Devil (2001)

Krapet zklamání,nato od koho tento film je. Guillermo del Toro vytvořil v mých očích obyčejnou duchařinu,sice odehrávající se na zajímavém místě a s výborným obsazením,ale samotný příběh je opravdu jedno velké klišé.Atmosféra prostředí a napětí u některých scén se snímku sice nedá vytknout,bohužel mi přišlo celé toto dílo celkově dost pomalé,nestrašidelné a lehce prokouknutelné.Škoda,od Guillermo del Tora jsem čekal o trochu víc.Lepší 2*.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Len Wiseman mě už velmi zaujal obouma nadupanýma Underworldy a nezklamal ani pokračováním Smrtonostné pasti.A nejvíc využil své schopnosti,kterou ukázal už právě ve svých prvotinách,nenechat diváka od prvních minut ani vydechnout,nabrat otáčky na plný plyn hned od začátku a rvát to po celou stopáž na maximum.Jedna akce střídá druhou,třetí je zběsilejší než čtvrtá.A v tom jsem našel asi jedinou,ale pro mě dost podstatnou chybičku Smrtonostné pasti 4,totální nereálnost akčních eskapád.Akční filmy jsou od toho,aby byly akční scény co nejnadupanější a nejvelkolepější,ale co je moc,to je moc a v posledním díle se z Willise stává Superman a Spiderman v jednom.Ovšem je to skutečně jen tato výtka,neboť jde jinak o supermoderní nabušený akčňák,který nenudí ani chvilku,pořád se něco děje,stále někdo střílí a něco vybuchuje,tak to má být,kecy si nechte do konverzačních dramat.Willis je navíc pořád ve formě a akčním vypalovákům má stále ještě co nabídnout.

Halloween (2007)

Stejně jako většina přítomných komentářů,i já musím rozdělit novou verzi Halloweenu na dvě dost rozdílné poloviny.Ta první je každopádně o několik tříd lepší,neskutečně hutná atmosféra by se dala krajet,Rob Zombie zobrazil na plátně skutečné ZLO!Navíc na rozdíl od originálu pojal Zombie Meyersovic rodinu jako pěkně vostrej "spolek",což ději filmu jen přidalo a je tak i pochopitelnější,kde se vzala Michaelova drsnost.Takže první polovina včetně psychiatrické léčebny za 5*.Poté však přichází úplně jiný film.Klasický slasher.Ale to né,že by mi vadilo,naopak,ovšem zde přišlo to nemilé a hlavně nečekané překvapení.Právě od Roba Zombieho jsem totiž čekal,že ona dramatická linie by mu mohla dělat problémy a naopak z vyvražďovací části udělá pořádnou řezničinu.A jak už všichni víme,opak je pravdou.Ona "vybíjecí" část je sice dynamická,akční i napínavá,ovšem chybí v tom to hlavní,krev.Skutečně,Rob Zombie se drží v brutalitě scén neuvěřitelně při zdi,nevím zda je to ratingem,anebo vyjde pořádně krvavá verze hodná jeho jména na DVD,ale po této straně je mnou viděná kinoverze bída.Který dnešní horrorový příznivec bude jásat nad máchnutím nožem a střihem???No fuj.Navíc přespříliš "roztřesená a zběsilá" kamera tomu všemu řádění také nepomáhá. Nicméně,celkově se remake vydařil,má atmosféru,spád i náboj a jelikož nejsem příliš velký příznivce originální série,považuji nynější verzi za lepší než původní.

Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)

A jupí,opět proti proudu.A použiji velmi podobný komentář,který jsem zvoli k prvnímu dílu a ve kterém jsem se tak s ostatními rozcházel.Pitomoučké,ale i zároveň velmi zábavné.Skvělé efekty,cool scény,fajn hlášky.I zábavných blbůstek je třeba.

Nový svět (2005)

Velmi jinak podaný romantický příběh s obligátní zápletkou.Autoři nás dějem provádí především vizuálně krásnými záběry a vnitřními monology hlavních hrdinů.Přímých dialogů je poskromnu,tím spíš právě ale dostává přednost ona zmiňovaná síla obrazu.Celý film oplývá melancholickou náladou,poetikou,důrazem na detail.Vše je protkáno dlouhými záběry a myšlenkami ústředního tria,ve kterých se odehrává mnoho vnitřních bojů,rozhodnutí a zklamání.Herečtí představitelé byly vybráni velmi trefně,jen škoda malého prostoru pro Ch.Balea,ale C.Farrell se mi tu zdál zatím v nejlepší roli,co jsem ho měl možnost vidět.Kdo má rád pomalé,zajímavě natočené,téměř až meditativní romantické drama,neměl by si jistě nechat Nový svět ujít.Určitě nejde o žádnou "tucťárnu" :)!

Nezvratný osud 2 (2003)

Docela slušné navázání na výbornou jedničku,ikdyž právě ona originalita,jakožto největší trumf prvního masakrování,zde již samozřejmně nefunguje a filmu to dost ubírá,neboť se tak vše smrskne jen na způsob a kvalitu zprovoznění všech postaviček/obětí z tohoto světa.Naštěstí,ony způsoby jsou natolik originální a krvavé,že si dvojka svou pozornost hravě udrží po celou stopáž a hlavně úvodní nehoda/nenehoda je fakt impozantní.Celý film odsejpá jak švih kosou tetky Smrtky,takže nuda nepřichází v žádném případě,zkrátka velmi slušný horrorový standart.

Nezvratný osud 3 (2006)

Hodně nepovedená nastavovačka dvouch předešlích povedených vyvražďovaček.Originalita je naprosto pryč,smrti jsou nevynalézavé,nekrvavé a hloupé.Herci béčkový a nesympatičtí,scénář nudící a nepřekvapující.Vše,co nám tento skvělý a originální nápad se Smrtí mohl dát,se odehrálo v prvních dvouch Osudech,dál už to bude jen kopírování a kopírování,jak nám ukázala trojčička.

Babel (2006)

Alejandro González Ińárritu.Jméno,které jsem si po geniálních 21gramech velmi dobře zapamatoval a netrpělivě čekal,s čím dalším přijde.Když jsem se pak navíc dozvěděl obsazení jeho následného snímku a zhruba v kostce příběh,byl jsem nedočkavý ještě víc.No jasně,očekávání bylo obrovské a tak musela zákonitě přijít sprcha.Ale abych zas nepřeháněl,nebyla to sprcha zas až tak ledová,jen 21gramů bylo až natolik dobrý,že pak přišlo z jistě skvělého Babela mírné zklamání.Skutečně,Babel v žádném případě nedosahuje kvalit předchozího režisérova snímku.Ikdyž jde i zde o mozaikový příběh,kde do sebe pak vše zapadne,není ta mozaika už tak perfetně poskládaná a hlavně celistvá.Ony tři příběhy mají spolu společné pramálo,navíc jde v každém úplně o něco jiného,a to jak myšlenkově,tak dějově.Pittovo marocké "dobrodružství" je jasně dominantní,skvělé a i strhující,Mexická odbočka je zajímavá,ale přijde mi nepropracovaná a Japonská třetina je úplně jinde.Celkově jde každopádně o inteligentní,reálnou a podmanivou podívanou,ovšem Alejandro González Ińárritu by měl už skočit jinam,opakovat stále stejnou strukturu a poselství nejde pořád dokola v maximálně vysoké kvalitě,na jakou on má.

Kráska v nesnázích (2006)

Pokud se mi někdo zmíní někdy o filmu Kráska v nesnázích,první a bohužel asi i jediné na co si v souvislosti s tímto snímkem vzpomenu bude Jiří Schmitzer.Naprosto nepřehlednutelná a nezapomenutelná postava.Zbytek je prostě takový nějaký nijaký.Nemám asi právo vůbec něco takového vyřknout,ale celé mi to přišlo až takové zbytečné.Příběh,který mě prostě ničím nezaujal a je naprosto nezajímavý.Geislerová mi navíc přijde,že hraje pořád to samé dokola a z poslední české filmové tvorby mi přijde,že jsme jen národ kurv,zlodějů,magorů a nablblých trubek.P.S.ze závěrečné pointy filmu jsem dostal pěkně těžkou depku :( ... pěkně děkuju!

Miami Vice (2006)

Tak to velké zklamání.Nebudu popírat,že Michael Mann natočil zajímavou a precizní studii z drsného života policistů mezi drogovými pašeráky,ale je to natočené až tak precizně,až je to nezáživné.Spíš než o akční krimi jde o konverzační psycholigický film,u kterého se ovšem nemá divák sebemenší šanci dostat ustřední dvojici pod kůži,neboť ta je skutečně jen nastíněna a jací opravdu jsou a proč dělají to,co dělají nejde pochopit,čímž je pak každému i ukradené,co a proč vlastně dělají.Navíc onu dějovou akční kameru taky zrovna dvakrát nemusím,jde pak o nepřehlednou a tápající podívanou.Celý film je rozvleklý,chvílemi dost nudící a pro mě i naprosto bez adrenalinu.Jdu asi trochu proti názorovému proudu,ale Michael Mann točí netradičně,zároveň ovšem i komerčně,mě se jeho neortodoxní přístupu k zaběhlím formám krimi/akce filmu ovšem nelíbí.Jinak herci ale nebyli vybráni špatně :).