Abeceda (1969) (studentský film)

Fascinující. Tuhle abecedu bych pouštěl první hodinu natěšeným prvňáčkům. | ► The Alphabet

Hořký měsíc (1992)

Francie bez absinthu už nikdy nebude to co byla. Co k tomuhle filmu napsat… Jedná se v podstatě o velmi otevřenou intimní a pro hodně lidí asi šokující zpověď jednoho páru při setkání s jiným párem na lodi, směřující do daleké Indie. Z toho by se postavil i knězovi. Schválně jestli chodili ke zpovědi do kostela… To ale odbíhám od tématu. Ve filmu se střídají dlouhé retrospektivní pasáže, odehrávající se v Paříži, s děním na lodi a druhý pár se díky vlivu Mimi a Oscara začíná měnit a probouzet se ze stereotypu všedních dnů. Opravdu všechno plyne k nevyhnutelnému konci? V každém z nás je něco sadomasochistického a nejlíp se to pozná, když je nám někdo vydán na milost a nemilost.

Playtime (1967)

Je to tu anglicky. Push. Nikdo sice anglicky neumí, ale hlavně že to je moderní. Naprosto jsem nechápal genialitu Jacquese Tatiho. Věděl jsem v čem spočívá, ale nějak jsem ji nedokázal ocenit. Vše, co jsem od něj zatím viděl, mě víceméně nudilo, ale atmosféra odcizeného supermoderního města v Playtime mě naprosto pohltila a hltal jsem každé dokonale promyšlené políčko filmu. Během tohoto snímku bych vám i odpřísáhnul, že se budoucnost neodehrála už kdysi dávno a že scénář k ní nenapsal Ed Wood Jr. Konečně jsem uzřel tu Tatiho ryzí genialitu v plné kráse. Tenhle snímek má opravdu něco do sebe a komická postavička pana Hulota do příběhu pasuje naprosto dokonale jako scházející dílek puzzle. Playtime ale hlavně není postaven převážně na Tatiho výkonech, jak bývá u jeho filmů zvykem. Navíc je celková atmosféra snímku umocněna opravdu vynikající hudbou. Ve filmu se prakticky nemluví, a když už se tak děje, tak se tu naprosto chaoticky střídá francouzština, angličtina a němčina. To ale vůbec nevadí a spíš to podtrhuje atmosféru snímku a osamocenost lidí v rušném velkoměstě. A co ta Praha? – Let byl zrušen.

Saw: Hra o přežití (2004)

Jste mu vděčná, Mandy? – On mi… pomohl. Nádherně šokující originální filmeček. I za 18 dní se dá natočit TV film, který se díky své kvalitě dostane do kin. Škoda té střely do hrudníku, která se přesunula do ramene. Jinak nemám filmu skoro co vytknout. Snad jen to, že se „nelogičnosti“ objasní až v druhém a třetím díle. Konec hry.

Moucha (1999) (seriál)

Vynikající! Asi si koupím komiks. Zrovna nedávno jsem ho viděl v nějakém knihkupectví.

Český sen (2004)

Sonda do mentality nejen důchodců a rodin, které se těší na společný výlet do hypermarketů, kde stráví den utrácením peněz za věci, které nepotřebují. Oceňovaný zábavný a velmi poučný dokument. Kdo dal méně než dvě hvězdičky tak byl u toho nebo patří k umírněnější frakci chronických nakupovačů utrácečů rádoby šetřílků. Brutallita davu je opravdu zarážející. Vítejte v civilizaci. | ► Trailer, TV Reklamy 1 2 3

Hra na pláč (1992)

Vždyť je to jen kus masa. … Krásně jsem si to vychutnal. – (smích) – Já si to vychutnal. Byls fakt skvělej. Věř mi. Fergus je v podstatě dobrý člověk. Zřejmě ale vyrůstal ve špatné společnosti, a tak nakonec skončil jako dobrovolník u IRA. Psychologické drama o hrůzách jedné ostrovní války se poněkud nečekaně zvrhne v psychologické drama o jedné netradiční lásce. Překvapivě je v druhé části mnohem víc násilí než v té první a tak vůbec je místy dost drsná. Sbíral jste už někdy zuby zlámanejma prstama? V první části vlastně jen vojáci rozstříleli úkryt teroristů. Vše, kromě vztahu Ferguse s vězněm, jde do pozadí a už tady se režisér dotýká choulostivých témat. Po srážce Jodyho s vojáky pak musí Fergus splnit slib, a tak odjíždí do Londýna. No a zde se to po krátké idylické romanci začíná zamotávat. Závěr zůstal otevřený, takže se nakonec můžeme jen dohadovat, jak vztah Ferguse a Dil skončí. …a škorpión odpoví: Nemůžu za to, jsem už takovej.

Cesta domů (1999)

Tohle je přesně ten typ filmu, který dokáže z diváka vyloudit blažený úsměv a u černobílých pasáží možná i nějakou tu slzičku. Poezie, která člověka pohladí na duši a ještě nadlouho utkví v paměti.