Scanners (1981)

Na jubilejní tisící komentář jsem si vybral start jedné kultovní série, kterou jsem sháněl dlouhá léta. Prvnímu dílu se dá vytknout ledacos - ukecanost, to že působí spíše jako ze začátku 70. let než z 80. let i některé nepochopitelné scény. Na druhou stranu - koncept telepatů je zde podán úžasně (neustálý strach z lidí, bolesti hlavy z hlasů). Stejně tak úžasné jsou i veškeré scény telepatického působení na které si režisér v pohodě vystačí s kvílivou hudbou a mimikou herců, přičemž hlavně Ironside je výborný už za mlada. A přes pomalé tempo obsahuje film celkem slušné efekty (vybuchující hlava na začátku, závěrečný souboj) i solidní akce a dokonce i slušný thrilerový příběh. V porovnání s horory té doby lepší nadprůměr.

Děs v prádelně (1995)

Od kombinace King, Hooper a Englund jsem očekával mnohé, ale takovou nudu opravdu ne. Ve zkratce jde o to, že do mandlu v jedné fabrice spadne ženská a ošunělý polda Hunton to vyšetřuje. Mandl je totiž posedlý démonem. A protože mandly se zásadně nehýbou a své oběti neumí nahánět po lesích ani na ně bafat za rohem, je to celkem nuda. Vedou se debaty o ničem, herci přehrávají (a Englund je zde naprosto příšerný!), občas se někdo bez sebemenšího pudu sebezáchovy vrhá do mandlu. Na druhou mrtvolu si počkáme hodinu a celkem napínavý finále to moc nezachraňuje. Dvě hvězdičky tak především za originální námět, který je mi sympatičtější než ty kopírky co se točí dnes a úžasný design mandlu, který hraje líp než většina postav.

Zámecká zrůda (1995)

Těžko se mi zvykalo na béčkovost jakou film působí, příliš sympatické mi nepřišly ani hlavní postavy a titulní příšera mi přišla spíše jako politovánihodný chudák než jako něco čeho bych se měl bát. A že se to rozjíždí, vleče a táhne asi 50 minut, než se vůbec něco trošku stane tomu taky nepřidalo. Jenže nakonec se to přece jen rozjede, příšera začne likvidovat a ejhle vyloupne se z toho klasickej horor ala 80. léta - to znamená krásný gore, nechutnosti, nahota a brutální nervydrásající finále. Ale ten konec mě nasral. SPOILER! Hlavní hrdina se zabije, aby zabil příšeru, přičemž měl určitě spoustu dalších možností. KONEC SPOILERU! Takže hodnotím nakonec třemi hvězdičkami jako mírný nadprůměr.

Dagon (2001)

Možná jsem dlouho neviděl žádný horor, možná se Gordon trefil do mého vkusu, ale tohle mi sedlo. Brýlatý antihrdina se vydává na luxusní jachtě s přítelkyní a dvojicí přátel na plavbu, ale brzy skončí v bohem zapomenuté rybářské vesničce plné prapodivných obyvatel, pro které se stává lovnou zvěří. Hlavní postava se chová jako normální člověk, který je zahnán do kouta a bojuje čím umí, ale nedělá žádný nesmysly, ošuntělé a omlácené městečko je perfektní kulisa příběhu, podivné zrůdy který vlastně celý film pořádně nevidíme skvělí protivníci. Triky mě jako fandovi 80. let vůbec nevadili, stejně jako že jsem se lekl asi jen jednou a toho gore tam taky moc nebylo. Důležitý je, že to byl originální horor se zajímavým nadpřirozeným zlem, který byl slušně napínavý a ve finále i hodně brutální. A pointa jakkoliv překvapivá zpětně dává i smysl. Čili ano, Gordon mě opět nezklamal.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Čekal jsem buďto nějakou béčkovou řezničinu nebo laškovnou sci-fi komedii, pomrkávající neustále na diváka, aby ji nebral vážně. Nic takového se ale nakonec nekoná a režisér se rozhodl natočit smrtelně vážně působící western se všemi jeho klišé, říznutí trochu sci-fi a trochu hororem. A tak tu nechybí tajemný cizinec bez minulosti, uťáplý barman, indiánský zvěd, drsný, ale v jádru poctivý farmář a jeho nezdárný synek, kráska v nesnázích, mourý indián i spousta whisky, rychle tasených koltů a zachmuřených drsných pohledů. Když k tomu přidáte emzáky, kteří jsou laděni víceméně do hororu (jejich pomalé představování, děsívé únosy lidí, pár brutálních scén), je jasné, že to nemůže dopadnou na výbornou. A taky nedopadlo, žánry se spolu bijí a někdy je to hodně velké WTF na vážně působící film, nicméně průser to nebyl. Tunu klišé vyvažují paradoxně postavy, které jsou tak klasicky podané, že si na ně člověk rychle zvykne a oblíbí si je. Nesmysly v příběhu vyvažují skvělé westernové záběry, parádní akční sekvence a docela solidní efekty. Na 4* je to v letošní nadupané konkurenci není, ale je to lepší trojka.

Captain America: První Avenger (2011)

Po dlouhé době komix, který mě naprosto nadchnul. Kapitán Amerika je moje oblíbená komixová postava a myslím, že režisér Johnston bylo to nejlepší co ji mohlo potkat. Johnston natočil celý film v retro stylu osmdesátých až devadesátých let, čili se díky bohu nedočkáme dokumentárního přístupu, zběsilé kamery ani rychlých střihů, ale klasického přístupu. To znamená gradující příběh plný úžasných akčních scén a efektů, odlečený humorem a mírně potěmělý občasným nečekaným úmrtím nebo smutnou scénou. Chris Evans je sympaťák, který odtáhne obě polohy hlavní postavy bez problémů, Hugo Weaving je skvělý záporák, jen tu slečnu mohli vybrat hezčí. Není to žádné umění, ale už dlouho tady nebyl komiksový film který nabízí 100% hrdinu a sází převážně na výborné akční scény. A laserové bitky jsem už taky moc dlouho neviděl.

Skladiště 13 (2009) (seriál)

Pilotní díl byl smrtelná nuda, ale kupodivu po třech sériích se seriál výborně rozjel. Agenti Pete Lattimer a Myka Beringová pátrají po všemožných artefaktech, které způsobují záhady a zmatek ve světě a tyto neutralizují a skladují ve Skladišti 13. Je to něco ve stylu 90. let - tedy epizodní díly, kterými se každou sérii proplétá nějaké hlavní téma, aniž by ovšem narušovalo klasické epizodní vyprávění. Artefakty dokáží ledacos a fantazie tvůrců naštěstí zatím nezná mezí, takže nuda rozhodně nehrozí. Navíc vše je podpořeno humorem a skvělými postavami. Pro mě zatím velice příjemná pohodovka.

Thor (2011)

Opravdovou klasikou na pět hvězdiček, na kterou nikdy nezapomenu to není. Ale jinak je Thor solidní pohodovka. Na jednu stranu srdervoucí drama o nenaplněné otcovsko-synovské lásce, potřebě najít odpovědnost, pikle a intriky a to vše v monumentální výpravě překrásné Asgarské říše, na druhou stranu když se Thor dostává na Zemi, připomíná to chvílemi situační komedii. Branagh není žádné videoklipovitý béčkař začátečník, ale zkušený režisér a i když zůstává poplatný době a stříhá občas více než by bylo pro zachování přehlednosti záhodno, příběh odehrávající se na dvou místech dokáže bez problému ukočírovat, z herců vytáhl maximum a i ty akce zvládá nakonec s přehledem. Takže pro mě za 4. A bitka s robotem v malém vidlákově nemá chybu.

Zelený sršeň (2011)

První hodinu docela dost prima komedie, u které jsem se dost nasmál, postupem času mi ale hlavní postava začala celkem solidně lézt na nervy a nikdo jiný neměl dost prostoru, aby si ty sympatie získal. Sidekick Kato je prostě sidekick, záporák docela trapný, Diazová vypadá staře. V akcích se najde sice pár solidních scén, ale také spousta scén kdy vůbec nestíháte to kdo s kým a jak zrovna bojuje. Celkově tak nějak solidní superhrdinská komedie, od které jsem čekal trochu více.

Mechanik zabiják (2011)

Rutina. Statham hraje nájemnýho vraha, který musí zabít svého jediného přítele a poté se ujímá jeho syna a učí ho řemeslu. Přestože Statham je skvělý, film se táhne spíše v pomalém tempu thrileru než akčního filmu a ač obsahuje pár skvělých vražd i několik solidních přestřelek, chybí mu větší hloubka na to aby z něj byl nový Leon nebo Ghost Dog.