Asylum (1972)

Dr. Martin přijíždí do blázince, kde má jako vstupní test poznat zešílevšího dr. Stara mezi čtyřmi pacienty, kteří vypráví své příběhy. 1. Frozen Fear - Chlápek zabije svoji ženu, rozseká ji na kousky a ty hodí do mrazáku, aby mohl být s milenkou. Kousky ale ožívají a chtějí se vypořádat s ním i milenkou. Originální ale dost jednoduchý příběh - 3/5. 2. Weird Tailor - Krachující krejčí dostane zakázku na podivný oblek, který musí šít jen po půlnoci a který má zvláštní moc. Napínavý, tajemný příběh s dosti nepochopitelným vyústěním - 4/5. 3. Lucy Comes To Stay - Mladá bláznivá holka má imaginární přítelkyni Lucy, která je trošku psychopat. Nejblbější a nejnudnější díl s naprosto příšerným hereckým výkonem Britt Ekland - 1/5. 4. Mannikins of Horror - Sledujeme dr. Byrona, který věří, že se může přemístit do těla panenky. Slušný nápad je zabitý provedením panenky, která je k smíchu - 3/5. Závěrečná pointa kdo je dr. Star je povedená, nicméně celkově se film utápí v průměrných až podprůměrných povídkách.

Willard (1971)

Willard je trošku zabržděný kluk, postrkovaný dominantní matkou, terorizovaný šéfem a nemá žádné přátele. V domě se pravidelně objevuje parta "přátel" jeho matky, ve skutečnosti banda vyžírků. Není divu že se skamarádí s krysou a postupně ji i spoustu dalších začne učit různé kousky. Zkrátka ideální Norman Bates 2, ale Willard je většinu filmu relativně normální a když mu konečně ke konci rupně v bedně, v podstatě udělá totéž, co by udělal na jeho místě každý. V podstatě až na dvě scény to ani není horor, spíše lehce nezávislé pomalu plynoucí drama s pěknou hudbou a hereckými výkony. Míra hnusu/strachu plyne nejspíše z toho, jak moc se bojíte krys. Já vůbec, připadají mi celkem roztomilé, takže pro mě to zkrátka horor moc nebyl. Ale nenudil jsem se.

Let's Scare Jessica to Death (1971)

Místo "Vystrašme Jessicu k smrti" by se film mohl jmenovat "Unuďme diváka k smrti". Tempo je vskutku mrtvolné, hororem je film zhruba poslední pár minut a většinu filmu se jedná o drama o jednom netradičním milostném čtyřúhelníku. Nicméně i přes pomalé tempo to jako drama solidně funguje, postavy jsou docela zajímavé a závěr je slušné psycho. A já nemám srdce dát míň jak tři.

Doktor Jekyll a sestra Hyde (1971)

Třetí variace na Jekylla a první u které jsem neumíral nudou. Tahle hammer verze je něco mezi Frankensteinem (pokusy za každou cenu) a Jackem Rozparovačem. Solidně se na to kouká, nápad měnit se na ženu je skvělý, stejně jako oba titulní představitelé. Dolů to sráží hlavně lacinost kulis, béčkovost a vůbec celková televiznost filmu. Nápad točit za pár šupů v pár lokacích ve studiu nebyl nejlepší.

Dcery zla (1971)

Třetí a poslední díl série z hradu Karnenstein je konečně solidním hororem. I tenhle díl je chvílemi šílená nuda, na druhou stranu se ale děj odehrává v temném středověku, nechybí tu oblíbené upalování, inkvizice, satanské rituály a trošku toho gore, přičemž erotika a romantika jsou omezeny na minimum. Celý děj navíc táhne zestárlý, ale stále fantastický Cushing. Jeho fanatický inkvizitor, který neváhá upalovat nevinné dívky, ale ve finále prozře a vydává se zničit skutečné zlo i za cenu svého života je skvělá postava a dává zapomenou na nevýrazného upíra i ne příliš zajímavé titulní dvojčata.

Drákulovo znamení (1970)

Hammer ty Draculy sekal jak Baťa cvičky a v roce 1970 stihl dokonce dva díly. Tenhle rezignoval na stupidní pokusy o složitý příběh, Drákula je oživen hned na začátku a jede. Děj se potácí od ničeho k ničemu, logiky taky moc nepobral, ale aspoň tenhle díl moc nenudí, obsahuje pár moc hezkých chuťovek (nejlepší scéna masakr v kapli je bohužel hned na začátku) a Christopher Lee má konečně trochu prostor. Líbil se mi i slušný konec a smrt Drákuly. Naprosto největší zlo je ovšem netopýr, který vypadá stejně tak debilně a směšně jako skoro o 40 let starší předchůdce z černobílé verze z Lugosim. Člověk by čekal v roce 70 už nějaké solidnější efekty, vždyť už v té době vznikaly Vesmírné Odysey a Planety opic.

Frankenstein: Děs a hrůza (1970)

První horor ze 70. let a rozhodně ne tak špatný, jak se zdá ze zdejšího hodnocení. Monstrum je sice slabé jak čajíček, ale jinak je tento restart celkem povedený. Ralph Bates je jako mladý Frankenstein hajzlík k pohledání a během filmu stihne zabít více lidí jak samotné monstrum, celý film je pak takové béčko, které ale slušně uhání kupředu. Režisér osekal všechny vedlejší linie a nechal Frankensteina pouze bádat (a zbavovat se nepohodlných svědků), jako okrasu mu dal dvě nádherné ženské. Mínusy jsou kromě monstra i značně suchý až trapný konec a pak nulová dávka napětí nebo aspoň zajímavých vražd. Všechno podstatné se odehraje mimo obraz. Jinak ale solidní 6. díl série.

Dracula Has Risen from the Grave (1968)

O fous slabší než předchozí díl. Dracula je při pokusu vymýtit zlo z jeho hradu oživen, když do jeho vodního hrobu padne pár kapek krve z rozbité hlavy kněze. Aby se pomstil knězi, co dal na vrata jeho hradu kříž, rozhodne se udělat upírku z jeho neteře a proto se ubytuje v pekárně ve městě. Nápad je to celkem uhozený a celý film se docela vleče. Neustálé omílání křesťanství mě taky moc nebralo. Na druhou stranu jsou tu sympatické postavy a pár pěkných scén - zejména honička s Drákulou na střechách má pěknou atmosféru. SPOILER - a finální nabodnutí Drákuly na kříž je celkem pěkné gore.

The Reptile (1966)

Průměrná hammerovka, kde je od začátku kdo je monstrem, co se děje i jak to skončí. Ale přesto mě to bavilo, monstrum bylo celkem originální, hrdinové sympatičtí a finále povedené. Jediné co mě hlava nepobrala, že všichni po kousnutí hadí ženou zemřeli okamžitě, ale hlavní hrdina bez jakéhokoliv protijedu nebo ošetření přežil. Ale jinak dobrý.

Hnus (1965)

Polanski v roce 1965 chtěl nejspíše hodně šokovat a tak natočil na tehdejší dobu brutální film. Dvě vraždy (doce decentní), tři sny o znásilnění (slabé jak čajíček) a jedno drama o holce, která je už tak dost mimo a ještě více se zblázní když zůstane sama doma. Problém je, že Polanského filmy se většinou strašně vlečou a tenhle není výjimkou. Celé se to odehrává v jednom bytě, hlavní hrdinka je většinu času sama a i když není tak jen odevzdaně kouká. Není to špatný film, jen zkrátka už starý a proto dost nudný. A horor nebo thriler to není ani omylem.