Zámek a klíč (2020) (seriál)

1. série - I když neznám původní předlohu, tak mě trailer na nový seriálu od Netflixu zaujal a já se ho rozhodl vyzkoušet. Čehož s odstupem času určitě nelituju, ale pokud je komiks ještě lepší (jak tvrdí snad každý, kdo s ním měl tu čest), tak se do něj asi budu muset pustit. Když jsem prvně viděl ten dům, tak mě napadlo přirovnání k The Haunting of Hill House a tím, že jsou v hlavní roli děti se nabízí i přirovnání ke Stranger Things. Obě jsou ale pro seriál hodně krutá, protože je přeci jen jiný a snaží se zaujmout jiné a hlavně širší publikum. Tohle je mnohem víc příjemná rodinná oddechovka, kde sice občas hrdinové nejednají úplně logicky, ale i tak to pořád slušně funguje. Já jsem si první řadu užil, bavilo mě zjišťovat, co se bude dít dál a jaký další klíč se objeví. Jestli bude další řada, tak se na ni s chutí podívám. 2. série - Druhá série k mému zklamání více méně jen opakovala schéma první řady. Navíc se vytratilo kouzlo z objevování klíčů, a i celkově to ztratilo na zajímavosti a Gabe je oproti Dodge vážně nudnej. Pořád je to příjemná rodinná oddechovka, ale nenabídne to nic navíc. Cliffhanger sice dává naději, že by to příště mohlo být o něco lepší, ale obávám se, že se opět bude opakovat, to co už jsme viděli. A k tomu přibude další hromada nelogických rozhodnutí. 3. série - Paradoxně pomohlo to, že se jedná o poslední sérii a očekával se uzavřený závěr. Je dobře, že přesně tohle třetí řada nabídla a závěr se podle mého vcelku vydařil a ságu o Lockových slušně uzavřel. To kouzlo, které to mělo na začátku je pryč, ale to se nedá nic dělat. Škoda je i toho, že záporák nebyl úplně využitej.

Cizinec (2020) (seriál)

The Stranger přišel zničehonic a rozhodně zabodoval. Mám rád britské minisérie a tahle plní všechno, co jsem od ní očekával. Takže vůbec nepřekvapí, že je povedeně obsazená a má náboj od začátku až do konce. Několik proplétajících záhad je natolik zajímavých, že dokáží pořádně vtáhnout a vy jen čekáte, co se bude dít dál. Některé zvraty jsou překvapivé, některé o něco méně, ale daří se to hlavní - udržet diváka v napětí. Já jsem byl spokojenej i s koncem, kterému by možná slušelo o trochu lepší dotažení. Jen jsem nepochopil, proč je český název Cizinec, když postava nazvaná "The Stranger" je žena.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Původně jsem novou verzi Artuše ignoroval, asi mě nijak nezaujal trailer. Nicméně nedávno jsem byl v kině na The Gentlemen a říkal jsem, co jsem ještě od Guye Ritchieho neviděl a vrátil jsem se k Artušovi. A musím říct, že k velké spokojenosti. Nedostal jsem další verzi příběhu o králi Artušovi, ale pořádnou akční jízdu, která se od začátku do konce nezastaví a nejde se od ní odtrhnout. Temnoty a digitálních triků tam bylo dost, ale většinou to zafungovalo. Charlie Hunnam jako obvykle super, Guy Ritchie si s tím pěkně vyhrál a já se tak nečekaně pobavil.

Doom Patrol (2019) (seriál)

1. série Seriál Doom Patrol vznikl jako spin-off Titans, který jsem ještě neviděl. Nicméně tady mě lákalo známé obsazení, tak jsem začal tady. Mám radost, když vidím povědomé tváře a zde jich je více než dost (i když Brendan Fraser a Matt Bomer až tak moc vidět nejsou). Líbilo se mi uvedení do příběhu a s ním i rychlé a zajímavé představení všech hlavních postav. I tentokrát se představuje drsnější a temnější komiks, což podle mého není na škodu, protože pokud mám sledovat další komiksový seriál, tak musí něčím vybočovat s řady. A tenhle rozhodně vybočuje svou zvláštností až bizarností. Některé nápady jsou vážně ujeté a povedou třešničkou na dortu je pak uvědomělý komentář záporáka, který sérii provází a který působí tak trochu jako od Deadpoola. Začátek šlape slušně, ale pak se v plné nahotě ukazuje že chybí větší směřování hrdinů. Záporák se sice představil slušně a sliboval dobrou podívanou, ale pak se vytratil a vrátil se až v závěru. Místo toho jsme se dočkali několika epizod, které nechaly postavy se jen tak nějak plácat na místě.

Parazit (2019)

Film to je rozhodně zajímavý a stojí za podívání, o tom rozhodně není sporu, ale já jsem měl problém s hlavními postavami. Nevěděl jsem jestli jim mám fandit, nebo je nesnášet a vždycky, když se tohle stane, tak si film nedokážu pořádně užít. Bylo tam pár zvratů, které jsem rozhodně nečekal. Ale od rodinné oslavy mě to zklamalo. Rozhodnutí otce jsem nepochopil a hlavně ten konec mi přišel přetažený a zbytečný, protože jsem měl pocit snad třikrát, že to už musí být úplný závěr.

1917 (2019)

Winchester, 2.2.2020 Opravdu působivý válečný příběh, kde je třeba ocenit unikátní práci s kamerou. S klidným svědomím můžu říct, že nic takového jsem ještě nikdy neviděl. Na válečný film sice možná chybí trochu víc boje, ale i tak jsem napjatě sledovat, co se bude dít dál. Párkrát mě sice vyrušil takový rychlý přechod jako když za tmy skočil do vody a vynořil se ve dne, ale chápu že nějak se ta dlouhá cesta do dvou hodin vejít musela. Hlavní dvojice byla sympatická a navíc mě potěšily známé tváře v krátkých, ale významných rolích. Ať už to byl Colin Firth, Andrew Scott, Benedict Cumberbatch nebo Richard Maddden.

Gentlemani (2019)

Chichester, 2.1.2020 Největším překvapením na tomhle filmu bylo to, že jít na něj do kina navrhla přítelkyně. A ještě aby ne, vždyť se podívejte na to obsazení. Jedna známá tvář vedle druhé a Guy Ritchie jim přidělil zajímavé postavy a dobrý příběh. Pokud máte jeho tvorbu rádi, tak si to určitě užijete, nabízí to totiž většinu klasických znaků, které mají jeho filmy společné. Ze začátku to sice možná trochu trvá než se to rozjede, ale pak to nezastaví až do finále. Nadužívání slova "cunt" ještě nikdy nebylo zábavnější. Bavil jsem se hodně dobře a takových filmů jen víc.

Hellboy: Královna krve (2019)

Nic proti Davidu Harbourovi, ale Ron Perlman a jeho Hellboy jsou lepší a bavili mě víc. Největší problém mám s tím, že se mi prostě nelíbí triky a příšery, všechno je až zbytečně nechutný. Možná to je bližší tomu, jak to je v komiksech, ale sledování to neulehčuje.

Malé ženy (2019)

Portsmouth, 15.1.2020 Tohle je první adaptace román Little Women, kterou jsem viděl a o příběhu jsem věděl akorát to, že když to začne být smutný, tak ho Joey v Přátelích radši odloží do mrazáku. Skvěle obsazené historické drama, každá ze čtyř sester má co nabídnout a bavilo mě sledovat jejich příběh. Vzhledem k tomu, že hrdinky vypadají v podstatě stejně jak v hlavní dějové lince, tak i během flashbacků (i když mají být o 7 let mladší), je minimálně v počátku těžší sledovat, kde přesně se v příběhu nacházíte. Ale je to dobrý, příjemný film se skvělými kostýmy a dobovou výpravou, který i přes smutek dokáže přinést "feel-good" atmosféru. Pokud rádi hledáte krásu v obyčejných věcech, tak budete z Little Women nadšeni.

Potvora (2016) (seriál)

Phoebe Waller-Bridge si napsala divadelní hru podle které následně vytvořila i tuhle seriálovou perlu a aby toho nebylo málo, tak si navrch ještě střihla i hlavní roli. Seriál má dvě řady, první se víceméně soustředí na hlavní postavu a vztah s její rodinou. Macechu hraje Olivia Colman, která je skvělá a její postavu je strašně jednoduché nenávidět. Druhá řada se točí kolem nadcházející svatby a nové postavy kněze, kterého si zahrál Andrew Scott. A mě osobně přišla druhá řada lepší, bavila mě víc a u mě to vytáhla k téměř perfektnímu hodnocení. Především pak závěr na autobusové zastávce byl dokonalý. Kontroverzní hláška či scéna není nikdy daleko a vážně se mi líbí, jak Fleabag boří čtvrtou stěnu a komunikuje s divákem. O level výše to ve druhé řadě posouvá kněz, který na to reaguje. Hlavní hrdinka je svérázný živel, který nebude každému po chuti, ale pokud vám sedne, tak si sledování užijete. Upřímně řečeno, chvilku mi trvalo než jsem si na seriál zvykl. Láska na první pohled to nebyla, ale nyní po dokoukání obou sérii nezbývá než nic jiného než doporučit. Fleabag vážně stojí za objevení.