Valentine (2001)

Cudná, gore prostá vyvražďovačka, která má větší starost o body count než logiku. Pokud nemáte chuť nějak zásadně drásat svoji nervovou soustavu, dal by se snímek snad i doporučit, protože jiný než odpočinkový režim jeho tvůrce netrápí. To že se Deniska neobjevila tak, jak ji pánbů stvořil je samozřejmě unfair, nakonec ale patří až mezi poslední oběti, takže skvostnou tvářičku si člověk užije. Navíc je její postava dráždivě bitchy, což na mne ve výsledném hodnocení zapůsobilo jako výrazný plusový bod. II Scénář: Donna Powers, Wayne Powers, Gretchen J. Berg, Aaron Harberts (adaptace stejnojmenného románu Toma Savage). Hudba: Don Davis. 60%

Poslední představení (1971)

Hned ve své první roli dokázala Cybill Shepherdová (bezesporu nejznámější jako parťačka Bruce Willise ze seriálu MĚSÍČNÍ SVIT) nejenom pozbýt veškerý svůj stud, ale svou postavou ďábelsky rozkošné Jacy i pořádně zaujmout. Ne jinak tomu bylo u Jeffa Bridgese (za svou roli dokonce poprvé nominován na Oscara), ale i dalších z nečetného obsazení. Jakou měl Bogdanovich šťastnou ruku při výběru herců svědčí ostatně i dvě proměněné nominace (z celkových osmi) pro herce vedlejších rolí - Bena Johnsona (role Sama - ve stejné kategorii získal také Zlatý Globus nebo cenu BAFTA) a Cloris Leachmanové (role Ruth Popperové). Bez ohledu na to, jestli vezmu v potaz dobu vzniku snímku nebo ne, zapůsobil na mne svou otevřeností a přirozeností. Věřil jsem mu každé filmové políčko a bez problému jej přijal jako věrnou reflexi znázorněné doby. 100%

Bojovníci mezi nebem a zemí (2003)

Jednoduchý příběhový režim, kterému by prospělo lepší režijní vedení a přímočařejší předloha. Jednotlivé charaktery příběhu nemají takový přesah, jak by si tvůrci snímku pravděpodobně přáli a třeba jediná ženská postava (bez ohledu na to, že mladého mnicha hraje fakticky dívka), která v příběhu sekunduje, působí úplně zbytečně. Příznivci epicky pojaté bojové choreografie si také nepřijdou na své, protože ta (i přes přehnaně mysticky pojatý McGuffin) působí až nepatřičně přízemně a celý film tak staví do vnitřního rozkolu. Žádné létání ve větvích stromů, žádná soubojová preciznost, přitom k magické relikvii, kolem které se celý děj filmu točí, by se podobná obrazová rétorika přímo hodila (neřkuli, že k ní vyloženě vybízí). II Scénář: Ping He, Rui Zhang. Hudba: A.R. Rahman. 60%

Tančím, abych žil (2006)

Oblíbený hollywoodský prefabrikát o mládežnických lůzrech pod nezištnou patronací nezdolného altruismu, v novém kabátě a nádavkem podle skutečného příběhu (samo sebou, v originále není tanečník Pierre Dulane ani zdaleka takový kaďůr, jako Banderas). Pozitivní ozvěny filmu neupírám, zbytečně přepínané emoce ale nemohu ohodnotit jinak než mírným nadprůměrem. II Scénář: Dianne Houston. Hudba: Swizz Beatz, Aaron Zigman. 60%

Agora (2009)

Náboženská fanatika je otřesná v každé podobě a tato velkoryse vypravená pouť v historických střípcích o ní pojednává. Skrze příběh, přesto relativně nestranně, poukazuje na tmářskou logiku, která zahaluje mysl poddajného stáda snadněji než rozlitý inkoust vsává se do bělosti papíru. Mám k náboženství všeho druhu velmi vyhraněný postoj, nedokáži pochopit, jak je možné i v dnešním světě opakovaně nalézat ty stejné úkazy, jako v dobách před n. l. (a nekonečně mnohokrát i v časech n. l.), ale lidem od nesmyslných diktátů víry zřejmě není pomoci... Hodnotím AGORU plným počtem a není to proto, že by byla dokonalá (i když po filmařské stránce výrazně plní pojem nadstandardně odvedené práce po všech stránkách), ale protože v ní spatřuji hodnotu, která je nedocenitelná. Obhajuje rozum. 100%

A-Team: Poslední mise (2010)

Původnímu seriálu jsem nikdy nevěnoval ani minutu, filmové zpracování si ale mou pozornost vysloužilo. Zaslouženě. Děj má sice své mouchy, stejně jako scénář a některé triky (závěrečné kontejner-harakiri snad ani nebylo potřeba), co do tempa a feelingu jsem ale tento rok nic v podobném ražení neviděl (myslím, že přirovnání k CHARLIEHO ANDÍLKŮM na testosteronu celkem sedí). Často jsem se přistihl, že se hihňám jak děcko u krtečka :-) Je tu typově i obsazením dobrá ústřední parta (charaktery a tváře výtečně sedí), nápady mají patřičný crazy náboj (přistání tanku ve střemhlavém letu za pomocí kanónové střelby na ploše jezera!) a Jessica Bielová je šukadelická v automatickém módu. Celkem se divím, že zrovna takový film finančně neuspěl a tedy že na případný druhý díl se nemá cenu těšit. 85%

Holka na hlídání (2007)

Důkladně provařené téma zaujme ze začátku pseudo-antropologickým přístupem (sama hrdinka by tento obor ráda studovala), leč poměrně záhy přichází vystřízlivění, vyztužené nudnou a nezajímavou vatou. Na Scarlett se samozřejmě hezky dívá, proč ale vzala roli v tak fádním a střídmém produktu nepochopím. Ostatně i Giamattiho nebo Linneyové je na podobné mělčině vyložená škoda. Po formální stránce filmu těžko něco vytýkat (tedy na film z příslušného ranku), obsahově jde ale o chudý myšlenkový klystýr (pokud se v souvislosti s knihou mluví o satirickém pohledu na manhattanskou smetánku - obě autorky jsou bývalé chůvy - tak z pozice samotného filmu o něčem podobném nemůže být ani řeč). 40%

Malý Velký Bojovník (2010)

Ani ryba, ani rak. Na jednu stranu je tu výrazná snaha o vážně míněné válečné drama (s patřičně pateticky předneseným závěrem), na straně druhé je sem dost násilně implementována komediální poloha, bez které by se to celé v klidu obešlo. Zbytečné pletky s topornou poetikou ani nezmiňuji. Poblázněný mix žánrů by se nakonec dal i odpustit, protože v úhrnu snímek nijak zásadně nenudí, co už je ale úplně na hlavu, tak skutečnost, že je u nás film uváděn v otřesném anglickém dabingu. Který chuj toto zas vymyslel? Jinak je ale film o pořádný kus lepší než jiný Chanův kousek ze stejného roku, CHŮVA V AKCI, to je bez debat. II Scénář: Jackie Chan. Hudba: Xiao Ke. 60%

Na doživotí (2007) (seriál)

Nejoblíbenější seriálovou formou je bezesporu kriminální žánr. Seriálů z takového prostředí je doslova nepřeberné množství, takže když na sebe chcete upozornit, musíte přijít s něčím novým a zajímavým. Co je tím novým a zajímavým na seriálu NA DOŽIVOTÍ? Především to není žádná bezedná díra, která chrlí jeden díl za druhým, dokud se sama nepozře a pak jsou tu dobře napsané postavy, kterým jsou přiřazeny přesné herecké tváře (mě osobně bavil i český dabing). I startovní čára není načrtnuta špatně. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to málo, opak je ale pravdou. V rozumných dvou sezonách tak klapne všechno jak má, žádné otravně otevřené konce, jen dobrý pocit ze zase jednou dobře odvedeného televizního řemesla. 85%

Počátek (2010)

"KOUPIL JSEM AEROLINKY... PŘIPADALO MI TO TAK JEDNODUŠŠÍ." Zážitek. DANNYHO PARŤÁCI si tu ve TŘINÁCTÉM PATŘE podávají ruku s MATRIXEM a zanechávají za sebou maximálně intenzivní stopu. Výborné obsazení, režie, triky, kamera, hudba... Film je napěchovaný ode dna po strop a nedá vydechnout. Od první minuty jsem seděl přikovaný v sedačce a z filmového snu se probudil až při nástupu titulků. Během celé projekce jsem se snad ani jednou nepohnul, což se mi jen tak nestává. Pokud něco indikuje kvalitu snímku, tak tento jednoduše sledovatelný jev. 100%