Ctihodný občan (2009)

Trochu zklamání.Vše totiž nasvědčovalo,že by Ctihodný občan mohl být velice slušným thrillerem.Originální zápletka slibující šokující pointu,na to se nechám vždy bezpečně nalákat a s ohledem na obsazení jsem neměl moc dlouho co řešit.Bohužel,ono to docela dost nevyšlo.Zhruba tak do poloviny filmu to bylo ještě docela fajn a vše klapalo,film byl napínavý,měl tu správnou thrillerovou atmosféru a několik scén mě docela i překvapilo svou drsností a krvavostí.A tak jsem byl pořád v očekávání,co Občan přinese dál,jakým směrem se bude ubírat a co si autoři připravili za překvapující závěr.Jenže už po té polovině mi začalo docházet,že předchozí dění byla ta lepší část snímku a to co bude následovat už bude mít jen sestupnou tendenci.A také že ano.A musím suše konstatovat,že tak za vlasy přitažený thriller už ani nepamatuji.Šokující odhalení se totiž postupně měnilo v neskutečný blábol,který sice možná dával smysl,ale sám o sobě byl naprosto nesmyslný.Z originálního thrilleru se tak vyvynula vychrtlá pohádka,kde už jen chyběl tříhlavý drak a čarodějnická hůlka.Prostě tohle vážně autoři přepískli.Butler s Foxxem jsou pak sice docela fajn,oba mají charisma a styl,ale zachránit celý snímek nedokázali.V podstatě jde tak o thriller s neskutečně neoriginální zápletku a s opravdu hloupou a především těžko uvěřitelnou pointou,ale na dobrý průměr tento film alespoň vytahuje obsazení,celková drsnost a i slušná atmosféra,což se určitě musí počítat.

Jonah Hex (2010)

Neveldine & Taylor.Duo,které přivede k životu neuvěřitelnou energií nabušený Crank a pak stvoří tento hnilobný "skvost"?To mi hlava nebere.Přes všechnu tu špínu,co je zde na Hexe nahazena jsem si přeci jen říkal,že to tak hrozné nemůže být.Bylo a ještě daleko horší.Krom nádherné Megan Fox a docela slušné hudby je to fakt jeden velký výkal.Co jsem po Jonah Hexovi požadoval především byla atmosféra a styl.On ale pro jistotu nemá ani jedno.Dějově je to pak totální blábol,kde se střídají nudné pasáže s těmi ještě nudnějšími a celá zápletka je prostě jedna velká,nudou prosáklá kokotina,bez špetky soudnosti.Efekty nulové a laciné,akce málo a když už na ní dojde,je vážně špatně natočená,nemá šťávu ani grády,prostě o ničem.Celé je to pak ještě pěkně sestříháno snad až pro dětské publikum,neboť náznak něčeho násilnějšího,či dokonce kapičkou krve okořeněného se tu nedočkáme ani na vteřinu.Všechny postavy jsou ploché a nezáživné,Josh Brolin se do role Hexe typově možná docela hodil,ale nepředvedl v ní stejně vůbec nic a navíc jeho maska byla též spíše trapného rázu,prostě byla odfláknutá a hotovo.Malkovich jako záporák je pak vyloženě směšný,urputně přehrávající maňásek,jednoduše děs.Takže alespoň jedině zmiňovaná Megan svou roli zvládla,byla ozdobou a to jí stačilo být v tomto obsazení nejlepší.Vážně si pořád nedokážu vysvětlit,jak se dá film s takovýmto námětem takhle zmrvit a pohřbít.Jonah Hex zkrátka nemá absolutně čím zaujmout a autoři místo aby se vytasili s řádně krvavou a komiksově zábavnou jízdou na divokém západě,upíchli bezduchou slátaninu,kde největší prostor dostala nuda a trapnost.

Východní přísliby (2007)

Pecka!Po Dějinách násilí další Cronenbergova rána mezi oči.Naprosto nekompromisní,syrový a drsný story.Fantastický a šokující snímek,který je jednak natočen strhujícím a dechberoucím stylem,ale Cronenberg mě ještě více než vypravěčským umem dokáže vždy zaujmout vystihnutím síly momentu a vyšperkováním určitých scén do geniálna.A to mě na něm baví nejvíce.On dokáže vytvořit jak silný příběh,tak ho obohatit o nezapomenutelné okamžiky.A právě Dějiny násilí a Východní přísliby jsou toho jasným důkazem.A mé nadšení je o to větší,že těch nezapomenutelných a doslova dokonalých scén je právě v Příslibech opravdu nespočet.Od prvních minut se tu valí jeden bombastický moment za druhým,vše je mrazivě realistické a pravdivé a nejednou se Cronenberg opět pustil i za danné a "davem" přípustné mantinely,čímž je pro mě zároveň ale i jedním z nejuznávanějších a nejobdivovanějších autorů.Herci pak hrají jak o život,Mortensen,Cassel,Mueller-Stahl i Watts podávají vesměs strhující výkony a právě třeba u Mortensena se v mých očích jedná o jeho životní roli.Je prostě neskutečný,úžasný a nikdy bych od něj tento výkon nečekal.Je jednoduše strhující!A možná někdo může namítat,že Cronenbergův pohled na ruskou mafii fungující v západní evropě je tu zobrazen až moc přímočaře a je spíše jen skicovitějšího rázu,přesto je to ale pohled na tento celosvětový problém naprosto odrovnávající a dechberoucí.Východní přísliby zkrátka možná sice nejsou masovým hitem,ale bezpečně vím,že jsou ukázkou DOKONALÉ FILMAŘINY!

Ninja Assassin (2009)

Turnaj zabijáků,Soudný den Neila Marshalla a nyní Ninja Assassin.Tři filmy,které jsou odsuzovány za hloupý děj,béčkový styl a přehnanou krvavost.Tři filmy,které miluju a patří mezi mé top akční ikony.A to protože to nejsou na nic si hrající snímky,jsou přehnaně krvavé,mají zatraceně cool styl,kterého absolutní většina tzv. áčkové akce nikdy nemůže dosáhnout a jsou to zábavné a kulervoucí nízkorozpočtové béčka.Jsou to pecky,ve kterých se autoři nemusejí schovávat za žádné ambice rádobychytrých hovadin,za žádné omezující tupé ratingy.Filmy,které jsou točeny pro zábavu a pro diváky,kteří se dokážou odvázat.Pro mě jsou to prostě všechny tři filmy králové,sice možná pokleslé,ale každopádně dechberoucí zábavy.Nyní už ale konkrétně Ninja Assassin.Prostě a jednoduše nářez.Dokonalá akce,krve více než v 95% součastné hororové produkce,nekompromisní řežba,drive jak prase.K tomu fantastická choreografie soubojů,efektní,nabušená a dynamická,jednoduše nádhera.A tolik kritizované digitální monstrcákance krve jsou tu pro mě pak tou pravou třešničkou na tomto úžasně chutnajícím dortu.K tomu skvělý Rain,který je jak atleticky,tak charismaticky sakra vybaven a umí to efektně prodat.Zkrátka,ať si tento druh filmové tvorby schazuje každý jak chce,to že jde o nadpozemsky námrdovou řezničinu je ale prostě nadmíru jasné a já si chrochtám blahem.

Poldové (2010)

V žádném případě nemohu říci,že bych se u Poldů nebavil,ale přesto mám s tímto filmem dva problémy,které mi nedovolují dát jim vyšší než průměrné hodnocení.Za prvé.Obsazení.Willlis se Scottem jsou fajn,ale oba dva mi přijdou po celou dobu strašně nevyužití.Co však předvádí Díaz a především Morgan,to jsem fakt těžko kousal.Za Díaza za to může spíš jeho minulost,kdy hrál též podobnou zápornou roli,ale v parodii Bláznivá škola a já si nemohl pomoci,ale celou dobu jsem čekal,až za ním někde vykukne John Lovitz a bafne na něj :-/ .S Tracy Morganem je to ale daleko horší.Nikdy mi užvanění černoši ve filmech nevadili,spíš naopak,ale Morgan je jen obtloustlej trouba,pitomec a nesympatický ňouma,který nemá talent a navíc mu ten pant jede nudně a úplně mimo.A za druhé.Už dlouho si nepamatuji,že bych viděl dějově větší ptákovinu.Sice nenudící a poměrně svižnou,ale opravdu ptákovinu na entou.Dva suspendovaní policajti lítaj za baseballovou kartičkou a zničí při tom mexickou drogovou mafii?Co se mi však na Poldech naopak líbilo,byly skvěle napsané dialogy.Nejde mi tedy ani tak o jejich skutečně velkou vulgaritu a ujetost,ale o fakt,že byly trefné,vtipné a měli šmrnc a byli hlavním kořením celého filmu.Tedy lépe řečeno jediným kořením,ale tak silným,že dokázali ochutit vážně celý snímek .Poldové mají zkrátka sílu ve slovních přestřelkách a jako nenáročná oddychovka plně funguje,ale jinak se Kevin Smith dvakrát nepředvedl a hlavně ani nepředřel.

Nezvratný osud 4 (2009)

Bohužel se budu jen opakovat z komentáře k třetímu dílu.Vše dobré,co mohl Nezvratný osud nabídnout,se odehrálo v prvních dvou dílech a od té doby jde už jen o vyvařování dříve natočeného.Čtyřka je ale až neskutečně hloupou podívanou a hlavně kopií.Na rozdíl od trojky tu tedy byli alespoň sympatičtější herci,ale opravdu jen tak otrocky kopírující děj z předchozích dílů se jen tak nevidí.Pár postavám se prostě podaří uniknout smrti a ta je pak jednoho po druhém dostává napodruhé.Tečka.Nic víc,nic míň.Absolutně omantinelovaný příběh,bez minimální odbočky,bez nápadu.Navíc opět ani moc napínavé a krvavé,úmrtí nenápadité a především odfláknuté.Smrt k tomu ještě navíc už ani nepoužívá běžně nehody a náhody,ale dokáže různými věcmi posunovat,zapínat je,natahovat,schazovat,prostě dosahuje svého prostředky,které už posouvají celou původní myšlenku k úplné blamáži.Tato série je zkrátka do poslední kapky vyčerpaná a cokoliv dalšího bude už jen,stejně jako od trojky opakování se pořád do kola.Zbytečný film.

Brutal Relax (2010)

Nerad koukám na krátkometrážní filmy,natož abych je pak vůbec hodnotil.Zde ovšem udělám vyjímku.Brutal Relax je totiž vyjímečný nářez.Splatter nářez jak bejk.Efekty jsou na slušné úrovni,vesměs přes svou nehoráznou krvavost a brutalitu zábavné a skutečně připomínající to nejlepší z Jacksonova Braindead.Jediná škoda,že zombíci mají zelenou krev a vnitřnosti,to by pak byly vážně už ultimátní jatka,ovšem i tak je to pro příznivce žánru prostě masakrální povinnost.Bohužel,zároveň si ale musím nadále trvat na tom,že i přes skvělou zábavu a předvedený kvalitní gorefest vidím v těchto minutovkách skutečně minimální přínos a význam a vlastně jejich existence mě stejně naprosto nebere.

Alenka v říši divů (2010)

Musím se divit,že Burton se svým autorským stylem a vizáží svých filmů natočil Alenku až nyní.Zároveň jsem ale i přesvědčen,že ani nikdo jiný na světě by neměl větší právo zfilmovat tuto látku,jako právě on.Tedy možná ještě díky své úžasné představitosti Guillermo del Toto,ale to by byl zas úplně jiný film.Ale stejně i přes všechny tyto předpoklady,že tuto látku dostal do rukou ten nejpovolanější,nedopadla v mých očích Alenka dvakrát dobře.Nejde mi tedy ani tak o zpracování prostředí a postav,zde Burton využil naplno své úžasné a dechberoucí fantazie,nevyčerpatelnou studnici nápadů a inovativních postupů a přístupů a vše toto je vážně povedené a zde svůj um Burton využívá naproto bezezbytku a úspěšně.Též hereckým obsazením neminul a především osvědčený Depp a Bonham Carter tu naprosto koncertují.V čem vidím problém,je příběh.Sice se mu ho podařilo oživit několika vtipnými scénami a hláškami,ale jako celek je od začátku zcela nezáživný,lépe řečeno nudný.Vůbec mě nedokázal oslovit,natož strhnout a především ústřední zápletka je vážně nezajímavá.V Alence v říši divů zkrátka Burton dopuntíku využil své fantazijní přednosti,ale hrubě doplatil na nevýrazný příběh,který neměl ani šťávu,ani energii.

Casanova (2005)

Hmm,hodně vysoké hodnocení na místních stránkách.A já opět tak nějak proti všem :( .Casanovu jsem si nechtěl nechat ujít především kvůli režii Lasse Hallströma,od nějž jsem viděl sice jen dva snímky,Co žere Gilberta Grepa a Pravidla moštárny,ovšem oba jsem si ihned zamiloval a tak jsem mu prostě věřil i v tomto případě.Bohužel,jeho Casanova mě i přes obsazení talentovaného Heatha Ledgera dokonale nudil.Nepoužil totiž nic,co jsem měl na jeho předchozích filmech rád.Film nemá emoce,nemá úžasné zpracování a především ani vyjímečný příběh.Naopak,jak právě příběh,tak postavy jsou nezajímavé,klišovité a bez jiskry a ikdyž děj disponuje chvílemi docela slušným spádem,celé mi to stejně přišlo spíše jako jedna velká dobová taškařice,která byla jen jakoby doslovným převedením nějakého Shakespearova díla na plátno.Hallströmovi se tak tedy sice podařilo na 100% předvést klasickou kostýmní hru,komedii plnou převleků,záměn a intrik,ale bez jakéhokoliv nápadu,či oživení.Casanova je tedy romantickou komedií,ale nezáživnou a pouze otrocky natočenou.

Tajemný let (2005)

Tajemný let bych rozdělil do tří etap.Halucinogení úvod,slušně napínavý prostředek a klišovitý závěr,zakončený samozřejmě toporným hollywoodským happy endem.Ze začátku jsem si vážně nebyl jistý vůbec ničím,tvůrci ale místo aby mě tímto nezvyklím startem naladili,tak mi spíše hned od začátku dali znamení,že toto nebude úplně můj šálek kávy.Když však dojde k prvnímu zvratu,celé se to alespoň na chvíli srovná do docela koukatelné podívané a ikdyž mě Jodie Foster i Peter Sarsgaard oba svými výstupy a v podstatě celým hraním nehorázně vytáčeli,v této etapě filmu mě děj nenudil a chvílemi jsem byl i docela napnutý,jak se vše bude vyvýjet dál.Velmi brzy však přijde další zvrat a ten už jsem prostě a jednoduše nedal.Jednak do té doby otřesní herci byli snad ještě otřesnější,jednak celý ten zvrat byl fakt hodně tuctový a především i nudný a jednak vše spělo k tak okatému finále,že jsem si musel odplivnout.Takže na Tajemném letu mohu pochválit snad jen onu chvilkovou návštěvu tajemna a pocitu napětí,ale mizerní herci korespondující se zbytkem unuděného a hloupými zvraty vyplněného děje mi nedovolují hodnotit tuto nevydařenou báchorku jinak než jako velmi slabý průměr.

Časové pásmo bylo změněno