Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Koukám, že tu mám od půlky října hodnocení a zapoměl jsem napsat komentář. Takže po paměti: Free Guy je něco ve stylu Ready Player One, ale z trošku jiného úhlu. Místo nostalgie a popkulturních odkazů sází na zábavu, akční scény a především svět tam uvnitř. Hrdina je tak obyčejná NPC postavička, která si jednoho dne začíná uvědomovat kdo je a rozhodne se pomoc další postavě, ve skutečnosti nezávislé tvůrkyni získat její kód od všehoschopného CEO herní firmy. Jsou tu perfektní akce, vtípky, celý svět připomíná notně vylepšené GTA (3, Vice City a San Andreas mám dohrané takže jsem byl jako doma). A stejně jako v GTA spousta hráčů jen blbne, řádí a dělá zločiny, titulní chlapík v modrém se rozhodne nečekaně plnit mise a dělat dobro, čímž kromě levelů získává i slávu ve skutečném světě. Sympatický Ryan Reynolds, vykopaná Fantasy od Mariah Carey a spousta maličkostí z toho udělaly perfektní zábavu, ne sice tak dokonalou jako Ready Player One, ale na silné 4* rozhodně ano.

Reminiscence (2021)

Venku prší a hnusně, já se chystám na noční a hlavou se mi honí různé smutné myšlenky o minulosti. Takže mi k tomu Reminiscence docela sedla. Ve válkou a záplavami zdevastovaném Miami budoucnosti pomáhá Nick unikat lidem do minulosti, kde si díky jeho zařízení můžou prožít ty nejkrásnější vzpomínky. Jednoho dne potká osudovou lásku, prožije pár šťastných měsíců a láska zmizí beze stopy. A Nick se vydává pátrat. Reminiscence celkem slušně kombinuje červenou knihovnu, poměrně zajímavou kriminálku a na pozadí ve střípcích ukazuje co se stalo se světem budoucnosti. Slušně zahrané, především skvělým Jackmanem, noirové, pomalé, upršené, depresivní a samozřejmě s víceméně špatným koncem. Protože ty šťastné neexistují jak prohlásí několikrát hrdina. Někde mezi 3-4*, ale dávám 3*, líbilo se mi to spíše kvůli momentální náladě, než že by to byl nějak extra úžasný film.

Voyagers - Vesmírná mise (2021)

Banda puberťáků ve vesmíru na kolonizační a generační lodi, která se díky hormonům začne chovat jako divoši. Režisér teenagerské Divergence se nezapře, tohle je navíc až anemická nuda, ve které chybí jakékoliv zajímavé postavy (o hercích nemluvě) a jakékoliv pěkné vesmírné scény. A kromě slušného finále i jakákoliv akce. Navíc je to naprosto uhozený - díky hormonům se všichni stanou polodivoši a následují psychopatického vůdce SPOILER ale po jeho smrti se vše okamžitě uklidní a za dalších 86 let se nic nestane :) A mimochodem celý je to vykuchaný a upravený Pán much ve vesmíru včetně detailů typu dva vůdci nebo strašení mimozemšťanem. Slabé 2*.

Chaos (2021)

Nezdálo se mě to tak špatné jak tu někteří píší. Jestli Chaos Walking stálo 100 milionů, tak je to samozřejmě průšvih, protože výprava a efekty vypadají jako z televizního seriálu a celé to působí jako jedno z těch sci-fi, které je určeno na DVD/Netflix a omylem se dostane do kin. Tom Holland (nový Spiderman) se jakžtakž snaží, ale Daisy Ridley (nové Star Wars) je absolutně nezajímavá a oba prostě velký film neutáhnou. Nicméně už jen to, že se film odehrává na mimozemské kolonii, která se za pár desítek let propadla do totálního tmářství a středověku je fajn, Mads Mikkelsen je výborný záporák a hlavní nápad Hluku, který zobrazuje myšlenky všech mužů je přímo vynikající a skvěle udělaný. Třeba ty pasáže, kdy hrdina bezděčně zobrazuje co by s dívčinou chtěl dělat a ona je zděšená :) Putování planetou je fajn, mohlo by to být akčnější, ale nenudil jsem se a 3* si to zaslouží.

Láska a příšery (2020)

Nemůžu si pomoci, ale Love and Monsters musím povědomě srovnávat s Monster Hunter viděným předtím, s kterým by prohrálo na celé čáře. Což není tak úplně fér, protože společného tu je pouze spousta roztodivných příšer. Love and Monster sází spíše na rodinno-dobrodružně-komediální styl. Takže monstra jsou i tady parádně udělaná (odpudivá stonožka brrr!) akce s nimi mají celkem švih, ale film chvílemi ztrácí tempo, hlavní hrdina je většinu filmu takový trouba a nechybí tu pes, přechytralé dítě ani teen láska. Ty 4* si to ale zaslouží - je tu pár efektních scén, zejména finální souboj, tvůrci překvapí jedním zvratem a líbí se mi jak realisticky vyřešili námět "mladík se vydává za láskou ze 17ti, kterou 7 let neviděl".

Monster Hunter (2020)

Paul Anderson je režisér, který točí naprostý braky, ovšem s naprostým přehledem a hlavně braky kulervoucí a zábavné. V Monster Hunter se kradlo až se hory zelenaly :) Skupina mariňáků se dostává bouří na jinou planetu, kde je čekají brouci z Hvězdné pěchoty, kteří staví hnízda jako ve Vetřelcích a bojí se světla jak v Černočerné tmě. V písečné planetě ala Duna je čeká o 200% upgradovaný písečný "červ" a léty a sérii Resident Evil prověřená Mila Jovovich brzy navazuje "vztah" ala Můj nepřítel s Tony Jaa. Když přidáte pár dinosaurů a ve finále ještě vykrádačku Pána prstenů a naprosto nečekaný závěrečný boj, vypadá to jako šílený maglajz. Ale Anderson to ukočíroval a vzniklo naprosto geniálně zábavné monster béčko s kulervoucí akcí, parádními efekty, nezničitelnými bestiemi, béčko jaké tu nebylo od dob série o Riddickovi. Inťoši ať si hledají díry ve scénáři a ploché postavy, já jsem u některých scén křičel nadšením a jen zbytek soudnosti mě brání tomu nenapálit 5*. PS: Konec odkazuje ke konci původního Mortal Kombatu :) Režisér se evidentně bavil a já s ním. V covidové bídě sci-fi roku 2020.

Pořádné pecky Billa a Teda (2020)

Chystal jsem se nabrousit svůj ostrovtip, zanadávat si na zbytečné sequely a podivit se nad tím, zda tohle má Keanu Reeves zapotřebí. Světě div se - byla to parádní zábava! Bill a Ted jsou padesátníci, řeší manželskou krizi a mají stejně praštěné dcery, jako byli kdysi oni. A stále se pokouší napsat song, který spojí svět - a také zachrání časoprostor. A je to naprosto stejně praštěný, ulítlý a zábavný, jako kdysi dávno první dva díly. Cestování časem, různé budoucí já, skládání kapely z historických celebrit (prozrazovat by byl hřích), budoucnost, smrťák, peklo, robot s pocitem viny :) To vše navíc se s výbornými efekty. Za chvíli jsem zapoměl, že dvojice hrdinů jsou staří pardálové a Reeves je hvězda, bavil jsem se, užíval a ten závěrečný hudební jam byl super! Když jsem se podíval že režisér kdysi přišel s parádním Galaxy Quest, tak se ani nedivím. Parádní 80s-90s retro!

Possessor (2020)

Cronenberg syn otce nezapře a tak je Possessor plný až zbytečně nechutných, krvavých a explicitních scén, některé z toho přes čáru toho co chci sledovat, ale dejme tomu za to 1*. Zbytek je příšerně nudný, utahavý, psychedelický a v poslední půlhodině i nepochopitelný thriler, kde nic nedává smysl. Např. proč organizace, který má technologii ovládání myslí páchá nájemné vraždy, když by s takovou technologií mohli vydělat peníze stovkou lepších způsobů? Proč zabíjet někoho tak komplikovaně a draze? Proč celý ten vražedný příběh vypadá jako z tuctového dílu TV kriminálky? A kdo vlastně na konci zabíjí? Protože tak či či onak by to nedávalo smysl. Modlil jsem se minutu za minutou ať už to skončí.

Synchronic (2019)

Time traveling není super, time traveling sucks! A život také. Synchronic je takové drama o životě dvou paramediků, kteří denně čelí pacientům u kterých zůstává rozum stát a tak oba chlastají, život mají na prd a zatímco jeden si nerozumí se ženou ani dcerou, druhý se utápí v jednonočních vztazích a navíc umírá. A to se ještě ve městě objeví nová droga, která umožní na 7 minut cestovat časem. A tvůrci se s tím nepářou a minulost ukazují jako odporné místo, kde se Vás vždy někdo nebo něco primitivního, čemu ani nerozumíte snaží rychle zabít. Atmosférické, ponuré, jen škoda že tu není víc těch časových tripů a méně těch debat o život (byť slušně zahraných). A ten konec je jako u většiny moderních filmů na prd.

Captive State (2019)

Komorní zpracování může slušet spoustě žárnů, ale ne světu po invazi mimozemšťanů, což je bohužel přesně případ filmu Captive State. Začátek a titulky navazující co se stalo jsou dokonalé. Pak sledujeme svět 9 let poté, kdy mimozemšťani vládnou z povzdálí, lidstvo se vzdalo a relativně normální svět zajišťuje kolaborantská vláda, policie a média. Něco jako osmdesátkový seriál V. Bohužel celý film je natočen za pár šupů někde v ghettu a z výborného nápadu režisér nevytěžil nic víc, než relativně slušný thriler o připravované teroristické akci. Mimozemšťany prakticky neuvidíme a pokud se náhodou objeví, je scéna utopená v temnotě. Nebylo to špatné, ale laciné a ke konci depresivní a beznadějné i když musím uznat, že závrečná pointa to hodně pozvedla. Škoda že do toho někdo nedal trochu peněz, mohlo to být mnohem lepší.