Sociální síť (2010)

Social Network je vlastně jen aktuální téma zpracované do solidního dramatu. Příjemně mě překvapili někteří herci, zejména tedy Justin Timberlake, ale nic víc. Zajímavý film to ale bezpochyby je - řekl bych ale, že tomu spíše napomáhá současná popularita Facebooku než nějaký um scénáristy či bohužel dokonce režiséra. První zmíněný jako by chtěl všechno říci, co nejrychleji a tak z úst Jesseho Eisenberga vylétají slova tak rychle, že se snad ani nevyplácí pokoušet se titulky číst. Davida Finchera nechci nijak zpochybňovat, ale už to bohužel není ,,ten Fincher", jehož duch byl v každém z jeho předchozích filmů tolik znát. A určitě by se z toho tématu dalo vyždímat daleko víc. Co mě ovšem také velmi zklamalo, je absence jakékoliv umělecké úrovně.. Vzpomeňme na Benjamina Buttona, holt bez takového Claudia Mirandy (kameramana většiny Fincherových filmů) nebo Alexandra Desplata to není ono (jak tahle "hudba" mohla porazit na Oscarech Inception nebo How to Train Your Dragon je nad moje chápání). Což mi připomíná, jak moc je funkce režiséra někdy přeceňována. Málokdo si totiž uvědomuje, jak moc film dotváří právě takoví lidé. Každopádně jsem rád, že jsem film viděl, alespoň přibližně vím, co je zakladatel největší sociální sítě zač, i když popravdě, nijak sympatický mi není.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Dřív mě to i docela bavilo, ale poslední řady neuvěřitelně strhly kvalitu dolů a já už se na tu bandu trapných a hlavně neuvěřitelně povrchních lidí nemůžu dál dívat.

Počátek (2010)

Film se sice opravdu originální zápletkou, ale nemůžu se zbavit pocitu, že z toho všeho a zejména ze světa snů šlo vyždímat daleko, daleko víc... Řekl bych, že na můj vkus ty sny byly až moc podobné realitě a od filmu, jehož tématem jsou sny a lidské podvědomí jsem čekal, že z té reality zmizím trochu více a octnu se v nějakém zajímavém, nápaditém světě (nejvíc promarněný je určitě ten, vysněný Cobbem a Mall). Proto se mi také nejvíc líbila pasáž, kdy Ellen Page sny poznává a dělá s tamějším prostředím učiněné divy. Druhá věc, jež mi zkazila požitek z filmu - když se lidé v první a druhé vrstvě snu vznášejí v beztížném stavu, čekal bych, že tomu tak bude i v té třetí. Možná je to drobnost, ale na snímku, který se zjevně snaží působit co nejdůmyslněji mě to dost zaráží. A ten konec? Sice mi to v kině přišlo zajímavé, ale co jsem si celý film srovnal v hlavě, tak mi tohle připadá už opravdu přehnané a popírající logiku všeho, co se událo a bylo řečeno. Jinak ale musím pochválit neuvěřitelnou dějovou propracovanost. To jak na konci do sebe naprosto vše zapadlo a měli jsme konečně o všem dokonalý přehled na mě udělalo dojem. Zopakování scény ze začátku filmu se Saitem byl velmi chytrý tah. Příběhová linie Cobba a Mall byla pro jinak akční duch filmu příjemným závanem dramatu a velmi mě potěšila. Škoda těch zmiňovaných záporů, jinak by bylo hodnocení plné. Takhle bohužel pro mě další přehnaně přeceňovaný film, ostatně tak jako Temný rytíř, co nemá na nejvyšších příčkách nejlepších filmů co dělat... Počin je to ale velmi zajímavý a nadprůměrný, o tom není pochyb. A hlavně, Hans Zimmer mě konečně přesvědčil, že je skvělý skladatel. 80-85%

Maximální extrém (2000) (pořad) odpad!

Úplně to samé jako Nejúžasnější videa světa jen se dvěma, ale pro mě zásadními rozdíly: lidé zde umírají a komentáře moderátorů jsou leckdy opravdu pitomé, hlavně však nevhodné. Já osobně si nemyslím, že smrt či zmrzačení nějakého člověka je třeba doplňovat jakýmikoliv vtípky... Některým lidem to možná přijde vtipné, já s prominutím mám lepší zábavu než si dělat legraci z obětí katastrof. Výše zmiňovaný obdobný pořad má alespoň trochu té úrovně.

Robin Hood (2010)

Pro mě další důkaz proč nevěřit kritickým novinářům a raději se přesvědčit sám! Film sice má i své slabší chvilky, při nichž jsem se zrovna nebavil, ale když pominu slabší příběh, tak je to opravdu dobrá podívaná, hlavně se skutečně silnou atmosférou středověku - vynikající výprava, kostýmy i slušně zapadající hudba. Opravdu ta tu pro mě byla hlavním plusem, v některých filmech mi dělá problém uvěřit, že se děj odehrává několik set let v minulosti, ale tady jsem byl skutečně v Anglii 12.století. Navíc herci jsou taktéž dobří, zvláště Cate, která byla vlastně důvodem, proč na Robina jít a když se poprvé objevila na plátně tak jsem se málem udusil bonbónem. Hodně se mi také libil Max von Sydow. Jediné, co mi vadilo byly trochu pokleslé narážky, ale to už je holt má povaha a někdy až příliš výstřední kamera, která sice byla dle mě většinou vynikající, ale občas toho bylo až příliš. Být zajímavějšího děje, mohlo to být na nejvyšší hodnocení, takhle slušných 75-80%.

Orphan (2009)

Thriller, jak má být! Napětí se dalo skutečně krájet, obzvláště závěr byl dokonalé psycho. Navíc skvělé výkony dětí, hlavně obou dívek a Very Farmigy, kterou mám čím dál tím víc v oblibě. Myslím, že ta šílená holka mi jen tak z hlavy nezmizí...

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Filmy s tématikou druhé světové války mě vždy silně zasáhnou právě proto, že podobné věci se skutečně děly a tak mi obdobné snímky nabízí pohled zpět v čase do těchto strašlivých dob. Chlapec v pruhovaném pyžamu není výjimkou a sledovat příběh z pohledu dítěte, navíc ještě syna takové zrůdy bylo opravdu velmi zajímavé. Skutečně krásnou roli ztvárnila Vera Farmiga, se kterou jsem se dokázal opravdu ztotožnit a myslím, že v její situaci bych se choval velmi podobně. O jejím hereckém projevu ani nemluvě... Oba osmiletí chlapci byli rovněž výborní a jejich přátelství mě doopravdy chytlo za srdce. Nejsilnější scéna pro mě byla ta, když voják Kotler říká: ,,Páchnou mnohem víc, když jsou spalování, že?", následující záběr na kouř a prozření Very Farmigy. Smutné... Stejně jako ten osudový konec.

The Chubbchubbs! (2002)

Hodně mě potěšily ty odkazy na Star Wars, E.T. a určitě i další filmy, kterých jsem si ale bohužel nevšiml. Moc pěkné, a hlavně originální.

Faunův labyrint (2006)

Výhra by byla, kdyby se podařila vystihnout atmosféra alespoň jednoho z témat: 2. světová válka a fantasy. Tady se to ale povedlo u obou, a to je skvělé! 80-85%

Protektor (2009)

Upřímně jsem dost zklamán, hodně dlouho jsem se těšil až Protektora uvidím a žádný zázrak to nakonec rozhodně nebyl... Vadilo mi hlavně příliš rozvleklé tempo. Naopak příjemně potěšila sice ne úžasná, ale nápaditá a na české poměry nadprůměrná hudba. Průměrné hodnocení dávám proto, že druhý den už ze mě vše vyprchalo a celý film byl takový chladný... Technicky to totiž bylo poměrně vydařené a některé obrazy a nápady byly opravdu zajímavé.