Vyfič! (2009)

Ellen je sice super roztomilá, ale jinak mě film moc nenadchl.

Skafandr a motýl (2007)

Nádherný film o síle lidského ducha, který dokáže překonat i ta největší příkoří a utrpení. Po skončení tohoto díla jsem dalších několik minut jen civěl do stěny a přemýšlel nad lidskými možnostmi. Skafandr a motýl je natočen tak úžasným způsobem, že jsem se do hlavního protagonisty chvilkama i úplně vžil. Toto má asi v největší míře na svědomí dokonalá kamera snímající dění z pohledu člověka naprosto ochrnutého a tedy nehybného. Často vidíme jen čtvrtinu obličeje člověka, který s Baubym zrovna hovoří a prostě nedokáže pohnout hlavou a podívat se přímo. Atmosféru zdravého ducha uvězněného v nepoužitelném těle je tu dle mého představena tak jak dosud nikdy před tím.

Vojna a mír II: Nataša Rostovová (1966)

Úžasný, skoro dokonalý, krásný. Po zhlédnutí druhého dílo této ságy nemohu slevit ani o bodík dolu. Stále víc si myslím, že Bondarčuk byl filmový genius. Úžasná práce s kamerou, perfektní herecké výkony (sám Bondarčuk se zhostil role Bezuchova s obrovskou jistotou a přesvědčivostí), monumentální ples, zajímavě natočená štvanice. Navíc z filmu přímo teče zajímavá atmosféra, která mi občas přivozovala příjemné mrazení v zádech. Zajisté je to dáno především úžasnou knižní předlohou, ale filmové zpracování prostě téměř dokonalou předlohu ani za mák nezahanbilo!

Vojna a mír I: Andrej Bolkonskij (1965)

Tak tohle mě dostalo. Někteří si stěžují na nudnost a zbytečnost scén mimo bitvu. Já tvrdím opak. Dle mého se Bondarčukovi podařilo neuvěřitelně věrně vystihnout pocity a myšlenky protagonistů tak jak byly popsány v literární předloze. Z mnoha bych vyzdvihl například scénu loučení Bolkonského s otcem nebo svérázné Bezuchovovo žádání o ruku :) O perfektně megalomansky provedené bitvě u Slavkova ani nebudu psát, protože ta dle mého nebyla v historickém filmu dosud překonána. Nemůžu dát méně než plnej počet a už se těším na další díl :)

Kolja (1996)

Nezdílím všeobecné nadšení ohledně tohoto filmu. Mě to zas tolik nevzalo.

Starci na chmelu (1964)

Naprostá klasika plná nesmrtelných hitů. Pro mě se jedná o do dnes nejlepší český muzikál.

Persepolis (2007)

Moc hezký film popisující dospívání mladé rebelky v prostředí války a islámských represí. Zároveň poukazuje na odlišnost evropské a arabské kultury. Moc se mi líbilo občasné odlehčení tematu decentním humorem. Animace je roztomile jednoduchá, ale imho nedosahuje kvalit animace novějšího Valčíku s Bašírem. Každopáně vřele doporučuji k zhlédnutí každému, kdo si myslí, že jeho život je těžký. Po zhlédnutí Persepolisu mi došlo jak jsou všechny moje problémy malicherné a bezvíznamné.

Valčík s Bašírem (2008)

Tak tento film mě naprosto dostal. Animace nádherná, při některých záběrech se mi normálně zastavil dech. Hned první scéna se psi totálně přikovala můj pohled na obrazovku. Nesmírně originálně provedené svědectví o hrůzách libanonské občanské války.

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Na 2001 se rozhodne nechyta, ale stale je to velice kvalitni sci-fi. Docela se zde podarilo vyvolat hutnou atmosferu mezi sovetskymi a americkymi astronauty. Ted by to ale chtelo, aby se nejaky sikovny reziser ujal tretiho dilu :-)

Vypůjčené životy (2000) (seriál)

Jediná telenovela, na ktererou jsem byl za celý svůj život schopen koukat. Dokonce jsem i pospíchal domů abych stihl další díl a vydržel jsem to až do konce a happy endu. Nemůžu si pomoct, ale prostě mě to bavilo.