Favoritka (2018)

Portsmouth, 9.1.2019 Hodně zvláštní film, který se mi rozhodně netrefil úplně do vkusu. Dobová výprava byla super a hudební doprovod udržoval pozornost od začátku do konce. Všechny tři herečky sice hrají jako o život, ale čekal jsem od příběhu něco jiného. Na začátek roku 2019 jsem si tak jako první film v kině nevybral zrovna ideálně.

TY (2018) (seriál)

1. série Musím uznat, že jsem to nečekal, ale stalker Joe a jeho vyprávění příběhu o osudové ženě, si získalo mou pozornost. Právě jeho komentář mi přišel jako ona nejzajímavější součást i díky němu vás to do děje překvapivě dobře vtáhne. Pozornost, kterou to vyvolalo, si to ale zaslouží, protože je to slušně zpracovaný nápad. A rozhodně není těžké si užívat postavu Joea, hlavně protože mu to ostatní postavy dělají hrozně jednoduchý. Hlavní hrdinka Beck je sice pěkná holka, ale její naivita či hloupost mě několikrát vážně zklamala. Ještě horší je to pak s postavami, kterými se obklopuje v čele s nejlepší kamarádkou. Ani Joe však není bez chyby, vadilo mi, že mu až podezřele všechno vychází a prochází. Jak začátek skvěle bavil, tak konec mě trochu zklamal. Zakončení jsem sice čekal a jsem rád, že přišlo, ale poslední scéna je vysloveně špatně. Podle mě měl být You jeden z těch dobrých seriálů, co má jednu podařenou a uzavřenou řadu. Pokud pokračování, tak v podobě antalogie. 2. série Upřímně jsem si nedovedl představit smysluplné pokračování, ale tvůrcům se podařilo vytvořit přechod v příběhu, který smysl přeci jen dával. Z Joea se stává Will a utíká před svým osudem do nového města, kde pozná novou lásku, ale minulost se ho samozřejmě snaží dohnat. Dobře je, že druhá série se nesnaží jen opakovat to, co fungovalo předtím a místo toho přichází s pár novými věcmi. Několik překvapivých zvratů (odhalení v závěru) a ten skvělý komentář hlavního hrdiny, který v sobě prostě má něco, co vás ke sledování přitáhne. Navíc postava Love mě bavila víc než Beck. Závěr opět otevřel dveře pro další sérii, ale bojím se, že pokud to nebylo překombinované doteď, tak během ní už to bude. Ale třeba se pletu, druhou sérii jsem tady nechtěl a když jsem ji dostal, tak si myslím, že je ještě o něco lepší než ta první a já byl pozitivně překvapen. 3.série Třetí řada je vlastně ještě šílenější než předtím. Joe a Love se přestěhují do relativně klidného předměstí, aby společně vychovávali syna. Jenže idylka nevydrží ani pár minut a jako obvykle se začnou věci hroutit. I když je pravda, že tentokrát je to zásluhou impulzivní Love, po které musí Joe zahlazovat problémy. To byla sice zajímavá změna tempa, ale musím přiznat, že tahle řada už mě nezaujala jako ty předchozí. Závěr samozřejmě připravil pokračování a odstranil několik překážek, které by ho dělaly příliš komplikované. I přesto se obávám, jestli to může ještě nabídnout něco zajímavého a nového, nebo jestli už se bude pouze točit v kruhu. 4. série Nový start v Londýně mě bavil a hlavně první polovina měla zajímavý spád, "Eat the Rich Killer" měl něco do sebe, ale rozuzlení se mi netrefilo do noty. Takže jsem trochu zklamaný z té druhé poloviny a z toho, jak se to všechno nakonec vyvrbilo. Každopádně jsem zvědav na to, jak se to v páté řadě úplně ukončí a co se vlastně bude dít, když Joe nebo zase Joe.

Hořící Mississippi (1988)

Malé rasistické městečko, kam zavítají agenti FBI vyšetřit zmizení dvou bělochů a jednoho černocha. Dva pohledy na stejnou věc, které nabízí idealistický mladý agent a zkušenostmi protřelý starší kolega, stojí za to. Vystihnutí bílé/vidlácko/rasistické kultury se podle mě povedlo. Gene Hackman ve skvělé roli a Willem Dafoe překvapivě v kladné roli, oba zaslouží pochvalu.

Nejtemnější hodina (2017)

Skvěle. Víc by ani nebylo třeba psát, ale přeci jen si trochu přisadím. Gary Oldman jako Winston Churchill exceluje. Škoda jen, že nejemotivnější scéna je vlastně smyšlená, jinak je to na jedničku a hned mě to donutilo k tomu, aby se znovu podíval i na Dunkirk, abych viděl jak operace Dynamo pokračovala.

Samotář v Seattlu (1993)

Další z klasických romantických komedií, které jsme od té doby viděli alespoň ve sto dalších variacích. Ale ono se to opakuje, protože to tady fungovalo. A fungovalo to, protože Meg Ryan to opět sekne a Tom Hanks není nikdy na škodu.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Vlastně je to dobrý drama a po právu skvěle hodnocený, ale mě štvalo, jak jsou všechny ty postavy strašný vidláci. Hlavně Sam Rockwell toho svého podává na výbornou, ale rozhodně není jediný. K tomu, abych si to užil ještě o něco víc mi tam chyběla právě nějaká "normální" postava.

Když Harry potkal Sally (1989)

Konverzační romantická komedie, jaké už se dneska netočí. Meg Ryan bejvala kočka, Carrie Fisher bych nepoznal a Billy Crystal kecal jako o život.

Narodil se Kristus Pán! (2009)

Čekal jsem, že to bude úplně trapný, ale on to nakonec byl neškodný film o vánoční hře, takže během vánočního období je to film, jehož sledování si bez výčitek ospravedlníte.

Black Mirror: Bandersnatch (2018)

Za nápad a za příjemný twist s uvědoměním je to určitě na plný počet. Jeden z nejzajímavějších projektů, které se v poslední době ukázaly. Rozhodování je dobře udělané, jen bych kolikrát chtěl víc času. Na "první" pokus se mi podařilo najít čtyři z pěti konců, a rozhodně najdu i ten poslední. Díky Bandersnatch jsem si vzpomněl na skvělé "choose-your-own" knížky, které mě jako mladšího hrozně bavily. Určitě by se dalo kopnout do nějakých nedostatků, ale podle mě se tenhle první pokus s interaktivní zábavou pro diváky povedl a třeba časem budou ještě zajímavější. Black Mirror boduje tak, jak je dobrým zvykem.

Before I Fall (2017)

Dva důvody - téma a Zoey Deutch. Tohle hraní s budoucností, opakování jednoho dne a podobně je pro mě vždycky zajímavý motiv a nejinak tomu bylo i tady. I když musím uznat, že jsem čekal nějaký jiný konec. A k tomu Zoey Deutch, krásná mladá herečka, kterou jsou nedávno objevil díky filmu Set It Up a rozhodně ji chce vídat ve filmech častěji.