Ulice (2005) (seriál)

Technicky nevydařené, stále stejná opakující se hudba, hrozná kamera, špatný zvuk... je tam spustu nedostatků, ale musíme pochopit, že všichni musí stihnout natočit 5 dílů za týden. Stále však lepší než obludná Ordinace v růžovce či zoufalá VKVéčka.

Eragon (2006)

Ani knižního Eragona a navazující díly nepovažuji za nějaké fantasy veledílo, každopádně alespoň ty herce mohli vybrat lépe. Ed Speelers se dostal odnikud do Eragona a pak zase zmizel, čemuž se po tomto výkonu ostatně vůbec nedivím. Jeremy Irons sice není špatný herec, ale chabému dojmu z hereckého osazenstva nezabrání. Jediný, kdo mě nějak zaujal byl Robert Carlyle, který byl alespoň v době, kdy film vyšel a mně bylo asi 12 let, poměrně děsivý. Jestli bych ale to samé řekl i dnes, to nevím, každopádně už tehdy jsem se u filmů příliš nebál, ale jeho scény vždy dokázaly vyvolat slušnou atmosféru, tudíž alespoň po této stránce bych tento snímek vyzdvihl. Vizuální efekty jsou také na poměrně slušné úrovni, hlavně Saphira či to létající monstrum Stína. Jinak je to ale velmi ledabyle zpracovaný film, co se adaptace knihy týče, tak i např. po stránce zobrazení jednotlivých ras (Urgalové?). Přitom nebylo třeba udělat tolik a tento film mohl být poměrně dobrý. Hlavně tedy obsadit schopnější herce a napsat pořádný scénář. Za nejsilnější moment filmu považuji závěrečnou píseň Keep holding on od Avril Lavigne během titulků. Toto fantasy dílo bohužel za moc nestojí. Na druhou stranu jsem zase viděl stovky horších filmů a jedna fantasy sága i přes to, že kvalitou je ještě horší než Eragon naopak slaví obrovský úspěch. Ne že by to v dnešní době bylo něco překvapivého.

Příběh žraloka (2004)

S Nemem se to sice nemůže srovnávat, ale taky je to úplně o něčem jiném a rozhodně to není špatný film. Zaujala mě hlavně výtvarná stránka, rybky mají šmrnc (hlavně Lola) a mořské město se taky povedlo. Nic převratného, spoustu vtipů mi přišlo i trapných, ale budiž.

Jurský park (1993)

Tento film mě hodně ovlivnil, triky na svou dobu nádherné a ani v dnešní době nepůsobí vůbec špatně. Mnoho zajímavých a napínavých scén, při scéně s raptory, kteří hledají v kuchyni děti sedím jako přimrazený. Navíc výtečná Williamsova hudba. Zkrátka jeden z nejlepších filmů svého žánru, a také jeden z mých nejoblíbenějších.

Putování s dinosaury (1999) (seriál)

Kdyby se mě někdo zeptal na můj nejoblíbenější dokument, bez váhání bych jmenoval právě Putování s dinosaury. Poprvé jsem se začal zajímat o tyto pravěké plazy, právě díky tomuto cyklu, ne díky Jurskému parku, (který mám mimochodem také velmi rád) jak tomu většinou bývá. Ano, v dětství to způsobilo skutečnou posedlost :) BBC nám dinosaury představuje velmi zábavnou formou, kdy na nás nechrlí nudná učebnicová moudra, nýbrž nám je postupně představuje během jejich ,,životních epizod", a tak to celé může připomínat spíše jakési prehistorické drama, nebýt doprovodného komentáře. Absolutní špičkou je pro mě díl, zvaný ,,Giganti oblohy". BBC je zkrátka ve svém oboru jednička. 100%

Šarlotina pavučinka (2006)

Film podle mě není tak strašný, jak se tu často píše. Nenadchne, ani neurazí, ale prasátko nadchne určitě :)

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Tento díl je naprosto perfektní! Není tu vůbec nic, co by mi vadilo nebo mě dokonce zklamalo. Už začátek má obrovské tempo, a přelet nad Londýnem je opravdu dechberoucí. Tvůrci zase dokázali, že umí vybrat ty nejlepší herce, a tak se nám mohla předvést okouzlující a talentová Evanna Lynch, odporná přesto neodoletná Imelda Staunton nebo ďábelská Helena Bonham Carter. Z původních herců vyzdvihnu hlavně Jasona Isaacse, který na Odboru záhad dokázal vytvořit to pravé napětí a Daniela Radcliffa, který je v tomto díle konečně dobrý. Fénixův řád také nabízí rozhodně ten nejnapínavější a nejpůsobivější konec. To, co se dělo na Ministerstvu kouzel patří k vrcholným momentům celé série. I když jsem k vězni z Azkabanu psal, že triky jsou konečně na dobré úrovni, tak oproti tomu, jakou nálož jsme dostali během souboje Brumbál vs. Voldemort, působí vlkodlak a vrba Mlátička jako pohádka na dobrou noc. Hudba nového skladatele Nicholase Hoopera je skutečně vynikající, a dokázala skvěle podtrhnout každou scénu, ve které se objevila. I scénáristicky jsem zaznamenal posun kupředu, a je docela škoda, že se do šestky opět vrátil Kloves, navzdory tomu, že si s tak nelehkým úkolem jako je převést 800 stránkovou knihu na plátno poradil tak dobře právě Michael Goldenberg. Yatesovi tleskám, a doufám, že alespoň takhle dobře se mu podaří i Relikvie, protože Fénixův řád je můj nejoblíbenější filmový Potter. Z toho důvodu jsem na tom také byl čtyřikrát v kině :)

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Hned při temném a chladném začátku nám Mike Newell dává jasně najevo, že tento Harry Potter bude docela jiný, než předchozí díly. A on opravdu je, a to v dobrém smyslu. Emoce, které nebyly v Cuarónově adaptaci skoro vůbec znát, jsou tu opět jako u Columbuse velmi silné. Příkladem, který mluví za všechny je Vánoční ples, kde se střídá šťastná láska se zklamáním a pláčem, a vytváří tak působivé romantické drama, ještě podpořené kouzelně vyzdobenou Velkou síní a jednou hezkou písničkou (ta poslední). První dva úkoly jsou zpracovány opravdu bravurně s obrovskou energií, u třetího trochu zamrzí nevyužitý potenciál, ale tajemná a zrádná atmosféra bludiště byla opravdu cítit. Harry, Ron i Hermiona opět zase o kousíček herecky vyzráli, potěšili i Ralph Fiennes v roli Voldemorta a Brendan Gleeson jako Pošuk Moody. Hlavně ale Miranda Richardson, která je tu snad ještě nesnesitelnější než v knize :) Hudba nového skladatele si pohrává se starými Williamsovými tématy a přidává nějaká nová, která jsou překvapivě působivá. Ohnivý pohár je skutečně vydařená filmová záležitost. Soundtrack 8,0/10

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Já si narozdíl od většiny nemyslím, že Cuaronův Potter je minimálně o 50% lepší, než ten Columbusův, protože tam udělal několik chyb, které jsou jako pěst na oko, což se poctivému Columbusovi nestalo (nemluvím o změnách vůči předloze, ale chybách technických) a konec je jako jediný z dosavadních šesti dílů takřka bez emocí. Tím ale v podstatě končí můj výčet záporů a na řadě jsou jen klady. Velmi mě potěšilo, jak tvůrci využili krás skotské přírody, a narozdíl od předchozích dílů jsme se tak mohli konečně nadechnout čerstvého vzduchu a film se tak stal velmi svěžím. Triky se konečně dostaly na dobrou úroveň, s vlkodlakem si sice mohli vyhrát trochu víc, ale nevadí. Naproti tomu mozkomoři jsou téměř tak hroziví, jako v knize. Williamsova hudba je jako vždy vynikající a potěší, že je poměrně rozdílná než v prních dvou dílech. Je hravá, jemná a detailnější, není ale tak výrazná a atmosférická jako v Kameni mudrců. Skvělé je též herecké obsazení, v Chroptící chýši podávali všichni dospělí herci (Thewlis, Oldman, Spall a Rickman) úžasné výkony, a nejvíc mě bavila Sybila Trelawneyová, kterou ztvárnila Emma Thompson skutečně obdivuhodně. Sečteno podtrženo - skvělý film. Soundtrack 8,5/10