Star Wars Povstalci (2014) (seriál)

Málokedy hodnotím skôr než po prvej sérii, ale v tomto prípade urobím výnimku. Videl som všetky SW filmy, hral som SW hry (KotOR 1,2), tak som chcel dať šancu aj SW seriálom, ale naše prvotné zoznámenie nebolo zrovna sto percentné. Z prvých troch dielov mám asi taký dojem, že fajn, dá sa, je to pozerateľné, je to Star Wars, no v pomerne detinskom prevedení. V komentároch ale čítam, že sa to postupom času začne meniť a nastane svižnejší spád udalostí. Tak tomu skúsim dať ešte šancu. Zatiaľ priemer, za tri. __ Od piateho dielu to začína byť mierne lepšie, snáď nič nezakríknem. __ Dopozerená prvá séria po pätnástny diel a naozaj, musím potvrdiť, kvalita išla v prípade väčšiny dielov hore. A neviem či už vyššie spomínané prevedenie seriálu (aj) pre mladších divákov išlo mierne do pozadia, alebo som si na neho už akosi zvykol, ale mám pocit, že odpoveďou bude niečo medzi. Každopádne som začal brať Rebelov ako dvadsaťminútovú oddychovku zo Star Wars univerza a nehľadať v nej nič viac a určite nie nejakú hĺbku. Ak by som mal hodnotiť od piatej epizódy, od príchodu jednej postavy (nebudem spoilerovať), tak by to možno už bolo aj na slabšie štyri. Zatiaľ necháme tri a uvidíme, čo prinesie ďalšia séria. 1. séria 60% __ Druhá sezóna so sebou priniesla niekoľko naozaj skvelých epizód (posledný dvojdiel bol na jednotku), i keď podaktoré boli len také klasické, misia z bodu A do bodu B, a následne naspäť na ľod. Celkovo ale hodnotím lepšie ako prvú sériu, objavilo sa aj mnoho skvelých postáv, vďaka ktorým sa mi vyčaril nostalgický úsmev. 2. séria 70% __ Thrawn potešil, niektoré epizódy boli nadpriemerné, ale celkovo zase kvalita o kúsok upadla. Súboj odvekých rivalov a ukončenie cesty pomsty mohol pôsobiť rozhodne epickejšie. 3. séria 60% __ 4. séria 65%

Pianista (2002)

Nebol som si celý čas istý plným počtom, ale som si istý tým, že štyri hviezdy som dal o kus slabším filmom ako je Pianista a už len z toho dôvodu si logicky zaslúži päť hviezd. No nielen kvôli tomu, dôvodov je naozaj mnoho. V prvom rade mi bol sympatický dokonca aj hlavný herecký predstaviteľ, Adrien Brody, ktorého som nikdy príliš v láske nemal a minimálne v snímkoch ako Predátori (2010) a Experiment (2010) mi liezol slušne na nervy. Ale tu? Tu mu rola židovského pianistu úplne dokonale sadla. Na filme sa mi páčilo, že mu vôbec neškodila dlhá, 150 minútova stopáž, práve naopak, vďaka nej sa stihol ukázať celý, detailný priebeh Vladislavovho prežívania cez vojnu. A že ten priebeh stál naozaj za to, to musím potvrdiť. Veľké plusy má odomňa Polanski aj za "voyeristické scény", v ktorých Vladislav sleduje vojnové dianie z miesta, kde sa práve nachádza. Dodalo to Pianistovi na autentickosti a vážnosti, za čo odomňa získava veľké plus. A Chopin? Môj obľúbenec? Tak to je ďalšie plus na liste kladov tohto skvelého filmu. Keď tak ale premýšlam, pri záverečných titulkoch okrem osudu nemeckého kapitána a Szpilmana samotného mohli uviesť aj osud jeho rodiny.. P.S. spoiler Taká malá náhodička - Szpilman sa dožil 88. rokov a môj komentár k Pianistovi má poradové číslo 888.

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Nie, nie, toto asi nie. Pokračovanie nevyšlo. Slabý dôraz na nostalgickosť - keď na scénu nastupujú staré postavy, nepociťoval som prakticky nič. Ďalej ku príkladu rôzne nelogickosti, ktoré by sa avšak dali pri takomto žánre odpustiť, keby mal film aspoň náznak toho, že má hlavu a pätu. Je to miš maš, v ktorom sa síce nájdu dobre spracované scény a efekty, nimi sa dá aspoň udržovať pozornosť diváka aj na tie dve hodiny, ale ako celok Deň nezávislosti 2 jednoducho nefunguje. P.S. teraz pozerám, že má Emmerich v pláne aj tretie pokračovanie. No tak to s pánom Bohom ak kvalita od dvojky k trojke pôjde tak ako z jednotky na dvojku.

The Remains (2016)

Tak toto by som naozaj neoznačoval žánrovo za horor, ale (väčšinu času) skôr za nepodarenú rodinnú dramu o otcovi a jeho deťoch, ktorým zomrela matka/manželka a tak musia každý večer jesť donáškovú stravu. Hororové prvky resp. snaha o ne bola naozaj chabá a i keď som chcel pôvodne dať dve hviezdy, strašne narýchlo urobený a vyslovene zle natočený záver filmu (kedy bolo nejakých 15 minút do konca a ešte stále na famíliu nikto priamo neútočil alebo sa ju nesnažil manipulovať) hodnotenie ešte znižuje.

Ďábel (2010)

Scéna behu za čiapkou z 15tej minúty, zakončená prudkým sekom kamery na pohľad z mrakodrapu, bola pre človeka, ktorý ma strach z výšok, veľmi nepríjemnou vložkou. Čo sa filmu samotného týka, hodnotím ho tromi hviezdami, pretože ma nenudil, udržal si moju pozornosť, za čo treba vďačiť aj krátkej stopáži, no taktiež celkom pútavému dianiu pred kamerou. Za čo ale dve hviezdy strhávam je chabé herecké obsadenie, z ktorého naozaj nikto v dobrom nevyčnieval a koniec koncov na to, že sa píše k snímku žáner horor/thriller som sa teda vôbec nebál a to som Devila pozeral sám o 10tej v noci. Sledovateľná záležitosť, ale žiaden ťažký nadpriemer.

Zhasni a zemřeš (2016)

Na Zhasni a zemřeš by nestálo za to ísť do kina a preto som rád, že som si film pozrel doma. Jednoduchý, pozerateľný horor, ktorému ale chýba tajuplnosť, atmosferické odkrývanie pôvodu monštra ako napríklad pri Kruhu alebo Conjuring 2. Áno, aj tu sa "odhaľovalo", ale akosi nemastne neslano, rýchlo odbito, ani som sa nenazdal a už bol koniec. Nenudil som sa, Light Out sa bezpochyby dalo pozerať, ale určite si do zajtra na neho už ani nespomeniem.

Správní chlapi (2016)

Dobré, ale niečo tomu chýbalo, celkovo cítiť, že film nebol v niečom dotiahnutý. Pri niektorých scénach sa s chuťou zasmejete a potom zas len čakáte a čakáte kým sa opäť čoši stane, ale často sa ani nič nedeje. Na jedno zhliadnutie môže byť, slušná akčná komédia, ale žiadna gulervúca. Z parťáckych akčných komédií za poslednú dobu určite viac osloví 21/22 Jump Street.

Anthropoid (2016)

Mrzí ma, že sme v kine boli len ja s priateľkou a ďalší dvaja diváci, i keď sa síce jednalo o nie príliš frekventovanú hodinu (utorok 16:10), Anthropoid si určíte zaslúži viac návštevníkov. Na film som išiel už s poznatkami o tom, ako celá akcia so zabitím Heydricha, vrátane hlavných aktérov skončí, a musím povedať, že snímku to naozaj nič neubralo, nechýbalo mu napätie, svižné tempo, v tomto ohľade Sean Ellis odviedol skutočne dobrú prácu. Operácia Anthropoid má naozaj všetko, čo som od nej očakával, možno by som skôr skritizoval kostolnú scénu, kde nemci skákali do guliek ako muchy na lep, čo ubralo trocha na autentičnosti, ale nevadí, drvivú väčšinu času som sa naozaj bavil a verím, že vďaka tvorcom tohto diela sa mená Gabčík a Kubiš dostanú viac do povedomia ľudí. Za plný počet to nebude, ale solídne štyri určite.

Nezvratný osud (2000)

Ako je možné, že som zabudol okomentovať túto hororovú klasiku? Po opätovnom zhliadnutí to napravujem a musím povedať, že jednotka bola naozaj originálnou hrou so samotným smrťákom, ktorá vedela navodiť tú správnu atmosféru všadeprítomnej smrti a nebezpečenstva a odštartovala naozaj ak nie des naháňajúcu, tak minimálne v ďalších dvoch pokračovaniach zábavnú sériu. Na jednotku sa však samozrejme pokračovania príliš nechytali a kvalita postupne upadala, ale prvej časti samotnej vážne nemám príliš čo vyčítať. Je to síce len taká teen-horor záležitosť a tým pádom žiadna špička žánru, ale nemožno jej odoprieť skvelý námet a výborné spracovanie, ktoré naozaj nenudí.

Halloween (2007)

Prvá, psychologicky zameraná časť sa mi na prekvapenie páčila viac než druhá, vyvraždovacia, v ktorej som nepostrehol skutočne nič nové, nič prekvapivé, len starý dobrý Mike, ktorý je zas a opäť jednoducho nesmrteľný (no to ma štvalo už v jednotke). Sumárne trojhviezdičkový priemer, zhliadnutie neľutujem, ale ani by som ho príliš nevychvaľoval, vlastne som bol len zvedavý, ako si na tom stojí nový Halloween pod Zombieho taktovkou a výsledok je taký, že ..no.. dá sa. Žiadna katastrofa, žiaden úžas.