• Thriller

Skleněný (2019)

Za mě poměrně zklamání, možná jsem od toho čekal moc a možná je to tím, že tento "třetí díl" vychází po takové době od původního Vyvolenýho. A taky se mně zdá, že M. N. Shyamalan točil a psal na začátku své kariéry mnohem lepší filmy než v pozdější době, kdy měl už nastřádaný nějaký zkušenosti. Co k tomu říct?! Nečekal jsem akci, ani by vzhledem k předchozím dílům nebyla vhodná, ale zejména první hodina byla taková nuda, že jsem fakt nevěděl, jak se mám zabavit. A ano, samozřejmě že mně vyvstaly nostalgický vzpomínky, těch nitek vedoucích až k Vyvolenýmu tam není málo. Ale to podání se mně zdálo prostě chabý. Kdo naprosto exceluje, je J. McAvoy, ten si bere veškerou pozornost na sebe, B. Willise po dlouhé době rádi všichni vidíme v nebéčkovým filmu, no a S. L. Jackson se sice projeví spíš v druhé polovině, nicméně nemá moc co hrát. A co se příběhu týče, vypointování atd., tam mám výtky, prostě jsem si možná jen nepředstavoval, že to dopadne takhle, no bylo tam víc takových případů, kdy jsem si říkal, proč to neudělá tak, proč neřekne tohle, proč naopak udělá takovou a takovou věc?! No, toť vize pana režiséra, nedá se nic dělat.

Dálniční hlídka (2019)

Známá zápletka a vynikající ústřední dvojice, co víc si přát? No bohužel bych si přál trochu rychlejší tempo. Je to sice výborná oldschoolovka a herečtí matadoři si to dávají s velkým přehledem, ovšem celý to tak pomalu plyne, dokonce bych řekl, že se to vleče, a to je škoda. Navíc při stopáži přes dvě hodiny se to zdá být skoro nekonečný. Nicméně je vidět, že Netflix jde nahoru a ve filmové produkci se neustále zlepšuje.

Hnüs (2019)

Hudbu Mötley Crüe neposlouchám, ani vlastně není ničím zvláštní, stejně tak glam rock/metal šel mimo mě. Nicméně jestli se něčemu říká "sex, drogy a rock'n'roll (a Jack)", pak je to právě tenhle film a vůbec kariéra těchto šílenců. Jak bylo řečeno na začátku filmu: "My nebudeme jen hrát jako ostatní kapely, my lidem dáme pořádnou show!" A to se taky stalo. Nebýt toho, troufám si říct, že by byli jen další kapela v řadě. Pravdou je, že film má největší grády hlavně ve své první půlce a vyvrcholí POV ukázkou, jak vypadal běžnej den na turné takové rockové hvězdy! :D Pak to trochu upadá, celkem se to uklidní, ale vlastně to má asi logiku, oni se kluci s věkem taky už umírnili. Já jsem se bavil, bylo to trhlý, šílený, vtipný a občas i dramatický, kapela umí sama sebe brát s nadhledem, což je důležitý. P.S.: Krátká vsuvka, jak se M.C. potkali s Ozzym, je druhým vrcholem filmu!

Neutečeš (2014)

Chvílema se filmu daří budovat dobře nepříjemnou atmosféru, zvlášť úplně na začátku, kdy divák netuší, o co se jedná (palec nahoru za soundtrack). Postupem času ale přijdete na to, že je to furt dokola. Navíc, jestli opravdu tou "skrytou" zápletkou je ukázat americké mládeži, že nechráněnej sex může být nebezpečnej, protože vás to následně může pronásledovat až do konce života, pak je to opravdu postavený na hlavu. Čím víc se snímek blížil k závěru, tím víc jsem kroutil hlavou, navíc "to zlo" je tak divně pomalý, že uniknout před ním ve výsledku není asi zase takovej problém. Ale to už bych se v tom rýpal, a to je zbytečný.

Pašerák (2018)

C. Eastwood má můj neskonalej obdiv. Ano, jasně, že je na něm vidět věk, pomalu si sedá, chodí opatrně a i to tempo filmu je celý takový pomalejší, ale vždyť je mu skoro 90! Jestli někdo z nás bude v devadesáti živej a bude vypadat takhle, bude to šťastnej člověk Film má navíc výbornej casting a ani se těm chlapům nedivím, že si v tom chtěli zahrát. Opět je to celý tak nějak lidsky podaný, Clint si ze sebe umí udělat srandu vzhledem ke svýmu věku, ale zároveň ze svýho pohledu umí kritizovat i současnost (..."vy si dneska bez mobilu ani neotevřete konzervu!"). S odkazem na válečný veterány nám tady vypráví příběh starýho zatrpklýho chlapíka, kterej kašle na rodinu, přestože ho to vlastně mrzí, aby to mohl směřovat k závěrečné katarzi. Za mě dobrý, i když má za sebou lepší filmy. Já osobně doufám, že mu to vydrží a ještě nám něco předvede...

Nezestárneš (2019)

Westernů už se netočí tolik, co dřív, takže každá taková novinka je ostře sledovaná jako určitá vzácnost. Atmosféru film má takovou správně hnusnou, ostatně divokej západ nebyla žádná projížďka růžovým sadem. J. Cusack si roli záporáka užívá, jeho postava dává snímku grády, je prostě takovej správnej hnusák. I když pravdou je, že myšlenka filmu, kde přijede pár vyvrhelů do městečka, který začnou terorizovat, a nikdo s tím není schopnej nic udělat (v době divokýho západu!), je trošku přehnaná. Never Grow Old se neskutečně táhne, tempo je spíš pomalý, takže jsem u toho měl trochu pocit, že já sám u toho zestárnu. Mám z toho rozporuplný pocity, proto to "střední" hodnocení, výš to jít nemůže a míň si to asi taky nezaslouží.

Muž se zprávou (2018)

Naprosto pohodová oddechovka, která se z vlažnýho začátku přehoupne do akční a hodně krvavé řežby. To jsem vůbec nečekal, ale ve chvíli, kdy dojde k prvním useknutým končetinám a cákancům krve na všechny strany, je naprosto jasný, kam se to bude ubírat. Faktem je, že tohle není film na přemýšlení, prostě s vypnutým mozkem sledujete, jak jde hlavní hrdina nekompromisně za svým cílem, nic víc, nic míň. A ono to v tomhle případě stačí, i ta stopáž je adekvátní. Za mě v pohodě...

Zelená kniha (2018)

Film Nedotknutelní (teď myslím originál, ne tu USA nesmyslnou předělávku) oslovil masy - bohatej běloch si najme chudýho černocha, aby mu pomáhal atd., nakonec se samozřejmě sblíží a vymění si nějaký ty návyky. Doba se změnila, situace ve společnosti (především v USA) je jiná, takže bylo vhodný sáhnout po podobným tématu, akorát v otočeným gardu. Tady je bohatej a vzdělanej černoch, zatímco bílej buran a neurvalec mu dělá doprovod. Navíc v době, kdy to nepřipadalo v úvahu. Film je to pěknej, mimo poukázání na rasovou problematiku se setkáme i s mírnýma vtípkama, který to pěkně odlehčí. Role sedla především V. Mortensenovi, přišlo mně, že si roli užívá. Jinak je pravdou, že snímek nepřináší nic novýho a ocenění Oscarem je víc politická záležitost než filmová, což se bohužel v poslední době děje zcela běžně. Stačí se trefit do tématu a ona už nějaká ta soška spadne do klína.

Extrémní rychlost (2017)

Snaha nakombinovat 60 sekund a Rychle a zběsile se tady fakt nepovedla, už jenom to, že film nepřináší nic novýho a snaží se přiživit na "značce" dvou zmíněných snímků, je prostě špatně. Kamenem úrazu pak je scénář a dialogy, protože se tam melou neskutečný cancy, naprosto prázdný a zbytečný fráze, a když potom v akčním thrilleru (jak se můžeme dočíst) dojde na líbání při západu slunce, je po všem. Mladej Eastwood od tatínka pochytil jen nějaký ty rysy, jinak je to celkem herecký prkno a ti ostatní tomu zrovna dvakrát taky nepomáhají. Hlavní snahou tady bylo udělat všechno pěkný - pěkný a naleštěný auta, pěkný domy, lokace, pěkný holky i kluci. Ale ono to ve výsledku pěkný fakt není.

Ticho před bouří (2019)

Hlavním problémem tohoto filmu je, že mu chybí škatulka "mystery". První hodina totiž působí jako takovej dobrej, oldschoolovej thriller, kde hraje prim M. McConaughey. A že to teda zvládá, o to bych se nebál. Tyto role mu sedí, je si v nich jistej a působí věrohodně, to je naprosto v pořádku. Ovšem kdo si vymyslel, že A. Hathaway se obarví na blond, ten to moc nezvládl, a kdo vymyslel ten mystery twist, ten to nezvládl ještě víc. Nechci říct vůbec, to bych asi přehnal, ale přišlo mně, že tvůrci moc neví, co s tím. Zahrát na tuhle notu, to chce pořádný promyšlení. Nelze upřít určitou inspiraci klasikou Stařec a moře naroubovanou na film Truman Show, ale chtělo to víc. Dávám 3*, ale je to s odřenýma ušima, v podstatě můžu říct, že nebýt Matta, jdu o hvězdu níž.