Noc postupuje (1975)

Gene Hackman jako životem otřískaný detektiv s rozpadajícím se manželstvím se vydá najít zmizelou teenagerku. A protože jsme v sedmdesátkách, tak ona dívka není nevinné dítě, ale pěkná coura (a sedmnáctiletá začínající Griffithová ukáže úplně všechno). To by dneska v Hollywoodu rozhodně neprošlo. Jinak je to pekelná nuda s mrtvolným tempem, kde se řeší spíše nevěry a režisér místo napětí a nějakého případu se věnuje kozám milfek a teenek. Poslední půlhodina odstartovaná nečekanou smrtí napraví trošku dojem - ukáže se, že všichni jsou zmrdi, objeví se pár mrtvol a dokonce i něco jako akční finále. Takže řekněme slabší 3*, ale tyhle neo-noiry (stejně jako tradiční noiry) opravdu nejsou pro mě. PS: Soukromé očko a expert na nevěry a nedojde mu, že ho manželka podvádí? Zatímco ona vyzbrojená jen ženskou intuicí jasnovidecky ví, že ji podvedl taky?

Výkupné (1975)

Občas se mezi těmi neznámými průměrnými retro kriminálkami vyloupne nečekaná pecka. Kdesi ve Skandinávii drží teroristi britského velvyslance. Další skupina teroristů drží letadlo na letišti se stovkou cestujících a žádají pro první skupinu volný odchod. Kapitán letadla ale poškodil podvozek a odlet se protáhne. Britové tlačí na volný odchod a velitel švédské bezpečnosti zkouší přijít na to, co dělat a co se vlastně děje. Toho hraje Connery, který se zkoušel oprostit od Bonda, jeho postava je obyčejný chlápek středního věku a analytik na hony vzdálený akčnímu Bondovi. Až na 2 minutky na konci to není akční, ale za to napínavé s pár perfektními scénami (odhalování špeha na letišti, letecká honička v horách), mrazivou atmosférou a nečekanou pointou kdo je kdo. Vzpomněl jsem si při tom na o dva roky novější Profesionály, kde se Britové taky nebáli šít do vlastních řad. Silné 4*.

Capone (1975)

Capone je tuším třetí "moderní" zpracování příběhu Al Capona (Al Capone 1959, Masakr svatého Valentýna 1967). A je to zas to stejné, jak v minulých filmech. Suché, faktografické vyprávění známých (i vymyšlených) faktů z Caponova vzestupu, vrcholu i pádu bez větší návaznosti, napětí i nějakého emočního přesahu. Zkrátka utahaný životopis s mizernou režií a naprosto zoufalým Gazzarou, který se tváří pořád stejně a v 45ti se na mladého začínajícího gangstera hodí jako pěst na oko. Potěší tak aspoň občasná nahota a celkem hojné množstí střílecích scén, které jsou opravdu brutální a povedené. Sylvester Stallone tu má konečně slušnou vedlejší roli Caponova strážce a posléze zrádce (což je ovšem kompletně vycucané z prstu). Čistý průměr.

Sbohem buď, lásko má (1975)

A další remake kriminálky ze 40. let, která se mi moc nelíbila, tentokrát v žánru film noir. Tenhle styl se všemi vnitřními monology, hrami stínů a postavami jak figurkami na šachovnici asi mít rád nezačnu, nicméně oproti originálu jsem se celkem bavil. Případ je podán o něco zajímavěji než v originále, mrtvol přibývá, pátrání jde rychle kupředu a občas je tu i nějaká přestřelka. A jsou tu slušní herci, Mitchum vypadá trošku staře, ale nakonec působí rozhodně líp než no name herec z originálu, ti zbylí hrají celkem zajímavé postavy. Nejvíce mě dostal Jack O´Halloran, který hrál v pár novějších filmech záporáky jako obr, neúnavně hledající svoji milovanou Velmu, což se mu samozřejmě vymstí, protože život je svině. Slušné 3*. PS: Stallone i rok před Rockym tu má opět štěk, zabijáka pro bordelmamá... vypadá to že do Rockyho hrál jen hlavní role v totálních sračkách nebo camea.

Dobrodružství mladšího a chytřejšího bratra Sherlocka Holmese (1975)

O pět let dříve vznikl Soukromý život Sherlocka Holmese a nevyhnu se srovnání. Není Gene Wilder jako Billy Wilder. Tam kde Billy přišel s jemnou komedií a výborným případem, sází Gene na Brooksovské dvorní herce (on sám, Feldman, DeLuise, Kahnová), kteří se vyblbují, šaškují a pitvoří. Případ? Jde o nějaký dokument a co v něm je se ani nedovíme. Je tu spousta zbytečných písniček a dokonce opera. A humor je to neskutečně debilní... a přesto jsem se v některých scénách smál jak blázen. Souboj obří ruka vs. obří noha, odhalené zadky na plese a především naprosto šílený klokaní tanec. Ano jsou mnohem lepší, inteligentnější parodie s dobrým příběhem, ale nakonec zasmál jsem se i tady a ty 3* si to zaslouží.

Zabijácká elita (1975)

A je to tady zase. Peckinpah veme výborné herce (Caan, Duvall, Young, Mako) a natočí s nimi příšernou kravinu. Agenta zradí a zmrzačí parťák, načež rehabilituje a chce se pomstít. Když si odmyslím to jak hrdina "rozchodí" rozstřelenou čéšku, tak to díky Caanovi celkem funguje. Pak ale přijde ochrana Číňana a začne smršť naprosto dementních "dialogů", které nedávají vůbec smysl, podpořených stejně dementním scénářem. Čachry těch nahoře nejsou vysvětlené, má to dvě hodiny a jsou tu jen dvě akce, takže je to ještě nuda. Oceňuji, že je režisér zkusil jako jeden z prvních použít bojové umění, ale výsledek je katastrofa (zpomalovačky, mizerný střih a herci co nic neumí) a připomíná nepovedený balet. 2* za herce, slušnou přestřelku v ulicích a pokus o to karate.

Spiknutí (1975)

Sidney Poitier jako černoch uprostřed nejtužšího apartheidu v JAR a Michael Caine jako bílý obchodník prchají před všemocnou státní bezpečností v čele s rasistickým majorem Hornem (výborný Nicol "Merlin" Willimason) k hranicím. Výborný námět a zasazení, které by svádělo k temnému, tísnivému dramatu. A díky státní moci to místy opravdu tíživé je. Nicméně režisér to odlehčil, takže Caine a Poitier to táhnou a stírají se jak v buddy movie, kromě útěku jsou tu i schované diamanty, jeden podraz a nějaké ty techtle mechtle :) Ač se to podle hodnocení nezdá, dohromady to funguje a vznikl svižný, zábavný, napínavý thriler se skvělými herci (ve vedl. roli i ještě mladý Hauer), režisér ví kdy odlehčit a kdy přitvrdit a finále s letadly a vrtulníkem se závěrečnou nekompromisní tečkou je parádní. Velice příjemné překvapení.

Točité schodiště (1975)

Provazce deště bičují noční krajinu, zatímco v dáli se občas zlověstně zableskne. Nic netušící němou hrdinku pozoruje oko všehoschopného vraha, zatímco plamen osvětluje její tvář a odhaluje děsivé trauma z minulosti. Pokud máte pocit, že jsem Vám právě popsal veškerý kýč, brak a klišé starého thrileru, nepletete se. Tím to navíc začne být až ke konci, předtím postavičky jak z telenovely řeší svá rodinná pouta. Jinak řečeno i přes herce a 30letý rozdíl je to stejná melodramatická a nudná slátanina jako originál. Abych nekřivdil tak vraha jsem netipl a finální naháněčka s ním byla fajn, ale víc jak 2* to není.

Brannigan (1975)

Druhá Waynova pozdní kriminálka, jeho polda tady přijíždí do Londýna odvést si mafiána, ale ten je unesen. Samotný příběh je poměrně jednoznačný bez větších zvratů a celý film se nese spíše v pomalém a suchém anglickém duchu, i když pár menších akciček se najde, včetně přeskočení London Bridge. Nicméně jsem se nenudil, Wayne to utáhne, pořád umí někomu natáhnout nebo vystřelit, nechybí tu flirt s mladou anglickou policistkou a handrkování se suchým britským šéfem (Attenborough) a jako ve většině Waynových westernů tu proběhne klasická hospodská bitka. Jen ten Lon McQ se mi příběhově i spádem líbil o něco víc.

Supervixens (1975) odpad!

Hned třetí film z roku 1975 je odpad jak vyšije. Příšerná amatérsky natočená sračka s šílenou hudbou, chlápkem co projíždí krajinou a kozatý holky mu skáčou do postele a psychopatickým Napierem co si rád hraje s dynamitem.  Z té jeho manželky by člověk měl noční můry. Porno příběh bez porno scén, jen spousta koz. Kvůli tomu se ale nedivám na filmy.