• Fantasy

Carnival Row - Nové pořádky (2023) (epizoda)

1.díl 2.série. Chvíli poté, co syn zesnulého kancléře převzal moc nad Burgskou republikou, skončily veškeré nadpřirozené bytosti striktně (zdí) oddělené od normálních lidí. Ve všem zmatku a bídě mezitím Vignette pokračuje v práci Černých Vran, a spolu se svými bratry a sestrami krade ze zásobovacích vlaků léky pro nemocné svého druhu. Ti trpí závažnými chorobami, především z nelétání. Čas od času navštěvuje dívka i Phila. Ten zatím chodí po lokálech a pere se s šampióny, aby dokázal od vedoucího podniku získat nějakou laskavost. Do "Ghetta" vstoupí i zástupce kancléře, dříve pomocník Ashling (matky Phila). Setká se s Rycroftem a ten ho požádá o setkání s velvyslancem Paktu, jemuž chce prozradit pravý původ současného prozatimního kancléře. On a jeho přítelkyně mezitím dávají odpůrcům režimu najevo, jakou cenu zaplatí každý, kdo se bude chtít vzbouřit. Popravou. Imogen a Agree čelí vzducholodi Paktu. 80 procent, slabší, ale i tak docela slušný začátek 2.série.

Cloak & Dagger - Restless Energy (2019) (epizoda)

1.díl 2.série. Poté, co Cloak a Dagger dokázali zabránit zničení celého města, si dávají odpočinek od vší akce a zdokonalují sebe samotné. Přesněji, Tandy pomáhá matce se stresovými situacemi a opět chodí na hodiny baletu, zatímco Tyron se snaží získat více pod kontrolu své schopnosti. Alespoň tak se vůči tomu druhému ukazují. Společně se někdy setkají v kostele, kde nyní Tyron bydlí, a tu a tam si dají film. Ve skutečnosti sleduje Cloak většinu svých přátel a příbuzných, nebo i těch, na nichž mu záleží (tedy i Dagger), a tajně krade vlivným gangům jejich peníze. Nejprve prvnímu, a poté druhéhu. Tam je ale chycen, a skoro ubit k smrti. Nebýt Tandy, dopadl by moc špatně. Ona dívka mezitím přichází na terapeutické hodině, kam chodí s matkou, do styku s mladou dívkou, u níž pozná, že potřebuje pomoci. Bohužel, pro oba se vyvine situace špatně. Neznámá se ke svému tyranskému manželi vrátí, a ganga obviní jeden druhého z loupeže. K tomu všemu si ani (na chvíli) nevěří oba hlavní hrdinové, jelikož před sebou tajili zásadní informace. Jen Tyronova omluva pomůže Tandy odpustit mu a znovu se s ním spojit. Není už však příliš pozdě? O´Reyliová nedokáže kontrolovat své nervy. 85 procent, slušný začátek.

Cloak & Dagger - Season 1 (2018) (série)

1.série nám přináší celkový obraz na dva mladé hrdiny s doposud skrytými superschopnostmi. Příběh se odehrává ve vždy prokletém městě New Orleans, kde společnost Roxxon a její představený, otec mladé dcery Tandy (o níž bude ještě řeč) zachází příliš daleko v podmořské těžbě. Vše se jeví zcela normálně, údajná těžba ropy však ve skutečnosti představuje těžbu neznámé, ale velmi mocné látky, na níž klasické potrubí nestačí. Jakmile dojde na plošině k explozi, auto, v němž se muž nachází, spadne z nedalekého mostu do moře. Tandy přežije, on nikoliv. Před utopeím totiž děvče zachrání neznámá ruka. Ve stejný okamžik, ale na jiném místě se nachází Tyrone a jeho starší bratr Billy. První jmenovaný chce druhému pomoci s krádeží autorádia. Jakmile se za oběma vydají policisté, rozhodnou se utéct na břeh. Zde vybuchne plošina, a překvapený muž s jizvou Billyho zastřelí. Tyrone se za ním chce vydat, avšak v moři narazí na dívku. Na Tandy, která září zvláštním bílým světlem, zatímco on temnotou. Holku zachrání a společně se ocitnou na pláži. Nikdy se neměli více setkat. A nebo ano? Nebo na tom závisel osud města? (...). Příběh silný, oba hlavní hrdinové sympatičtí, ačkoliv větší kus mé pozornosti upoutala spíše Olivia Holt. Ostatní postyvy tolik síly neměli, například u mámy Tyronovy kamarádky nenašel jsem žádné sympatie. Děj se docela táhl, poslední dva díly možná svědčily o opaku, ale tím zbytek série nezachránily. Půlka všeho mi přišla zcela zbytečná. I přesto, dávám solidních 75 procent. Třeba druhá série překvapí. A nebo ne. Ale to se uvidí. Doporučuji, pokud máte rádi Marvel, určitě, pokud jste jeho skalními fanoušky.

Cloak & Dagger - Colony Collapse (2018) (epizoda)

10. a poslední díl 1.série. Městu hrozí zkáza, pokud vybuchnou všechny spoje potrubí zadržujících magickou, ale dost nebezpečnou látku činících z lidí šílence. Jedině Cloak a spolu s ním i Dagger mohou katastrofě zachránit. Tyrone prchá před spravedlností, dokud se kolem něj na ulici neshromáždí mnoho lidí, před nimiž své schopnosti zatajit nedokáže. Do cesty se mu připletla i O´Reyliová, jediná kladná policistka ve městě. Oba dva končí na policejní stanici, nikoli však v cele. Zjizvený policajt chystá konečnou odvetu, těsně před ní je však stanice napadena nakaženými lidmi. Po první explozi je totiž postižených již mnohem více než předtím. Dagger hledá s Minou centrum Roxxonu, avšak sama Mina skončí nakažená, a dívce se superschopnostmi nezbývá mnoho možností. Jen Tyrone ji dokáže pomoci. Společně poté čelí osudu, jenž může býti k jednomu z nich nemilosrdný, a překonají ho. Oba přežijí. Jenomže hlavní pozornost příběhu se nyní soustředí i na policistku. Její záporný kolega ji vystavil zlé moci a poté schodil do moře. Když z něj vyplula, získala možnost rychle se pohybovat. 90 procent, zajímavé ukončení první řady.

Poslední bohatýr: Kořen zla (2020)

2.díl filmu o Ivanovi, poťouchlém moderním občanovy Moskvy, dívce Vasilisse  proměněné žábě, a dalších kouzelných bytostech, tentokrát čelících prastarému zlu. Kdysi dávno se mladá žena setkala na tržišti s malou holčičkou, jež jí ukradla jablko. Poté, co se holčička dostane do neznámé jeskyně a dotkne se krásného květu, zůstane prokletá. Žena se od ní nakazí a společně poté po letech začnou sloužit mocnému mágovi. Ten zase v dávných časech čelil touze stát se nesmrtelným, ale protože na něj jeho učeň schodil kámen a sám se stal nesmrtelným, musel vydržet starý muž tisíce let pod zemí, kde čerpal z čiré Temnoty novou sílu. V přítomnosti žije Ivan střídavým životem. Jednou si užívá v současné Moskvě moderní vymoženosti, a jindy zase tráví svůj čas s Vasilissou, dívkou, jež mu pomalu přirůstá k srdci. Ona mezitím nenápadně pokukuje po jiném mladém bohytýrovi, ale na venek nedává nic najevo. Při turnaji vyhlášeném Ivanovým otcem však přilétá dospělá Varvara a Ivanova bývalá uklízečka, Galina, jež stejně jako bývalá královna utrpěla při propadnutí zlu změnu povahy. Obě dvě slouží Belogorovi, a je jen na nich, aby ho osvobodily. A na našich hrdinech, aby jim v tom zabránili (...). Pokračování v nějakých ohledech lepší, někdy se mi ale zdálo trochu nedotažené, případně i až naopak příliš přehnané. Ale co, na tom mi až tak moc nesejde. Varvara lehce zestárla, její krása malinko vyprchala. Vasilissa ale zůstala hezká jako vždy. Ivan nepřestává pokaždé blbnout, což se mi na něm líbí, a ostatní, včetně jeho nynějšího soka svádějícího jeho dívku se drželi svých rolí. 90 procent. Ještě jeden díl, moc se na něj těším!

Carnival Row - Season 1 (2019) (série)

1.série seriálu zcela měnícího pohled na víly jako nadpřirozené bytosti (nyní už nikoli jen pro děti, ale i pro dospělé) nám přináší příběh o zamilovaném páru, Rycroftovi Philstrateovi a Vignett Stonemossové. Děj zůstává na jednom místě, jen třetí díl nás zavede do minulosti, od níž začnu i nyní, ale jen krátce. Vignette je vílou žijící v Tirnanocu, říši kouzelných stvoření. Pracuje v největší knihovně na světě, a žije pohodlným mírumilovným životem. Na říši si však brousí zuby dva navzájem znesvářené státy, Pakt a Burgská republika. Každý si ze světa ukusuje po svém, Pakt má ale větší sílu a válku vyhrává. Navíc, Burgové si přejí s bytostmi uzavřít menší příměří, a proto se s nimi spojí proti druhé republice. Mezi vojáky prohrávajícího státu je i Rycroft, který má za úkol obsadit vílí pevnost a z ní útočit proti nepříteli. Během dlouhé, měsíce trvající hlídky se seznámí s Vignett, a původní známost se změní ve vášnivou lásku. Pakt se však blíží a při jeho útoku musí Philo předstírat smrt. Žádala ho o to kamarádka víly Turmalin, a to proto, aby ji ochránil před ní samotnou; klidně by zemřela, aby ho ochránila. O mnoho let později pracuje Rycroft jako policejní detektiv. Vignett mezitím prchá z obsazené země a na palubě lodi, jež ztroskotá, zůstane jako jediná naživu. Dokud nevěděla o Philově zbabělém činu, služila u bohatých dospívajících dětí. Nyní však touží po jediném: Zabít svého milence z války (...). Příběh velmi silný, emoční, drsný a i kapku erotický, rozhodně pro dospělé a nikoli pro děti. Čas od času se táhl, ale většinou držel tempo. Rozhodně si zaslouží i druhou řadu. A je jen dobře, že ta vychází hned zítra. Zvláštní, tři roky po první, ale před dvěma lety dotočená. Asi postprodukce během konce covidu, či co. Na tom však nezáleží. Moc se na ni těším. Má být ještě drsnější, a ještě dramatičtější. 85 procent pro prvních osm dílů, nechávám si rezervu, a navíc, ne vše se mi na ní přeci jen líbilo. I přesto, doporučuji!

Carnival Row - Soumrak (2019) (epizoda)

8. a poslední díl 1.série. Vignett je možná propuštěna z vězení, avšak nikoli na příkaz kancléře, ale jeho ženy. Z ní se stává nejen hlavní podezřelá ze všech vražd, jež se v posledních týdnech odehrály, ale i z ovládání Temného Ashera. Obavy se potvrdí v momentě, kdy je nám umožněno vidět její usušení Philova otce a přítomnost u znovu zajaté vílí dívky. Díky ní a posledním okamžikům života mocné čarodějky dokáže Philo odhadnout, kde se může přibližně jeho přítelkyně nacházet. Vydá se do tunelů, kde se střetne s její vězenkyní. Jen díky Vignett však dokáže bývalý inspektor přežít, jinak by byl okamžitě roztrhán Asherem. Společně se, po smrti kancléřovy ženy, rozhodnou vydat pryč z města. Dcera zesnulého vůdce opozice však hledá způsob, jak se dostat k moci. Skrz manipulaci s nynějším sirotkem a novým kancléřem dokáže prosadit svou a společně se oba spojí. Hlavní cíl je snadný: Demonstrativně ukázat, jak se mají správně nadpřirozené bytosti chovat. Vignett je zadržena, a aby nezůstala sama, přidává se k ní i Rycroft. Znovu spolu, ale v rychle měnícím se světě. Agreeovi a Imogen se podaří společně uprchnout na lodi, ona sama však přichází o přízeň bratra. Z bývalého přítele Philovy matky se stává poradce pro kancléře. 90 procent, zajímavé ukončení první řady.

Poslední bohatýr (2017)

Originální výpravná pohádka, výjimečně raké jednou nikoli z USA, ale z Ruska, jež svým specifickým vyprávěním (např. též u pohádky Legenda o Drakovi) dokáže leckterého diváka překvapit. Ivan, celkem normální muž, vyznačující se však touhou vydělávat si peníze podvodným čarováním, je v Moskvě velmi populární. Jeho hlavním cílem je nyní vyhrát prestižní magickou soutěž. Má celkem luxusní dům a služku, jež mu pomáhá uklízet, ale i dávat občas protivné rady. Jediné, co mu schází, je pěkná dívka, na manželství však příliš nemyslí. V momentě, kdy se blíží finále soutěže, potká na ulici starou babičku. Ta mu předpoví nemilou budocnost, v níž zapálí chalupu a potká ho smrt. Naivní a racionální Svetozar (jak sám sobě přezdívá) rady nedbá a jde si za svým. Krátce před vystoupením ho pošlou do nemocnice, aby tam svými kouzly vyléčil malou holčičku. Jenomže podvodník nic takového nesvede, a proto rychle zdrhá pryč. Další den se potká s muži, kteří by mu chtěli ublížit. Když se v zábavním centru vrhne do tobogánu, vyjede z něj v Bělohoří. V magické říši, kde se setká s krutou královnou Dobryní, nesmrtelným Kosťou, ale i Babou Jagou a krásnou mladou dívkou. Dobrodružství, jež ho čeká, dalece přesahuje jakékoliv kouzelnické vystoupení (...). Skvělá výpravná pohádka, nemající žádnou chybu. Je jen dobře, že se tvůrci rozhodli vytvořit druhý díl, už se na něj moc těším. 95 procent, doporučuji!

Cloak & Dagger - Back Breaker (2018) (epizoda)

9. a předposlední díl 1.série. Dagger (Tandy) se naučila novou část svých schopností. Nejenže dokáže u lidí zjistit, jaké jsou jejich naděje, též jim je dokáže sebrat. Díky triku si už užila rozkoš krátce poté, co bohatému synkovi sebrala touhu po ženách. Brzy s pomocí "vydělaných" peněz vysvobodí z vězení Liama, svého nejlepšího kamaráda. Jenomže čím více se utápí Tandy ve svých schopnostech, tím více propadá zlu. Když ukázala svému kamarádovi místo, kde bydlí, málem při vstupu do jeho mysli chtěla (buď sobě, nebo jemu, není jasně vidět) zničit jejich vášeň pro společnou svatbu. Jedině Cloak alias Tyron dokáže, sice omylem, ale přesto, vkročit do její hlavy a pokus překazit. Když se za ním dívka vydá ve skutečném světě, dá mu pořádnou lekci. Sama se pokusí zničit jeho přítelkyni, ta ale projeví nadání v podobě vzdoru, jež Tandy překvapí. Tyron je nejprve málem vyhozen ze školy pro jeho agresivitu, a nyní po něm pátrá samotná policie. Inspektorka se setká s možným vrahem jejího přítele, jímž není nikdo jiný než zjizvený policista. 70 procent.

Zlodějka knih (2013)

Působivý a jedinečný film vyprávějící příběh dívky, kterou musela její máma přenechat svému osudu, a o druhé světové válce a jejích následcích na nevinných občanech odmítající ideály říše. V Německu v roce 1938 není příjimán nikdo, kdo by měl cokoliv společného s komunisty. Mladá Liesel má mezi nimi předky a jen se štěstím a pomocí jedné doktorky,starostovy ženy, se dostane do chudé rodiny Hubbermanových. V ní nalézá pochopení a lásku, ačkoliv počátky seznámení bývají vždy těžké. Desetileté děvče si v menším městečku nalezne kamaráda, jenž jí pomůže překonávat nástrahy nacistického režimu, a nejenom to: Její nový otec ji naučí číst. Kouzlo knih má pro její budoucnost klíčovou roli. Jen díky nim si naučí vážit síly slov. Když do města přijde židovský uprchlík, její rodiče ho schovají do sklepa. Liesel nesmí nic prozradit, nikdy. Během dalších let se jak ona, tak i Max skamarádí, jenomže stále balancují na hraně. Mladý muž pociťuje následky zimy a smrti se blíží čím dál tím víc. Jen díky jejímu (Lieselninu) vyprávění dokáže přežít. Síla slov mu zachránila život. Realita však zůstává krutá. Max už nechce dál ohrožovat život její i její rodiny, a proto odejde. Válka graduje a Hans, nový otec dívky, musí odejít do války, stejně tak i táta jejího kamaráda Rubyho. On sám čelí výzvě přidat se do elitního oddílu, ale odmítne. Když se bitva otočí a město čelí bombardování, dokáže Liesel svými příběhy uklidnit nervózní přátele. Hans se vrací a vypadá to, že válka brzy dojde svému konci. Další nálet na město však zničí půlku města. Lieselniny rodiče umírají, Ruby krátce na to též. Dívka se cítí zlomená, ale musí kráčet dál. Ujme se jí starosta i jeho žena, a po osvobození Američany čeká již dospělou dívku návštěva od Maxe. Spolu zůstanou dalších sedmdesát let, než si je odnese smrt, ta, která vše vypráví. Příběh je zfilmován moc hezky, v průběhu filmu můžeme obdivovat schopnost maskérů učinit ze Sophie Nélisse nejprve desetiletou holku, a poté osmnáctiletou ženu. Herečka mi připadala velmi sympatická, stejně tak i představitel Hanse a Rosy. Obecně se mi celé dílo vrylo do srdce. 95 procent, doporučuji!