scénu po scéně okopírovaný film a ještě k tomu naprosto totožnými, v té době už brutálně zastaralými, postupy. Herecky je to sice nadupané, ale on už i ten původní scénář byl děsně basic a tady je to vidět o poznání více. A jestli něco skutečně selhalo, tak to byl casting hlavní hvězdy. Vince Vaughn tu působí spíše jako úchylný Forrest Gump než jako nesmělý Norman Bates.

Psycho IV: Začátek (1990) (TV film)

O něco lepší než příšerná trojka, zejména proto, že sérii zase nečím rozvíjí. Otázkou je, jestli bylo nutné doslovně rozvíjet to, co už bylo předtím řečeno. Není to špatný film, spíš průměrný a divák dostane přesně to, co od toho očekává - prequel s jasným průběhem, ale vůbec nic navíc.

Psycho 3 (1986)

Uf, tak tohle už byla bída. Zatímco dvojka měla snahu postavu Normana ještě nějak rozvíjet, trojka už je jenom pitomé béčko, kde se všichni chovaj jak dementi jak v tom nejblbějším slasheru. Do tohoto žánru to vlastně Perkins už tlačí hodně, včetně různých skoro až nepříjemných sprosťáren. Ale hlavně to už není ani zábavné.

Psycho II (1983)

Ani druhé Psycho není žádný velký horor, i když tentokrát je toho napětí trochu víc. Docela hezky to rozvíjí postavu Normana Batese a nepůsobí to nijak nastavovaně. Filmařsky to sice není tak elegantní, ale doba pokročila a čistě technicky je to prostě lepší, i když ani tentokrát ty mordy za moc nestojí. Ale o nich Psycho až tak stejně není.