• Krátkometrážní

Pavučina snů (2003)

Je to už hodne dávno, čo som sa zaprisahal, že nebudem pozerať filmové adaptácie diel, ktoré napísal americký spisovateľ Stephen King. Dôvod je jednoduchý. Filmy nikdy nedosiahnu genialitu literárnej predlohy, ktorú dal na papier tento famózny spriadač príbehov. Filmy ma akurát tak dokážu odradiť od opätovného prečítania knihy. Čo je nesmierna škoda. Presne tak je to i v prípade snímku "Pavučina snov". Je to perfektný, tajomný, dychberúci sci-fi román, ktorému filmové prevedenie nesiaha ani len po členky. Dám vám jednu dobre mienenú radu: Kinga treba čítať a nie pozerať. Knihy: ano! Filmy: Nie!!! **

Voják 4: Pohyblivý terč (2015)

Čo môžete očakávať od filmu s poradovým číslom štyri, keď ani prvá časť tejto série nestála za fajku dymu? No ano, nič! A presne to som dostal pri sledovaní amerického akčného snímku "Voják 4: Pohyblivý terč". Absolútne nič. Nič v tomto paškvile nefunguje. Logika scenára je na úrovni demencie. Herecké výkony sú zúfalo úbohé. Prestrelky úplne primitívne. Fyzické súboje neprehľadné, zmätené. Réžia hlboko, hlboko, hlboko podpriemerná. Nemusíte mať profesionálny vojenský výcvik a ani nemusíte byť expert v ovládaní strelných zbraní, aby ste si ihneď všimli, že sa pozeráte na totálne zmršený nonsens. *

Fortuna liga - magazín (2019) (pořad)

Fortuna lige je najvyššia slovenská futbalová súťaž. Vznikla po rozpade Česko-Slovenska v roku 1993. Momentálne v nej pôsobí dvanásť klubov. Doposiaľ najúspešnejším mužstvom je ŠK Slovan Bratislava, ktorý ju dokázal deväť krát vyhrať. Na druhom kanály slovenskej verejno-právnej televízie sa od roku 2019 pravidelne objavuje tridsať minútová relácia "Fortuna liga - magazín", ktorá mapuje aktuálne dianie v tejto súťaži. Pre futbalových fanúšikov je to vecné a prehľadné zhrnutie diania v našej navyššej futbalovej lige. Ja osobne si to vždy rád pozriem. Preto dávam tri hviezdičky a dodávam, že športu zdar a futbalu zvlášť. ***

Starci na chmelu (1964)

"Modleme se, modleme se, bosa nova, bosa nova. Opakujme ta dvě slova, bosa nova, bosa nova. S tou modlidbičkou dojdeš vždycky nejdál a dosáhneš s ní všecko cos kdy chtěl. Ač Karel čtvrtý byl ukrutný feudál, tak zaved u nás víno a né chmel. Ta modlidba ti vrátí zdraví chatrné, to je zcela mimo diskuzi. Ač Jan Ámos Komenský byl bratr, nezavrhujeme ho soudruzi. Bosa nova, bosa nova." Chmel a pivečko to ja teda môžem, súdruhovia. Avšak starý český filmový muzikál "Starci na chmelu", ktorý bol natočený v roku 1964, vždy akosi išiel mimo mňa, nikdy som mu nedokázal prísť na chuť. **

Jako pavouk (2001)

Titul "Ako pavúk" (Along Came a Spider) je americko-nemecko-kanadský koprodukčný film, ktorý v roku 2001 natočil novo zélandský režisér Lee Tamahori a v hlavnej úlohe sa objavil afro-americký herec Morgan Freeman. Vskutku globálna spolupráca. Je to klasický šablonovitý thriller, ktorý zbehlého diváka určite nezaskočí predvídateľnými dejovými zvratmi, ale na jedno pozretie je to celkom znesiteľné. Trocha však pochybujem o tom, že obsadiť Morgana Freemana do hlavnej úlohy bola dobrá voľba. Z môjho uhla pohľadu nemá na to, aby bol ťahúňom v takto ladenom akčnom krimi thrillery. ***

Rabín Jákob (1973)

Louis de Funés patrí medzi hercov, ktorí sa nezmazateľne zapísali do pomyselnej zlatej knihy svetovej kinematografie. Nikdy nezabudnem na to, ako v úlohe komisára Juve naháňal Fantomasa, či keď ako cholerický strážmajster Cruchot hliadkoval v Saint Tropez. Z dnešného politicky korektného pohľadu však najviac kontroverzná je postava, ktorú stvárnil v roku 1973 vo filme "Dobrodružstvá rabína Jákoba" (Les Aventures di Rabbi Jacob). Bola to podarená komédia, pri ktorej som sa dobre pobavil. Pýtam sa však, či by sa mohlo niečo podobné natočiť aj dnes? Pochybujem. Pretože robiť si srandu z členov vyvolenej obce je už tresný čin. ***

Kelly Osbourne - Shut Up (2002) (hudební videoklip)

Pieseň "Shut Up" je v poradí šiesta skladba z prvého, debutového, štúdiového albumu protekčnej pseudospeváčky Kelly Osbourne. Album nesie rovnaké meno ako tento song. Vyšiel dvadsiateho šiesteho novembra roku 2002 pod značkou vydavateľstva Epic Records. Ku titulu "Shut Up" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip. Kelly mala vtedy osemnásť rokov, viditeľnú nadváhu, trápnu emo ofinku a minimálne spevácke nadanie. Nebyť toho, že je to rozmaznaná dcérenka slávneho Ozzyho, tak by tento kinder neo-pop-punkový klip určite nevznikol. Celé je to úplne zbytočné. Márna snaha, škoda času. *

Ozzy Osbourne - Gets Me Through (2001) (hudební videoklip)

Pieseň "Gets Me Through" je úvodná, v poradí prvá skladba z ôsmeho študiového, sólového albumu speváka, ktorý si hovorí Ozzy Osbourne. Album nesie názov "Down to Earth". Vyšiel šestnásteho októbra roku 2001 pod značkou vydavateľstva Epic Records. Ku songu "Gets Me Through" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip, ktorý sa nesie v klasickom Ozzyho anti-christ štýle. Nie je to nič prevratné, ale fanušíkov tohto starého rockového búrliváka to určite poteší. Ozzy sa v tomto klipe objavil so svojou doprovodnou kapelou, ktorú vtedy tvorili: Mike Bordin - bicie nástroje, Zakk Wylde - gitara a Robert Trujillo - basová gitara. ***

Ozzy Osbourne: Dreamer (2001) (hudební videoklip)

Pieseň "Dreamer" je v poradí tretia skladba z ôsmeho študiového, sólového albumu speváka, ktorý si hovorí Ozzy Osbourne. Album nesie názov "Down to Earth". Vyšiel šestnásteho októbra roku 2001 pod značkou vydavateľstva Epic Records. Ku songu "Dreamer" bol natočený temne poetický emo videoklip, ktorý radím ku klenotom tvorby tohto svojrázneho umelca. Režíroval ho Rob Zombie. Spolupráca týchto dvoch rockových velikánov sa nadmieru vydarila. Nezostáva mi nič iné, len tomu dať plné hodnotenie a spolu s Ozzym si zaspievať, že: "Jsem jen snílek, dnes si odsnívám svůj život. Jsem jen snílek, který sní o lepších dnech. Jsem jen snílek, který se snaží najít cestu. Jsem jen snílek, prosnívám si svůj život. Oh yeah, yeah, yeah!" *****

Green Day - Dreaming (2020) (hudební videoklip)

Pieseň "Dreaming" pochádza z repertoáru new yorkskej hudobnej skupiny Blondie. Je to úvodná, v poradí prvá skladba z ich štvrtého štúdiového albumu "Eat to the Beat", ktorý vyšiel trinásteho októbra roku 1979. Po viac ako štyridsiatich rokoch urobili borci z kapely Green Day veľmi podarenú cover verziu tohto songu. Bol ku nej vyprodukovaný aj oficiálny videoklip, ktorý zachytáva atmosféru koncertného tour Green Day. Je to dôstojná pocta starej dobrej formácii Blondie a ich charizmatickej speváčke Debbie Harry. Na Green Day mi vždy bolo sympatické, že sa hrdo hlásili ku svojim hudobným vzorom. ****