• Krátkometrážní

Dreyfusova aféra, vylodění v Quiberonu (1899)

Přistání Dreyfuse v Quiberonu, součást Meliesova dokudramatického zpracování Dreyfusovy aféry. Toto dokudramatické zpracování, velmi působivé a emotivní, patří přes jednoduchost jednotlivých scén (u této si prostě dvě party četníků předají Dreyfuse) k Meliesovým vrcholným dílům. Mezi jednotlivými částmi je Débarquement celkem průměr.

Dreyfusova aféra, setkání Dreyfuse se svou ženou v Rennes (1899)

Dreyfus se v Rennes setkává se svou ženou, součást Meliesova dokudramatického zpracování Dreyfusovy aféry. K Dreyfusovi jsou do celkem překvapivě útulného vězení uvedeni nějací návštěvníci, s nimiž se přivítá a podiskutuje, a nakonec jeho žena s kamarádkou, která ho patřičně polituje. Dost patetické, ale hodně působivé.

Dreyfusova aféra, atentát na advokáta Laboriho (1899)

Atentát na pana Laboriho, součást Meliesova dokudramatického zpracování Dreyfusovy aféry. Ve scéně se trochu špatně orientuje a vůbec je dost zvláštní, jakoby vypadla z Langa, ke zbytku mi ale moc nepasuje.

Dreyfusova aféra, hádka mezi novináři (1899)

Bitva novinářů, součást Meliesova dokudramatického zpracování Dreyfusovy aféry. Tisková konference, na které novináři napřed diskutují poklidně, později nějaký pán něco řekne a ostatní ho začnou lynčovat. Překvapuje mne, jak jsou záběry neuvěřitelně moderní a emotivní - vynikající součást Meliesovy série.

Dreyfusova aféra, vojenský soud v Rennes (1899)

Vojenský soud v Rennes, součást Meliesova dokudramatického zpracování Dreyfusovy aféry (nevím, proč je to tady na CSFD rozděleno na jednotlivé scény). Scéna má obrovský potenciál, celkově je ale nepříliš zajímavá, uhandrkovaná a docela nudná němá konverzačka. Slabší místo v sérii, ale možná kdyby k tomu byly titulky...

Dreyfusova aféra (1899)

VRCHOLNÉ DÍLO GEORGESE MELIESE. Série velmi emotivních a většinou velmi kvalitních dokudramatických scén z proslavené Dreyfusovy aféry (většina z nich je tu kdovíproč uvedena mezi samostatnými filmy). Pokud je nějaký film z této doby, který se může bez jakéhokoliv handicapu měřit se soudobými snímky, pak je to právě Dreyfusova aféra. Neříkám, že se sem tam neobjeví slabší místo, celkově je to ovšem velmi kvalitní a téměř moderní. Magnifiquement!

L'impressionniste fin de siècle (1899)

Přes špatnou kvalitu dochovaného filmu je to docela zábavná Meliesova kouzelnická hříčka. Zde se zatím jen snažil předvést své kouzelnické umění před kamerou, činí tak ovšem výtečně.

Le Manoir du diable (1896)

První filmový horror vůbec. --- První autorský film Georgese Meliese. Manoir du diable by se dalo přeložit jako Ďáblův zámek, nebo volněji Strašidelný hrad. Název je velmi výstižný. Film by šlo rozdělit na dvě poloviny, první vynikající, lyrickou, sestávající z pochmurných a dodnes docela překvapivě působivých záběrů na depresivní zámek, a druhou průměrnou, epickou, ve které Ďábel naláká do svého zámku nějakého člověka a chvilku ho děsí svými nepříliš důmyslnými strašidly. Člověk ho zažehná křížem a uteče. Jak vidíte, druhá část není nic moc, možná měla mít ve filmu méně prostoru a být kratší. Vzhledem k historickému významu si ale dovolím film mírně nadhodnotit.

Anatomy for Beginners (2005) (seriál)

Rozhodně se nemusíte bát přílišného naturalismu, přesto je to vynikající, poutavý a zajímavý seriál, ukazující s podrobným a poutavým commentairem, počítajícím i s laickým publikem, pitvy lidí, zemřelých z různých příčin. Jeho koncipován čistě jako dokument, je členěn dokonce na lekce místo na díly. Nejde jen o memento mori (a i kdyby bylo, ocenil bych právě to nejvyšším hodnocením), ale především o vynikající, odvážný dokument o lidské anatomii, který mne přesto, že mne podobná témata většinou nudí, dokázal zaujmout. Možná by ty úvodní promluvy, vysvětlující používanou terminologii a základní informace o thematu příslušné lekce, mohly být o něco kratší, ale uznávám, že jsou nutné pro to, aby seriál měl patřičnou odbornou úroveň - byť pitva samotná, s podrobným komentářem, mne většinou zajímala podstatně víc. Nejvíce mne zaujala Hagensova vysvětlení posmrtných změn na těle (věděli jste, že tělesný tuk po smrti zežloutne do jasně žlutooranžové barvy?), ač nejde o hlavní téma pořadu - tím je vysvětlení různých tělesných soustav ne na nějakém blbém modelu, ale přímo na mrtvém těle, nejvědečtějším možným způsobem. Nadto Gunther von Hagens je sympatický magor, ač mluví s odporným německým přízvukem, a jeho slova pro mne byla velmi zajímavá, často zajímavým způsobem vtipná. Nemluvím o tom, že celý film je s ohledem na dokumentární standart technicky excellentní. Jedna z věcí, které by měl vidět každý, protože z toho pochopí spoustu věcí - a rozhodně ne jen o lidské anatomii. P. S. Všechny díly najdete na http://video.google.com , stačí zadat "Anatomy for Beginners" a číslo dílu.