Hombre (1967)

Hej Hombré... zvláštní že člověk zná hlášku z filmu co nikdy neviděl. Hombre není příliš veselý western. V hlavní roli je bílý indián, plný cynismu, nenávisti k bílým za to co provedli indiánům a opovržení ke všemu včetně sebe sama. A spolu s ním cestující dostavníku, kteří uprostřed vyprahlé prérie bez kapky vody čelí lupičům. Lupiči jsou pořádná sebranka a mezi nimi je i šerif, který má dost riskování za pár dolarů, mezi cestujícími je taky pěkná elita - životem otříkaná ženská, panička opovrhující indiány a její manžel, indiánský agent který je okrádá a pro svou ženu nehne ani prstem nebo mladík s nudící se mladou manželkou, která hledá povyražení kde může. Je to spíše psychologická hra, ale s perfektními postavami, dialogy a naprosto úžasným finále s rukojmím pomalu umírajícím na slunci. Navíc Paul Newman, který i ve 42 letech vypadá jako mladík předvádí parádní minimalistické herectví. Nejznámější a po zásluze také nejlepší western roku 1967.

Válečný vůz (1967)

Konečně western, který má trošku šťávu. John Wayne se vrací z vězení, kam ho po neúspěšném vražedném pokusu dostal magnát, co mu ukradl farmu a těží na ni zlato. Jako první si najme muže, co ho minule zkusil zabít, pak starého indiána, mladého věčně ožralého experta na výbušniny a starce s povozem. Cílem je obrněný vůz, který má převážet zlato za půl milionu dolarů. Tedy v podstatě zlodějskej film ve westernových kulisách a skvělej. Mezi Waynem a Douglasem to jiskří a oba jsou jistota, ostatní je dobře doplňují, zlodějský plán je výborný a poznáme ho až při realizaci. Je to vtipné, nechybí indiáni, rychlé kolty, jedna pořádná hospodská bitka a obrněný dostavník s otočnou věží pro gatling je naprostý masakr :) Nakonec to úplně podle představ nedopadne, ale hrdinové s prázdnou neodejdou a to se cení. 4*.

Hodina pušek (1967)

Sturges si po 10 letech natočil volné pokračování přestřelky u OK Coralu. Tou film začíná, pak pokračujeme tím co bylo poté - Clanton se mstí a využívá k tomu korupci, soudy, nájemné vraždy, které postihnou bratry Earpovy. A Wyatt Earp s Docem Holidayem se mstí zpátky, zpočátku s pomocí zákona, pak už je zákon jen záminka. Není to špatné, je tu spousta přestřelek a nenudí to, ale stejně mě to nestrhlo. Možná je to absencí jakéhokoliv wow momentu či strhující scény, možná taky tím že Douglase a Lancastera nahradil poměrně kožený Garner a jen o vous lepší Robards. Zkrátka příjemný, leč průměrný western.

Cesta na západ (1967)

Skupina osadníků se v roce 1843 vydává na dlouhatánskou pouť do nové země. Jsou tu tři herecké jistoty - Douglas jako zarputilý vůdce kolony, Mitchum jako zálesák a Widmark jako Douglasův oponent, ale ani jedna z těch postav není dostatečně zajímavá a na té cestě se toho zas tolik nestane. Nejzajímavější je smrt syna náčelníka Sioxů a jak se s tím osadníci nepárali. No a pak mladičká a překrásná Sally Field, která zahoří láskou ke staršímu muži, zatímco ji beznadějně miluje její ještě mladší kamarád, ti si pro mě ukradli celý film. Zbytek je pěkně natočené, ale poměrně nudné a utahané putování s koncem na nasrání no a to spouštění na konci bych teda fakt chtěl v reálu vidět.

Generál Custer (1967)

Stejně jako u starší Sedmé kavalérie se mi u tohohle otevírá nůž v kapse. Generál Custer byl nezodpovědný blázen honící se za slávou, což stálo život celou sedmou kavalérii. Byl to také bezcitný zmetek, který neváhal v rámci války s indiány vyražďovat ženy, děti, dokonce si je brát jako živé štíty (třeba bitva u Washity). Ne nadarmo je třeba v v Dr. Quinnové hlavním záporákem. Samozřejmě indiáni nebyli jen mírumilovní moudří domorodci jak jsou vyobrazeni v Mayovkách či třeba v té Quinnové, ale válčili, protože jim v zájmu zlatokopů a železnice byli zabírány další a další územi přislíbené vládou. Ono tohle všechno ve filmu víceméně zazní,  navíc je to dobře natočené, výprava, spousta komparzu, pár zajímavých akcí a a vynikající kamerové jízdy (hlavně ten vlak). Takže ty 3* si to zaslouží, ale víc ani ťuk. Přes všechno zmíněné je totiž i tady Custer podán jako víceméně hrdina, který dokonce odhaluje úplatky vedoucí k válce a který chce "jen" "poctivou" válku, přitom to co se dělo nebylo nic jiného než genocida. Proč? Jak to Custer sám přizná, protože jsme silnější a vy jste zaostalí. Filmařsky slušné, morálně k zblití.

Will Penny (1967)

Kovbojský western, tak realistický jak to v 60. letech šlo. Kovbojové nejsou hrdinové, ani extra pistolníci, jsou špinaví, smradlaví, koupou se 8-9* do roka, když chytnou kulku doktor je daleko. Když si vydělají peníze, je čas rychle shánět další práci, jinak bude hlad. Hlavní hrdina k tomu neumí číst ani psát, v životě nedělal nic jiného, blíží se mu padesátka a neví nic o lásce. Zraněný ale uvízne s ženou a jejím synem ve srubu, sblíží se a je čas rozhodnout se co dál. Velice pomalé a nijak strhující vyprávění, které je ale poměrně civilní, dobře zahrané (výborný Charlton Heston) a divoké - nejblíž civilizaci má slepá kolej vlaku a 3 domy ala "město" s doktorem a holičem v jednom. Naopak Pleasance šíleně přehrává a jeho rodinka jak z vidláckého hororu se sem moc nehodí. Konec ač uvěřitelný a reálný nepotěšil, takže dávám 3*.

Krutá noc (1967)

Do třeti tradiční Lavenův western. Máme tu městečko ovládané padouchem a jeho bandou, hrdinu a dívku v nesnázích. Je to však výborně natočené, vymyšlené a zahrané. Dívka v nesnázích je ženská od rány, co hrdinu klidně přechlastá ve whisky. Martinův padouch má charisma, není hlupák, naopak je to bývalý strážce zákona, který město ovládá tím, že si od každého podniku veme 51% a lpí na iluzi zákona. Peppardův hrdina je zas cynický pragmatik a pokerový hráč, který ač dočasně v městečku uvízl se rozhodně nehodlá do ničeho plést - dokud to nepřesáhne únosnou mezi. A i pak vědom si velké přesily podniká celkem vychcané výpady ve stylu rozděl a panuj. Slušná konverzační rovina, pár výborných akcí (bitka, saloon) a vynikající finále v divočině. Za mě spokojenost a 4*.

Vítejte do Zlých časů (1967)

Nepochopitelný western na nasrání. Skupina lidí přežívá v městečku, které je doslova jen shlukem 4 domů a jsou prakticky neozbrojení. Když přijde pistolník, půlku jich zabije a městečko vypálí, postavy tam tvrdošíjně zůstávají v těch vypálených ruinách dál i když každý normální člověk by se sebral a zmizel. Hlavní hrdina je navíc příšerný zbabělec. No a na konci přijde tentýž zabiják co na začátku a... Prozrazovat nebudu, ale za ten konec bych nejradši napálil 1* Dávám dvě jen za slušné postavy a že to navzdory neakčnosti bylo celkem zajímavé, ale podobné antiwesterny fakt už ne.

Nastal čas zabíjet (1967)

Nastal času westernů a tenhle byl veskrze průměrný. Spousta přestřelek, celkem spád a rychle to uteče, ale nikdo komu by člověk mohl fandit. Máme tu skupinu jižanů, kteří prchají ze zajateckého tábora, což jsou většinou nesympatičtí šmejdi. Korunu tomu nasazuje velitel, který (asi) znásilní zajatkyni a tají před svými, že válka skončila, aby mohl zabít pár Yankeyů. Seveřané jsou zase anonymní figurky, kromě dvojice pitomců, sadistického velitele tábora a hlavního hrdiny, který zachraňuje dívku. Bohužel ho hraje jaky vždy nevýrazný Glenn Ford a postava je o ničem. No a dívka se projeví taky jako pěkná mrcha. Na konci se skoro všichni postřílí a bylo mi to skoro fuk. Průměr na 3*. PS: V mini roličce mladičký Harrison Ford.

Čekej do tmy (1967)

Pamatuju si, že se mi tenhle film jako dítěti moc nelíbil, připadal mi nudný. A celkově jsem nikdy nemusel thrilery s psychopaty ohrožujícími nevinné ženy, většinou to byla nuda s nějakým soubojem na konci. Moc jsem nečekal, no ale film mě naprosto dostal. Čekej do tmy není o vyšinutých psychopatech. Je to o trojici kriminálníků, kteří potřebují panenku s heroinem, která se shodou náhod dostane k čerstvě osleplé ženě. Zločinci se líší, dva z nich jsou obyčejní kriminálníci, jeden bezcitný vrah, nevěří si navzájem. Jsou také chytří, takže vymyslí pár identit (manžel hledající ženu, polda, rodinný přítel) a rozehrají podfuk, nad kterým by i mistr chytrých thrilerů Hitchcock uznale pokýval hlavou. A hrdinka taky není hloupá, není hluchá a ani tak bezmocná, takže když triky prohlédne a dostaneme se k fyzickému střetu, má to až infarktové grády. Není to nuda, je tu spousta zajímavých zvratů a nápadů a především to není hloupé. Kde si u 99% podobných thrilerů a hororů říkáte co ta kráva/debil dělají, tady mě moc nenapadlo, co mohla hrdinka udělat jinak. K tomu jako vždy fantastická Audrey, hnusák Arkin a "čestný" kriminálník Crenna a překvapivých 5* je na světě.