• Krátkometrážní

Zázračný nos (2016) (TV film)

Keď som zhliadol slovenskú filmovú rozprávku "Zázračný nos", tak som si povedal, že toto natočil zasa nejaký ten ambiciózny, premotivovaný, rýchlo vyštudovaný mladý progresívny režisér. Na moje veľké prekvapenie som zistil, že to režíroval starý sedemdesiatjeden ročný Stanislav Párnický. Toto meno mi síce nič nehovorí, ale je mi jasné, že v jeho prípade sa nejadená o talent, ktorý by dozrel vekom. Snímok "Zázračný nos", ktorý natočil v roku 2016, je príkladom povrchnej, skôrnatenej a do značnej miery diletantskej práce s hercami, spolupráce s kameramanom a profesionálne nezvládnutie s celkovým technickým spracovaním príbehu. Napíšem to na rovinu, je to proste nehorázne zmršená blbosť. Okrem režisérskej impotencie a hlúpeho scenára mi vadili aj tragicky amatérske herecké výkony väčšiny zainteresovaných propagonistov, ktorí boli obsadení do hlavných úloh. *

Alexandr Veliký (1956)

Alexander Veľký Macedonský (Αλέξανδρος ὁ Τρίτος ὁ Μακεδώv) je považovaný za jedného z najväčších vojvodcov v dejinách ľudstva. Grécky antický historik Arriános sa v úvode svojho diela o ňom vyjadril, že správy o Filipovom synovi Alexandrovi, ktoré zaznamenali aj iní dejepisci sú rôznorodé, každý o ňom píše inak. Vraj neexistuje človek, o ktorom bolo zaznamenaných toľko správ navzájom si odporujúcich. O tomto výnimočnom dobyvateľovi sveta bolo natočených aj mnoho filmov. Mne najviac v pamäti utkvel snímok amerického režiséra Olivera Stonea z roku 2004. Teraz som sa však dostal ku omnoho staršiemu titulu, ktorý mapuje jeho život. Životopisný snímok "Alexander Veľký" (Alexander the Great) z roku 1956, ktorý zrežíroval Robert Rossen, je klasický, koprodukčný, papundeklový, historický, epický veľkofilm aké sa točili v päťdesiatych rokoch minulého storočia. ***

Když Billie potkala Lisu (2022) odpad!

"Keď Billie stretla Lisu" (When Billie Met Lisa). Kto stretol koho? Aha, je mi jasné kto je to Lisa Simpsonová. Najliberálnejšia a tým pádom mne aj najodpornejšia postava z amerického animovaného televízneho seriálu Simpsonovci (The Simpsons). Ale kto je to tá Billie? O nej som doposiaľ nepočul ani slovo. Tak som si ju teda trocha prelustroval. Billie Eilish je akási mladučká, americká speváčka. Vraj bola od malička vychovávaná ako vegetariánka, čím sa jej šialení slniečkárski rodičia bez debaty dopustili zločinu týrania blízkej osoby. Pod vplyvom tejto detskej traumy sa z nej v roku 2014, vo veku trinásť rokov, stala vegánka. Veľký vplyv na degenerácii tohto stvorenia má aj to, že od útleho veku počúvala piesne Justina Biebera, ktorý je jej idolom. Ďalej som už o nej radšej nič nezisťoval, všetko mi bolo razom úplne jasné. To, že sa Lisa stretla v roku 2022 v tomto krátkometrážnom animáku s Billie mi dáva zmysel. Obzvlášť, keď ich dala dohromady reklama na kanál Disney+. Je to odpad!

Dio - Rainbow in the Dark (1983) (hudební videoklip)

Pieseň "Rainbow in the Dark" je v poradí ôsma skladba z prvého, debutového štúdiového albumu americkej heavy metalovej hudobnej formácie Dio, ktorá je sólovým projektom speváka Ronnieho Jamesa Dio. Album nesie názov "Holy Diver". Vyšiel dvadsiateho piateho mája roku 1983 pod značkou vydavateľstva Warner Bros. Records. Ku songu "Rainbow in the Dark" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip. Jeho dej je situovaný do centra anglického Londýna. V uličkách, kde sa nachádzajú bary, erotické shopy a pornografické kiná, prenasleduje slizký zvrhlík mladú ženu. Je evidentné, že má nejaké nekalé úmysly. Na pomoc dievčine v červených šatách sa postavia gitarista Vivian Campbell a basgitarista Jimmy Bain. Spolu sa im podarí odstrašiť nadržaného úchyláka. ***

Jack Frost (1998)

Michael Keaton predviedol svoje najvýraznejšie herecké výkony koncom minulého milénia. Bolo to v spolupráci s režisérom Timom Burtonom, keď v roku 1988 stvárnil bizarného antihrdinu Beetlejuicea v rovnomennom filme, a keď sa v rokoch 1989 a 1992 objavil v úlohe Batmana. Potom už začala jeho kariéra postupne upadať. Mňa však ešte celkom pobavil aj ako "Jack Frost". Tento snímok natočil v roku 1998 režisér Troy Miller. Michael Keaton si tam strihol titulnú úlohu. Zahral si hudobníka, ktorý zahynie pri dopravnej nehode. Po smrti sa vráti k svojmu jedenásť ročnému synovi v podobe oživlého snehuliaka. Je to vianočný rodinný film, ktorý si počas zimy raz za čas rád pripomeniem. Takže keď príde reč na Michaela Keatona, tak mi automaticky v mysli naskočí - Beetlejuice, Batman a Jack Frost. ***

M*A*S*H - George (1974) (epizoda)

"M*A*S*H" je americký dramaticko-komediálny televízny seriál, ktorý bol vyprodukovaný v priebehu rokov 1972 až 1983. Bolo natočených jedenásť sérií, ktoré dohromady obsahujú dvesto päťdesiat šesť samostatných častí. V poradí dvadsiata druhá epizóda z druhej série nesie názov "George". Tento diel je z roku 1974. Predstavte si, že už vtedy sa verejne riešila situácia homosexuálnej menšiny. No narozdiel od súčastnej agresívnej, šialenej, zvrhlej politickej agendy umelo vytvorenej LGBTI komunity to bolo v tých časoch prirodzené, nenásilné a svojim spôsobom aj milé a sympatické. Major Frank Burns zistí, že jeden z pacientov, ktorý sa ocitol v ich poľnej nemocnici, je homosexuál. Je z toho mimoriadne pohoršený a chce, aby bol tento vojak prepustený z armády. Kapitáni Benjamin Franklin Hawkeye Pierce a John McIntyre na to však majú diametrálne odlišný názor. ***

M*A*S*H - Série 1 (1972) (série)

"M*A*S*H" (Mobile Army Surgical Hospital) je americký dramaticko-komediálny televízny seriál, ktorý bol vyprodukovaný v priebehu rokov 1972 až 1983. Bolo natočených jedenásť sérií, ktoré dohromady obsahujú dvestopäťdesiatšesť samostatných častí. Pilotná, v poradí prvá, epizóda z prvej série mala premiéru sedemnásteho septembra roku 1972. Vtedy sa začala písať história tohto nadčasového seriálu, ktorý obletel celý svet. Po nej nasledovalo dalších dvestopäťdesiatpäť častí. Prvá séria obsahuje dvadsaťštyri epizód, ktoré boli natočené v rokoch 1972 a 1973. Zrejme vtedy ani sami tvorcovia tohto antivojnového, pacifistického seriálu netušili, že položili základy nezabudnuteľnej kultovej klasiky. *****

M*A*S*H - Někdy kulku uslyšíš (1973) (epizoda)

"M*A*S*H" (Mobile Army Surgical Hospital) je americký dramaticko-komediálny televízny seriál, ktorý bol vyprodukovaný v priebehu rokov 1972 až 1983. Bolo natočených jedenásť sérií, ktoré dohromady obsahujú dvesto päťdesiat šesť samostatných častí. V poradí sedemnásta epizóda z prvej série nesie názov "Sometimes You Hear the Bullet" (Niekedy guľku započuješ). Do americkej mobilnej armádnej nemocnice M.A.S.H. 4077 prichádza spravodajca, ktorý chce napísať ohromujúcu knihu z prvej línie. Doktor kapitán Benjamin Franklin Hawkeye Pierce sa poteší, pretože je to jeho starý kamarát. Postupne však začne byť sklamaný z jeho vojnového optimizmu, ktorý chce propagovať vo svojej pripravovanej knihe. No nakoniec aj sám tento spisovateľ pocíti na svojej koži krutú realitu krvavého vojnového konfliktu. *****

M*A*S*H - Tuttle (1973) (epizoda)

"M*A*S*H" (Mobile Army Surgical Hospital) je americký dramaticko-komediálny televízny seriál, ktorý bol vyprodukovaný v priebehu rokov 1972 až 1983. Bolo natočených jedenásť sérií, ktoré dohromady obsahujú dvesto päťdesiat šesť samostatných častí. V poradí pätnásta epizóda z prvej série nesie názov "Tuttle". Kapitáni Benjamin Franklin Hawkeye Pierce a John Francis Trapper McIntyre chcú finančne pomôcť útulku pre vojnové siroty. Vymyslia rafinovaný plán ako získať peniaze. Na výplatnú listinu americkej armády pridajú neexistujúceho kapitána Tuttla. Jeho žold poslúži na financovanie sirotčinca. Musia však dbať na to, aby nikto nepochyboval o tom, že Tuttle je skutočná osoba, preto do tohto dobročinného podvodu zasvätia aj úradníka jednotky Waltera Radara O´Reillyho. *****

M*A*S*H - M*A*S*H - Úvodní epizoda (1972) (epizoda)

"M*A*S*H" je americký dramaticko-komediálny televízny seriál, ktorý bol vyprodukovaný v priebehu rokov 1972 až 1983. Bolo natočených jedenásť sérií, ktoré dohromady obsahujú dvesto päťdesiat šesť samostatných častí. Pilotná, v poradí prvá epizóda z prvej série nesie jednoduchý názov "Úvodná epizóda" (Pilot). Premiéru mala sedemnásteho septembra roku 1972. Vtedy sa začala písať história tohto nadčasového seriálu, ktorý obletel celý svet. Kapitáni Benjamin Franklin Hawkeye Pierce a John Francis Xavier Trapper John McIntyre sa snažia pomôcť kórejskému mladíkovi dostať sa na štúdium do Spojených štátov amerických. Zorganizujú lotériu na jeho finančnú podporu, v ktorej je hlavnou cenou romantický víkend v japonskom Tokiu s najkrajšou zdravotnou sestrou z ich jednotky. ****