• Krátkometrážní

Sněhová královna (2012)

Jeden animovaný ruský snímok s názvom "Snehová královná" som už videl. Natočil ho v roku 1957 režisér Lev Konstantinovič Atamanov. Po viac ako siedmych rokoch sa mi dostal do rúk rovnomenný animovaný ruský film. "Snehová kráľovná" z roku 2012. Oba tieto snímky sú filmovou adaptáciou literárnej predlohy známeho dánskeho rozpravkára Hansa Christiana Andersena. S verziou z roku 1957 som bol veľmi spokojný, takže som jej dal štyri hviezdičky. Novšie spracovanie z roku 2012 ma už tak moc nebavilo, ale tri hviezdičky si zaslúži. ***

Sbal prachy a vypadni (1998)

Anglický režisér a scénarista Guy Ritchie (Gay v piči) ma nikdy nedokázal svojou filmovou tvorbou zaujať. Snímok "Zbaľ prachy a vypadni!" je vlastne jeho jediný titul, ktorý som dokázal pred rokmi dopozerať až do konca. Teraz som sa ku nemu znova vrátil, že si ho opäť kuknem. No druhý krát som to až do konca veru nezvládol. Nechcem tvrdiť, že je to špatný film. Má svoje kvality a iste si našiel mnoho nadšených divákov. Mne však Ritchieho coolový britský gangsterský štýl moc nepasuje. Takže som to po pár minútach zbalil a vypadol radšej von na pivo. ***

Pochybná žena (1946)

Alfred Hitchcock je stálym členom v rebríčku mojich najobľúbenejších režisérov. Videl som už mnoho jeho snímkov. Má jedinečný rukopis. Bol to geniálny režisér. Dnes som si kolekciu jeho filmov rozšíril titulom "Notorious", ktorý natočil v roku 1946. Zhliadol som výborne spracovaný romanticko špionážny noir-thriller, v ktorom stvárnili hlavné úlohy vysoko profesionálnym hereckým prejavom Cary Grant a Ingrid Bergmanová. Maestro sir Alfred Hitchcock opäť zabodoval. ****

Iné Kafe - Ďakujeme vám (2001) (hudební videoklip)

Vratko Rohoň je prototyp arogantného frajírka s provokačným ksichtom, ktorý si priam koleduje o to, aby dostal poriadnu ranu na rypák. Vždy tak na mňa pôsobil. To však nemení nič na tom, že sa mu podarilo sformovať najkvalitnejšiu neo punkovú hudobnú skupinu v Česko - Slovensku. Už dlhé roky je lídrom kapely Iné Kafé. V roku 2001 natočili videoklip ku skladbe "Ďakujeme vám". Má to aký taký rebel punkový nápad, trocha infantilný text a celkom svižnú muziku. Môže byť. Bratislavský neo-punk za tri hviezdičky. ***

Muž bez stínu 2 (2006)

Bez toho, aby som videl pôvodný film z roku 2000 ("Muž bez tieňa"), som sa vrhol rovno na druhé pokračovanie "Muž bez tieňa 2". Je celkom možné, že som tým pádom nepostrehol niektoré momenty odvolávajúce sa na prvú časť, ale i tak som sa pri tomto filme dosť dobre pobavil. Príbeh o rozhnevanom neviditeľnom špeciálnom agentovi ma zaujal. Bol to solidný akčný sci-fi horrorový thriller. Takže sa budem snažiť si niekde zohnať aj pôvodný snímok. ***

Green Day - Troubled Times (Official Lyric Video) (2017) (hudební videoklip)

Pieseň "Troubled Times" je v poradí desiata skladba z dvanásteho štúdiového albumu kalifornskej neo punkovej skupiny Green Day. Album sa volá "Revolution Radio". Vyšiel siedmeho októbra roku 2016. Ku viacerým songom z toho albumu boli natočené takzvané karaoke lyric klipy. Animované videoklipy, ktoré obsahujú texty piesní. Kamarát mi nedávno poslal odkaz na oficiálny lyric klip ku skladbe "Troubled Times" so slovami: "...neni špatnej, jen mi trochu vadí jak tam zobrazujou samí negri, no jo co taky jinýho čekat od multikulturní Ameriky.". **

Mrtvý muž (1995)

William Blake prichádza do Mesta strojov (Town of Machine), aby tam začal pracovať ako účtovník v Dickinsonových železiarňach. Sľúbenú prácu však nedostane. No zapletie sa do dvojnásobnej vraždy. Zabije Dikinsonovho syna. V rýchlosti opustí mesto. Avšak chladnokrvný Dickinson urobí všetko preto, aby pomstil smrť svojho potomka. Z Billyho Blakea sa stáva štvanec. "Mŕtvy muž" je bizarný, psychedelický, čiernobiely, baladicko melancholický western. *****

Green Day: Jesus of Suburbia (2005) (hudební videoklip)

Pieseň "Jesus of Suburbia" je v poradí druhá skladba zo siedmeho štúdiového albumu kalifornskej neo-punkovej hudobnej skupiny Green Day. Album sa volá "American Idiot". Vyšiel dvadsiateho prvého septembra roku 2004. Ku deväť minútovému songu "Jesus of Suburbia" bol natočený takmer štvrť hodinový videoklip. Napriek svojej dĺžke nepôsobí nudne či zdĺhavo. Je kvalitne spracovaný, má vysoký finančný rozpočet a zaujímavý street punkový príbeh. Profesionálna práca. ****

Svět podle Putina (2017) (seriál)

Vladimír Vladimírovič Putin je prezident Ruskej federácie. Je to skúsený politik a mimoriadne charizmatický muž, ktorý dokáže pevne viesť mnohomiliónový ruský národ a rozvážne spravovať najväčšiu krajinu na svete. Patrí medzi najmocnejších mužov našej planéty. Skúsený americký filmár, režisér a uštipačný, inteligentný hnidopich Oliver Stone s ním natočil výborný časozberný dokument zložený s otvorených rozhovorov. Prezident Putin pôsobí dôveryhodným, sebeistým, mužným dojmom. "Svet podľa Putina" sa mi páči. https://www.youtube.com/watch?v=Ct3pMWmok-Y *****

Vysvobození (1972)

Veľa som o tomto postaršom americkom filme počul. A vždy to boli len samé chvály. Dlho som sa po ňom márne obzeral. No a teraz vďaka druhému programu českej verejno-právnej televízie (ČT2) som si ho mohol pozreť v HD kvalite. Titul "Vyslobodenie" (Deliverance) nadmieru splnil moje vysoké očakávania. Je to surový, naturalistický a zároveň i silne dramatický a kvalitne natočený snímok. Vymakaná old schoolová hixploitation horrorová klasika. ****