• Fantasy

Čas čarodějnic - Epizoda 10 (2021) (epizoda)

10. a poslední díl 2.série. Nox se rozhodne napadnout Septur, aby z něj vymámil obě Bishopovy čarodějky. Podaří se mu to však pouze u jedné, a ani od ní nezíská vytouženou stránku z Ashmoleova spisu, pojednávající o vzniku jeho druhu. Namísto toho ji zřejmě zabije. Po dlouhé době se v akci chce objevit i Satu, bohužel je chamtivým mužem odmítnuta. Gerber se chce nad Noxe povyšovat, což mu vychází. Marcus představuje svoji dívku Clairmontům, a sám se postaví Noxovi, neúspěšně. Isabel tuší změny. V minulosti se Diana učí uplést devátý uzel, s nímž uspěje, a spolu se svým mužem Matthewem se chystá na odchod do současnosti. Nejdříve se ale setká se svým otcem, též cestovatelem, a, znovu, s podivuhodným mužem, jemuž svěří na starsot výchovu svého "syna". Ten je však komfrontován se svým stvořitelem. Všichni se loučí (...). 40 procent. Bohužel, ani jedna scéna se mi příliš nelíbila, vše se nesmyslně táhlo a nemělo nejmenšího smyslu. Chválím pouze Noxovu akci a konečný posun vpřed, tedy cestu do budoucnosti. Nic víc.

Loki - Season 2 (2023) (série)

(POZOR, MOŽNÉ SPOILERY!) Jen se krátce zmíním o dost možná poslední sezóně seriálu. K tomu třeba dodat, že v něj, v onen závěr, docela věřím. Jistě, obliba seriálu je velmi vysoká, avšak nápaditost začíná pomalu odpovídat inteligenci diváků. A ta, s dovolením, nedosahuje ani výše proslulého Foresta Gumpa. Rozhodně oproti první nabrala na pomalém spádu, a pestré nevyrovnanosti. Nejedná se o nic jiného než o několik kopečků a hlubokých příkopů. Scénář asi tvořila (obrazně, samozřejmě) umělá inteligence s patřičně nízkým zapojením cvičených opic. Ty dokázaly vymámit z mdlého textu plného přemrštěných umělých zápletek alespoň špetku čehosi, co dokázalo držet fanoušky v hloubi svých křesel a hlasitě jásat. Loki se stal středobodem celého vesmíru, o čemž vždycky snil, avšak zůstává opuštěn, sám. A proč? protože se ostatní postavy pravděpodobně neuchytily. Ano, mne sice taktéž (zpočátku) připadal nejlepší právě Loki. Ostatně, seriál se jmenuje po něm a jeho nepříliš vysoká nevyužitost ve filmech mne nabudila dozvědět se o něm o trochu více. Brzy ale přišla řada na posun. Sledovat jen jeho nestačí. Mobius mi velmi vyhovoval, ale dva jsou stále málo. A proto se na scéně objevila tajemná Sylvie. Dostala dost prostoru, avšak s postupem času se opět odsouvala do pozadí. A i přes nové postavy (Timely a Ouroboros) se stále více pozornosti upíralo na Lokiho. A proto, zatímco se z hrozby v podobě úplného zániku světa stala jaksi zesměšněná podoba sama sebe, a vše upadlo do ničeho vlivem cestování v čase, (to sice chvíli bavilo, ale všeho je někdy dost) Lokiho kamarádi, lidově řečeno, "vyšuměli" do prázdna. Bohužel, kdybychom se měli opírat o každé dramatické vyvrcholení dílu, a čekat na jeho pokračování, asi bychom zbytečně zabili staletí. Na to psolední díl paradoxně, ke své škodě, nápadně poukazuje. A proč? Dle mého názoru je nejjednodušší cesta, když už opravdu nemáte do čeho píchnout, skočit v ději o řádný kus dopředu (...). Druhá série v souhrnu mírně zklamala, ač jednotlivé díly nedostaly příliš špatného hodnocení. Loki jako vždy výtečný... ale toť vše. Opravdu, jak tvrdí všichni ostatní kritici, stal se hlavním tahounem Marvelu. A bude mít dost sil, dokud ho budou tvůrci "ládovat" kvalitní tvorbou. Jenže my už jsme na začátku konce, nikoli na konci začátku. Loki už promarnil příležitost zazářit vdál. Sylvie a Mobius se všemi ostatními propadli do pekel marnotratného nevyužití. Loki je králem. Jenže čeho? Ničeho. A proto, pokud se ještě o trochu více pohne zem, a všichni, kdo za ním stojí, začnou lenivět, pomyslný trůn se až příliš nakloní a Bůh lsti a falše z něj spadne. Bohužel, toutzo cestou se vydá, pokud třetí série vznikne. Osobně bych už raději začal přemýšlet o tečce. Ne, nikoli úplné, avšak třeba s tímto seriálem, a nějakou dodatkovou scénou, kdy bude on a ostatní  hostit v jiných filmech. Asi tak (...). 60 procent. Potenciál máme na stole, stačí jen, aby se ho někdo chopil. V čemž mám jasno: nic takového se skoro určitě nestane.

Loki - Velké poslání (2023) (epizoda)

6. a poslední díl 2.série a dost možná i celého seriálu. Loki se vrací zpátky do minulosti, aby se pokusil s pomocí Ouroborose zvětšit výkon urychlovače. Nejprve sice zkusí zrychlit přípravy Timelyho na jeho záchranu, avšak později raději věnuje staletí výuce celého programu TVA. Avšak v momentě, kdy se už zdá úspěch uskutečněným, nastane další katastrofa. Jak vysvětluje Timely, nelze pohltit celý mnohovesmír, jenž se nekonečně větví. Už od počátku se zdála záhuba nevyhnutelná, a právě proto se větve zařezávaly. Loki se však nevzdává. Vrací se za Tím, jenž zůstal, a pokusí se ho přesvědčit o své vlastní pozici v chytře promyšlené hře. Vševědoucí na něj ale nedá. Věnuje mi milost a rozhodnutí, zdali chce s ním vládnout, či zabije Sylvii. Tu však Loki hluboce miluje (ač už nikdy pořádně nedostával opětované city) a nechce ani pmyslet na její smrt. Proto jeho volba padne k "sebeobětování", kdy se toku času chopí sám (...). 65 procent. Ano, možná se jednalo o poutavý akční díl, avšak o nulové logice. Loki ve středu, Sylvie a ostatní bez nejmenšího významu. Takto se slušný konec vytvořit nedá...

Marvels (2023)

Dnes na mne čekal v kině další sci - fi fantasy film, jenž se snažil zaujmout, ale jemuž chybí do skutečnosti asi tolik jako jeho vlastní podstatě - tedy nereálnu. Jednalo se o film z dílny Marvel, proslavené spoustou kvalitních snímků, (Avengers, jednotlivé několikadíné příběhy jeho členů, a dalších, vedlejších) u níž však v poslední době zazářil snad jedině seriál Loki (i ten už ale trochu kulhá vinou jakési nucené touhy představit něco nového). Hlavní roli v ní tentokrát hrají rovnou čtyři ženy, namísto jedné, (pokus o feminizaci rodiny superhrdinů? Dost možná) a příběh o nich nám ukazuje zcela novou tvář společnosti, a zejména rádoby dobrých nápadů scénáristů. Pokud nám ještě připadal třetí díl Thora relativně dobrý, ačkoliv už sahal spíše do sekce komedie a dosti přeháněl, (naštěstí ve prospěch díla) a čtvrtý velmi praštěný, bez špetky příběhu, (snad vyjma smutného úmrtí Thorovy dívky, i ta ale nebyla představena ve světle krásy) druhé pokračování Kapitánky Marvel, jež dokonce ani nedostalo pořadové číslo, střílelo doslova od boku (...). Rozhodnul jsem se dnes shrnout klady, zápory, zmínit nesrovnalosti, a zhodnotit hrdiny jako takové. (SPOILERY!) Tedy zaprvé: vyzdvihuji Ferkena jménem Goosy, a obecně příběh o tomto druhu bytostí. Patrně jsme měli jedinečnou možnost poznat skutečnou lásku Furyho k nim, a též zjistit, že umí žít i bez kyslíku, soudě podle vydařené scény, kdy s jedním z nich, s tím prvním, letí Carol vesmírem. Následuje záhada divných vajec, a poté už jedna z nejlepčích scén, kdy se jich z nich vyrojí více než třicet (tedy, malých "koťat", ač víme, že se jedná o Flerkeny). Též mne upoutala hlavní záporná hrdinka, jejíž odvaha změnit řád a nezemřít nadarmo konečně ukázala správným směrem. Získala velké množství moci, a pouze její fyzická povaha nedokázala nápor síly vydžet. Navíc, měla u sebe žezlo Kree, čímž jsme mohli uhodnout její nástupnictví po Coranovi (či jak se jmenoval). A nakonec zaujala výměna mezi hrdinkami, středobod příběhu.A možná ještě úchvatnost místa, kde sídlil uprchlický tábor Scrullů. Ale zde už klady končí. Tedy zadruhé, zápory: zpěv obyvatel planety, kde se Carol stala princeznou, mi připadal velmi střelený. Podivná nesmyslnost v logice Flerkenů, kteří dříve požírali jen Kree, ale tu bych asi též zařadil mezi chyby ve filmu. Rychle utnutý konec děje. Nedostatečně vysvětlená minuost Carol (asi s ní spěchali). Mohl bych zmínit i další, jako třeba až nelogickou převahu kladných postav nad zápornými, (více než pět ku jedné, což už zřejmě nestačí na řádné oživení příběhu, jako třeba u Thanose v Avengers) čímž postrádal příběh na dramatičnosti, ale o tom se zde nechci dále bavit. Zatřetí: mimo řečech o už zmíněném špatném převzetí nápadu s Flerkeny jsme měli možnost sledovat Carol, kterak bere žezlo Kree, jako kdyby na ni kámen nekonečna, v něm uložený, zřejmě nehrál roli (a navíc, jak se tam vzal?). Střážci Galaxie s ním bojovali, seč mohli, a skoro nepřežili. Asi má Carol se svojí silou výhodu. Podobně jako když ji jednou záporkyně chytí, a bere jí její moc. Čekal bych oslabení na jedné straně, když druhá sílí. Asi si tu nehrajeme na X - meny, kteří v závěru filmu přijdou, kde na Jean Greyovou vyvíjela podobný náklad Bytost z jiného světa, a kde zeslábla, aby se nakonec znovu chopila moci. A nakonec je třeba i zmínit, mimo zvláštní úvahy o Ms. Marvel, (mladé dívce) jež asi dokáže s dávnými náramky činit divy. Jednou má dva, podruhé zase jeden. A navíc s nimi asi umí vydržet bez kyslíku. Ano, zde beru za logické připodobnit magii v něm obsaženou té, již vlastní Carol, ale potřebovalo by to lepší vysvětlení. Nakonec maličkost: v jedné scéně Carol pláče, a z očí jí tečou slzy, jedna po druhé, aby ve střihu rázmem zmizely, a to dost nápadně (...). Tedy krátce začtvrté: Brie Larson se zde jevila jako Carol více náladová, tvrdohlavá, a též sebevědomější, skoro až arogantní. Iman Vellani posoudit přímo nemohu, viděl jsem jen film, nikoli i seriál o ní. Každopádně zaujala. Teyonah Parris, upřímně, zklamala. Zkrátka mi nepřipadala moc sympatická, ale to je pouze můj osobní názor. A Zawe Ashton? Skoro až výtečná, jen dlouho nevydržela, škoda (...). Celkov dávám 60 procent. Nikoli špatný film, ale na lepší ohodnocení zkrátka nestačí. Zkuste si ho zhlédnout během klidného pohodového večera, kdy máte náladu i na lehčí, nenáročné a vtipné snímky od Marvelu.

Čas čarodějnic - Epizoda 9 (2021) (epizoda)

9. a předposlední díl 2.série. Diana se rozhodne, v nejtěžším životním okamžiku, znovu zajít za Goody a požádat ji o další magické lekce, s nimiž by už konečně mohla zkrotit svoji moc. Vyčarování sedmého uzlu z deseti v ní však probudí skutečně nejmohutnější živel, totiž oheň, a to v podobě ptáka Ohniváka. Až ho bude znovu potřebovat, objeví se ji. V její neprospěch (a naši malou radost) na ni ale temný element působí velmi svůdně, a tudíž v ní i probouzí Zlo, což se ukáže v momentě, kdy proti ní stojí bývalý Matthewův přítel a jeho sestra Louisa. Oba ji chtěli zabít, oba však ihned zneškodnila, a dokonce i chtěla navždy zprovodit ze světa, se značným uspokojením. Matthew se vydává za královnou, kde ho čekají výhružky. Poté, co ale vyzradí Alžbětě I. svoji roli v budoucnosti, z níž pochází, vše mu odpustí. Následně se vydává za Dianou, kde spatří její dílo zkázy. Oba hříšníky následně pošle do Betléma, kde z nich málem nadělá kousky. Jen díky Dianině přesvědčení zůstane po dlouhé dramatické chvíli upír klidný. Oba dva se poté sobě otevřou jako nikdy dříve - Matthew jí ochutná krev u krku, a ona mu polibkem vnikne do duše (...). 95 procent, konečně pořádný díl, na jehož dokonalost chyběly pouze maličkosti, kupříkladu méně rozjetý začátek.

Nevědomí (2013)

(POZOR, OD ZAČÁTKU SPOILERY!). Zajímavý film, v němž si hlavní roli střihli Tom Cruise coby bývalý astronaut a současný strážce hydrověží Jack, Andera Riseborough coby jeho parťačka ve vesmírné lodi Oddysea a jeho pozdější přítelkyně po boku Viktoria, a konečně i Olga Kurylenko coby jeho žena a výrazná pomocnice Julia Rusakova. Pokud bych mohl zhodnotit film jako takový, a nevyprávět zde jeho příběh jako u jiných filmů,, učiním takto: Už od počátku na mne udělal veliký dojem. Jackovo vyprávění o minulosti a současných problémech (tedy, pro nás, nejprve nedávné minulosti, a poté vzdálené budoucnosti) na Zemi již zavánělo slušnou kvalitou, jež se později potvrdila. Následné výpravy za porouchanými drony možná trochu ubraly drahocenného času, zato však dodaly na napínavosti. Viktoriina role se, samozřejmě, již od počátku jevila jakožto mírně negativní. Cítili jsme z ní touhu poroučet Jackovi, a též ho trochu oblbnout, aby se nevydal na scestí. Svoji zápornost později zamaskovala strachem o svého milovaného, a nakonec i žárlivostí, poté, co se Jackovi podařilo najít Julii. Od prvních chvil nám tvůrci filmu překládali vzpomínky hlavního hrdiny na minulost, v nichž figurovala neznámá žena. Tou se stala právě Julia, jež de facto "spadla z nebe" poté, co Jack v jedné věži odstřihnul přívodní kabel k vysílači neznámého signálu. Pro objasnění: Země je v troskách, protože lidé použili na obranu proti mimozemskému nebezpečí plno jaderných zbraní, a oni údery opláceli. Alespoň zpočátku je nám tato teorie překládána. A též, že v současnosti se plánuje odlet na Titan, měsíc Saturnu, avšak je stále třeba vysát ze Země všechnu vodu, a obrnit se proti zbytkům nepřátel, takzvaným Čističům. Proto jsou Jack a Viktoria stále na Zemi, aby hlídali hydrověže před případným napadením. Tak proč Jack zachránil z trosek lodi svoji ženu? Tato rovina mi velmi vyhovuje. Ještě více však žárlivost Viktorie. Žila s ním tak dlouho. Nejprve na palubě Oddysey, jež letěla na Titan, kdy ji a Jacka probudili z umělého spánku jako první. Už tehdy na něj měla menší zálusk, i když byl ženatý. A co následovalo? Jejich dlouhý život bok po boku, kdy o něm snila. A najednou, zničehonic, si přivede svoji ženu, a ji tím vlastně opouští. To neuzná, a oznámí jejich velitelce kód k jeho zabití. Tedy, až poté, co ji s ním sama zachrání, a co ji chvíli "toleruje", než pozná, kterak Jack (po povinném výmzu paměti) prozřel. Umírá však sama. Tato tragédie mi taktéž vyhovuje, i když zabolí u srdce. Následně se Jack vydává, poté, co pozná, že Čističi nejsou nikým jiným než lidmi v opozici vůči plánu umělé inteligence (létající kolem země) vyhladit je, za "zónu radiace".  A koho jiného tam potká, než sám sebe? Teorie o tisících Jackích varuje před blížící se pohromou. Julie je jen jedna, (tedy, jediná probuzená) zatímco Jack dvakrát. Když umře jeden, nevydá se hned za druhým, bez slz u očí? Zatím jsou ale stále spolu. Blíží se chvíle, kdy skupina povstalců zničí středisko umělé inteligence. Hlavní z nich (hraje ho Morgan Freeman) zjistil, že po dlouhých letech, kdy se dvojníci Jacka chovali nelidsky a krutě, konečně narazill na "originál". Bohužel, dvojnice Viktorie (která pečovala o druhého Jacka) vyšle drony coby účinné zbraně, jež jsou však, jak jinak, řízeny právě umělou inteligencí. Další rána na srdci, viďte? Mnoho jich umírá, nevinných lidí. Jack však neztrácí naději. Vydá se, s pomocí Julie, a se zbraní u sebe, zničit nepřítele. Tedy, do doby, než vystoupí přímo před ním (nemá až tolik kapacity, aby poznala přetvářku a faleš na svém "dílu") a než poznáme, že v kapsli na umělý spánek není ona, ale hlavní odbojář (Morgan Freeman). Oba dva společně ničivý stroj zničí, ale též zemřou. A co zbývá divákovi? Trochu se naštvat. Mohli zemřít spolu, jako manželé, jako ti, co spolu mají býti navždy. A namísto toho vystřídá jeden Jack druhého. Nevím, jak to bylo s tím číslem, co měl na sobě, každopádně si na vše vzpomněl a chce nahradit toho starého. A poté hledejte nevěru všude (...). Film vynikající. Průběh úžasný. Menší kopírování najdeme, ale zde opravdu nevím o časové rovině ostatních filmů. V jednom místě, ohledně krajiny a též sešplhávání do knihovny, spatřuji podobnost se seriálem Letopisy rodu Shannara. Ano, ten vznikl až o tři roky později, avšak knižní podoba o třicet let dříve. Loď a vstup do ní napodobuje Den nezávislosti - Nový útok, jakožto i (malinko) tvarově sondu. Ano, i on vznikl až v roce 2016, avšak jeho předchůdce o dvacet let dříve, tudíž příliš nevím. A co se týče plavání v bazénu ze strany Viktorie. Není tam podobnost s filmem Pasažéři? Možná, že již dvakrát zmíněný rok, v němž vznikl i poslední film o Homestead II., kde se taktéž dozvídáme o umělém spánku, je zkrátka rokem vykrádání tohoto filmu. A nebo tomu může být naopak, co se týče knižních předloh. Ale zase z jiného soudku: Tom Cruise nejenže hrál v úžasně zpracovaném filmu plném příjemných efektů, ale navíc měl dvojnásobnou roli. Olga Kurylenko může dnes malinko litovat, coby ukrajinská herečka si zde střihla roli ruské astronautky, a navíc její rodné město již patří pod stejný stát (díky anexi ze září minulého roku). Andrea Riseborough se na chvíli mohla vyšvihnout vzhůru, aby pocítila tu čest být po boku slavného herce. A Morgan Freeman? Klasika v roli muže, jenž si dovolil nazvat věci pravými slovy, čímž se mi velmi líbil. Ostatní herci už měli menší roli, snad vyjma Nikojale Costera - Waldaua coby pobočníka u Morgana, známého později zejména z Her o Trůny, a taktéž Mellisy Leo, velmi dobře zpracované záporné postavy. Ostatně, koho dalšího jmenovat? Vždyť i v titulkách padlo jméno jen sedmi postav, a ta poslední, Kara, se tam vlastně ani neobjevila, jen po boku Morgana (promluvila tam vůbec? Asi ani ne). Tudíž mělfilm kvalitní zpracování, i herci. Jen příběh na konci mírně zakolísal, a někdy trochu mátl svojí přehnaností (...). 90 procent. Doporučuji si ho zhlédnout, nebudete ani v dnešní šílené době litovat!

Loki - Věda/Fikce (2023) (epizoda)

5. a předposlední díl 2.série, a dost možná i celého ambiciózního seriálu. Loki se opět ocitá mimo čas, kdy se snaží, seč může, najít všechny své přátele. To se mu sice skutečně podaří, avšak namísto Mobiuse, Ouroborose a inženýra z TVA nalézá jejich de facto "minulé" života. Z agenta se tedy stal prodejce vodních skútrů, z vynalézavého technika spisovatel neúspěšných sci - fi románů a fyzik, snažící se ze svého koníčku vytvořit budoucnost své tvorby, a místo posledního kamaráda najde jen zloděje uvězněného v Arkansasu. Netřeba zmiňovat roli B - 15, živící se zde jako lékařka. Každý chce žít po svém, naštěstí se může Bůh falše znovu opřít o vědce, jenž mu pomůže se sestrojením Tempatu. Bohužel, svět kolem něho se řítí do záhuby. Nové větve se netvoří, pouze pomalu odumírají, a tím zaniká i svět jako takový. Sylvia si na něj sice pamatuje, a stihne uniknout před zkázou své časové roviny, při společném setkání všech ale s nimi umírá i ona. Loki zůstává na vše sám. Či ne? Povede se mu zkrotit své skoky časem? Nakonec ano. A dokáže se vrátit na moment před výbuchem usměrňovače. Má však ještě šanci vše zachránit? To nikdo neví (...). 80 procent. Výborný díl, ale kde nabral, tam i trochu polevil, zejména co se týče romantiky, již odstrčil na druhou kolej.

Čas čarodějnic - Epizoda 8 (2021) (epizoda)

8.díl. Opět se přesouváme do současnosti. Issac (či jak se mladý upír jmenuje) se nehodlá vzdát svého "lidského života" a pokouší se znovu spojit se svojí přítelkyní pracující v archivu. Ta mu po neustálém přesvědčování, a zejména po důkazu, jímž se stane odznak Řádu svatého Lazara, uvěří, a poté nastává romantická chvíle, kdy se dozvídá mnoho novéhoo světu za závojem. Na Isobel je vyvíjen tlak ze strany Gerbera, jehož věrný spojenec Nox mu spolu s namyšleným pomocníkem neustále poskytují novinky nejen ohledně Diany a Matthewa, ale i ohledně Knihy života. Dvě Dianiny tety se marně pokouší vyvolat ducha Rebeky, čímž nakonec přivedou na svět Zlo, jež vycítí i Diana v minulosti. Nox poznává nově narozené dítě, čarodějku, narodivší se démonům (...). 50 procent, stále velká slabota, pár scén alespoň minimálně pobavilo.

Loki - Srdce TVA (2023) (epizoda)

4.díl. Loki se spolu s Morfeusem, a též i Sylvií, (jež se k nim po krátkých neshodách neochotně přidá) pokouší zachránit usměrňovač času před naprostou zkázou, a tedy i celou společnost, utvářející jim vlastní životy, před zánikem. Pomoci jim mají dva technici TVA, mezi nimiž se nachází i Orpheus, autor příručky k TVA, a zvláště též Viktor Timely, Variant Toho, který přežil, nacházející se ještě donedávna v roce 1893. Jedině on totiž usměrňovači rozumí, jelikož ho jeho jiné já "v budoucnosti" samo vytvořilo. V cestě jim však stojí nejenom nedostatek času, ale i Ramona, bývalá šéfová společnosti, a zákeřná umělá inteligence Minutka. Ta se pokusí převzít kontrolu nad počítačovým systémem, zatímco její de facto spojenkyně a zároveň i loutka v jednom (už z dřívějších dob víme, kdo si ji "ochočil") s využitím jednoho z agentů zabijí své nepřátele a pátrá po způsobu, kterak znovu získat pomyslný trůn. Loki i Sylvie mají štěstí. Orpheus resetuje systém a tím vyřadí Minutku ze hry. Zároveň se podaří černovastému bohovi omámit agenta, a ten zabije Ramonnu. Čas už ale uplynul. I když se pokusí Timely přiblížit k usměrňovači, nepředstavitelně vysoká radiokativita ho doslova roztrhá na nudle. A krátce nato celý systém exploduje, čemuž čelí nejen Loki a Sylvia, ale i všichni ostatní včetně TVA (...). 85 procent. Velmi dobrý díl, v němž ale tvůrci všechny zabili, tudíž si nedokáži představit, jak vlastně chtějí pokračovat.

Čas čarodějnic - Epizoda 7 (2021) (epizoda)

7.díl. Diana s Matthewem se vydávají do "Čech" (jež spíše připomínají svými horami Rakousko) na Lovecký zámek Rudolfa II. (vypadající dost jinak než ten v Brandýse nad Labem). Zde se snaží s císařem domluvit na schůzce s magistrem Kellym, jenž údajně ukradl knihu Života, aby s ní mohl podlézat panovníkovi. Poměrně podobný zájem mít přízeň u Rudolfa má i rabi Low, jenž o ni však v průběhu jejich návštěvy přijde. Ač se císaři ani trochu nezamlouvá Matthew, k čarodějce si získá skoro až přehnanou náklonnost, což ve starém upírovi probudí Běs. Ten se nedá nijak ukojit, znamená pro něj neustálou žárlivost na svoji nynější ženu, a touhu mít ji jen pro sebe. Naštěstí má blondýna vždy oheň a laskavost po ruce, tudíž se vzpamatuje. Rudolfova podezřívavost se střídá s upřímnou vřelostí, a končí zradou, kdy sice přivede oba hrdiny až k majiteli knihy, (jímž je skutečně Kelly) ale namísto úchvatného sledování historické události se snaží oba zavřít. Ti sice před císařem utíkají, Kelly ale stihne vytrhnout z knihy pár stránek, jež padnou v současnosti do oka Noxovi. 45 procent, snad nejslabší díl série, ač zase naopak obsahoval pár vtipných scén, díky čemuž se zcela nepohřbil.