• Krátkometrážní

Black and Blue - Cesta do pekel (2011) (hudební videoklip)

Tommy Trump (vlastným menom Tomáš Gavlas) je punkáč, ktorý má už toho hodne za sebou. O punkovú hudbu sa začal zaujímať vďaka svojmu otcovi, ktorý bol členom kapely Bratrova Svatba. Už ako teenager založil svoju prvú skupinu Excitace. Neskôr hral na basgitaru v kapele Myšlenková Křeč. Keď sa v roku 2007 oživila Bratrova Svatba stal sa ich basgitaristom a vokalistom. O rok neskôr založil ďalší hudobný projekt Nulová Tolerance. Odtiaľ po čase odchádza a formuje skupinu Black and Blue. A práve z repertoáru tejto kapely pochádza pieseň "Cesta do pekla". V roku 2011 bol ku nej natočený oficiálny videoklip. Je to síce fakt hodne amatérsky spracované, ale ku tomu nekompromisnému, ostrému, garážovému punku sa to vlastne hodí. Tommy mal vtedy dvadsať jeden rokov, no už je poznať, že prinesie novú energiu do českej street punkovej scény. V roku 2013 sa skupina Black and Blue rozpadla a Tommy Trump sa začal venovať svojej sólovej tvorbe. **

Alvin a Chipmunkové 3 (2011)

V roku 2007 sa na plátnach kín objavil titul "Alvin a Chipmunkovia" (Alvin and the Chipmunks). Traja nesympatickí, hyperaktívni, uvrieskaní, upišťaní hlodavci. Nahlúply tlustoprd Simone, okuliarnatý chytrák Theodor a ich šéf Alvin. Ich synteticky upravené, mrnčavé hlasy, ktorými hovorili a aj spievali všeobecne známe songy, mi boli tak protivné, že som mal čo robiť, aby som to dopozeral až do konca. No a už o dva roky neskôr, v roku 2009, bolo vyprodukované pokračovanie "Alvin a Chipmunkovia 2" (Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel). Tam sa ku tomuto neznesiteľnému héliovému triu pridali ešte tri zablšené samice, ktoré tiež vrieskali a pišťali ako divé. Horko ťažko som to predýchal. Avšak v záchvate môjho iracionálneho filmového masochizmu som si pozrel aj tretie pokračovanie, ktoré bolo natočené v roku 2011 pod názvom "Alvin a Chipmunkovia 3" (Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked). Ich vianočná plavba na luxusnej zaoceánskej lodi, vo mne ešte väčšmi utvrdila odpor ku týmto afektovaným, uškriekaným, animovaným vevericiam. *

Alvin a Chipmunkové 2 (2009)

V roku 2007 sa na plátnach kín objavil titul "Alvin a Chipmunkovia" (Alvin and the Chipmunks). Traja nesympatickí, hyperaktívni, uvrieskaní, upišťaní hlodavci. Nahlúply tlustoprd Simone, okuliarnatý chytrák Theodor a ich šéf Alvin. Spievajúce veverice. Ich synteticky upravené, mrnčavé hlasy, ktorými hovorili a aj spievali všeobecne známe songy, mi boli tak protivné, že som mal čo robiť, aby som to dopozeral až do konca. No a už o dva roky neskôr, v roku 2009, bolo vyprodukované pokračovanie "Alvin a Chipmunkovia 2" (Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel). Tam sa ku tomuto neznesiteľnému héliovému triu pridali ešte tri veveričie samice, ktoré tiež vrieskali a pišťali ako divé. Ufff, to už bolo na mňa naozaj veľa. Horko ťažko som to predýchal. *

Zóna soumraku (1983)

Titul "Zóna súmraku" (Twilight Zone: The Movie) je kolekcia štyroch krátkych poviedok. Každú z nich natočil iný režisér. Prvý príbeh je z dielne Johna Landisa, druhý zrežíroval Steven Spielberg, pod tretím je podpísaný Joe Dante a posledná epizóda vznikla pod režisérskou taktovkou George Millera. Sú to zvučné mená, skúsení profesionáli, ktorí už mali niečo za sebou. Preto som očakával, že sa budem výborne baviť. Ale nezačalo sa to dobre. Úvodný epilóg bol zdĺhavý a otravný. Prvý príbeh o zarputilom rasistovi, ktorý sa zacyklil v čase, bola hlúposť. A ani nasledujúca story o omladnutých dôchodcoch ma veru neoslovila. Našťastie pri treťom príbehu o malom ukrutnom faganovi, čo vťahuje ľudí do svojho fantasmagorického sveta, som sa začal zabávať. No a na konečné tri hviezdičky to celé napokon vytiahla veľmi podarená štvrtá epizóda o nočnom lete plnom hrôzy. ***

RumplCimprCampr (1997) (TV film) odpad!

Rumplcimprcampr je rozprávková postava známa z príbehov bratov Grimmovcov. Zlomyselný škriatok, ktorý ponúkne ľuďom svoju magickú pomoc, ale následne chce za to neprimerane veľkú odmenu. Tentokrát som na neho náhodou natrafil, keď som zhliadol českú televíznu rozprávku, ktorú v roku 1997 natočil režisér Zdeněk Zelenka. Bolo to úbohé po všetkých stránkach. Réžia silne podpriemerná, kamera takmer amatérska, herecké obsadenie otrasné. No a absolútnym vrcholom tejto filmárskej kopy hnoja je stvárnenie samotného Rumplcimprcampra. Štylizovali ho do polohy slizkého afektovaného transexuála. Pôvodne som chcel tomuto titulu dať aspoň jednu malú hviezdičku, ale keď som si to teraz takto skompletizoval, dospel som k názoru, že je to úplný odpad!

Zakázaná krása (1995) (TV film)

Roger Corman sa v roku 1959 spoločne s Jackom Hillom réžijne podieľal na snímku "Wasp Woman". Podarilo sa im vyprodukovať béčkový monster horror o mladej slečne, ktorá sa pod vplyvom vnútrožilne užívaného séra mení na akúsi agresívnu hmyziu kreatúru. Po tridsiatich šiestich rokoch, v roku 1995, sa nechal volne inšpirovať týmto Cormanovým počinom režisér Jim Wynorski. Natočil televízny titul "The Wasp Woman", ktorý bol v našich končinách distribuovaný pod názvom "Zakázaná krása". Je to príbeh o starnúcej top modelke Janice, ktorá sa nechce vzdať svojej kariéry. Odhodlá sa svoj príťažlivý vzhľad udržať za každú cenu. Zariskuje a nechá si vpichnúť experimentálne sérum, ktoré ju má omladiť a obnoviť jej chradnúcu krásu. Začne sa však meniť na bezcitné osie monštrum. Celkom dobre som sa pri tomto ultra béčkovom horrore pobavil. **

Záhrobní komando (1987)

Dobro a zlo sú po väčšinu času v rovnováhe, akurát raz za sto rokov sa môžu tieto sily prevážiť. No a práve teraz nastal ten čas, kedy má zlo možnosť preraziť a ovládnuť svet. Pomocou magického amuletu a rituálneho ceremoniálu sa tomu pokúsi zabrániť partia adolescentov. Rozhodnú sa odvážne postaviť na odpor prisluhovačom temnoty. Musia čeliť takým nebezpečným, nadprirodzeným protivníkom ako je gróf Drakula, Frankensteinove monštrum, oživlá múmia, vlkodlak, či netvor z Čiernej lagúny. Jedine odhodlané záhrobné komando mladých bojovníkov proti nečistým silám, môže zastaviť inváziu diabolských oddielov, ktoré chcú uvrhnúť svet do temnoty. Snímok "The Monster Squad" natočil v roku 1987 režisér a scenárista Fred Dekker. Je to zábavný, dobrodružný, kinder fantasy horror, ktorý je nasiaknutý nezameniteľnou, podmanivou americkou filmárčinou osemdesiatych rokov minulého storočia. ***

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Titul "Star Trek: Vzbura" (Star Trek IX: Insurrection) je v poradí deviaty celovečerný film z americkej sci-fi série Star Trek. Zároveň je to tretí snímok, v ktorom vystupuje posádka vesmírnej lode USS Enterprise (NCC-1701-D). Premiéru mal jedenásteho decembra roku 1998. Kapitán Jean-Luc Picard je nútený sa vzoprieť rozkazu, ktorý je v rozpore so smernicou Spojenej Federácie Planét. Odmietne splniť príkaz násilne vysídliť niekoľko stoviek obyvateľov malej planéty, len preto, že je to vraj v záujme miliárd občanov Federácie. So svojou posádkou sa vzbúri a postaví sa na stranu mierumilovnej populácie Ba´ku, ktorá sa stala obeťou zákernej hry mocných, čo prahnú po zdroji večnej mladosti, ktorý je na ich planéte. V spravodlivom boji sa rozhodne čeliť celej Hviezdnej flotile. ****

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Titul "Star Trek: Prvý kontakt" (Star Trek VIII: First Contact) je v poradí ôsmy celovečerný film z americkej sci-fi série Star Trek. Zároveň je to druhý snímok, v ktorom vystupuje posádka vesmírnej lode USS Enterprise. Premiéru mal dvadsiatehodruhého novembra roku 1996. Kapitán Jean-Luc Picard a posádka vesmírnej lode USS Enterprise sa prostredníctvom časového víru ocitne v minulosti. Presunú sa do štvrtého apríla roku 2063, urobia skok do minulosti o tristo rokov. V tomto dni sa Borgovia snažia zabrániť prvému kontaktu ľudí s Vulkáncami. Borgovia chcú týmto činom ovládnuť Zem. Niekoľko Borgov prenikne aj na palubu Enterprise, kde začnú asimilovať členov posádky. Kapitán Picard musí zachrániť svoju loď, pomôcť ľuďom nadviazať kontakt s Vulkáncami, zbaviť sa Borgov, zachovať pôvodnú históriu a navrátiť sa späť do dvadsiatehoštvrtého storočia. ****

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Titul "Star Trek: Nová generácia" (Star Trek: The Next Generation) je v poradí tretí z radu televíznych sci-fi seriálov Star Trek. Bol vyprodukovaný v priebehu rokov 1987 až 1994. Pozostáva zo siedmych sérií, ktoré dohromady obsahujú stosedemdesiatosem častí. Bolo mi cťou a potešením preletieť sa galaxiou na vlajkovej lodi Hviezdnej flotily USS Enterprise (NCC-1701-D). Prežil som úchvatné medzihviezdne dobrodružstvá spolu s kapitánom Jean-Lucom Picardom, prvým dôstojníkom Williamom Rikerom, poradkyňou a psychologickou terapeutkou Deannou Troi, bezpečnostným dôstojníkom Worfom, hlavným inžinierom Geordi La Forgeom, doktorkou Beverly Crusherovou, androidom Datom a ďalšími členmi posádky. Odvážne som sa s nimi púšťal tam, kam sa doposiaľ nikto nevydal. Bola to úžasná vesmírna jazda, dychberúce hviezdne putovanie. Salutujem a ďakujem. ****

Časové pásmo bylo změněno