Legendy kriminalistiky (2017) (seriál)

Pre fanúšikov Legiend kriminalistiky by som odporučil aj slovenský variant Najväčšie kriminálne prípady Slovenska. Tie sa môžu oproti českému dokumentárnemu seriálu pýšiť pútavým prejavom rozprávača Tomáša Maštalíra, no Legendy naopak obsahujú väčšie množstvo záberov z miesta činu a rekonštrukcií vrážd. Niektoré epizódy sú slabšie a nebude to čistých 5/5, ale zaokrúhlene bez problémov.

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Keďže som film videl prvýkrát v detskom veku, len ťažko ho môžem hodnotiť bez ružových okuliarov. Je pravda, že humor vo Venturovi rokmi trochu zostarol a niektoré scény boli celkom cringe. Zväčša ma však úprimne bavili, pričom by som najviac vyzdvihol Aceove vystúpenie baletky na psychiatrii.

Jaula (2022)

Väčšinu času sa nič podstatné nedeje a twist príde zhruba po 2/3 filmu. Rozuzlenie nie je pritom vôbec originálne. Okrem zopár atmosférických scén to za veľa nestálo.

Maggie (2015)

Neviem či ma viac milo prekvapila komorná atmosféra, originálne poňatie zombie hororu, alebo skutočnosť, že Arnold nebol v tejto pre neho netradičnej role vôbec zlý. Škoda len, že má film príšerne pomalé tempo a za tých 95 minút sa v podstate nič výnimočné neudeje. Záver mohol byť navyše lepšie vystavaný a viac emotívne precítený. Takto som mal pocit, že sme hodinu a pol čakali na to, aby tvorcovia film zo sekundy na sekundu orezali.

Dějiny násilí (2005)

Asi najstráviteľnejší Cronenberg akého som zatiaľ videl. To nie je výčitka, len konštatovanie. Zápletka filmu je pomerne jednoduchá a priamočiara, ale zároveň veľmi pútavá. Pravdu o pozadí Toma sa divák dozvie pomerne skoro, a tak si môžeme dostatočne dlhý čas vychutnávať jeho konfrontáciu s minulosťou pri rodine (scéna na schodoch a spoločná večera boli dokonalé) aj gangstroch (Jesus, Richie).

Čas (2021)

Veľmi ma mrzel urýchlený a doslovný záver, pričom aj samotné dianie na pláži malo viacero logických dier, ale... táto mysteriózna plážová hádanka ma fantasticky bavila. Úplne chápem, prečo Old natoľko rozdeľuje divákov. Miss or hit ako vyšitý.

Scanners (1981)

Miestami to má naozaj výnimočnú atmosféru, hudba Howarda Shorea je desivá a záporák v podaní Michaela Ironsidea skvelý. Zvyšok postáv však nestál za veľa, vrátane nevýrazného hlavného hrdinu. Mnohé scény navyše nezostarli príliš dobre a pôsobili nechcene komicky.

Sisu (2022)

Vynásobte si všetky vtipné zábery v traileri dvomi a to je v podstate celá zábava, ktorú od Sisu dostanete. Fínsky John Wick mal potenciál hýriť množstvom šialene humorných, bojových scén, no pravdou je, že ich neobsahuje zase toľko. Príbehovo je navyše extrémne priamočiary, plný klišé a záporáci sa správajú ako banda neschopných detí. Hlavný hrdina tak častokrát prežije skôr kvôli ich hlúposti a úplnej náhode, než pre skúsenosti veterána.

Papežův vymítač (2023)

Na The Pope's Exorcist som plánoval ísť pôvodne do kina. Keď sa teraz nad svojím rozhodnutím spätne zamýšľam, som rád, že som v ten večer radšej išiel na Johna Wicka 4. Nejde ani tak o to, že by Averyho novinka do exorcistického hororového podžánru nepriniesla nič nové. Jej najväčším problémom je hlavne absolútna nevýraznosť a neschopnosť vzbudiť emócie. Od úvodnej scény po finále som necítil takmer žiadne stupňovanie napätia či hrôzu a možno s výnimkou Russellovho Amortha ma nezaujímal osud žiadnej postavy. Film mal potenciál budovať aspoň mytológiu ohľadom cirkvou utajeného miesta, ale aj v tomto ohľade iba kĺzal po povrchu. Popravde nechápem, ako môže filmu niekto udeliť viac ako 3 hviezdy, pretože je v každom ohľade aj s prižmúrením oka maximálne priemerný.

Michael Collins (1996)

Miesto romantickej vložky s Kitty by som viac ocenil bližšie objasnenie sporu medzi Collinsom a De Valerom, ktorého vnútorné pochody boli v poslednej scéne iba letmo načrtnuté. Sám režisér Neil Jordan uviedol, že nechcel, aby De Valer pôsobil v očiach divákov ako ten, kto stál za smrťou Collinsa. Nerozumiem teda, prečo ho práve tak vykreslil. Inak je však Michael Collins výbornou životopisnou drámou, ktorá vhodne dávkuje emócie a napätie až do očakávaného finále.