Kosti a skalp (2015)

Nezaujatost dnešním mainstreamem, mě v dnešní době, přivádí buď k autorské tvorbě ( Tarantino, Nolan, Scorsese..) nebo žánrovým třešničkám. Bone tomahawk je druhý případ, přičemž režisér se může časem zařadit do kategorie první. Bone Tomahawk nemá potřebu na sebe upozorňovat ničím jiným než kvalitní filmařinou, scénaristické schéma či omýlání stokrát viděného- toho se tady nedočkáte. Začátek upozorní, že můžou být určité věci zobrazovány dost naturalisticky, ovšem pak se nálada změní a díky sledu událostí se můžeme seznamovat s postavama, jejíma motivacema, přičemž ne každý charakter je objasněn záhy, na pozadí divokého světa 19.století. Ona změna nálady (může se mluvit i o změně žánru), která se dostaví ještě jednou, před velkým finále, mohla být kamenem úrazu, ovšem na základě silného scénáře a postupného vyústění, jde ruku v ruce s logikou a filmářským umem. Kurt Russel, hlavní herecký tahák, je pro western ideální typ - hodně mi připomínal Jeffa Bridgesse a to není na škodu ;) - a stejným lookem disponuje i v trailerech na další western Eight hatefull. Suma sumárum nejlepší western za dlouhé roky.

Coco Chanel (2009)

Řekl bych, dosti podhodnocené. Přitom Tautou jako vždy skvělá a po řemeslné stránce taky na vysoké úrovni. Možná konvencím, které jsou zde zobrazovány, již dnešní generace nerozumí.

...a Bůh stvořil ženu (1956)

Minimálně svým přístupem a pojetím vytvořila BB nový filmový charakter (i když o charakter samotný jde až ve druhé řadě), jenž je středobodem vyprávění a spolu se specifickými scenériemi Saint Tropez a plynně představenými charaktery vytváří malý evropský kult 50.let. Film, jenž byl v mnohém průkopníkem. PS: Plážová scéna připomněla Odtud až na věčnost.

Falešné přátelství (2011) (TV film)

Z hlediska poukázání na problém, který se vynořil až s nástupem soc. sítí, film beru. Ovšem jinak je to bída, režisérsky sterilní.

Poslušně hlásím (1957)

Slabší, chybí Kopecký nebo postava mu přibližující se.

Rošťáci (1985)

Americká osmdesátková klasika pro děti, v Evropě téměř neznámé. Kdybych viděl v ranějším věku zřejmě bych hodnotil výše. Ale výčet dětských herců je zajímavý, najdeme mezi nimi spoustu dnešních hotových herců, ale třeba i kraťase z dvojky Indyho.

Za borovicovým hájem (2012)

Dvougenerační osudy dvou zcela rozdílných rodin ve třech dějstvích. Film se dívá na problematiku příčin a následků z hlediska sociálního zázemí rodiny v delším časovém horizontu. Přemýšlí o lidech, kteří v rodině vidí hlavní smysl života, stejně tak o lidech, kteří ho v ní nevidí. A teď hlavní fakt proč film vidět: Ryan Gosling. Už dávno nejsou jeho výkony překvapením a předvádí zde další skvělou kreaci, která si nezadá s jeho nejlepšími kusy. Od prvního okamžiku filmu, kdy se objeví na plátně je jasné koho kamera miluje. Jeho minimalistické gesta a charisma, kterými si krade film pro sebe, je již celkem ohraná písnička. Díky za ni, ale hlavně teda za něho. Druhá třetina, kdy dostává prostor Bradley Cooper, je pro mě nebetyčná nuda. Po tempu a stylu, které nabídlo první dějství, se film posouvá do úplně jiné roviny a ztrácí oba, na začátku věty zmíněné atributy. Naštestí přichází závěrečné dějství, které částečně napravuje mdlý dojem z prostřední pasáže a vynáší závěrečná vyústění. Kvůli druhému dějství nemůžu jít nad tři, i když kvůli Goslingovi bych dal, klíďo, pět.

Malý Cézar (1931)

Gangsterka, po letech již působí spíše jako červená knihovna. V době vzniku jistě bomba, i když Public Enemy s Jamesem Cagneym ze stejného roku, či Scarface o rok později považuji za lepší filmy. Ale Edward Gee.., to je ďábel, dámy a pánové!

Uloupené šperky (1931)

Krátkometrážní filmeček se spoustou filmových hvězd, kterých si ale příliš neužijete. E.G.Robinson je pouze v jedné scéně na začátku (jak jinak než s pistolí v ruce), Laurel a Hardy mají společnou scénu v autě, Crawfordová se tam jen mihne a fanoušci Bustera se taky příliš nenabaží. Jinak asi nejstarší filmový product placement.