Captain America: Občanská válka (2016)

Oproti posledným Avengerom, ktorých som videl (Age of Ultron), ponúka Civil War pomerne zmysluplnú akciu a dobrú zápletku, ktorá dokázala diváka zaujať. Možno menší problém budú mať tí čo nevideli všetky komiksovky (Thor, Captain, Avengers atď.) z univerza hlavných hrdinov, pretože som mal miestami pocit, že niektoré vtípky viac docenia ľudia znalí predošlého dejstva a že zopár spojitostí v príbehu najmä spočiatku filmu je obtiažnejšie si vysvetliť. No inak super akcia, bavil som sa.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Rovnako ako IV epizóda, je päťka overenou klasikou, ktorá sa dá považovať dokonca aj za o kúsok lepšiu než Nová Nádej. Zub času sa samozrejme na mnohom podpísal, ale atmosféru si tak či onak stará séria zachováva.

Nyarlathotep (2001)

Hudobný podmaz veľmi slušný, atmosféra tam určite nejaká bola a i keď zo spracovania priam srší amaterizmus, ktorý sa dá len ťažko skryť, tie tri hviezdy za náznaky atmosféry temna a mrazivý hudobný doprovod si Nyarlathotep zaslúži. Ešte keby k tomu boli dostupné cz/sk titulky, lebo Lovecraft je ťažké čítanie aj v rodnom jazyku, nie to ešte po anglicky z odposluchu (keďže celý kraťas bol sprevádzaný hlasom rozprávača, ktorý čítal úryvky z poviedky).

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Týmto TO všetko začalo. V súčasnej dobe máme už sedem Star Wars hraných filmov zo série, jeden spin-off, jeden animovaný celovečerák, tri seriály a množstvo kníh a pc hier. Ale práve Nová nádej, od ktorej spočiatku dozaista asi nikto, ani sám Lucas, neočakával taký gigantický úspech, odpálila tento obdivuhodný fenomén. Aj keď nie každému sadne, ale komu áno, zostane Star Wars verný naveky. Tak ako ja. Z pohľadu kritického oka má IV epizóda určite nejaké chyby a najviac ocenená je v tomto ohľade pravdepodobne až nasledujúca čast, SW V, ale Nová Nádej za ňou dozaista príliš nezaostáva.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Som neuveriteľne rád, že vôbec nerozumiem, prečo niektorí jedinci dali Rogue One tri alebo dokonca dve hviezdy, pretože ja sa hrdo radím medzi tých, ktorí s radosťou hodnotia plným počtom. Spočiatku mi na Star Wars Story chýbala klasická SW zvučka, ale ku koncu som si na tú novú tak navykol, že som s ňou nielenže nemal problém, ale sa mi aj mimoriadne zapáčila. O nových postavách možno povedať, že sú buď dostatočne sympatické (Jyn, Cassian, K-2S0, Krennic, Galen Erso atď.) alebo minimálne pomerne znesiteľné (Baze, Chirru), čo v zrovnaní s novým SW VII a otravným Finnom beriem ako plus. Tak isto z trojky záporných postáv, menovite Tarkin, Vader a Krennick to zvládli všetci na jednotku a Vader je štýlový ako snáď nikdy predtým, čo rovnako v porovnaní s nie zrovna bezchybným Kylom Renom považujem za plus. V neposlednom rade chválim aj takú tú netradičnú cestu, ktorou sa Rogue One vybral, pretože tento spin off nie je sci-fi heroický, ale sci-fi "realistický" (ak sa dá slovo realistický pri science-fiction použiť), skrátka taký tvrdší a nielen z dôvodu, že sa blastorové strely nevyhnú ani mnohým hlavným postavám. P.S. ak som v priebehu snímku chcel dať "len" štyri hviezdy kvôli troška zdĺhavejšiemu rozbehu a pocitu, že mi chvílu trvalo, kým som si zvykol na všetky nové postavy, skvelý akčný záver, ku ktorému som na konci mal len otvorenú pusu dokorán, pretože zvládol mňa, čo by diváka, zaujmúť bojovým sekvenciami a famózne natočeným, nostalgickým napojením na epizódu IV, mi bez premýšlania dovoľuje udeliť Rogue One i keď nie stopercentný, ale v každom prípade úctyhodný plný počet. "Rebellions are built on hope"

Přežít (1991) (TV film)

Tak s Lovecraftom mal Cast a Deadly Spell spoločné asi len detektívovo meno a honbu za bájnym Necronomiconom, ale to neznamená, že by som sa dobre nebavil a že mi tá hodinka a pol stopáže neubehla naozaj rýchlo. Kombinácia béčkového hororu, noiru a komédie bola naozaj prapodivná, no čuduj sa svet, fungovala. V podstate je to taká blbostička, na ktorú sa ale skutočne pohodovo pozerá a Fred Ward svoju rolu cynického dektíva s cigaretou v ruke zahral skrátka fantasticky.

The Other Gods (2006)

Na začiatok by som chcel trocha oponovať užívateľovi Madsbender, ktorý tvrdí, že Lovecraft kraľuje svojou atmosférou a jednoduchosťou. V prvom menovanom bez námietok súhlasím, ale Lovecraft píše veľmi zložitým štýlom, na ktorého čítanie treba mať fantáziu zapnutú na plné obrátky, takže o jednoduchosti nemôže byť skrátka ani reč. __ "Barzai the Wise was never found". Ale treba povedať, že Barzai the Wise, asi nebol moc wise, keď podcenil dané riziko. Spracovanie bolo dobré, pozerateľné, ale nenadchlo ma. Animácia mi prišla skrátka obyčajná a hudba čiastočne nevhodná, ale určite oceňujem snahu P. Rhodesa a každému fanúšikovi majstra tento kratkometrážny snímok odporúčam, predsa len päť minút nikomu veľa času nezožerie. Buď vás The Other Gods poteší a vyvolá vo vás známe mysteriózne mrazenie, ale nebojte, v žiadnom prípade neurazí.

I Know You're in There (2016)

Námet bol na hororový žáner viac menej netradičný, za čo určite dávam plus, pretože jeho veľkým záporom býva často práve to, že filmy z daného odvetvia sú mnohokrát obsahovo na jedno kopyto, ale na druhú stranu treba bohužiaľ podotknúť, že samotné spracovanie za veľa nestálo a miestami silno zaváňalo neprofesionalitou (čo je aj pochopiteľné, keď vezmeme v úvahu režisérove neveľké skúsenosti v oblasti kinematografie - podľa imdb dva kraťasy a prvý celovečerák). Hlavne počiatočná línia, v ktorej Tom natáča svoju sestru a okolie domu zdedeného po matke, sa akosi nič nedeje, z čoho všetkého som mal pocit, že R.L. Gordon naozaj nevie čo divákom podsunúť. Prečo ale dávam aspoň (slabšie) tri hviezdy? Za prvé sa mi páčila celková atmosféra opustenej oblasti, v ktorej sa snímok odohráva a psychologické hranie s divákom (nasleduje menší spoiler) v štýle - je Chloe naozaj zlá, alebo Tomovi len preplo, kedže to už akosi majú v rodine?

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Po prvých dvoch dieloch dávam zatiaľ štyri. Mimoriadne zaujímavý projekt, ktorý si zobral za úlohu skutočne veľké sústo a darí sa mu spracovať ho vcelku obstojne. Alegorické poňatie je miestami vyhrotené síce až do extrémov, ale nazdávam sa, že tým chcú tvorcovia vysvetliť pointu aj menej chápavému obecenstvu, pretože niektoré scény vyznievajú príliš doslovne a vyhroteno, až je zaťažko uveriť, že by sa v danej chvíli jedinec daným štýlom zachoval, čo je aj trocha na škodu. Nedá sa ale určite uprieť, že Black Mirror je naozaj úprimný v tom čo predstavuje - odvrátenú stranu reality a v rámci nej ľudskú zlobu, ješitnosť, pretvárku, malichernosť (doplnte si všetko nepekné čo vás napadne) a nepriaznivé následky moderných technológií. Nejedná sa ale o ľahký seriál, je zaťažujúci jak na mozgové závity, z dôvodu konceptu, ktorý vyžaduje zamyslieť sa po každej jednej časti nad tým, čo nám chcel básnik vlastne povedať, no taktiež je náročný aj po stránke emotívnej, pretože vyvoláva v divákovi pocity, ktoré nepatria do kategórie radostných. A vzhľadom na to, že je každý diel odlišný od nového, čiže na seba nenaväzujú, rozhodol som sa ich hodnotiť jednotlivo a nie po sériách, ako to robievam pri iných seriáloch. P.S. posledná epizóda prvej sezóny vylepšila hodnotenie na piatu hviezdu. S01E01 (80%), S01E02 (90%), S01E03 (90%), S02E01 (85%)

Star Wars: Klonové války (2008)

Podľa hodnotenia som vedel, že netreba očakávať nič veľkolepé. Momentálnych 60% je podľa môjho názoru úplne výstižné percento a preto dávam tri hviezdy. V podstate je to také Star Wars pre deti, resp. pre mladšie ročníky, ktoré nemá (alebo má naozaj malú) šancu zaujať aj staršie publikum. Je to sledovateľné a 98 minút ako takých ubehne pomerne rýchlo. Naozaj vás nezabije, keď The Clone Wars dáte šancu, za predpokladu, že ste skalným Star Wars fanúšikom a chcete si doplniť trocha toho informačného diania z časov medzi SW II a III, ale viac od tohto animáku naozaj nečakajte. Samotná animácia nie je veľmi dobrá a príbeh väčšinu času riadne infantilný. Žiadna extra pohroma, ale ani z ďaleka nejaký zázrak, skrátka obyčajný priemer. P.S. Naozaj nechápem, prečo aj animované Star Wars nemôže mať dospelejší look a vážnejšiu story. Sama animácia o sebe neznamená, že film musí byť väčšinu času naivne detinský, či áno? (poznámka - podobnú chybu robí aj novší seriál Star Wars Rebels)