Tales from the Crypt (1972)

Druhý povídkový film v roce 1972, tentokrát se stejným názvem jako geniální seriál z přelomu 80-90. let. Pětice lidí se sejde v kryptě, kde jim Strážce zkouší připomenou poslední okamžiky jejich života. 1. And All Through The House: Mladá žena zabije svého postaršího manžela přesně na Štědrý den. Do domu ale míří vrah v kostýmu Santy. Dobrý námět, nudné provedení které skončí v nejlepším, remake v seriálu je o 100% lepší - 2/5. 2. Reflection of Death: Záletný manžel se vydává za milenkou. Během noční cesty však jejich auto havaruje a po procitnutí hrdina všechny děsí. Skvělý first-person pohled po nehodě, výborná dvojitá pointa - 5/5. 3. Poetic Justice: Skupině spořádaných občanů se nelíbí jejich ošuntělý soused Grimsdyke a tak se rozhodnou ho vyštvat. Kromě skělého Cushinga, který mě svoji rolí starého pána dostal docela obyčejný a předvídatelný příběh - 3/5. 4. Wish You Were Here: Zadlužená žena si vzpomene na sošku, která má plnit tři přání. A ty se plní, ale velmi zlomyslným způsobem a zejména třetí přání je fakt brutální. Remake v seriálu byl o něco slabší, tohle je paráda - 5/5. 5. Blind Alleys: Major Rogers se stává ředitelem ústavu pro slepé a začne je terorizovat. Ti se ale brzy vzbouří, ředitele zavřou a to co na něj připraví je zkrátka masakr a jasná inspirace pro sérii Saw - 5/5. Pointa i to kam pětice směřuje je jasné od začátku, ale celkově se jedná o výborný povídkový film.

Vampire Circus (1972)

Musím přiznat, že už jsem od hammerů moc nečekal, ale tenhle film mě neobyčejně příjemně překvapil. Parta vesničanů se na začátku naštve a zabije jednoho upírského hraběte. Ten z posledních sil vyřkne kletbu nad jejich dětmi. O 15 let později je vesnice kosena morem, kolem jsou vojáci hlídající aby nikdo neutekl a ještě ke všemu přijíždí cirkus plný upírů a zrůd, aby naplnili kletbu a hraběte oživili. Pěkně to odsýpá, upíři ani vesničani se s tím moc nepárají a mrtvol přibývá na obou stranách, přičemž ani na krvi se nešetřilo. Režisér se nebojí ani zabít pár dětí, to by dnes určitě neprošlo. Romantika je na pozadí, erotických scén jen pár, zato vzrušujících (výstup tanečnice) a holky jsou zde jednoduše nádherné. Nejde o žádnou klasiku, ale je radost se na takový film koukat.

Smrtelná čára (1972)

Death Line kombinuje klasickou staroanglickou detektivku a drsný kanibalistický horor. Zatímco detektivní linie svižně odsýpá díky, ta hororová poměrně dlouho nudí dlouhými táhlými záběry na doupě kanibala a jeho život v metru. Nakonec všek chytne pořádné grády když se kanibalovi podaří unést mladou dívku a finále se může měřit s moderními horory. Pleasance je v hlavní roli geniální - sarkastický, umí se pořádně ožrat i pohádat s MI5 (skvělý Lee). 4 hvězdičky za originální nápad a docela slušné zpracování.

Ohavný Dr. Phibes (1971)

Devět lékařů zklamalo a nedokázalo zachránit manželku dr. Phibese. On sám při šílené jízdě za ní vyboural a v požáru ztratil hlas i obličej. Po letech maniákálního plánování má přípravený dokonalý plán - zabít všech devět. Jako inspirace mu poslouží deset egyptských božích ran. Námět jak lusk, k tomu vynikající nápadité vraždy (za mě plný počet má především žabí maska) a skvělý Price v roli Phibese, který je stále o krok před policií a poslednímu přeživšímu přichystá test, který nemá daleko k sérii Saw. K tomu všemu hraje krásná táhlá smutná hudba. Abych jen nechválil - scény z Phibesova sídla se svítícima varhanama a mechanickým orchestrem jsou jak z béčkové Bondovky a jsou jednoduše stupidní a policajti jsou ve filmu jen do počtu a totálně neschopní. A nečekejte žádné velké gore, stále je to klasický horor ze staré školy. Přesto jednoznačně horor roku 1971.

Dům smrti (1971)

Tak tu máme další čistě britský povídkový hororový film. Tentokrát je spojujícím článkem inspektor, vyšetřující zmizení herečky ve starém domě, přičemž místní policajt a poté majitel domu mu vypráví příběhy různých nájemníků. 1. Method For Murder - Spisovatel detektivek začíná vidět vraha ze svého románu. Klasický námět, který jsem viděl už ve dovu filmech se zcela očekávaným vyústěním a nesmyslnou finální scénou - 3/5. 2. Waxwork - Dvojice starých přátel nemůže přestat obdivovat figurínu krásné ženy v místním voskovém muzeu, která byla zaživa vražedkyně. Asi nejslabší povídka i přes skvělého Cushinga příběh dost o ničem s pitomým "akčním" záběrem - 3/5. 3. Sweets To The Sweet - Asi nejlepší část. Christopher Lee hraje autoritativního otce, který svoji dcerku nepouští do školy, odmítá ji kupovat hračky a mladá vychovatelka se snaží zjistit proč. Víc bych neprozrazoval, nicméně dostalo mě jak odhalení, tak mrazivá závěrečná scéna - 5/5. 4. Cloak - Stárnoucí hororový herec koupí plášť, který z něj dělá skutečného upíra. Docela příjemné zakonečení s pár odkazy na hororové klasiky a pomrknutími na diváka, skvělý Jon Pertwee - 4/5. Spojovací příběh měl taky povedený konec a celkově jde o solidní nadprůměr, jen je to i na rok 1971 dost "soft".

The Blood on Satan's Claw (1971)

Jedna středověká vesnička, ve které je nalezena lebka démona a parta mladých, kteří se začnou stávat členy satanské sekty (připomíná bandu zhulených hipísáků). A kdo se členem nestane, toho zamordují. Toť v kostce celý děj filmu, který nemá skvělé postavy, objevný příběh ani velký spád. Ale boduje výbornou syrovou atmosférou, pár povedenými scénami ve kterých nechybí ani znásilnění a skvělou hudbou. A ještě k tomu krásná Linda Hayden, která ukáže úplně všechno. Slabší 4*.

House of Dark Shadows (1970)

Seriál jsem nikdy neviděl, takže jsem měl trošku problém s množstvím postav, telenovelností a televizním lookem. A hlavně pomalým rozjezdem. V druhé půlce se to ovšem správně rozjede, mrtvol i krve je dostatek a přes zasazení do moderní doby se jedná o klasický a poctivý upírský horor. Nechybí nic z žánrových klišé (zrcadla, hypnóza, ovládlý sluha, panny natěšené na kousnutí, charismatický upír) i pár sympatických inovací (pokus léčit vampýrismus vědecky, stříbrné kulky platí i na upíry). Horor roku 1970.

Volání smrti (1970)

Středověký horor o čarodějnicích, jehož největší slabinou jsou ty hororové části. Čarodějnice jsou podány jako nějaká zfetovaná hipísácká sekta a jsou více než cokoliv jiného k smíchu. Zbytek je ale parádní. Režisérovi se perfektně povedlo vystihnout temný středověk, kde si feudálové v čele s hlavou rodu Vincentem Pricem mohli dovolit cokoliv, kde lidský život nemá žádnou cenu a samotná šlechta je horší než čarodějnice, proti kterým bojují. Nejlepší je scéna kdy si šlechtic na základě udání z davu vytáhne dívku a ještě v téže minutě ji upálí na kole jako čarodějnici. Krev, vraždy, odhalené kozy snad všech hereček a výborné finále - zkrátka fajn podívaná.

Horor v Dunwichi (1970)

Hodně zajímavý a rozporuplný film. Dal by se shodit, že se v celém filmu nic hororového nestane, že není nic ukázáno a že je to vlastně nuda. Jenže v roce 70 asi líp Lovercrafta natočit nešlo. Režisér si pomohl uhrančivým Stockwellem, zajímavým hudebním motivem a barevnými psychedelickými filtry, značícími útok zla, čímž dodal filmu působivou atmosféru. A já se dobře bavil, protože ono netušené a nepojmenované zlo je zde zajímavější než nějaká hnusná příšera.

The Devil Rides Out (1968)

Možná je důvodem přesun do 30. let, ale i když Devil Rides Out má pomalý rozjezd a pár směšných scén (orgie v lese), nechybí mu celkem působivé triky, akce a dokonce se dá mluvit i o napětí. Scéna kdy jsou hrdinové uprostřed ochranného kruhu a čelí stupňujícím se útokům sil temnot včetně obřího pavouka nebo samotné smrti je vynikající. Lee v kladné roli je stejně působivý jako v rolích monster a Charles Gray v roli satanisty Mocaty je zdatným soupeřem. Překvapivě svěže a moderně působící hammerovský satanistický horor.