Beckham (2023) (seriál)

Tohle je moje nejoblíbenější fotbalové období. Jsem velkým fanouškem Manchesteru United a je to právě kvůli Davidu Beckhamovi, celé Class of 92, Siru Alexovi a také zápasu s Bayernem Mnichov. Takže hodně informací, které tady zaznívají pro mě byly jen opakování, ale to tomu neubralo na zajímavosti. David Beckham je pojem, pojem tak velký i mimo fotbal, že ho zná opravdu každý. A běhěm těch 4 epizod je ještě lépe představen i těm, kteří ho až tak moc dobře neznají. Je to zajímavé představení jedné velké fotbalové ikony a jeho životního příběhu. První polovina je úžasná a vrcholí červenou kartou a tím, co přišlo po ní. Ta druhá působí hodně utržkovitě a zasloužila by si trochu lepší rozpracování, tam by to klidně uneslo díl nebo dva navíc. Příjemné sledování, které rychle utíká a epizody jsou dobře nadávkované. Tyhle doku-minisérie od Netflixu mě vážně baví a už teď se těším na další.

Daisy Jones & the Six (2023) (seriál)

Knihu jsem nečetl, ale trailer mě zaujal a byl jsem zvědav na příběh téhle fiktivní skupiny ze sedmdesátek.  Jde o sondu do 70. let a hudebního průmyslu se vším, co k tomu patří. Drogy, nekonečné party, sex a samozřejmě ani hudba nesmí chybět. Je to udělané jako dokument, kdy starší verze postav vzpomínají na to, jak to bylo. Pomalu se to rozjíždí, sleduje to vzestup kapely a docela dlouho trvá než se Daisy ke kapele připojí. Tím samozřejmě přijde úplně jiná dynamika a hlavně drama mezi ústřední dvojicí. Asi to k nim patří, ale měl jsem problém s tím, že hlavní postavy mi nebyly moc sympatické a nemohl jsem si je oblíbil. Navíc Sam Claffin už vážně neprojde jako teenager zakládající kapelu, sice to vyváží, že jako otřískaný Billy, co si prošel léčebnou je perfektní. Čekal jsem, že pád kapely bude o něco drsnější a dramatičtější. Trošku mě zklamal úplný závěr, který jsem nečekal a který se tomu snaží dát pozitivní tečku.

Jsou světla, která nevidíme (2023) (seriál)

Už je to nějakou dobu, ale tuhle knihu, která byla velmi oceňována, jsem si mohl vychutnat v plném rozsahu. A zanechala ve mně určitě pocity, které tahle minisérie nedokázala zopakovat. Je to příběh slepé francouzky a německého syrotka a od začátku víte, že se jejich cesty protnou a navzájem si ovlivní životy. Nicméně tady začíná první problém, který se zpracováním mám. Kniha má totiž hlavní postavy skvěle vypracované a snadno si k nim budujete vztah a to tady v podstatě neexistuje. Pár flashbacků sice dá možnosti nahlédnout do toho, jak se jejich cesta formovala, ale to mi vážně nestačí. Obzvlášť Wernerova část je slabá. Pak je tady problém zpracování jazyků. Prostě nedovedu pochopit proč v dnešní době není tohle zpracované autenticky (francouzština a němčina) a místo toho se používá jeden jazyk, kterým mluví úplně všechny postavy (angličtina) a ještě si u toho špitají, že poslouchat francoužštinu na rádiu je nelegální (i když divák slyší jen angličtinu). A navíc tomu nedokážu odpustit ani závěrečné vyznění. Kniha jde totiž dál a konec rozhodně není tak prosluněný jako osvobození Saint-Malo. A právě ten knižní závěr vyvolává velmi silné emoce a divák o ně přijde.  Takže ano, je to jistě zajímavá minisérie, která stojí za podívání. Přeci jen je vidět, že do toho Netflix nacpal hodně peněz a zlákal jména jako Ruffalo nebo Laurie, jenže pokud jste měli již co dočinění s knihou, tak vás to zklame. Stejně jako mě.

Lekce chemie (2023) (seriál)

Příběh Elizabeth, která by ráda uspěla na akademickém poli v oblasti chemie, jenže doba jí nepřeje. A i když jí život uděluje jednu lekci za druhou, tak se odmítá vzdát a svou nezdolností si nakonec vybojuje své místo na výsluní. Knihu, na které je příběh založený, jsem nečetl, ale příběh mě bavil. Brie Larson znovu dokazuje, že je mnohem zajímavější herečka než z ní Marvel dělá. Líbí se mi retro atmosféra, a i když je příběh vlastně docela smutný, tak dokáže vyvolat příjemné pocity, hlavně když se uzavře.

Luther: Pád z nebes (2023)

Na filmové pokračování Luthera jsem se docela těšil, protože je to zajímavá postava. Bohužel ale od sledování odcházím zklamaný. Záporák Andyho Serkise mi nepřišel špatný, ale vadila mi nepřemožitelnost Johna Luthera a vysloveně mě naštval závěr. Dřív se mi u Luthera líbilo, že to byla chytrá podíváná a John působil jako člověk, to mi tady chybí. Scénář nebyl celkově žádný zázrak, ale hlavně to finále mě zklamalo. U seriálu jsem si vždy říkal, že chci vidět víc, tady už to třeba není.

Maestro (2023)

Tady asi můžeme chválit Bradleyho Coopera a Carey Mulligan za jejich výkony a nutno dodat, že to bude zasloužené. Problém tohohle filmu pro mě bylo to, že jsem se u něj nudil a když věřím, že skutečný příběh Bernsteina byl zajímavý, tak tady mě vůbec nebavil a neměl jsem potřebu se o něj více zajímat.

Marvels (2023)

Sledování nových filmů z dílny Marvelů už je jen tak ze setrvačnosti a právě Marvels je toho zářným důkazem. Pro mě je to na spodních patrech průměru, někde ve společnosti Eternals. A je to škoda, protože Brie Larson mě docela baví a první film se mi taky docela líbil. Ale bohužel je to jeden z filmů, ke kterým už je třeba mít nakoukané i seriály od Marvelu a protože jsem Ms. Marvel ignoroval, tak jsem byl na začátku docela ztracený. I tak mi ale příběh přišel slabší, záporačka nezajímavá a vlastně to ničím výrazně nezaujme.

Naměkko (2023) (seriál)

Rob Lowe v podstatě hraje stejnou postavu, kterou jsme ho viděli hrát už předtím a pokud vám v té poloze vyhovoval, tak ho přežijete i tady. Pokud ne, tak Unstable nebude nic pro vás. Tentokrát se příběh zakládá hlavně na vztahu výstředního otce a jeho odcizeného syna, kterého si zahrál skutečný syn Roba Lowea. Přijde mi to jako takový prototyp komedie od Netflixu. Do hlavní role přijde poměrně známý herec, kterého doplní neokoukané mladé tváře, nejlépe všech etnicit a orientací - namátkou mě napadá třeba Space Force nebo Uncoupled. Není to vtipné tak, že by se u toho někdo nahlas smál. Na druhou stranu to není aktivně trapné a docela příjemně to utíká. A přesně to u mě těch 8 epizod splnilo. Pochybuji o tom, že by mělo přijít pokračování, ale to vlastně vůbec nevadí, Netflix brzy nabídne něco podle podobné šablonky.

Nic ve zlým (2023)

Tohle bylo vážně divně ujetý. Zápletka mi neseděla, byla dost cringy a celou dobu to přinášelo hromadu trapných okamžiků a toho kluka jsem musel aktivně litovat. Takže se to do paměti asi nejvíc zapíše tím, že se tam Jennifer Lawrence nebála vysvléknout. Tak si říkám, jestli průměr není vlastně nadhodnocení.

Nolly (2023) (seriál)

Jsou seriály/minisérie, které na první pohled nezaujmou, nicméně při blížším prozkoumání na nich přeci jen něco zajímavého je. Nolly je přesně ten případ. Helena Bonham Carter sice není herečkou, která by mě ke sledování přitáhla, ale když jsem viděl, že scénář napsal Russell T. Davies, tak mě to zajímalo mnohem víc. Co kdyby se z toho vyloupnul další hit, tak jak to mají jeho seriály ve zvyku? Hit se z toho tentokrát asi nestane, i když Helena Bonham Carter je skvělá.  Běžný divák v ČR nejspíš nikdy neslyšel o seriálu Crossroads (i když to samé se dá říct o dalších britských soapkách jako Emmerdale či Coronation Street) a příběh Noele Gordon jim tak budu úplně neznámý. Což vlastně vůbec nevadí. Neznámý byl i pro mě, ale můžu říct, že stojí za vidění. Jsou to tři epizody, které vás seznámí se světem soap oper a se záhadou, která se skrývala za vyhazov pro hlavní hvězdu seriálu.