American Crime Story (2016) (seriál)

Vynikajúce spracovanie, ktoré je nadmieru prehľadné, informačne viac menej dokonalé a herecky taktiež kvalitatívne na skutočne vysokej úrovni (vau, a tá podoba hereckých predstaviteľov v porovnaní s pravými osobami - vygooglite si to, alebo vyčkajte na záverečný diel). Čo mi ale na ACS chýba sú výraznejšie emócie. Na jednej strane chápem, že sa chceli tvorcovia vyhnúť tomu, aby sme sa na O.J.-ov prípad pozerali tak ako porotcovia - cez okuliare, zastrené mnohými emóciami, ktoré sa v nich snažila obhajoba vyvolať. Ale na strane druhej od filmu/seriálu vyžadujem aby ma vedel emočne zasiahnuť, čo sa American Crime Story až do posledného dielu nepodarilo. Dovtedy si viac menej išiel svojou cestou, v ktorej sa snažil byť číro profesionálnym a minimálne emotívnym. Čo môže byť jeho plusom v očiach niektorých divákov, ale z môjho uhľa pohľadu to je bohužiaľ výrazné mínus a práve z toho dôvodu dávam tomuto inak veľmi dobre natočenému spracovaniu známeho kriminálneho prípadu o hviezdu menej. P.S. z toho čo som mal možnosť vidieť v rámci všetkých desiatich dielov, hlasujem za guilty without reasonable doubt. 1.séria 85%

Nepřemožitelné zlo (2005)

Niesom si istý ani ako hodnotiť. Klasická ghost-hororová žánrovka s Ally McBealovou (to nepatrí k tej klasike, to je vskutku neobvyklé herecké obsadenie), ktorá obsahuje už bežné klišé scény (hlavnej hrdinke nikto spočiatku neverí a myslia si, že je len prepracovaná alebo že má z iného dôvodu "zahmlené videnie"). Aléé, na druhej strane sa na to celé až do konca pomerne dobre pozeralo, atmosféra určite nebola zanedbateľná, odhalenie tváre hlavnej záporačky Charlotte taktiež stálo za to a záver navyše vôbec nič nepokazil, ako to už bohužiaľ býva zvykom, že keď ste s filmom spočiatku spokojní, konečná pasáž vám domrví celý dojem. Fragile ale našťastie nebol oným prípadom. A aj preto dávam štyri.

Seance (2009) (studentský film)

Ku Kašparíkovi som sa dostal vďaka novému traileru na jeho adaptáciu Kinga a tak som si povedal, že kým uzrie svetlo sveta jeho Jsem brána (2017), omrknem aj predošlú tvorbu tohto mladého Robina Hooda. Veľké plus, ktorým si ma Seance získala od prvotných sekúnd, je uvedenie filmu spoločne s citátom H.P.Lovecrafta. Ďalej ma čakal príbeh jednoduchý, ale jasný a naozaj hutná atmosféra so skvelým, goticko-hudobným podmazom. Ako celovečerák by sa to len na dobre stavanej atmosfére a hudbe utiahnuť rozhodne nedalo a preto k hodnoteniu veľmi nahráva aj krátka stopáž, no ak by si k scenáristickému stolíku sadli ľudia, ktorí majú načítaného E.A.Poea, H.P. Lovecrafta a ďalších hororových mágov, veľmi rád by som si podobný výtvor pozrel (o to viac, keby bol natočení bratmi čechmi).

Vánoční prázdniny (1989)

Chevy Chase a jeho rodinka Griswoldovcov patrí medzi dnes už vyslovene klasické komédie z amerického prostredia, pričom celá séria ich filmových dovoleniek má u mňa hodnotenie približne v rozmedzí 3-4. Škoda len, že už ju mám príliš opozeranú a žiaden vtip mi teraz nepríde viac než úsmevný. Jednoducho pri žiadnom sa z chuti, z plných plúc nerozosmejem. Ale to akosi nie je chybou tvorcov, skôr zubom času.

Týpci a zbraně (2016)

Bezproblémovo sledovateľné, miestami vtipné, s fajn hereckou crew, ale aj tak skrz naskrz maximálne trocha nadpriemerné, pretože War Dogs je film ako taký na buddy komédiu málo komediálny a na dramatický príbeh obchodníkov so zbraňami málo dramatický, dosť neosobný, príliš plytký a neprepracovaný. Jednoducho mix žánrov, ktorý skvelo fungoval napríklad už v mnoho krát skloňovanom Vlkovi z Wall Street, pretože Vlk z každého žánru vyšťavil maximum, ale tu to Phillipsovi skrátka extra nevyšlo. War Dogs neurazia, ale ani nenadchnú.

Centrální inteligence (2016)

Neuveriteľné plytké a často krát i trápne. Aj keď od akčno-komediálneho žánru nikdy neočakávam žiadnu genialitu, toto bola naozaj sprostosť. Rocka mám rád a Hart je v mojich očiach znesiteľný, takže v danej dvojici problém naozaj nevidím a úprimne verím, že akčná komédia v ich podaní mala potenciál byť vtipnou, ale ten primitívne podpriemerný scenár zakopal všetko jednoducho pod zem. Na jedno pozretie, s mozgom frčiacim na minimálnych obrátkach, bola Central Intelligence znesiteľná, ale keby viem, čo ma očakáva, tak sa jej vopred vyhnem. Z "bromance" žánru ma určite viac pobavilo 21/22 Jump Street.

Zlověstné ticho (2007)

Zmena hereckého obsadenia a zatlačenie na pilu tajomna by Zlovestnému tichu vyslúžilo určite lepšie hodnotenie, pretože inak som s ním bol viac menej spokojný. Atmosfericky to väčšinu času zvládal na jednotku, prostredie malého mestečka a jeho histórie tiež zohralo kvalitne svoju rolu, ale k dokonalosti chýbalo veľa. Podčiarknuté a zhrnuté - námet a prostredie na jednotku, herecké obsadenie si žiada vymeniť (predovšetkým hlavný hrdina a otravný detektív) a v rámci spracovania vychytať menšie chybičky. Myslím, že v Conjuring 2ke svoje schopnosti Wan už vycibril, ale jeho talent bol poznať aj v Dead Silence, takže ho určite nemôžem zavrhnúť. Slušný horor.

Patrick (2013)

Prvá tretina až polovica filmu ma vtiahla do deja a zaujala svojou dobre stavanou atmosférou, mrazivou hudbou a nepríjemným prostredím kliniky plnej zeleninových mozgov. Ale keď sa už dej začal točiť neustále okolo Patricka a jeho schopností, všetko čo som spočiatku hodnotil kladne išlo akosi do pozadia, pretože Patrick, čo by bad-guy, snímok neutiahol, dianie začalo byť menej tajomné a viac sci-fi. A záver... ak to ničím nepokazil, tak rozhodne ani nevylepšil. Tri hviezdy. Škoda, potenciál bol väčší.

Tales of Halloween (2015)

Hlavným zámerom tvorcov bolo zjavne diváka pobaviť, nie vystrašiť a keby im aspoň to pobavenie vyšlo, svoje hodnotenie určite zvýšim, ale takto som sa naozaj z chuti zasmial len pri ôsmej poviedke a pri zvyšných len nechápavo krútil hlavou alebo sa zúfalo nudil. Skôr sa tu vsádzalo na gore masaker (navyše dosť nesystematicky podaný, iba aby zapôsobil), než na akúsi snahu o budovanie atmosféry a príbehu, čo mi vôbec nesadlo.

The Canal (2014)

Na diváka psychicky pomerne náročné, čo ale nie je žiadna výtka, to je naopak pochvala - a veľká, pretože viac menej väčšinu podobne žánrovo ladených filmov pozerám bez akéhosi značnejšieho vnútorného napätia, skôr len čakám, kedy ma vystrašia a práve tak, ako sa s divákom zahrával Kavanghov snímok, that's how I like it . The Canal sa skoro celý čas dokáže účinne vyhýbať bežným hororovým klišé (výnimka klasiky "viem jak vám to znie, myslíte, že som blázon" - "nie, si len prepracovaný/ustatý/nevyspatý") a až do (bohužiaľ očakávaného) záveru ma veľmi bavil. Hlavným kladom snímku nie je jeho dôraz na detaily, kde by ste nejaké tie chybičky našli, ale dôraz na atmosféru, ktorá je naozaj hutná a v novembrovom sychravom počasí som si ju užíval ako sa len dalo.