• Krátkometrážní

Šmoulokoleda (2011)

Anglický spisovateľ Charles John Huffam Dickens napísal v roku 1843 krátku poviedku "Vianočná koleda" (A Christmas Carol). Je to vianočná klasika, ktorú pozná celý svet. Toto dielo sa dočkalo mnohých filmových spracovaní. Od serióznych filmov striktne sa pridržiavajúcich pôvodnej literárnej predlohy, cez rôzne dobové parafrázy, až po raritné kúsky akými sú špeciálne diely niektorých známych animovaných seriálov. Svoju variáciu na Vianočnú koledu má zajac Bugs Bunny, Mišiak Mickey, Fred Flinstone a tiež aj partia Šmoulov. Titul "Šmoulie Vianoce" (The Smurf's A Christmas Carol) natočil v roku 2011 režisér Troy Quane. Dosť dobre som sa pri tomto krátkometrážnom snímku pobavil. Úloha mizantropa Ebenezera Scroogea bola prispôsobená Mrzoutovi okolo ktorého sa príbeh točí. V rámci raritných verzií Dickensovej Vianočnej koledy je to celkom podarená záležitosť. ***

Flintstoneovi: Vánoční koleda (1994) (TV film)

Jeden z najväčších anglických romanopiscov Charles John Huffam Dickens napísal v roku 1843 poviedku "Vianočná koleda" (A Christmas Carol). Je to príbeh o lakomom, nespoločenskom, necitlivom a zatrpknutom starom mužovi Ebenezerovi Scroogeovi, ktorého počas štedrovečernej noci navštívia traja duchovia a radikálne zmenia jeho pohľad na svet. Toto literárne dielo bolo už mnoho krát sfilmované. Videl som viacero filmových adaptácií. Tento krát sa ku mne dostala pomerne raritná, netradičná verzia. Zhliadol som americký sedemdesiat minútový animovaný snímok na túto tému, ktorý sa odohráva v prehistorickej dobe a v hlavnej úlohe je starý, známy Fred Flinstone. Titul "A Flinstones Christmas Carol" v roku 1994 natočila režisérka Joanna Romersa. V rámci kolekcie Vianočných kolied, ktoré som už videl, je to pestré obohatenie. ***

Bugs Bunny's Christmas Carol (1979) (TV film)

Jeden z najväčších anglických romanopiscov Charles John Huffam Dickens napísal v roku 1843 poviedku "Vianočná koleda" (A Christmas Carol). Je to príbeh o lakomom, nespoločenskom, necitlivom a zatrpknutom starom mužovi Ebenezerovi Scroogeovi, ktorého počas štedrovečernej noci navštívia traja duchovia a zmenia jeho pohľad na svet. Toto literárne dielo bolo už mnoho krát sfilmované. Videl som viacero filmových adaptácií. Tento krát sa ku mne dostala pomerne raritná, netradičná verzia. V roku 1979 ju vyprodukovala spoločnosť Warner Bros. Cartoons. Na motív Dickensovej poviedky natočili krátkometrážny animovaný snímok "Bugs Bunny´s Christmas Carol". Pôvodnej literárnej predlohy sa pridržiava len veľmi povrchne, takže tým pádom som bol dosť sklamaný. Táto svojvoľná animovaná adaptácia na mňa moc nezapôsobila. **

Vánoční koleda (2001)

Aglický spisovateľ Charles John Huffam Dickens napísal v roku 1843 poviedku "Vianočná koleda" (A Christmas Carol). Je to príbeh o lakomom, nespoločenskom, necitlivom a zatrpknutom starom mužovi Ebenezerovi Scroogeovi, ktorého počas štedrovečernej noci navštívia traja duchovia a zmenia jeho pohľad na svet. Toto literárne dielo bolo už mnoho krát sfilmované. Niektoré adaptácie boli perfektne spracované (bombastiká Vianočná koleda od Roberta Zemeckisa, alebo televízna verzia v hlavnej úlohe s Patrickom Stewartom), niektoré sú už súčasťou filmovej histórie (Scrooge z roku 1951, či pokus o prvú filmovú adaptáciu z roku 1901), mnohé možno považovať za raritné (Vianočná koleda Flinstoneovcov, Bugs Bunny´s Christmas Carol, Mickeyho vianočná koleda) a niektoré sa veru moc nevydarili. Do tejto poslednej kategórie radím aj mdlý animovaný snímok "Christmas Carol: The Movie" z roku 2001. **

Twisted Sister: A Twisted Christmas Live (2007) (koncert)

Americká heavy metalová hudobná skupina Twisted Sister odohrala v roku 2006 vo svojom domovskom New Jersey koncert, na ktorom odoznel perfektne namiešaný mix rockových verzií tradičných vianočných piesní a ich najznámejších hitov. Vianoce, nadupaný tvrdý rock´n´roll, Twisted Sister!!! Pre mňa neodolateľná, dokonalá kombinácia. Ho-ho-ho let´s go!!! Slopal som pri tom pivo a chrochtal blahom. Twisted Sister zahrali štrnásť songov: 1. Have Youself a Merry Little Christmas, 2. Shoot´em Down, 3. I Saw Mommy Kissing Santa Claus, 4. The Fire Still Burns, 5. You Can´t Stop Rock´n´Roll, 6. White Chrostmas, 7. The Price, 8. Oh Come All Ye Faithful, 9. I´II Be Home for Christmas, 10. Burn In Hell, 11. Silver Bells, 12. I Wanna Rock, 13. Heavy Metal Christmas (The Twelve Days of Christmas), 14. We´re Not Gonna Take It. *****

Agatha Christie's Poirot - Vánoce Hercula Poirota (1994) (epizoda)

Anglická spisovateľka Agatha Christie je jedna z najznámejších a najčítanejších svetových autorov detektívnej a kriminálnej literárnej tvorby. V mnohých jej románoch vystupuje výstredný, distingvovaný, belgický detektív Hercule Poirot. V rokoch 1989 až 2013 vznikla séria sedemdesiatich televíznych filmových príbehov, kde tento inteligentný muž vyšetruje zložité kriminálne prípady. Titulnú postavu nezabudnuteľným spôsobom stvárnil herec David Suchet. Prvá epizóda zo šiestej série nesie názov "Vianoce Hercula Poirota". Hercule Poirot plánuje stráviť pokojné vianočné sviatky vo svojom dome. Avšak kvôli závade na ústrednom kúrení je viac menej nútený prijať pozvanie bohatého obchodníka. Vianoce odchádza osláviť v spoločnosti pána Leea, jeho rodiny a hostí. Všetko sa skomplikuje, keď sa Lee stane obeťou vraždy. Poirot urobí všetko pre to, aby objasnil tento zločin. ****

Scrooge; or Marley's Ghost (1901)

Jeden z najväčších anglických romanopiscov Charles John Huffam Dickens napísal v roku 1843 krátku poviedku "Vianočná koleda" (A Christmas Carol). Je to príbeh o lakomom, nespoločenskom, necitlivom a zatrpknutom starom mužovi Ebenezerovi Scroogeovi, ktorého počas štedrovečernej noci navštívia traja duchovia a radikálne zmenia jeho pohľad na svet. Toto literárne dielo bolo už mnohokrát sfilmované. Videl som viacero filmových adaptácií. Staré, nové, televízne, celovečerné, krátkometrážne, animované a aj všeliake hodne neobvyklé variácie. To čo som si však teraz pozrel je skutočná filmová relikvia, historický artefakt, vzácna fosília. Nemý, čiernobiely snímok "Scrooge; or Marley´s Ghost" je prvým pokusom o filmovú adaptáciu vianočnej poviedky spisovateľa Charlesa Dickensa. Natočil ju režisér Walter R. Booth. ***

Scrooge (1970)

Keďže sa nezadržateľne blížia najkrajšie sviatky roka, Vianoce, tak som si včera pozrel filmovú adaptáciu krátkej poviedky anglického spisovateľa Charlesa Johna Huffama Dickensa "Vianočná koleda" (A Christmas Carol), ktorá bola vyprodukovaná v roku 1951. Natočil ju režisér Brian Desmond Hurst pod názvom "Scrooge". V komentári som o nej napísal, že táto stará, čiernobiela verzia dozaista patrí medzi tie veľmi podarené adaptácie tohto klasického vianočného príbehu. Dnes som si pozrel taktiež anglickú filmovú, no tento krát muzikálovú, adaptáciu z roku 1970 od režiséra Ronalda Neamea. Titulnú postavu Ebenezera Sroogea, zatrpknutého, mrzutého starca, čo nemá rád Vianoce, v nej bravúrne stvárnil herec Albert Finney. Bolo to perfektné. Takže musím zasa zopakovať moje včerajšie konštatovanie. Pretože i v tomto prípade sa jedná o jedno z tých hodne podarených filmových spracovaní pôvodnej literárnej predlohy Charlesa Dickensa. Muzikálová forma Vianočnej kolede pristane. ****

Scrooge (1951)

Jeden z najväčších anglických románopiscov Charles John Huffam Dickens napísal v roku 1843 poviedku "Vianočná koleda" (A Christmas Carol). Je to krátky príbeh o lakomom, nespoločenskom, necitlivom a zatrpknutom starom mužovi Ebenezerovi Scroogeovi, ktorého počas štedrovečernej noci navštívia traja duchovia a zásadne zmenia jeho pohľad na svet. Toto literárne dielo bolo už mnoho krát sfilmované. Videl som viacero filmových adaptácií. Staré, nové, televízne, celovečerné, krátkometrážne, animované a aj všeliake hodne neobvyklé variácie. Naposledy som zhliadol vianočnú koledu z produkcie Veľkej Británie. Natočil ju v roku 1951 režisér Brian Desmond Hurst pod názvom "Scrooge". Táto stará, čiernobiela verzia dozaista patrí medzi tie veľmi podarené adaptácie tohto klasického vianočného príbehu. ****

Auto je zbraň (2003)

Mirjam Landa, manželka Daniela Landu, natočila v roku 2003 titul "Auto je zbraň", ktorý mal prispieť ku zníženiu nehodovosti na českých cestách. Je to z jej strany chvályhodná aktivita. Každý zachránený život stojí za to. Takže jazdite s rozumom, dodržujte pravidlá cestnej premávky, nebuďte za volantom agresívny a hlavne pred jazdou nekonzumujte alkohol. Ak by vás náhodou napadlo šoférovať opitý, tak si spomeňte na tento dokument alebo na pieseň kapely Tři Sestry "Don´t drink and drive": Vzpomínám když na Bulovce hledám tvoje lůžko, všechno začlo v řetězovce má páteční družko. Sladká šťáva v pomerančích, taky ňáký koly, kdo moh tušit, že pak skončí výlet autem v poli. Mixy koly, rumu, ledu otupily schopnosti, kdo moh tušit, že má přednost dědek na tom rozcestí? Neříkej nic, vím to bolí, ty máš vnitřní zranění, sestřičce dám tvoje koly, pomeranče taky sní. ***