Ed Wood (1994)

Deppova herecká exhibícia dosiahla vrcholu, no pokladali by ste ma za naozajstného ignoranta, ak by som opomenul famózny výkon Martina Landau, PO ZÁSLUHE ocenený zlatou soškou - Oscarom. __ Ed Wood nie je len biografickým filmom o najhoršom režisérovi všetkých čias, ale zároveň o charizmatickej, a tak trochu šialenej osobnosti (dobre, poriadne šialenej) a ľudoch, ktorí ho obklopovali. Burton našeptáva divákovi priamo do duše, pretože on vie, on tuší, že presne takýto počin sa musí každému fanúšikovi zapáčiť. Režisér vskutku bravúrne a majstrovsky vyzdvihuje kinematografiu na vysoký piedestál, oslavuje ju a teší sa z nej ako pravý a nefalšovaný obdivovateľ. Žánrová porcia bola rozdaná štýlom "čo karta, to farba", niečo mála romantiky, niečo mála hrôzostrašnosti, komédie a dramatu, ale medzi všetkou rôznorodosťou môžeme pozorovať najmä číru lásku tvorcu k svojmu dielu a myslím, že práve v takom malom detaile sa ukrýva srdce a hlavná myšlienka celého procesu tvorby.

12 opic (1995)

Sci-fi, pri ktorom môžem upustiť nekonečnú uzdu fantázií. Láskyplná harmónia medzi tvorcom a sledujúcim - alebo jeden z dôvodov, prečo tak nehorázne milujem(e) filmy.

Čarodějův učeň (2010)

Bolo mi dané presne to čo som čakal. Priemerný snímok, ktorého kvality spočívajú vo výbornom Cageovi a abrakadabra čáry máry kúzlach. Na druhej strane zaostáva neuveriteľne klišovitý a nudný príbeh, srabácky hlavný hrdina (a že tých srabackých hrdinov, ktorí nechceli vstúpiť do "tajomného sveta" a túžili len po normálnom živote v kinematografii už bolo..ach, ach). Jednorázová záležitosť, neurazí, neuchváti.

Náměstí Nebeského klidu 20 let poté (2009) (TV film)

Viasat History predviedol ďalší z rady dokumentov, tentokrát zaoberajúci sa udalosťami 4. júna 1989 "Námestie Nebeského kľudu". Tradičné poňatie, ktoré mimo zopár výpovedí občanov neponúka nič viac než naučia učebnice dejepisu.

Přichází Satan! (1976)

Omen ani po toľkých rokoch nestráca na svojej hrôzostrašnosti. Goldsmithova skladba vyvoláva mrazenie vo všetkých partiách tela (vážne všetkých!) a Gregory Peck zahral postavu veľvyslanca vskutku bravúrne (David Warner detto). Mierne zamrzí prvá časť snímku, ktorú považujem za rozťahanejšiu než je únosné, ale sekundárna partia, omnoho výraznejšia a temnejšia, vynahradí menej kvalitný rozbeh presne ako sa na atmosferický horor patrí.

Na vlásku (2010)

Disney je skutočne vo forme, o čom svedčia i nadmerné kvality očarujúceho animáku Tangled. Minimum klišé, maximum zábavy - a uporňujem, že nekontrolované spúšťače smiechu boli počuť predovšetkým z úst rodičov, resp. zo starších rád, zatiaľ čo malí prckovia len ticho sedeli a nerozumeli "vo co go". Ale nech niesom až taký zlý ujo, našlo sa i obrovské kvantum vtípkov určených detskému publiku. Jednoducho na svoje si prišlo celé osadenstvo kinosály! __ Mimo všetky kladné stránky vyčnieva fantastický sk dabing (obzvlášť roztomilý spev Rapunzel) a 3D spracovanie, ktoré rovnako ako pri Avatarovi nebolo pridané nasilu, práve naopak, dokonalo splýva s dejovou líniou a vy, čo by diváci opojení stredovekým príbehom bez sebamenších pochýb uveríte, že účinkujúce postavičky niesu len fiktívne charaktery, ale reálne bytosti. (239 hodnotení a Tanglend disponuje solídnymi 88% .. uvidíme o pár týždňov)

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Očakávania boli síce omnoho väčšie, no aj tak niesom príliš sklamaný.. vlastne som! Skoro všetky vtipné scény, v ktorých ako inak kraľuje Tom Cruise, sú zlepené a nasilu vsunuté do video upútaviek. Ale fajn, to ešte dokážem prekúsnuť. Veď sa nejedná o prvý ani posledný film, kde v traileri strihači prezradia viac nez býva zapotreby. Bohužiaľ, Cameron Diaz pôsobí katastrofálne vtieravo, nesympaticky a pre zábavné vsuvky maximálne nežiaduco, že už dokonca pri jej druhej rádoby "funny" scéne máte chuť vytiahnuť záložný kvér a dokončiť prácu namiesto skorumpovaných agentov FBI/ španielskych zabijakov.

Diplomová práce (1996)

Mimoriadne napínavý thriller, ktorý zaujme predovšetkým neohranou zápletkou ohľadom "snuff filmov", všeobecne neznámym, no za to kvalitným hereckým obsadením, interesantným prostredím filmovej fakulty a najvyšším stupňom náročnosti v neoficiálnej hre každého diváka - "uhádni kto je vrahom". Ako bonus treba vziať v potaz, že sa jedná o debutový film 23 ročného študenta - tým pádom je nutné Tesis označiť za vskutku famózny počin. Viac na http://csfdkofein.blog.cz/1012/recenzia-diplomova-prace-tesis-1996.

Čelisti (1975)

Výborný thriller - dokonca aj keď neberieme ohľad na dobu výroby (resp. môžme film bez okolkov porovnávať i so súčasnou kinematografiou). Kto nenávidí ponáranie do mora a radšej si užíva čvachtanie s nafukovačkou v prvých desiatich metroch od pláže - ako ja - a zároveň ho napĺňa strach z morských príšer, slizkých chápadiel, zubatých zabijakov a inej hávete, bude NADMIERU spokojný. Nevtieravá, no za to intenzívna atmosféra, pomalé približovanie žraloka, skvele zakomponovaná skladba od dnes už legendárneho Johna Williamsa - to všetko sú hlavné ťaháky, ktoré ma opäť utvrdzujú v Spielbergovej zručnosti čo by majstra režiséra. A i keď vymenované klady platia, nemôžem nahodiť plný počet z dôvodu mierneho rozťahovania prvej časti a (momentálnej) nechuti do opätovného zhliadnutia. No i tak sa jedná o kvalitný počin, ktorý by nemal ujsť žiadnemu milovníkovi "horor-thriller" žánru.

Vlákna (1984) (TV film)

Z počiatku očakávajte klasické rozbory charakterov. Kto je kto, kto s kým čo má, kto koho miluje.. a koho nenávidí? Nie, nenávisť vo filme nebola prítomná. Ale všetky postavy, či už vedľajšie alebo hlavné majú jedno spoločné. Keď sa spustil hrôzostrašný a mrazivý piskot sirén, nikto neváhal. Každý do najbližšieho úkrytu, smrť v očiach, plač, krik, chaos, beznádej. __ A k porovnávaniu s The Day After (1983). Až do poslednej minúty som očakával, že Vlákna na celej čiare pred Dňom Poté (1983) vyhrajú a tým pádom si odo mňa zaslúžia plný počet, ale.. nezaslúžili, i keď boli setsakramentsky blízko. Niektoré komentáre užívateľov na csfd obsahujú jednu pravdu - a s ňou súhlasím. The Day After (1983) je kontra k Vláknam len slabý čajíček. Avšak, naopak oproti Vláknam na mňa Den poté (1983) zapôsobil po citovej stránke omnoho intenzívnejšie. Každému zo zúčastnených a predovšetkým hlavnej trojke - štvorke som celý čas držal palce, zatiaľ čo pri Vláknach sa nenaskytla príležitosť darovať akejkoľvek postave kúsok svojho srdca. Áno, snímok ponúka katastofický obraz na situáciu, ktorá dúfajme ostane len na filmových plátnach, ale k prezentovaným udalostiam sa divák stavá o niečo viac pasívne než u The Day After (1983). Pochopiteľne, každú udalosť pri oboch duelantoch prežívame s rovnakou hrôzou, no Mick Jackson nás k hercom nepustil tak blízko. A práve z toho dôvodu hodnotenie zostáva na štyroch hviezdach a duel končí mierovou remízou.