• Fantasy

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

2.díl tohoto filmu. V něm se Katnis stává celebritou po celém Panemu, a spolu s Petem navštěvuje kraje. Je však nucená neustále poslouchat příkazy prezidenta Snowa, a hrozí ji, že pokud neposlechne, zemře její rodina i přátelé. Poté, co spolu se svým přítelem a dalšími známými z jejích prvních her projde všemi kraji, a je nucená číst předepsané texty, za cenu vlastní potupy, dozví se ještě k tomu všemu, že se konají 75. a tudíž 3. čtvrtohry. V nich budou hrát všichni vítězové předchozích pětadvaceti her. Je to pro ni tragická zpráva, hrozí ji opět, i Petovi smrt. A tentokrát už nebude tak snadné nejen vyhrát, ale vyhrát i tak, aby přežil Peta (...). Film se mi velmi líbil, možná bych mohl i přehodnotit své předchozí stanovisko a zařadit tento díl mezi ty nejlepší. Více zajímavých postav, propletenější zápletka. Jennifer Lawrence se ukázala znovu ve svém světle jako výborná herečka. 90 procent, 5 hvězd. Doporučuji!

Hunger Games (2012)

Po delší době jsem se opět podíval na tento film, jenž už celkem dobře znám. Pojednává o alternativní realitě, kdy je jistý stát na území bývalé Ameriky rozdělen, po dlouhé válce, na dvanáct krajů. Aby splatili své dluhy, jsou vždy, každý rok, vybráni dívka a chlapec ze všech krajů, aby se utkali v Hladových hrách, a z nich vyjde jeden jako vítěz. Katnis žije se svojí matkou, sestrou Prim a kamarádem ve dvanáctém kraji, nejchudším, kde se těží uhlí. Když nastane výběr, je zvolena Prim. Katnis se za ni přihlásí dobrovolně, a spolu s chlapcem Petem je převezena do Kapitolu, kde se mají celé hry odehrát. Katnis si musí zvyknout na mnohé: Nesmírné bohatství hlavního města, arogantních a chtivých lidí, a musí se naučit, jak se stát populární a slavnou, aby nejen získala šanci vyhrát, ale také, aby vůbec přežila (...). Film se mi velmi líbil, je snad, vyjma druhého dílu, nejlepším z kvadrologie. 95 procent, 5 hvězd. PS: Velmi mne v titulkové scéně zaujalo, že snímek daboval i Vladimír Čech, rok před svojí smrtí. Neví někdo z vás, koho daboval? Případně mi napište. Díky.

Rezistence (2015)

Další, tedy 2.díl z trilogie Rezistence. Čtyřka s Tris prchají k Mírumilovným najít si útočiště. Mezitím se Jeanine, vůdkyně Sečtělých, seznamuje s jistým přístojem schraňující vzkaz od tvůrců Frakcí. Aby ji otevřela, potřebuje Divergentního jedince, jenž překoná všech pět zkoušek Frakcí. Ale ani po šesti testovaných se ke vzkazu nedostane, každý jedinec nakonec zkolabuje a umírá. Zjistí tedy, že je třeba najít alfu mezi Divergentními. Erik a jeho tým hledá mezi Mírumilovnými Divergenty, a Tris se Čtyřkou, jejím bratrem a neohroženým prchají. Neohrožený ovšem zradí a přidává se na stranu Jeanine. Po úprku se seznamují naši hrdinové s Odpadlíky a Čtyřka zjistí, že jeho matka žije. Tris se rozhodne zajít pro pravdu k Upřímným, a Thobias zase chce dokázat, že si ani jeden z nich nevymýšlí. Bratr Tris opouští skupinu a přidává se k Jeanine taktéž. U upřímných se Kristýna dozví, že Tris zabila jejího kamaráda. U odpadlíků, kde se skrývají nyní, poté, co Tris málem zajme Erik, a zjistí u ní, že je přesně vhodná pro Jeaninin pokus, a Čtyřka ho zabije, zjistí Tris, že nemá cenu se vzpírat. Díky jakýmsi simulačním čipům se její kamarádi bez vlastní vůle hodlají zabít. Neohrožený pro ni totiž u Jeanine vymyslel nepříjemnou zkoušku. Sama se rozhodne vydat Jeanine, a podstoupit zkoušku všemi frakcemi (...). Jak to dopadne dál, se dozvíte sami. Tento díl nebyl tak dobrý jako první, ale i přesto, velmi se mi líbil. Shailene Woodley hraje velmi dobře, jen teď s těmi vlasy jí to tolik nesluší. Vypadá jako kluk. Ale jestli to byl cíl scénáristů, či se jednalo o úmysl spisovatele, jenž napsal předlohu, tedy Veronica Roth, to nevím. 85 procent, 4 hvězdy.

The Thinning (2016)

Po zhlédnutí tohoto filmu jsem se musel zamyslet, zdali se mi toto dílo vůbec líbilo, či ne. Nejprve jsem se domníval, že se bude jednat o něco na způsob Divergence a dalších dílů. Jenomže ne. Zde se jedná o výběr, kdo přežije, a kdo zemře. Země je přelidněná, ne naopak. Příběh pojednává o dvou studentech, kteří jsou podrobeni zkouškám, při nichž pět procent dětí neprojde a jsou popravené. V jednom roce neprojde dívka guvernérova syna, a ten trpí. Rozhodne se v roce následujícím test podělat, ale jeho posmrtnou zprávu, kterou vytvoří před selekcí, spatří jeho otec a pozmění výsledky. To už dělal i dříve. Jedna dívka se stane tou, na níž padne statistický výběr. Rozhodne se využít chvíle, kdy guvernérův syn, jenž uspěl, vyhodí proud, a přijde všemu na kloub (...). Film ušel, ale nejedná se o nějaký zázrak. Spíše blbost pro dnešní mladé, jež se mi ale nezalíbila, narozdíl třeba od série After. 55 procent, 3 hvězdy.

Lovci stínů: Nástroje smrti - Aku Cinta Kamu (2019) (epizoda)

19.díl. Magnus vzpomíná na svůj vztah s Alecem. Setká se s Asmodeem, jenž mu vrátí moc, a poté ho přesvědčí, aby si ponechal vzpomínky nasvého přítele. Clary, v podrůčí temnoty, slaví spolu se svým bratrem jejich shledání. Jace plánuje se k nim přidat, a lstí přivést Clary zpátky k němu a k jejím kamarádům. Clary, jíž však znal, je ale nenávratně pryč. Spolu s ním a Jonathanem se Clary vydává v cestě za Morning Starem, a proto musí unést Vílí královnu. Když se má rozhodnout, opět, mezi Jacem a Jonathanem, zvolí si svého bratra. Jace odstrčí a ten o ni nadobro přijde. Izzy a Simon stvoří nový meč Glorious. Rafael si jde promluvit s Maiou a Jordanem. 95 procent.

Lovci stínů: Nástroje smrti - Vnitřní zvíře (2019) (epizoda)

18.díl. Nastává Halloween. Jak si slíbila Vílí královna, rozhodne se vyslat z podzemí na povrch mocné vyšší démony. Ty zabijí civily, a tak je povinností Institutu je chránit. Simona navštíví jeho sestřička, a spolu s ní vyrazí do baru. Tam se Becky dozvídá více o světě Stínů, a také zjistí, poté, co chce zavolat matce a Izzy ji zachrání, že je do ní Simon zamilovaný. Pobídne ho, aby provedl první krok, ale když už tak chce učinit, stanou se další zlé věci. Vílí královna poručí své služebné, aby zabila Jonathana. Ta se k němu přímo dostane a hodlá ho zabít. Zde se ale dějí další zlé věci. Konečně jsme přišli na způsob, jak Clary zničit runu. Ač Jonathan protestuje, Clary neváhá a nechá Izzy, aby jejímu bratrovi aplikovala Naebeský oheň a tím zničila runu, jež je poutá. Bohužel, účinek je moc slabý. Při boji s démony se ukáže pouto mezi ní a Jonathanem jako nebezpečnější, než se zdálo. Nyní je zapotřebí, aby s ní byl neustále Jace, jinak propadá temnotě a chová se jako mrcha přisluhující Jonathanovi. V okamžiku, kdy ale bojuje Jace s jedním z démonů, ji tento démon odhodí. Ve slabém okamžiku spatří Jonathana a Jace. Musí si mezi nimi vybrat. Jace je moc daleko, a pokušení až příliš intenzivní. Jakmile se ve snu dotkne Jonathana, stvrdí tím Clary svůj osud a podléhá temnotě. Navenek se tváří, že se nic nestalo, ale když se dostane Jonathan do nebezpečí, zabije nymfu a Jonathana zachrání. Už jsou neodlučitelní. Alec se rozejde s Magnusem, aby mohl dodržet dohodu s jeho otcem a tím mu vrátit moc. Vrací se Luke. 100 procent.

Divergence (2014)

Film jsem viděl již mnohokrát, ale až nyní jsem se dostal k jeho zhodnocení. Snímek patří mezi mé oblíbené, považuji ho za velmi dobrý, de facto výborný. Děj se odehrává sto let po velké válce, kdy se ve městě Chicago, jedno z mála nezničených, zavedl systém Frakcí. Za určitou dobu jsou mladí povinni rozhodnout se, ke které se přidají. Zdali budou laskaví, tedy Mírumilovní, pravdomluvní a čestní, tedy Upřímní, chytří, tedy Sečtělí, odváždí, tedy Neohrožení, či nesobečtí, tj. Odevzdaní. Mladá dospívající dívka, Beatris (Shailene Woodley), a její bratr Caleb (Ansel Elgort) jsou odevzdaní, ve frakci, která vede celé město. Příběh se točí zejména kolem Beatris. Ta se svým bratrem podstoupí zkoušku, v níž se určí, v jaké frakci bude dál. Když neuspěje, dostane se k Odpadlíkům, chudým, kteří nikam nepatří. Jenomže ona uspěje. Ale jinak, než by se dalo čekat. Stala se Divergentní, má předpoklady k více frakcím a stává se ohrožením pro celý systém. Je zkrátka odlišnou. V den, kdy si volí frakci, v níž zůstane navždy, vybere si Neohrožené. Zradí tím Odevzdané, a potupí vládní frakci. O post vlády se pokouší Sečtělí, jež vede Jeanie (Kate Winslet). Děj pokračuje dál, a Beatris, nyní už je Tris, se setkává s Thobiasem, alias Čtyřkou (Theo James) a snaží se mezi svými novými "kolegy" prosadit. Ne vše jde ale snadno. Zdá se, že na to nemá, není dost silná, a navíc, svět kolem ní se stále točí, Sečtělí tlačí na Odevzdané a k tomu chce využít Neohrožené. Navíc, ona je přece divergentní, a těch se všichni bojí. Zvládne to? To se dozvíte sami. 95 procent, film doporučuji.

Lovci stínů: Nástroje smrti - Nebeský oheň (2019) (epizoda)

17.díl. Izzy se rozhodne prozkoumat tajný program ve Spolku. Použije k tomu Simona coby "vězně", jenž má nastoupit do výkonu trestu. Jsou spolu spojení skrze prsteny Sličného lidu. Simon poznává, co je ve skutečnosti celý program zač. Nejen, že zde najde Rafaela, jistou ženu, napůl lovkyni, napůl vílu, ale také zjistí, poté, co je Rafael odveden, že se zde vězňům bere jejich nadpřirozenost. Z Rafaela je člověk. Izzy se včas, pomocí té ženy, jež Simonovi sebrala prsten, dozví, co se děje. Už předtím zjistila, kdo všemu velí: Viktor Aldetree, bývalý představitel Institutu. Chce zničit podsvětí, s pomocí části Nebeského ohně. Po boji jsou zásoby dány do Institutu, aby je mohla Clary použít na zbavení se runy. Sama Clary si vyslechne Jonthanův příběh, a zjistí, že ke svému bratrovi má a měla mnohem blíž. I přesto, nepodlehne temnému pokušení a rozhodne se ho zbavit. 95 procent.

Lovci stínů: Nástroje smrti - Neopouštěj mě (2019) (epizoda)

16.díl. Clary se nepodaří s pomocí Mlčenlivých bratrů ze sebe odstranit runu. Napadne ji ale ještě jeden způsob, jak se jí zbavit. Hodlá přivolat Lilith. Jedině ona sama ji může přivést zpět na zem. Díky Simonovi a Izzy, kteří se vydají za Kainem, mají i ochranu, a s pomocí jakési konfigurace můžou Lilith udržet uvězněnou, aby jim neutekla. Jonathan se se Sličnou královnou dohodne na spolupráci. Tím získá možnost nalézt meč Morning Star. Vydá se za Lilith, aby ji zabil, ale v ten okamžik je Claryninou mocí přivolána do staré elektrárny. Zde je podrobena výslechu, a je zjišťěno, že meč, kterým by mohla zbavit sebe sama runy, je zničen. Při boji s Jonathanem dostane Clary touhu Jonathana zachránit. Pošle ho do vězení v institutu, kde je svázán. Ač je pro ni těžké bojovat s vnitřní temnotou, jež v ní je, věří, že ji dokáže Jace udržet na uzdě. Alec je u Magnuse, a sleduje, jak se probouzí.Magnus je opět připraven, pro své vlastní dobro, Lorenzem o moc. Alec se ho chystá požádat o ruku. Luciena přijmou ve vlčí společnosti. 95 - 100 procent.

Lovci stínů: Nástroje smrti - Na Děti noci (2019) (epizoda)

15.díl. Maia se snaží najít způsob, jak zabít Heidi. Simon jí v její činnosti plně podporuje. Při výslechu u Aleca si vzpomene, že ví o někom, kdo by mohl dokázat Heidinu vinu. Ta se ale o všem včas dozví. Ještě předtím oznámí slavnostní přípitek za vraždu vlkodlaků, a poté jde za Norou, aby ji trochu přidusila. Díky Magnusově, trochu pokroucené magii, se Nora probouzí a vše dokáže. Maia už ale nemá trpělivost, a tak chytrým trikem zabije, s pomocí svěcené vody, Heidi. Simon se kvůli tomu ale na ni zlobí. Neměl potřebu zabíjet. Magnus žárlí na dalšího muže, jenž trochu po Alecovi pomrkává a mluví s ním o intimnějších věcech. Clary se přestává kontrolovat, v jednu chvíli při tréninku s dívkou, (která ji chce tajně ublížit, protože by tím mohla zranit i Jonathana, jenž jí zabil blízkou osobu) ji udeří a poté běží pryč. Na mostě se setká s Jonathanem, a zjistí, že má její bratr ve všem pravdu. Jedna její část touží, aby s ním byla, aby byla zlá. Při návratu se rozhodne spálit si ruku, tak, jako to činil Jonathan. Moc se jí to líbilo. Jace ji však vyrušil a rozhodnul, že půjde k mlčenlivým bratrům. Izzy se loučí s Rafaelem, o němž bylo zjištěno, že "stvořil" Heidi. Je odsouzen do vězení, ačkoliv se začal chovat velmi dobře. Magnus se zhroutí. 95 - 100 procent.