• Krátkometrážní

M*A*S*H - Partyzánské sny (1979) (epizoda)

Tretia epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Guerilla My Dreams" (Partizánske sny). Do americkej armádnej mobilnej nemocnice M.A.S.H. 4077 je privezená mladá severo-kórejská partizánka. Má stredne ťažké zranenia, ktoré si vyžadujú odbornú lekársku pomoc a niekoľko dňovú hospitalizáciu. Doktor kapitán Benjamin Franklin Hawkeye Pierce sa jej snaží pomôcť. Je však silne znepokojený z toho, že po uzdravení má byť táto zajatkyňa podrobená krutému výsluchu zo strany jej juho-kórejskej eskorty. ****

M*A*S*H - Příliš mnoho kuchařů (1979) (epizoda)

V poradí prvá, úvodná epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Too Many Cooks" (Príliš mnoho kuchárov). V armádnej mobilnej nemocnici M.A.S.H. 4077 sa ocitne pacient, ktorý je výborný kuchár. Kapitáni Benjamin Franklin Hawkeye Pierce a B. J. Hunnicutt pohotovo využijú jeho talent a nechajú si pripravovať vyberané gurmánske špeciality. Budú však veľmi sklamaní, keď tento vojak prejaví záujem vrátiť sa späť na frontu, kde chce variť pre svojich spolubojovníkov. Veliteľ tábora doktor plukovník Sherman T. Potter prežíva osobnú krízu, keď dostane nedobré správy od svojej manželky. *****

M*A*S*H - Kdo se směje naposled (1977) (epizoda)

Štvrtá epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Last Laugh" (Kto sa smeje naposledy). Do armádnej mobilnej nemocnice M.A.S.H. 4077 príde kapitán Leo Bardonaro. Odslúžil si svojich zopár mesiacov v Kórei a je pred odchodom späť domov, do Spojených Štátov Amerických. Je to starý kamarát doktora kapitána B. J. Hunnicutta. Obaja si navzájom začnú robiť rôzne malé žartíky, aby nachytal jeden druhého. Tieto ich ťahanice začnú mať vplyv na celý chod tábora. Nakoniec bude musieť do ich zábavky zasiahnúť kapitán Benjanim Franklin Hawkeye Pierce. ****

M*A*S*H - Čaj (1978) (epizoda)

Osemnásta epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Tea and Empathy" (Čaj). Do mobilnej vojenskej nemocnice MASH 4077 je privezených mnoho vážne zranených vojakov. Nastane však nečakaný problém. Zistí sa, že niekto ukradol všetky zásoby penicilínu. Je to nesmierne dôležitý liek, aby mohli pacientom pomôcť. Nadporučík, rímsko-katolícky kňaz otec John Patrick Mulcahy vypátra, kde ich penicilín zmizol. Rozhodne sa jednať na vlastnú päsť a dodať ukradnutý liek späť do tábora. V tejto nie zrovna jednoduchej misii mu výrazne pomôže seržant Maxwell Q. Klinger. *****

M*A*S*H - 'Vůně' hudby (1978) (epizoda)

Šestnásta epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "The Smell of Music" (Vôňa hudby). Major Charles Emerson Winchester III. si zadováži lesný roh a vytrvalo sa snaží na tomto hlučnom dychovom nástroji naučiť hrať. Jeho spolubývajúci kapitán Benjamin Franklin Hawkeye Pierce a kapitán B. J. Hunnicutt sú z jeho hudobnej kakofónie zúfalí, a preto na protest prestanú s osobnou hygienou. Pre ostatných členov tábora sú tieto ich extrémy obťažujúce a nepríjemné. Preto sa to rozhodnú radikálne vyriešiť a priviesť rozhádaných doktorov k rozumu. *****

M*A*S*H - Big Mac (1975) (epizoda)

Dvadsiata prvá epizóda z tretej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H." sa volá "Big Mac" (Big Mac). V mobilnej vojenskej nemocnici M.A.S.H. 4077 sa celé jej osadenstvo pripravuje na výnimočnú, slávnostnú udalosť. Ich tábor má poctiť svojou návštevou generál Douglas MacArthur. Všetci sa mu snažia pripraviť pokiaľ možno čo najviac srdečné privítanie. Bude pre nich veľkým prekvapením a i sklamaním, keď cez ich tábor iba prefrčí so svojou kolónou. Jediný komu zasalutuje je desiatník Maxwell Klinger, ktorý sa predvedie v prevleku za Sochu slobody. *****

Con Air (1997)

Nicolas Cage je podľa môjho názoru jeden z najpreplatenejších hollywoodskych hercov. Jeho chabé herecké schopnosti sú abslútne neúmerné astronomickým honorárom, ktoré za ne poberá. Navyše s pribúdajúcimi rokmi jeho potenciál stabilne klesá. Čakám kedy sa prepadne do takzvaného dobre plateného odpadu. Dávam mu ešte tak nanajvýš päť rokov. Svoj vrchol dosiahol niekedy koncom deväťdesiatých rokov minulého stročia. Vtedy bol ešte ako tak pozerateľný. Do tohto obdobia spadá aj akčný snímok "Con Air", v ktorom sa objavil v roku 1997. To stálo aspoň za tie tri hviezdičky. ***

Hirošima - počátek atomového věku (2015) (TV film)

Na lúke rastú kvety, v piesku sa hrajú deti. Z lietadla niečo letí a zlaté slnko krásne svieti. Všetci ľudia rozmýšľajú, ktovie čo nám posielajú. Je to dar od strýka Sama, taký hríb ešte nikto nemal. Hirošima, ty si milá má. Hirošima, ty si milá má, Hirošima. Na lúke horia kvety, na piesku horia deti. V uliciach je čudné vrenie, malo to byť prekvapenie. Výrazne sa oteplilo, prekvapko sa vydarilo. Má to niekto ale šťastie, atomový hríb ešte stále rastie. Hirošima, ty si milá má. Hirošima, ty si milá má. Prší, prší, len sa leje, nezatváraj milá dvere. Milá má, duša má, nezatváraj pred náma. (text bratislavskej punkrockovej hudobnej skupiny Karpina). ***

Vetřelec vs. Lovec (2007) odpad!

The Asylum je americká nezávislá filmová spoločnosť, ktorá produkuje tie najbrakovejšie béčkové nízkorozpočtové filmy, aké si len viete predstaviť. Absurdné, hlúpe scénare, idiotské dialógy, príšerné filmové triky, totálne mizerní herci, žalostne úbohá réžia. To sú typické znaky snímkov od The Asylum. Niekedy sa dá pri tom pobaviť. Vypnúť mozog, potlačiť vnímanie logiky, vypiť zopár pív a zasmiať sa na nefalšovanej filmovej primitivite. Zopár krát som to tak urobil a následne dal aspoň tú jednu maličkú hviezdičku. Avšak titul "Votrelec vs. Lovec" prekonal moju hranicu tolerancie. V tomto prípade nemôžem dať iné hodnotenie ako odpad!

Kam doskáče ranní ptáče (1987)

Prvý krát som snímok "Kam doskáče ranní ptáče" videl v roku 1987. Mal som desať rokov. Vtedy sa mi to dosť hodne páčilo. Zapôsobilo to na mňa. Keď sa teraz tak nad tým zamyslím, môžem skonštatovať, že tento nenápadný, dnes už takmer zabudnutý, český film vo mne prebudil, či skôr posilnil záujem o sci-fi tvorbu. Celkom rád by som si to znova pozrel a zhodnotil to z uhla pohľadu dospelého diváka. No už len z toho dôvodu, že si dodnes sponímam na príbeh žiaka šiestej triedy Pavla Musila, ktorý si vytvorí svoje vlastné klony, musím dať tomuto titulu štyri nostalgické hviezdičky. ****