Já, Tonya (2017)

Film u ktorého si poviete, že to zaujímavejšie natočiť asi už nešlo, ale napriek tomu Vás nedokázal nadchnúť. Herci výborní. Allison Janney zabila jedným pohľadom akúkoľvek nádej v cit. Sebastian Stan a Paul Walter Hauser boli skvelou buranskou dvojkou, kde predovšetkým "špión" Shawn predvádzal výkon na úrovni Formanových nehercov. A samozrejme Margot Robbie. Už jej nástup na scénu ako pubertálna Tonya dal jasne najavo, že dokáže byť kráskou (Vlk z Wall Street), cool kráskou (Sebevražedný oddíl), ale aj krásnou burankou. Príbeh vlastne nie je nijako strhujúci. Postavy sú strašne hlúpe. Každému je jasné, že by im bez seba bolo milionkrát lepšie, ale oni napriek tomu spolu stále sú, respektíve sa k sebe znova a znova vracajú. Scenáristu by som dojebal, lenže je to podľa skutočnosti a oni teda naozaj boli akí boli. A preto si dokážete ich deštrukciu užiť bez výhrad. Páčilo sa mi, že sa tvorcovia rozhodli netočiť veľké drama, ale skúsil natočiť skôr veľmi neslušné správanie z veľmi načančaného sveta. Pre zdôraznenie zábavného nádychu zakomponovali hlášky postáv venované priamo divákom (v štýle Dům z karet). Neskvelé ale aj neolympijské, a to si proste musíte ceniť.

Ghostland (2018)

Francúzska hororová esencia je tu cítiť aj bez toho, že by ste vedeli, kto tento panenkový hukot režíroval. Páčil sa mi hlavný príbehový nápad, ktorý úspešne vyvrátil prvotný pocit, že zápletka je dosť naivná aj na horor. Bohužiaľ toto vyvrátenie prvotného dojmu je vlastne jediným potešením, ktorého sa Vám dostane. Dosť sa tu kričí, nešetrí sa údermi, ale chýba strach a napätie. Všetko je možno až zbytočne nasilu násilné. Čo by samozrejme nemuselo vadiť, keby to boli Hory mají oči alebo Noc s nabroušenou břitvou. Lenže Laugier hold nie je Alexandre Aja.

Lesní rituál (2017)

Švédsky strašidelný príbeh k večernému táboráku, ktorý si rozpráva partička Britov v rumunskom lese. Mix, ktorý nevystrašil. Ak máte chuť na lesný boj o život, tak si dajte radšej Lesní duch (2013), Lovci lidí (2008), Jezero smrti (2008), Záhada Blair Witch (1999) alebo zatracovaný český pokus Ghoul (2015).

Jurský svět (2015)

Jurský park bol po technickej stránke prelomový film, ktorý sa navždy zapísal do histórie. Ale rozhodne to nebol úžasný film. Jurský svět si berie všetko zásadné/základné a rozvíja to. Páči sa mi tá myšlienka, že po toľkých rokoch dinosaurus jednoducho ľudom zovšednie, a tak sa naňho chodí ako do ZOO. Vidieť niečo, čo bežne človek nemôže vidieť, ale už si z toho necvrknúť do spodného prádla od Disneyho. A keďže každé naozaj veľké ZOO potrebuje svoju "pandu", tak sa rozohrala logicky pôsobiaca nadstavba. Tie dve hodiny utečú ako voda. Príbeh nemá zbytočné odbočky. Stále šľape dopredu. Postavy sa nechovajú stupídne. Príbeh nerieši krízové situácie nepravdepodobnosťou. Za mňa vlastne super rodinná akčná zábava s kingkonggodzillovským záverom, ktorú však zráža to, že sa síce bavíte, ale ľudské postavy Vás vôbec nezaujmú. Určite lepšie než legenda z parku, takže za oprávnenosť existencie JS sa môžem kľudne podpísať. Príjemné prekvapenie u ktorého rozhodne nekrútim hlavou, ak niekto dá 4*. U mňa len 3*, ale teda tri hrubo napísané a trikrát podčiarknuté.

Noční hra (2018)

Zo začiatku sa človek namotal na sympaticky pôsobiaci pár, na ktorý sa začali nabalovat v pohode pôsobiace vedľajšie postavy a neblbá zápletka. Po únose som mal v tele vyplavené endorfíny, ktoré mi vyvolávali dojem, že od čias Pařby ve Vegas sa konečne zjavuje štýlová jazda plná pestrých momentov. Bohužiaľ Nočná hra, aj keď má vydarené scény a dobre poprepletaný dej, tak ako celok neprináša nadpriemerný zážitok. Komédia bez stupidit, fekálií, bizardností, ale aj bez faktoru nezabudnuteľnosti.

Agresivní virus (2014) (seriál)

Blade, Úsvit mrtvých, 28 dní poté, Země mrtvých, Van Helsing. Z každého si tento seriál zobral niečo a vytvoril tak univerzálny, povedomo pôsobiaci mix. Nečakajte originalitu, skvelých hercov, charizmatické postavy. Pokiaľ ale máte chuť na béčkový hororový seriál, ktorý by Vám mal naservírovať nenáročnú nenudu plnú zabíjania, tak ste myslím našli to pravé. Po vizuálne stránke, na neáčkový seriál, sa nedá naozaj na čo sťažovať. Škoda, že postavy sú občas nakazené naivitou až debilitou (Zach). Keby na toto scenárista našiel vakcínu, tak by sa dalo uvažovať aj o vyššom hodnotení. Zároveň ale treba uznať, že príbeh zo série na sériu nabobtnáva do zaujímavých rozmerov a stále tak dokáže udržiavať chuť zisťovať čo sa stane nabudúce. Preto veľká škoda, že posledná séria stratila všetky silné stránky seriálu. Riešili sa hlavne vzťahy a všetko zásadnejšie sa strašne naťahovalo, a hlavne sa odohrávalo nudne. Samotný záver už bola blbosť, ktorou sa prekúšete len preto, že máte za sebou tri série.

Nit z přízraků (2017)

Príbeh rozohráva nekonečný rozpor medzi mužmi a ženami. Muž sa zamiluje a dúfa, že sa jeho prdelinka nikdy nezmení. Žena sa zamiluje a dúfa, že sa jej čumáček zásadne zmení. V tomto konkrétnom prípade je všetko hodené mimo bežné vzťahový zvyklosti. Ale to samo o sebe z filmu nerobí nič viac, než veľmi seriózne, vážne pojatú romantikuš, kde na miesto mena Will Smith/Channing Tatum bliká oscarová legenda Daniel Day-Lewis. Od polovice človek zistí, že to čo vidí, je všetko čo uvidí, a tak sa čoraz náročnejšie musí prekúsávať až k "veľkolepému" finále. Zo začiatku vlastne pútavá, na konci však podivne nudná exkurzia do sveta ihiel a nití.

Cizinec ve vlaku (2018)

Zabíjačka času, ktorá sa hodí na horúci letný deň. Človek má uvarený mozog, teda nechce rozmýšľať a dokáže zhovievavo mávnuť rukou nad občas nelogickým, fyzikálne podivným, na záver zbytočne nadstavovaný vlakový výletom. Ak Vás nenadchol film NON-STOP, tak tu si myslím zažijete porovnateľne tuctový koľajnicový klepot. Teda tak trochu Vražda v Orient expresu prerobená pre potreby pána Liama Neesona. Škoda lacných a špatne zvolených trikov. Škoda tuctovej zápletky a vyústenia. Ale je to vlastne škoda? Keď chcete vyrobiť podpriemer ktorý neurazí a predá sa, a to sa Vám vo výsledku aj podarí? Osobne som sa nechal ukecať pre ďalší "96 hodinový" výlet skrz účasť mojej veľkej obľúbenkyne menom Vera Farmiga. A preto jej udeľujem jedno malé bezvýznamné mínus.

Rudá volavka (2018)

Prirodzene sa ponúka porovnanie s Atomic Blonde. Na úvod prásknem, že vo všetkých smeroch Rudá volavka prehráva. Atomic Blonde bola síce predovšetkým skvelo vyzerajúca dizajnovka, ale bavila, bola akčná a hlavná hviezda pasovala ako Rus do liehovaru. Rudá volavka viac vsádza na príbeh a menej na akciu. S príbehom by problém nebol. Zaujímavé zápletka a prostredie. Problém tvoria postavy a ich vzájomné vzťahy. Nejako medzi nimi nevzniká nič, čo by všetko okolo robilo uveriteľným. Film, ktorý celú dobu tak nejako len predstiera, že je väčším a lepším, než v skutočnosti je. Nemám pocit, že by sa našiel dôvod vidieť znova. Keby pridali akciu a ubral minutáž, možno by uvedený problém nepôsobil až tak okato. Už len dodám, že Jennifer Lawrence mi druhý raz po sebe (predtým v matka!) nevadila, čo je v jej prípade z môjho pohľadu zásadný posun.

Pomsta (2017)

Krvavý, udýchaný, nelogický, feministicky uspokojivý lov na ľudskú zver. Pipka dokáže využívať finty za ktoré by sa nehanbil Bear Grylls a zároveň má odolnosť ako Rambo. Zároveň však zvláda hlúpo behať dokolečka ako škrečok, alebo sa vyložene vytŕčať na odstrel. Po vizuálnej stránke nemám žiadne námietky. Po hereckej stránke tiež nie. Všetku vynaloženú snahu zráža scenár, ktorý sa orientoval predovšetkým na to, ako tam dostať ďalší a ďalší priestor pre pekný záber. Pekná prdelka proste všetko nezachráni.