• Krátkometrážní

Danza macabra (1964)

Včera som si urobil výlet do horrorovej histórie. Pustil som si starý taliasnko francúzsky čiernobiely snímok "Danza macabra", ktorý v roku 1964 natočil režisér Antonio Margheriti. Horrorový príbeh o ambicioznom novinárovi Alanovi Foresterovi, ktorý sa podujme stráviť noc zosnulých na neobývanom strašidelnom zámku v Providence na mňa zapôsobil. Zrejme aj vďaka tomu, že som si ho pozrel okolo polnoci a v pôvodnom znení (po taliansky) s českými titulkami. Bol to výborný, silne atmosferický gothický horror. ****

Zánik domu Usherů (1980)

Americký spisovateľ Edgar Allan Poe napísal v roku 1839 poviedku "The Fall of the House of Usher". Je považovaná za klasické dielo v oblasti horrorovej literatúry. Čo môžem potvrdiť. Viac krát som ju už prečítal. V roku 1980 sa pražský žid Jan Švankmajer rozhodol, že ju sfilmuje. Tým svojim typickým, dekadentným, nechutným spôsobom natočil krátkometrážny film, čo s Poeho geniálnou literárnou predlohou nemá vlastne takmer nič spoločné. Obrezaný umelec Švankmajer zasa len predviedol tie svoje nudné psychedelické fantasmagórie. **

Jezdci Apokalypsy (2009)

Skúsený policajný inšpektor Aidan Breslin, prežíva traumu zo smrti svojej manželky a popri tom vyšetruje prípad brutálnych rituálnych vrážd. Do toho sa motajú biblické proroctvá a existuje aj akési prepojenie medzi vrahom a samotným detektívom. Je to taký klasický, šablonovitý thriller akých som už videl nespočet. Nebolo to špatné, ale nijak zvlášť ma to nezaujalo a asi na to veľmi rýchlo zabudnem. No za jedno pozretie a za slabšie tri hviezdičky to stojí. ***

Evil Conduct - Home Sweet Home (2014) (hudební videoklip)

Pieseň "Home Sweet Home" je jedna z dvoch skladieb z oficiálneho singlu holandskej skinheadskej hudobnej skupiny Evil Conduct. Druhá skladba sa volá "One Of The Boys". Singel vyšiel v roku 2009 pod značkou vydavateľstva Randale Records. No až o päť rokov neskôr, v roku 2014, bol ku skvelému old schoolovému Oi! songu "Home Sweet Home" natočený videoklip. Je to klasický, dobre spracovaný, skinheadský klip, ktorý iste poteší všetkých starých skinov. Oi! ****

Evil Conduct - Working Class Heroes (2012) (hudební videoklip)

Pieseň "Working Class Heroes" je v poradí ôsma skladba z piateho radového štúdiového albumu holandskej skinheadskej hudobnej skupiny Evil Conduct. Nesie názov "Working Class Anthems". Vyšiel dvadsiateho šiesteho októbra 2012 pod značkou vydavateľstva Randale Records. Je to ich predposledný oficiálny album. V roku 2015 sa kapela Evil Conduct rozpadla. Ku skvelému old schoolovému Oi! songu "Working Class Heroes" natočili výborný working class videoklip. ****

Delirium (1972)

Po dlhšom čase som dostal chuť na nejaké originálne staré podctivé talianske giallo. Zalovil som vo svojom archíve a vytiahlo snímok "Delirium", ktorý v roku 1972 natočil Renato Polselli. S tvorbou tohto menej známeho režiséra som sa ešte nestretol, takže som nečakal žiadny giallo klenot na úrovni snímkou Daria Argenta, Lucia Fulciho či Mario Bava. Renato Polseli patrí skôr do druhej ligy v tomto špecifickom filmovom žánry. No i tak som bol s jeho snímkom "Delirio caldo" spokojný. Andante italiano giallo. ***

GG Allin & The Murder Junkies - Bite It You Scum (1991) (hudební videoklip)

Song "Bite It You Scum" je najagresívnejšia, najšpinavejšia a najnenávistnejšia skladba v histórii punku. Bola súčasťou repertoáru amerického speváka GG Allina. Hrával ju so svojou doprovodnou kapelou The Murder Junkies. Dvanásteho júna roku 1991 ňou zahájili koncert v New Yorku. Zmyslov zbavený, z reťaze utrhnutý GG Allin predviedol počas nej svoju povestnú shock show. Bol úplne nahý, päsťami a kopancami napadal divákov, akúsi opitú ženskú povláčil za vlasy po zemi, počas spevu sa vysral, vlastné hovná si rozmazal po tvári a znova sa zúrivo pustil do prítomných ľudí, ktorí pred ním doslova zutekali zo sály. GG Allin bol scumfuc punkový Satan. *****

Živý terč (1993)

Americký akčný film "Hard Target" natočil v roku 1993 čínsky režisér John Woo. Do hlavnej úlohy obsadil belgického majstra bojových umení Jean-Claude Van Demmeho. Stvárnil postavu nezamestnaného veterána Chance Boudreaxa, ktorý rozložil a zlikvidoval zločineckú skupinu, čo organizovala vražedný lov na ľudí pre bohatých klientov. Mal sa stať ľahkou obeťou v ich šialenej hre. Mal byť len "Živý terč". Lenže karta sa obrátila. Z koristi sa vykľul neľútostný lovec. ***

Guns N' Roses: Welcome to the Videos (1998) (hudební videoklip)

Perfektne zostavená kolekcia profesionálne natočených videoklipov americkej hard rockovej hudobnej skupiny Guns´n´Roses z čias, keď boli svetovými rockovými hviezdami. DVD "Guns N´Roses: Welcome to the Videos" obsahuje dvanásť klipov ku songom: "Welcome to the Jungle", "Sweet Child O Mine", "Paradise City", "Don´t Cry", "Live and Let Die", "November Rain", "Yesterday´s", "The Garden", "Dead Horse", "GArden of Eden", "Estranged", "Since I Don´t Have You". ****

Guns N' Roses - November Rain (1991) (hudební videoklip)

Pieseň "November Rain" je v poradí desiata skladba z tretieho oficiálneho štúdiového albumu americkej hard rockovej hudobnej skupiny Guns´n´Roses. Album sa volá "Use Your Illusion I.". Vyšiel sedemnásteho septembra roku 1991. Kapela vtedy bola na vrchole, dosiahli globálnu popularitu, stali sa svetovými rockovými hviezdami. Svedčí o tom aj rozpočet, ktorý bol použitý na natočenie ich megalomanského videoklipu ku songu "November Rain". Za tie peniaze by sa na Slovensku natočili štyri celovečené kino filmy. *****