• Krátkometrážní

Californication (2007) (seriál)

David Duchovny sa stal svetovou hereckou hviezdou najmä vďaka americkému sci-fi mysterióznemu seriálu "Akty X", kde stvárnil agenta FBI Foxa Muldera. S postupným úpadkom tejto série začala zapadať aj jeho hviezdna kariéra. Snaha o oživenie prišla v roku 2007, keď sa začal vysielať televízny seriál "Californication". Podarilo sa to. David Duchovny povstal z popola ako bájny phénix v podobe nekonvenčného spisovateľa Hanka Moodyho. Na mňa to bolo síce dosť sprosté, nechutné a vulgárne, ale musím uznať, že si to našlo početnú skupinu oddaných a nadšených divákov. Svojim spôsobom kontroverzné, ale komerčne úspešné. Misia splnená. ***

Všechno nejhorší (2017)

Najzaujímavejší a aj najstrašidelnejší príbeh o desivej časovej sľučke som si prečítal v poviedke "Ten pocit, ktorý sa dá opísať len po francúzsky". Napísal ju americký spisovateľ Stephen King. Je súčasťou zbierky "Všetko je možné" (Everything´s Eventual). Najlepšia, najserióznejšia filmová variácia na túto tému je snímok "Osudový dotyk" a najviac ma pobavil kúsok z roku 1993 "Na Hromnice o deň viac". Uviaznutie v čase, neustále opakovanie tej istej udalosti, časopriestorové zacyklenie bez možnosti posunutia sa vpred, je pre mňa hodne lákavý námet. Takže ani pri teenagerskom mysterióznom horrore "Všetko najhoršie" som sa nenudil. Ja tomu tie tri hviezdičky dám. "Happy Death Day". ***

Stop - Partyshit (2020) (hudební videoklip)

Nový videoklip Tommyho Trumpa a jeho novej kapely Stop ku songu "Partyshit" bol špeciálne natočený pre youtubera Majkla Punka, uživateľa čsfd s nickom Joker Punx, pre bizarnú postavu pražského punkového undergroundu Michala Knapa. Ten si tam strihol aj hlavnú úlohu. Majkl má čierne číro, tričko GG Allina a oháňa sa vreckovým nožíkom. Tvorba Tommyho Trumpa sa mi vždy pozdávala a teraz keď začal spievať po česky je to už takmer úplne dokonalé. No a Majkl Joker Punx je scumfuc borec, na ktorého nedám dopustiť. Takže mi nezostáva nič iné ako dať plné hodnotenie. To je jasný! *****

Aleš Brichta - Když po tobě jdou (2009) (hudební videoklip)

Ostravák David Beránek je v rámci českej videoklipovej tvorby uznávaná kapacita. Natočil mainstrenovo úspešné klipy pre také zvučné mená ako sú Kabát, Lunetic, Alkehol, Ilona Csaková, Miro Žbirka, Chaozz, Doga, Maduar, Ewa Farna, Marta Jandová, Petr Muk, Daniel Landa, Divokej Bill. Je to videoklipový hitmaker. Zrejme preto si ho v roku 2009 najal starý pražský rocker Aleš Brichta, aby mu zrežíroval klip ku jeho songu "Když po tobě jdou" a pomohol mu sa vyhrabať zo žumpy, do ktorej sa jeho kariéra postupne prepadla. Avšak ani zručnosť, profesionalita a prestíž pána Davida B.S. ho nedokáže vytiahnuť z tých sračiek, v ktorých sa topí. Aleš Brichta je už načisto odpísaný. Bohužiaľ je to tak. Rock never die! Brichta is dead! *

Simpsonovi - Den pro závislosti (2004) (epizoda)

Pätnásta epizóda z pätnástej série amerického, animovaného, televízneho seriálu "The Simpsons" sa volá "Deň pre závislosti" (Co-Dependent's Day). Bart Simpson a jeho mladšia sestra Lisa si zájdu do kina na premiéru poslednej časti populárnej sci-fi ságy Kozmické vojny. Ich veľké očakávania neboli ani zďaleka splnené. Sú z toho sklamaní až do takej miery, že požiadajú svojich rodičov, aby ich odviezli do Kalifornie za tvorcom tejto filmovej série. Chcú mu osobne povedať, že Kozmické vojny skĺzli do nudného, komerčného mainstreamu. Marge Simpsonová začne spolu so svojím manželom Homerom nadmieru holdovať alkoholu. ****

Simpsonovi - Tiráda americké hospodyňky (2004) (epizoda)

Desiata epizóda z pätnástej série amerického, animovaného, televízneho seriálu "The Simpsons" (Simpsonovci) sa volá "Diatribe of a Mad Housewife" (Tiráda americkej ženy v domácnosti). Homer Simpson je prepustený zo springfieldskej atómovej elektrárne. Dlho neváha a impulzívne si kúpi starú, vyradenú, ojazdenú sanitku. Začne podnikať v oblasti poskytovania rýchlej zdravotnej pomoci. Jeho manželka Marge Simpsonová v sebe objaví literárne nadanie. Podujme sa napísať historický, milostný, romantický román. Stane sa z neho mainstreamový bestseller. Keď si jeho oficiálne, verejné vydanie prečíta Homer, tak ho to hodne šokuje a poriadne rozruší. *****

Simpsonovi - Homerova zelená medicínka (2002) (epizoda)

Šestnásta epizóda z trinástej série amerického, animovaného, televízneho seriálu "The Simpsons" (Simpsonovci) sa volá "Weekend at Burnsie´s" (Homerova zelená medicínka). Homer Simpson utrpí úraz, kvôli ktorému sa dostane do medicínskeho programu, ktorý je založený na pravidelnom užívaní marihuany. Tá mu má pomôcť prekonať bolesti a urýchliť rekonvalenscenciu. Homer sa však veľmi rýchlo stane na cannabise zavislý. Zájde to až tak ďaleko, že sa postaví do čela bojovníkov za jej legalizáciu. Až na úpenlivú žiadosť svojej manželky Marge sa vzdá užívania zákernej zelenej medicíny. ***

Simpsonovi - Bart v úloze matky (1998) (epizoda)

Tretia epizóda z desiatej série amerického, animovaného, televízneho seriálu "The Simpsons" (Simpsonovci) sa volá "Bart the Mother" (Bart v úlohe matky). Bart Simpson spolu so svojim spolužiakom a kamarátom Nelsonom Muntzom strieľajú zo vzduchovky. Bartovi sa viac menej náhodou podarí zastreliť vtáka, ktorý vo svojom hniezde sedel na vajíčkach. Nie je z toho zrovna nadšený, prepadnú ho výčitky svedomia. Rozhodne sa, že to napraví tým, že sa postará o to, aby sa mláďatá vyliahli. Začne sa poctivo starať o vajíčka. Jeho i celú rodinu Simpsonovcov prekvapí, keď sa namiesto vtákov vyliahnu exotické jašterice. ****

Simpsonovi - Trable s triliony (1998) (epizoda)

Dvadsiata epizóda z deviatej série amerického, animovaného, televízneho seriálu "The Simpsons" (Simpsonovci) sa volá "The Trouble with Trillions" (Starosti s triliónmi). Homer Simpson na poslednú chvíľu vyplní ročné daňové priznanie, v ktorom uvedie nepravdivé údaje. Štátna kontrola odhalí jeho pokus o daňový podvod. Začne sa o neho zaujímať FBI. Prinútia ho ku spolupráci, v rámci ktorej má pomôcť odhaliť trilionvú spreneveru, ktorej sa pred mnohými rokmi dopustil jeho šéf, majiteľ springfieldskej atómovej elektrárne Charles Montgomery Burns. ****

Simpsonovi - Jak napálit pojišťovnu (1998) (epizoda)

Šestnásta epizóda z deviatej série amerického, animovaného, televízneho seriálu "The Simpsons" (Simpsonovci) sa volá "Dumbbell Indemnity" (Ako napáliť poisťovňu). Barman Vočko Szyslak si po dlhom čase nájde vážnu známosť. Začne chodiť s atraktívnou ženou. Je veľmi šťastný. Zahrňuje svoju lásku darčekmi a rôznymi milými pozornosťami. Lenže začínajú mu pomaly dochádzať peniaze, aby to všetko mohol financovať. Preto požiada svojho kamaráta Homera Simpsona, aby mu pomohol spáchať poistný podvod. To však poriadne naštrbí ich dlhoročné priateľstvo. Zaľúbený Vočko totiž Homera podlo zradí. *****