Pozemšťan (2007)

Vskutku geniálna myšlienka a námet, na ktorý však bolo potrebné aj kvalitné a niečím zaujímavé spracovanie.. a.. ono to naozaj - fakt - skutočne - vyšlo! Čo vám mam povedať? Presne takéto polemizujúce debaty v reálnom živote milujem (ci už ako počúvajúci alebo aktívne zapojený). Tak prečo by sa mi nemali zdať interesantne aj vo forme konverzačného snímku, zloženého z čisto dialógovej súhry hercov? Jednoducho paráda. Film si vás získa behom začiatočných pätnásť minút alebo ho pretrpíte až dokonca. Všetko záleží od vkusu a trpezlivej povahy konkrétne jedinca. Výnimka potvrdzujúca pravidlo, že na dosiahnutie emocionálneho maxima (alebo akýchkoľvek iných hodnôt kt. považujete za kinematograficky cenné) nie je potrebný žiaden extra veľký rozpočet a ani špeciálny vizuál.

Resident Evil: Afterlife (2010)

Resident Evil: Afterlife vlastní maximálne necharizmatického záporáka, tupý scenár, nevýraznú skupinku, pomalé odsýpanie deja.. stačí? Nestačí! Pokračovania mojej obľúbenej ságy som sa skutočne nevedel dočkať, ale takto? Prosím, dosť! Hádam ste nám pri záverečnej scéne nechceli naznačiť, že plánujete pokračovanie?! Bojové scény nemajú ani najmenšiu snahu pôsobiť aspoň z časti realisticky. Nie, 3D by neprekážalo. A nie, neprekážalo by ani vykrádanie Bladea (ústa príšeriek) či Matrixu (dve začiatočné scény). A nie, neprekážali by dokonca ani otravné, stále sa opakujúce, "slow-motion" zábery na letiace predmety (a že takých záberov bolo naozaj veľa), ale nech to má všetko prosím nejaký zmysel a spád - minimálne jedno z menovanej dvojice!

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Zvláštne nelogický záver má svoje opodstatnenie a preto buďme trochu zhovievaví. Mimo pár výhrad sa jedná o vzorovú poctu žánru, doplnenú sympatickou partou a príjemnou syrovosťou. Snímok síce nezanechá žiaden dlhodobý odkaz, no taktiež ani neurazí a dvojhodinová stopáž ubehne pomerne rýchlo. Viac tu.

Posel ztracených duší (2005) (seriál)

Neuveriteľný stereotyp! Snáď každá druhá časť (alebo každá?) končí Melindiným tlmočením zosnulého x príbuzní. Všetkému predchádza počiatočná neviera v duchárske schopnosti, presviedčanie dotyčného, atď. atď. Plesnivou čerečničkou na torte jest hlavná aktérka seriálu, Jennifer Love Hewitt, ktorej nesympatickosť nezakryje ani miestami kvalitná atmosféra - vážne len miestami. Predvídateľné, monotónne a na navodenie mysteriózna až príliš detsky poňaté.

Senzační prázdniny (1967)

Ďalšia z rady Funésoviek, ktorá megalómenne pobaví najmä obklopení viacerých spolu-divákov. Škotsko-Francúske hádky zaklincovali aj tie najlepšie scény a Martine Kelly počas natáčania Senzačných prázdnin pôsobila omnoho krajšie než veľké množstvo súčasných "dám a herečiek". Krátka, no o to zábavnejšia komédia, naladená na slnečné počasie plné letnej atmosféry.

Černá labuť (2010)

Veľké sklamanie z Fontány zaručilo, že môj postoj k Aronofskemu bol pomerne skeptický. Navyše záverečné slová len spečatili režisérovu samoľúbu potrebu vyžívať sa vo svojom umení ("It was perfect"?!). Avšak, narozdiel od Fontány je Čierna labuť dynamický, temný, výborne zahraný a v trblietavom pozlátku obalený skvost. Všetky atribúty filmu vyžarujú tú správnu frekvenciu, každé jedno kolečko do seba nakoniec zapadne tak krásne, až musím snímku odpustiť jeho prvoplánovanosť a zjavnú snahu o navodenie umelého efektu. And the Oscar for "Actress in a leading role" goes to.. Natalie Portman!

Bezstarostná jízda (1969)

Get your motor running, head out on the highway! Looking for adventure, in whatever comes our way.. legendárny singel od kapely Steppenwolf. Určite ho poznáte. Singel, ktorý dokonalo vyjadril kľúčový zámer celého snímku. Voľnosť, cestu do neznáma a näjme to, čo reprezentuje hlavná dvojka Billy a Wyatt - bezhraničnú slobodu (jej priaznivcov i odporcov). Viac ako štyridsať rokov starý Easy Rider a predsa mu z krásy neodpadlo ani malé "ň".

Saltová (2010)

Spočiatku len zmätené pohľady na prakticky nedotknuteľnú Evelyn, maximálnu nelogičnosť scén a samotný príbeh, ale.. Má to spád! Napätie funguje na jedničku, bojové zábery stoja taktiež za úsmevný mini-aplauz, pričom Angelina v čiernom zostrihu zaručuje pozornosť mužského diváka ako sa len dá. A úprimne? Réžia síce vlastnila snahu o prekombinovanosť zápletky, no aj tak je na mňa v tomto prípade veľmi krátka - dokázal som bezproblémovo odhadnúť kto z "tých dobrých" bol vlastne zlý a ktorá vražda nebola vraždou (dúfam heslovitosť poslednej vety nikoho neoberie o prekvapenie).

Predátoři (2010)

Kto videl pôvodných Predátorov? Vy.. a vy? V tom prípade dozaista pochopíte moje tak trochu skromné hodnotenie. Prvotní zabijáci z roku 1987 sú razantne odlišní! McTiernan využil taktiku nasadenia "strachu z neznámeho" a charizmatickej party svalnatých vojakov, na čele s legendárnym Schwarzeneggerom. A teraz? Priemerná atmosféra, minimum zimomriavok (vyjma pár momentov), preceňovaný Brody, neuveriteľne obyčajná a ničím nevyžarujúca skupinka hrdinov.. treba menovať ďalej? Fishburne, Trejo! Kam ste to vliezli?! Ach, sakramentská škoda!

Pixely (2010)

Pixelovky ničia mesto! Už mi chýbal len šprintujúci Bomberman, ale veľmi podarený Tetris vynahradil túto nemalú stratu rýchlo a bezbolestne. Príjemné tri minútky.