Znalec psí duše (2004) (seriál)

Discovery, National Geographic - jedny z mála kanálov, ktoré sú v dnešnej dobe sledovateľné. Na Cesarovi ľahko spoznáte, že vie o čom hovorí. Skrátka - znalec psí duše. Pomohol nespočetne veľkému množstvu hafanov a ich majiteľom, pričom určitú kladnú odozvu od "zákazníkov" nájdete aj na internete.

Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Bezstarostný a oddychový príbeh, ktorý zahreje nejedno divácke srdce. Náhmatovo rozoberá téma detskej (no i tej dospeláckej) fantázie, nesplnených snov, povrchnosti niektorých jedincov, priateľstva, zadržiavanej (pre okolie neprípustnej) lásky a ďalšie. Hlavné duo je skutočne sympatická kopa a zároveň poteší i mini rolička Johna Mahoneya ala Frasierov papa. Pochopiteľne sa nejedná o nič revolučného alebo prevratného, no keď on ten Flipped odsýpa tak neuveriteľne rýchlo, pohodovo a nenútene, až neverím svojím rukám škaredým, no vážne mám chuť nahodiť možno aj zaslúžený, plný počet. V jednoduchosti spočíva krása - pravda, pravda. Ale.. predýcham to, schladím hlavu a teraz... vychádzajú "len" krásne štyri hviezdy. P.S. dodám, že TOTO si každý z nás zažil a možno práve v onej nenápadno-šibalskej ingrediencii spočíva suverénne očarenie davov miestnej komunity - čo zatiaľ môžme názorne pozorovať.

Princ z Persie: Písky času (2010)

I keď je Mike Newell učebnicový príklad režíjného dreva, Prince of Persia zas tak megalománne nepokazil. Filmový kameň úspechu však v tom prípade spadá na hlavu skvelého Jakea Gyllenhaala a roztomilú Arterton, pri ktorej treba hlasito zařvat "Damn, she's so cute!". Bojové scény sú taktiež ako herecké sympatie na vysokej úrovni, pričom jediný vhodný dôvod kvôli ktorému znížiť hodnotenie bude zbytočne dlhá stopáž a pocit, že sa konala iba oddychová "jednorázovka". A "jednorázovkám" žiadne obzvlášť nadmerné hodnotenie neprisluhuje, no nie?

Upír Nosferatu (1922)

Miestami Nosferatu vlastní priam Lovecraftovskú atmosféru, hlavne behom prvej časti, ktorá bola mimochodom o poriadny kus lepšia než záverečná pol hodina. A dôvod? Scén, kde sa objavuje hrabě Orlok ku koncu ubývá. Samotný Orlok je natoľko strašidelný, že bezkonkurenčne válcuje dokonca aj kultové, hororové postavy ako Freddy Krueger alebo Jason Vorhees (i keď pravda, tak odlišných zabiajkov len sťažka zrovnávať s Orlokom). Intenzívne pôsobenie okolitej hrôzy, neprívetivo ľadové tóny neznámeho skladateľa, dokonalo zahraný upírí gróf a krásy (nielen) slovenských lokalít. Vďaka bohu, že niektoré kópie filmu prežili!

Zločiny v zahradách (2003) (seriál)

Staré rašple záhradníčky ako detektívovia? Našim mamám, babičkám a manželkám sa to snáď môže zapáčiť čo by "oddychová, nedeľná pohoda", ale.. keďže niesom ani mama, ani babička, ani manželka a dokonca ani žena, tento seriál pre mňa znamená jedno veľké utrpenie. Dobre, dobre, nepopieram, že pár dielov uzrelo aj moje oko, no každopádne nemienim pri Zločinoch v záhradách zapustiť korene. Tých zopár častí, ktoré by ste bezproblémovo zrátali na jednej ruke vojnového zajatca z komunistickej Číny skutočne nestoja za reč.

Temná voda (2002)

Po Ringu som opätovne riskol ďalší Nakatov výtvor a vďaka bohu sa nekonalo žiadne sklamanie - práve naopak. Priznávam, že spokojnosť je dokonca o nejaký malý kúsok väčšia než v prípade toľko ospevovaného, pôvodného Kruhu (1998). Pomalé budovanie atmosféry, menšie množstvo "lakačiek", ktoré však boli o to intenzívnejšie a desivé prostredie snímku zarčujú kvality pre každého diváka, ktorý dokáže strpieť pozvoľna plynúci dej - občas však bohužiaľ naťahovaný ako guma v trenkách. Oproti Ringu (1998) Nakata využil (stále) depresívno sychravé prostredie a dobre vsunuté tóny desu. Práve tieto dve drobnosti vyzdvihujú kvality Temnej vody do nadpriemernej výšky. Viac tu

Životopisy: Tom Cruise (2009) (TV film)

Kariéra Toma Cruisea v kocke. Jeho rýchly skok k plátnam, počiatočná sláva, krátke medzníky a prieseky vo vzťahoch, info o známych i menej známych filmoch a o Tomovej spolupráce na nich, malé excesy v podobe scientologizmu, šialené vystúpenie u Oprah (ktoré mimochodom sparodoval snímok Scary Movie 4), otvorená kritika smerom na herečku Brooke Shields, a tak ďalej, a tak ďalej.

Vetřelec (1979)

Je Sigourney (v tejto časti) sexy? Je. Je Votrelec slizký, odporný, nechutný a neuveriteľne strach naháňajúci bastard? Áno! V porovnaní s Cameronovou časťou (1986) je prvotný Ridleyho diel trochu slabší. Ale stále ide o kultovú klasiku.

Spy Kids 2: Ostrov ztracených snů (2002)

V dobe vydania som Spy Kids miloval, teraz už príliš nie - vlastne vôbec nie. Odhadom času musí snáď každý vidieť tú prespríliš veľkú snahu o navodenie vyslovene (!) detskej zábavy, ktorá snáď nemá šancu pobaviť aj staršieho diváka - do hranice dvanásť rokov, nie nad. Ale hej, k ospalému ránu neuškodí.

Pozemšťan (2007)

Vskutku geniálna myšlienka a námet, na ktorý však bolo potrebné aj kvalitné a niečím zaujímavé spracovanie.. a.. ono to naozaj - fakt - skutočne - vyšlo! Čo vám mam povedať? Presne takéto polemizujúce debaty v reálnom živote milujem (ci už ako počúvajúci alebo aktívne zapojený). Tak prečo by sa mi nemali zdať interesantne aj vo forme konverzačného snímku, zloženého z čisto dialógovej súhry hercov? Jednoducho paráda. Film si vás získa behom začiatočných pätnásť minút alebo ho pretrpíte až dokonca. Všetko záleží od vkusu a trpezlivej povahy konkrétne jedinca. Výnimka potvrdzujúca pravidlo, že na dosiahnutie emocionálneho maxima (alebo akýchkoľvek iných hodnôt kt. považujete za kinematograficky cenné) nie je potrebný žiaden extra veľký rozpočet a ani špeciálny vizuál.